ترک پتیدین

ترک پتیدین در کلینیک ترک اعتیاد

امروزه ترک پتیدین مانند دیگر‌ مخدرها به سبب وابستگی به مصرف، در کلینیک‌های مجهز درمان اعتیاد انجام می‌گردد. در فرایند درمان اعتیاد به پتدین مراحل مختلفی وجود دارد مثل سم زدایی، مشاوره‌های روان‌درمانی منظم و امثالهم که همگی با شیوه‌های نوین در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به بهترین در حال انجام است. یکی از نکاتی جالت توجه این است که اعتیاد به پتیدین از آن دسته اعتیادهایی است که هم جنبه روحی و روانی دارد و هم از نظر جسمی شما را درگیر و وابسته می‌کند. از این رو مراحل ترک اعتیاد به پتیدین اگر هر چه زودتر آغاز شود، می‌تواند از عوارض بیشتری جلوگیری کند.

زمانی که شما برای خدمات ترک اعتیاد به مخدرهایی چون پتیدین ، ترک کتامین ، ترک کوکائین و امثالهم به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه می‌نمائید، ابتدا تعدادی آزمایش اصلی روی شما انجام می‌شود. آزمایش‌هایی نظیر سم شناسی ، CBC و امثالهم که به منظور انتخاب بهترین روش درمان اعتیاد انجام می‌شود. توجه داشته باشید که درمان اعتیاد هیچگاه یک روش ثابت نداشته و ندارد. زیرا بازدهی مناسبی در انتظار یک فرمول ثابت برای همه نیست. اعتیاد به داروهایی مثل پتیدین عموماً با اراده‌ی شما بوجود نمی‌آیند زیرا شاید هدف شما از مصرف اعتیاد نبوده و پتیدین را فقط برای التیام کسالت مصرف کرده‌اید. در فرایند ترک پتیدین به این مساله توجه می‌شود شاید شما بصورت ناخواسته و از روی عادت مجبور به استفاده از آن شده‌اید. توصیه می‌شود در این شرایط و با ظهور ابتدایی‌ترین نشانه‌های اعتیاد، هر چه زودتر برای درمان اعتیاد به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه نمائید.

پتیدین چیست ؟

پتیدین یکی از پرطرفدارترین داورهای استفاده شده در قرن بیستم برای تسکین دردها و عارضه‌های ریشه‌دار بوده است. این مخدر به روال صنعتی تولید شده و از دسته شبه‌تریاکها به حساب می‌آید. پتیدین را در آمریکا با نام مپریدین Meperidine می‌شناسند. شکل دارویی پتیدین بصورت آمپول‌های 50 میلی‌گرمی در 1 میلی لیتری و آمپول‌های 100 میلی‌گرمی در 2 میلی لیتری در بازار با محدودیت قانونی موجود می‌باشد. در دسته بندی دارویی پتیدین جزو داروهای کمکی در فرایند بیهوشی بحساب می‌آید. در این مطلب سعی بر آن شده در مورد فرایند ترک پتیدین صحبت شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد شکل دارویی پتیدین به لینک زیر مراجعه نمائید.

پتیدین چگونه مصرف می‌شود ؟

پتیدین مصارف پزشکی متعددی دارد که علاوه بر تعدد، وابسته به شرایط خاص بیمار است و به شکل آمپول است. پتیدین یک مخدر است که برای موقعیت‌ها و شرایط خاص در بیمارستان‌ها توزیع می‌شود. استفاده از این مخدر فقط برای مصارف پزشکی خاص بوده و بسیار محدود می‌باشد. مثلاً حراجی‌های زایمان و امثالهم،  به نحوی که کادر پزشکی بعد از هر بار استفاده برای بیمار، باید پوکه خالی دارو را تحویل داروخانه بیمارستان دهند ! مجاز بودن این مخدر، خود محدود به برخی مقررات خاص می‌باشد. مفهوم ترک پتیدین این را نشان می‌دهد که قانونی بودن یک دارو علتی بر بی عوارض بودن آن نبوده و می‌تواند در حدی اعتیاد زا باشد که مجبور به درمان و ترک آن گرفته شود. ترک و یا درمان اعتیاد به داروهایی مثل پتیدین ابتدا با دانش درباره استفاده صحیح از آنها آغاز می‌شود.

