ترک کتامین

امروزه ترک کتامین مانند ترک دیگر مواد مخدرها در مراکز درمانی انجام می‌شود. کتامین بعنوان یک داروی ناتوان‌سازی رشته اعصاب مرکزی و بیهوشی استفاده می‌گردد. یکی از اولین مصارف داروی کتامین در دامپزشکی بوده است که هنوز هم در این حوزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. دارو‌های بیهوشی دیگری هم در این زمینه وجود دارد ولی کتامین نسبت به آنها از مخاطرات کمتری برخوردار است. اما چه چیز باعث اعتیادزا بودن مصرف کتامین می‌شود؟ کتامین ضمن مصارف دارویی، امروزه جهت تفرج و سرگرمی نیز مورد استفاده بسیاری از جوانان قرار گرفته است. علت این امر خاصیت توهم‌زا بودن و شاید تسکین‌دهندگی کتامین است. مکانیسم اثر کتامین به گونه ایست که با تاثیر روی سیستم مغزی، از انتقال پیام‌های درد به سیستم لیمبیگ جلوگیری می‌نماید.

موارد مصرف کتامین و نقش آن در ترک اعتیاد به کتامین

طریقه مصرف کتامین در حوزه پزشکی بصورت تزریقی است ولی برای مصارف تفننی و غیرقانونی بیشتر اسنیف می‌شود. به دلیل اینکه کتامین ماده‌ای کاملاً بی بو و بی مزه است، آن را بصورت خوراکی به همراه نوشیدنی و غیره نیز مصرف می‌کنند. اگر چه دسترسی به کتامین محدود است ولی با این حال امروزه خرید کتامین در میان اقشار ثرتمند بسیار زیاد شده است. کتامین مخدری گران به حساب می‌آید و به دلیل بالا بودن قیمیت کتامین و قیمت قرص کتامین ، مصرف کنندگان آن بیشتر فرزندان خانواده‌های پر درآمد جامعه هستند. اعتیاد به کتامین قاعدتاً بعد از چهار یا پنج نوبت مصرف شکل می‌گیرد. آنچه در فرایند ترک مهم است تاثیرات روانی این مخدر است. وابستگی روانی مصرف کننده به کتامین بیشتر از اعتیاد جسمی اوست که به این موارد در مراحل ترک اعتیاد به هر مخدری بخصوص کتامین ، در کلینیک توجه ویژه می‌شود.

یکی از راههای اثرگذاری کتامین راههای تنفسی است. این مساله باعث می‌شود که یکی از راههای مصرف کتامین برای سرگرمی و خوشگذرانی در مهمانی‌ها، استفاده از دستمال آغشته به کتامین باشد. شما وقتی پارچه یا دستمال آلوده به کتامین را استشمام می‌کنید، یک حالتی شبیه به مستی و سستی در شما اتفاق می‌افتد که بسیار خطرناک است ! در بسیاری از موارد کتامین با دیگر مخدرها نظیر کوکائین ترکیب شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. کتامین و کوکائین تداخلی با یکدیگر ندارند ولی کتامین باعث افزایش سوخت و ساز کوکائین می‌شود. وقتی برای ترک هر مخدری به مرکز درمانی مراجعه می‌کنید، سعی کنید تمامی اشکال مصرف خود را با صداقت توضیح دهید. این مساله باعث می‌شود مشاورین بهتر بتوانند شما را در مراحل ترک اعتیاد به مخدهایی چون کتامین ، کوکائین و غیره راهنمایی کنند.

مشاوره ترک کتامین

برای اطلاعات بیشتر از بهترین روش‌های درمانی برای ترک کتامین با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

عوارض بلند مدت مصرف کتامین

با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از ترویج کتامین نمی‌گذرد، هنوز پژوهش‌های زیادی در این حوزه انجام نشده است. با توجه پیشرفت کلینیک‌های ترک اعتیاد در مراحل ترک اعتیاد به مخدرهایی چون کتامین ، مطمئناً روز به روز اطلاعات بیشتری درباره عوارض آن کشف و بیان می‌شود. در ذیل به برخی از عوارض بلند مدت مصرف کتامین می‌پردازیم.

