سوءمصرف داروهای مسکن در شیوع اعتیاد چه تاثیری دارد؟

امروزه علت مرگ و میر در بسیاری از جوامع، همه گیر شدن اعتیاد و یا سوءمصرف داروهای مسکن است. این مساله به یکی از چالش های اینگونه جوامع در حوزه سلامت تبدیل شده و آمار مصرف مواد مخدر را افزایش داده است. اعتیاد به اینگونه داروهای مسکن از جایی آغاز شد که پزشکان برای بیماران خود آنها را تجویز می کنند. همین موضوع باعث شد به این داروها بعنوان یک مخدر مجاز نگاه شود. از طرف دیگر برخی از بیماران با سوء استفاده از داروی مسکن تجویز شده و عبور از حد تعیین شده، درگیر اعتیاد به مواد مخدری چون هروئین و امثالهم شدند. این آمار در آمریکا روز به روز در حال افزایش است.

سوءمصرف داروهای مسکن از کی شروع شد

استفاده از فنتانیل به دهه 90 میلادی برمی گردد. آمریکا یکی از کشورهایی است که سوء مصرف در زمینه مسکن ها و مخدرهای تاثیرگذار در آن در حال رواج و گسترش است. فنتانیل یکی از داروهایی است که بعنوان عامل اعتیاد به مسکن ها امروزه مورد استفاده بسیاری از مردم در آمریکا می باشد. فنتانیل دارویی است که خطر اعتیاد و وابستگی به آن از هروئین هم بیشتر است. بسیاری از محققین بر این باورند که از زمانیکه سرنگ فنتانیل در دست شما قرار دارد، خطر مرگ شما را تهدید خواهد کرد. به همین منظور است که امروزه ترک فنتانیل در کلینیک  ترک اعتیاد از اهمیت بالایی برخوردار است.

بعد از مدتی شرکت های تولیدکننده دارو به تبلیغ داروهای مسکن جدید خود پرداخته و ادعا داشتند که آنها اعتیاد آور نیستند. داروهایی همچون Percocet ، ویکودین که ترکیب استامینوفن و هیدروکودن می باشد و اکسی کدون توسط بسیاری از پزشکان تجویز می شد که سوء مصرف آنها را به دنبال داشت. این وابستگی و سوء مصرف ها در برخی مواقع به اوردوز هم ختم می شد. از آن پس تجویز اینگونه داروها توسط قوانین حکومتی محدود شد. قوانین جدیدی برای محدودیت فروش و تجویز داروهای مخدر وضع شد و این داستان تقریباً تا سال 2013 ادامه داشت. از آن زمان به بعد از وابستگی و سوءمصرف مسکن ها کاسته شد اما تصمیم بر آن شد که این داروها به راحتی در دسترس مردم قرار نگیرند.

سوءمصرف در پی محدودیت مسکن ها

محدودیت دسترسی به داروهای مسکن برای برخی از دولت ها خیلی مفید نبود. چرا که مردم را وادار به جستجوی داروهای قوی تر کرد. در واقع سوءمصرف مسکن ها در یک وادی جدید اتفاق افتاد و بسیاری را به سمت مخدرهایی چون هروئین کشاند. تحقیقات نشان  داد که معتادین به مسکن ها حدود 40 درصد بیشتر از عموم در خطر اعتیاد به هروئین هستند. مخدر هروئین علاوه بر اعتیاد آورد بودن، دارای عوارض بسیار سنگین تری نسبت به مسکن هاست. حتی امروزه ترک هروئین یکی از خدمات اصلی مجموعه های درمان اعتیاد است. بعد از اینکه اعتیاد به هروئین در میان مردم رواج پیدا کرد، یکی از آثار مخرب آن جستجو برای مخدر قوی تر بود که به فنتانیل ختم شد.

پیام بگذارید