عوارض آمپول پتیدین

همانطور که گفته شد مخدر پتیدین برای تسکین دردهای سخت و دراز مدت در پزشکی استفاده می‌شودو در برخی شرایط هم این مخدر برای اینکه داروهای بیهوشی اثر قوی‌تری داشته باشد، به بیمار تزریق می‌شود که مربوط به عمل‌های جراحی می‌باشد. توجه داشته باشید که عمل تزریق پتیدین و تشخیص میزان دوز آن، همیشه باید بوسیله پزشک خبره‌ی این کار صورت گیرد. آنچه بعنوان عوارض آمپول پتیدین شناخته می‌شود، نتیجه وابستگی به این مخدر است که با انجام روش‌های ترک پتیدین در کلینیک ترک اعتیاد و انتخاب روش درمانی مناسب توسط روان‌شناس، قابل پیشیگیری است. ترک اعتیاد به پتیدین ممکن است با روش‌های دارودرمانی، روان‌درمانی و یا روش‌های نوین دیگر، بسته به نیاز بیمار، در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره انجام شود. تزریق پتیدین بدون دستور پزشک و صرفاً برای برطرف کردن نیاز جسمی بدون شک اعتیاد را به همراه خواهد داشت.

آسیب‌های مختلفی در نتیجه اعتیاد به پتیدین ممکن است جسم و روان شما را درگیر کند که بیشتر آنها در مراحل ترک اعتیاد به پتیدین قابل بهبود می‌باشند. برخی از این عوارض شاید در لحظه‌ی تزریق اتفاق نیافتد ولی در طول زمان و با تعدد تزریق خود را نشان می‌دهد. اما برخی از اینگونه عوارض به محض مصرف دارو بروز پیدا می‌کنند که ممکن است علاوه بر خود فرد مصرف کننده اطرافیان آن را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. در طی انجام روش‌های ترک پتیدین در کلینیک ترک اعتیاد، اینگونه عوارض به مرور جای خود را به علائم دیگری داده و به تدریج آثار آنها از بدن شما دفع می‌گردد. در ذیل به برخی عوارض بلند مدت و عوارض کوتاه مدت مصرف پتیدین می‌پردازیم.

عوارض بلند مدت اعتیاد به پتیدین

همانطور که گفته شد اعتیاد به پتیدین برای کسانی اتفاق می‌افتد که به تزریق آمپول پتیدین وابستگی پیدا می‌کنند. مثلا کسانی که از یک عمل جراحی سخت خلاص شده اند و برای کاهش دردهای دوره بعد از عمل وابسته به این دارو می‌شوند. عوارض بلند مدتی در نتیجه مصرف پتیدین وجود دارد در ذیل به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

 • بروز عارضه‌های پوستی به دلیل تزریق زیاد
 • اختلال در دستگاه گوارش بدن یکی از آسیب های مصرف پتیدین است که در مدت مصرف خود را نشان می‌دهد.
 • بروز مشکلات قلبی و عروقی نیز از دیگر آثار پتیدین است که حساسیت بالای این دارو بر بخش‌های مختلف بدن را نشان می‌دهد.
 • ناهمسانی در سیستم عصبی مرکزی یکی دیگر از عوارض پتیدین است که در فرایند ترک پتیدین با استفاده از دستگاههای neurofeedback قابل درمان می‌باشد.

مواردی که بدان اشاره شد تنها چندی از ده‌ها عوارض بلند مدت اعتیاد به پتیدین است که همگی آنها با اتخاذ روش‌های صحیح ترک و درمان اعتیاد به پتیدین از سوی کلینیک ترک اعتیاد قابل درمان می‌باشد.