 • اثر مخرب روی دندان‌ها یکی از مهمترین عوارض ظاهری کتامین می‌باشد. طبق آمار چندی کلینیک‌های ترک اعتیاد مواردی بوده‌اند که با مصرف یک یا دو سال تمامی دندان‌های خود را از دست داده‌اند ! و همین مورد عاملی شد برای اقدام به ترک اعتیاد به کتامین توسط آنها.
 • آسیب دیدن مخاط بینی به دلیل اسنیف کتامین از دیگر عوارض خطرناک مصرف کتامین در بلند مدت است.
 • اختلالات شدید کلیوی و مثانه یکی دیگر از آثار مخرب کتامین است که پروژهشگران حوزه درمانی تقریباً از سال 2010 به بعد متوجه این عوارض در بیماران شدند.
 • کاهش ضربان قلب یکی دیگر از عوارض مصرف کتامین است. همانطور که مستحضر هستید کاهش ضربان قلب یکی از اصلی‌ترین دلایل ایست قلبی است. پس اگر حتی نشانه‌ی کوچکی از نارسایی قلبی در شما وجود دارد و شما بی توجه به آن، در خیالی آسوده، به مصرف کتامین و مشتقات آن می‌پردازید، بد نیست کمی ترس و دلهره در وجودتان موج بزند شاید مسیر را برای اولین اقدام جهت ترک باز کند.
 • فراموشی یکی از نشانه‌های اعتیاد به کتامین در زمان است که خود عامل دیگر آثار مخرب است.

یادآور می‌شویم که تفاوت در اشکل کتامین مثل قرص کتامین ، اسپری کتامین و امثالهم تفاوت چندانی در عوارض این مخدر نخواهد داشت. موارد فوق تنها چندی از صدها عوارض مصرف کتامین بوده که دلیل محکمی برای ترک اعتیاد به کتامین است.

عوارض کوتاه مدت مصرف کتامین

عوارض کوتاه مدت مصرف کتامین به آثاری اطلاق می‌شود که در همان لحظه مصرف در شما اتفاق می‌افتد. اینگونه تغییر حالات می‌تواند منجر به بروز رفتارهای نا بهنجار جبران ناپذیری شود که نمونه‌ی آنها را در اخبار و رسانه‌های اجتماعی همیشه ‌می‌خوانیم. از این جهت مشاوره‌های روان درمانی برای ترک بسیار موثر و کاربردی می‌باشد.

 • بروز توهمات یکی از آثار لحظه‌ای کتامین است که در بالا نیز بدان اشاره شد. این مساله باعث اختلال در حواس پنجگانه و ادراک شما می‌شود.
 • دلیریوم یا روان‌آشفتگی که به یک نابسامانی سنگین در ذهن گفته می‌شود و تقلیل سطح بیدارمغزی و ذکاوت نسبت به اطراف را به همراه دارد.
 • مسخ واقعیت یا Derealization که در آن شما احساس می‌کنید دنیای پیرامون شما، خارج از واقعیت است !
 • کاف چاله یا K-hole که به آن چاله کتامین هم می‌گویند و در مصرف در دوز‌های بالا اتفاق می‌افتد. کاف چاله به احساس انفصال و گسیختگی از عالم اکناف و پیرامون خود می‌گویند که به شدت خطرناک است !
 • حس خواب‌آلودگی که با احساس سرگیجه‌ و سرسام‎‌های زیاد همراه است.