عوارض کوتاه مدت (آنی) اعتیاد به پتیدین

عوارض کوتاه مدت می‌تواند به آن نشانه‌هایی اطلاق شود که دقیقاً بعد از مصرف بروز می‌کند. این علائم همانطور که گفته شد هم برای فرد مصرف کننده مخرب است و هم برای اطرافیان آن. چرا که برخی از این علائم که ناشی از تاثیرات روانی داروست، در رفتار فرد بروز پیدا می‌کند. با توجه به شرایط روحی و جسمی فرد مصرف کننده، علائم کوتاه مدت خود باعث بوجودآمدن عوارضی در دراز مدت است که درمان آنها کمی پیچیده‎‌تر است. چگونگی بروز علائم بعد از مصرف هر مخدری، در اتخاذ رو‌ش‌های ترک آن مخدر مثل پتیدین در کلینیک ترک اعتیاد، بی اثر نخواهد بود. در ذیل به برخی از این عوارض کوتاه مدت اشاره می‌کنیم.

 • تقلیل فشار خون
 • احتمال ایست قلبی
 • بالارفتن ضربان قلب
 • از بین رفتن رطوبت دهان
 • تنگ شدن مردمک چشم
 • احساس وهم‌آلودگی و اضطراب
 • احساس کلافگی و سراسیمه بودن
 • بروز اختلالات گوارشی مانند یبوست شدید

حالا که صحبت از آسیب‌های مخدری چون پتیدین شد، گفتنی است که برخی از آنها مربوط به روش‌های اشتباه درمان می‌باشند. روش‌های ترک اعتیاد در خانه که قاعدتاً غیر اصولی هستند، می‌توانند آثار خطرناکی داشته باشند زیرا به هیچ‌وجه شامل اقداماتی که در روش‌های ترک اعتیاد به پتیدین در کلینیک انجام می‌شود، نیست.

نکات مهم درباره مصرف و یا ترک اعتیاد به پتیدین

موضوعاتی چون درمان اعتیاد به یک مخدر به دلیل داشتن فراز و نشیب‌های متفاوت و جامعه اطلاعاتی زیاد، امکان دارد برخی باورهای اشتباه را در ذهن شما جای دهد. همیشه سعی کنید به نکات و توصیه‌های پزشکان در این حوزه دقت کنید. در ادامه توجه شما را به چند نکته درباره مصرف و ترک اعتیاد به پتیدین جلب می‌نماییم.

اتکا به اطلاعات صحیح در زمینه ترک پتیدین

سعی کنید در اینگونه مسائل مثل ترک اعتیاد به داروهایی چون پتیدین و سایرمخدرها، همیشه به دنبال اطلاعات علمی و درست باشید. بعنوان مثال در مورد همین مخدر مورد بحث، بسیاری به دنبال خرید قرص پتیدین هستند. با اینکه پتیدین تخدیر کننده‌ای است که فقط بصورت آمپول موجود بوده و استفاده از آن فقط از راه تزریق است. این اطلاعات نادرست می‎‌تواند شامل روش‌های ترک پتیدین ، ترک کوکائین ، ترک شیشه ، ترک ترامادول و غیره را نیز شامل شود. برخی رسانه‌های غیر علمی نیز با ارائه مزایای استفاده از برخی مخدر‌ها اطلاعات غلط به شما می‌دهند و این مساله منجر به خود طبیبی می‌شود که خود صدها عوارض دارد. پس با تکیه بر رسانه‌های غیر علمی و بیش از حد عمومی، آگاهی خود را در مسیر اشتباهی قرار ندهید.

تفاوت پتیدین و مرفین چیست ؟

پتیدین تا حدی شبیه به مرفین است ولی تفاوت‌هایی هم دارد که در ادامه به آنها خواهیم پردخت. در گذشته بسیاری بر این باور بودند که آثار مخرب مصرف پتیدین کمتر از مرفین است و در نتیجه ریسک اعتیاد به آن نیز کمتر از مرفین است. پژوهش‌های مختلف در زمینه ترک پتیدین به مرور زمان از صحت این اطلاعات کم کرد و نشان داد که احتمال اعتیاد به پتیدین به اندازه دیگر مخدرهاست. درست است که مدت و قدرت اثرگذاری پتیدین نسبت به مرفین کمتر است ولی عوارض آن به هیچ وجه کمتر از دیگر از مخدرها نخواهد بود.

موارد منع مصرف پتیدین

پتیدین هم مانند بسیاری داروهای مسکن و اعتیاد آور دارای محدودیت‌هایی برای مصرف است. حتی مصرف پزشکی آن نیز مقید به شرایطی است که پزشکان خود آن را تشخیص می‌دهند. توجه داشته باشید اگر دارای یکی از اختلالات ذیل هستید به هیچ‌وجه نباید پتیدین تزریق نمائید. و یا اگر ضمن داشتن این عارضه‌ها وابسته به تزریق پتیدین هستید، سریعاً برای درمان به کلینیک ترک اعتیاد جهت آغاز فرایند ترک پتیدین مراجعه نمائید.

 • فشار خون بالا
 • ضربه و یا آسیب‌های مغزی
 • ناهمسانی در کارکرد کبد و کلیه
 • بیماران کهن‌سال و از نظر جسمی فرسوده
 • کسانی که سابقه عمل جراحی صفراوی داشته‌اند
 • کسانی که پیشینه آشفتگی‌های روحی و روانی دارند

بهترین روش ترک پتیدین

روش‌های متعددی برای درمان اعتیاد به پتیدین وجود دارد که بعد از مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد و ملاقات با روان‌شناس و روان‌پزشک، یکی از روش‌های درمانی برای شما آغاز می‌شود. شاید هم لازم باشد ترکیبی از چندین روش برای شما تجویز شود. دارو درمانی که توسط روان‌پزشک تشخیص داده خواهد شد یکی از روش‌های مهم در فرایند درمان اعتیاد است. دارو‌های متنوعی در طول دوره ترک اعتیاد به پتیدین برای بیمار جایز است که در معالجه وی از آنها استفاده می‌شود. کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره در روش‌های دارو درمانی به هیچ عنوان مخدری را جایگزین مخدر در حال ترک، نمی‌کند. همانطور که می‌دانید یکی از روش‌های رایج در درمان اعتیاد، استفاده از دیگر مخدرها مثل متادون است که بزرگترین چالش آن، عوارض مخدر جایگزین است. دارو درمانی فرایند ترک پتیدین در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با استفاده از داروهای ضد مخدر و با بررسی کامل شرایط جسمانی بیمار انجام می‌شود.

روش‌های روان‌درمانی که توسط روانشناس برای بیمار با توجه به شرایط روحی و روانی وی تعریف می‌شود، بخش مهمی از فرایند ترک اعتیاد به مخدرهایی چون پتیدین است. اینگونه تکنیک‌ها به تعدیل رفتارهای ناسالم هنجار شکنانه می‌پردازد. روش‌های روان‌درمانی یا همان درمان رفتاری مربوط به شخص بیمار می‌باشد که او را در مسیر توجه به واکنش‌های  نامعقول خود در اثر مصرف مخدر، قرار می‌دهد. آموزش تسلط بر عوامل تحریک کننده بخشی از اینگونه روش‌های درمانی در زمینه ترک پتیدین است که در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با توجه به شرایط بیمار بصورت بستری و یا سرپایی انجام می‌شود.

علائم و نشانه‌های ترک اعتیاد به پتیدین

با آغاز فرایند ترک اعتیاد پتدین و اعمال روش‌ مناسب برای بیمار علائم و نشانه‌هایی بروز پیدا می‌کنند که ماندگاری آنها محدود به بخشی از دوره درمان می‌باشد. این علائم توسط کلینیک کنترل شده و در مسیر ادامه درمان هدایت می‌شود. در ذیل به برخی از این نشانه‌ها اشاره شده است.