توجه داشته باشید که اگر درگیر اعتیاد به کتامین هستید، انجام فعالیت‌هایی نظیر رانندگی که محتاج تمرکزی نسبی است، می‌تواند مخاطره آمیز باشد. پس لطفاً تا پایان مراحل ترک از اقدامات اینگونه پرهیز نمائید. اگر با کسانی که درگیر مصرف کتامین و یا مخدرهای اینگونه هستند، در ارتباط هستید از برخی اعمال و کردار هنجارشکنانه‌ی آنها تعجب کنید زیرا این یکی از آثار مشهود اعتیاد به کتامین و امثالهم است. اینگونه کردار و کنش‌های نامتعادل در فرایند ترک اعتیاد به کتامین قابل بهبود و درمان می‌باشند.

چند نکته مهم درباره مصرف کتامین

در برخی از موقعیت‌های محدود و شرایط خاص بیماران، پزشکان کتامین را با دوزی مشخص برای درمان افسردگی تجویز می‌نمایند. در این نوع تجویز‌ها که بسیار محدود هستند، وضعیت جسمانی بیمار کاملاً مورد تحلیل و ارزیابی قرار می‌گیرد و در صورت سالم بودن تمامی تست‌های پزشکی میزان کتامین مورد نظر در لیست دارویی بیمار قرار می‌گیرد. درباره اینکه کتامین تا چه حد می‌تواند در این زمینه مفید باشد، هنوز نتایج مشخصی در دسترس نیست. ولی این دارو اگر بصورت خودسرانه مصرف شود، قطع به یقین به اعتیاد ختم می‌شود. بسیاری از کسانی که امروز برای ترک اعتیاد به مخدرهایی چون کتامین ، متادون و امثالهم به مرکز ترک اعتیاد مراجعه می‌کنند، اعتیاد آنها حاصل مصرف خودسرانه و خودطبیبانه‌ی این داروهاست.

درصورتیکه شما در شرایطی قرار گرفتید که بنا به تشخیص پزشک محبور به مصرف کتامین بودید رعایت چند نکته بسیار الزامی است.

 • بعد از مصرف دارویی کتامین سعی کنید از فعالیت‌هایی شبیه رانندگی و امثالهم تا یک روز پرهیز نمائید.
 • از مصرف مشروبات الکلی به هر شکلی تا یک روز جداً پرهزی نمایید. زیرا عوارض خطرناکی دارد که منجر به مرگ می‌شود. خصوصاً اگر دوز کتامین بالا باشد.
 • زمانی که کتامین دارویی را مصرف می‌کنید حتماً باید ناشتا باشید و معده‌تان خالی باشد.
 • توجه داشته باشید که نوع مصرف خوراکی کتامین ممکن است باعث شود احساس تهوع زیادی به سراغ شما بیاید.
 • کسانی که درگیر بیماری تمور مغزی هستند هرگز نبایدکتامین را حتی در شکل دارویی مصرف نمایند.

آگاهی از اطلاعات فوق در کنار شناخت روشهای درمانی اعتیاد به کتامین به نوبه خود می‌تواند برای شما مفید باشد. چراکه در هر صورت شما و یا بیمار شما با این دارو درگیر شده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی‌های دارویی کتامین و ماهیت آن به لینک زیر مراجعه نمائید.

ترک کتامین در کلینیک ترک اعتیاد

یکی از اقدامات مهم در زمینه ترک اعتیاد به مخدرهایی چون کتامین ، کوکائین و امثالهم مشاوره‌های روان‌درمانی است. چرا که درفرایند ترک کتامین و اکثر مخدرها عموماً نشانه‌هایی از افسردگی در شما بوجود خواهد آمد. مشاوره‌های روانشناسی در کنار تحویز برخی داروهای ضد افسردگی، برای مهار این علائم بسیار مفید است. پزشکان و متخصصین کلینیک طلوعی دوباره با بررسی دقیق وضعیت سلامت فعلی شما، قوای جسمانی شما و همچنین نوع و مدت زمان مصرف شما، بهترین مسیر را برای ترک در اختیار شما قرار می‌دهند. مشاوره‌های مستمر و مداوم از سوی کلینیک اجازه نمی‌دهد شما در این مسیر خدای ناخواسته سست شده و یا درگیر وسوسه‌های نامعقول شوید.

پیام بگذارید