 • درد‌های شدید عضلانی
 • بروز مشکلات گوارشی مثل اسهال
 • بروز اختلالات خواب مثل بی خوابی
 • بی قراری و کلافگی زیاد ( بیمار نمی‌تواند در یک نقطه ثابت بماند و دائم در حال حرکت است.)
 • بیمار اگر سابقه ‌نابسامانی‌های عصبی داشته باشد، آنها در این بازهه زمانی تحریک و تقویت می‌شوند.

بهترین کلینیک ترک پتیدین

برای انتخاب بهترین مرکز درمانی برای ترک مخدرهایی چون پتیدین چند فاکتور را باید مد نظر قرار دهید. اول اینکه کلینیک ترک اعتیاد انتخابی شما دارای کادری مجرب و مدرن برای خدمات باشد. موضوع تجربه کاری یک کلینیک در حوزه‌های مختلف درمان اعتیاد، می‌تواند تاثیر بسیار زیادی مراحل مداوا داشته باشد. اگر این تجربه با روش‌های نوین درمانی آمیخته شود، تمام جنبه‌های درمان اعتیاد را تحت پوشش قرار داده و بهترین تاثیر را به بیمار منتقل می‌نماید.

یکی دیگر از مواردی که در انتخاب یک کلینیک ترک اعتیاد باید مدنظر قرار دهید، خدمات پس دوران بهبودی بیمار است. همانطور که می‌دانید مساله بازگشت به مخدر یکی از مواردی است که بعد از دوران ترک، باید احتمال آن به صفر نزدیک باشد. در این زمینه نقش کلینیک بسیار موثر است. خدمات مشاوره‌ و پیگیری های بعد از درمان یکی از ویژگی‌های مهم بهترین کلینیک ترک پتیدین است. همانطور که می‌دانید نقش خانواده در تمدید سلامت فرد بهبود یافته بسیار موثر است. از این رو خانواده ها باید از طریق مشاوره‌های منظم با وظایف خود در این حوزه کاملاً آشنایی داشته باشند.

عدم استفاده از مخدرهای جایگزین یکی دیگر از ویژگی‌های بهترین کلینیک ترک پتیدین در روش‌های درمانی است. کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره بعنوان یکی از بهترین مراکز درمان اعتیاد با استفاده از متخصصین مجرب و استفاده از روش‌های درمانی مدرن، دو فاکتور تجربه و روزآمدی را دارا می‌باشد.

سخن پایانی درباره ترک اعتیاد به پتیدین

اولین چیزی که باید برای شما واضح و مشخص باشد، هدف از مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد است. اینکه شما بدانید در پایان دوره درمان و ترک اعتیاد به مخدرهایی چون پتیدین چه نتایجی را بدست می‌آورید، آغاز فرایند را برای شما منطقی تر و ساده تر می‌کند. اگر بیمار در خانواده شماست، باید بدانید که یکی از اصلی ترین عناصر مراحل ترک پتیدین شما هستید و باید سعی کنید درباره نقش خود در فرایند درمان و حتی بعد از درمان، با استفاده از مشاورین کلینیک ترک اعتیاد، بیشتر و بیشتر بدانید. جنبه روانی ترک اعتیاد به پتیدین و یا هر مخدر دیگری، بیشتر از جنبه جسمانی آن است. زیرا آنچه باعث بازگشت شما به مصرف مواد می‌شود، تحریکات روانی است. کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با برگزاری دوره‌ها، جلسات روان‌شناسی و با ارائه خدمات و پیگیری ‌های بعد دوره درمان، شما را در کنترل سلامت روانی خود کمک می‌نماید.

در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره علاوه بر ترک پتیدین خدمات دیگری نظیر کلینیک تنظیم خواب ، ترک وابستگی به قرص ضد اضطراب ، ترک حشیش ، ترک کمیکال و امثالهم انجام می‌شود.

پیام بگذارید