کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره https://www.clinictolou.com Wed, 20 May 2020 12:32:19 +0000 fa-IR hourly 1 https://www.clinictolou.com/wp-content/uploads/2020/05/favicon.ico کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره https://www.clinictolou.com 32 32 ترک دیازپام https://www.clinictolou.com/%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%a7%d8%aa-%da%a9%d9%84%db%8c%d9%86%db%8c%da%a9/%d8%aa%d8%b1%da%a9-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af/%d8%aa%d8%b1%da%a9-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%b2%d9%be%d8%a7%d9%85/ https://www.clinictolou.com/%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%a7%d8%aa-%da%a9%d9%84%db%8c%d9%86%db%8c%da%a9/%d8%aa%d8%b1%da%a9-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af/%d8%aa%d8%b1%da%a9-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%b2%d9%be%d8%a7%d9%85/#respond Mon, 18 May 2020 09:21:04 +0000 https://www.clinictolou.com/?p=17099 کسانی که دچار اعتیاد به دیازپام شده‌اند و در حال تجربه عوارض ناشی از سوء مصرف این دارو هستند باید در سریعترین زمان ممکن نسبت به ترک اعتیاد به دیازپام اقدام کنند.

The post ترک دیازپام appeared first on کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره.

]]>
ترک دیازپام برای کسانی که دچار اعتیاد به این دارو شده اند و در حال تجربه عوارض ناشی از سوء مصرف این دارو هستند توصیه می شود.

در واقع آن ها باید در سریع ترین زمان ممکن نسبت به درمان اقدام کنند. روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. در این متن به بررسی برخی از موارد رایج می پردازیم.

دانستنی هایی در مورد دیازپام

دیازپام که نام دیگر آن والیوم می باشد جزو داروهای ضد اضطرابی و آرامش بخش به شمار می رود. کسانی که از بیماری هایی چون اختلالات خواب ، استرس و اضطراب و همچنین حملات پانیک رنج می برند با توجه به نظر متخصص دوز معینی از داروی دیازپام برای آن ها تجویز می شود. باید توجه داشت که زمان مصرف و قطع مصرف این داروها باید طبق اصول پزشکی باشد و از مصرف خودسرانه آن خودداری نمود.

ترک قرص خواب دیازپام برای کسانی که از عوارض ناشی از استفاده پشت سرهم و یا زمان مصرف طولانی مدت دیازپام رنج می برند بسیار حیاتی و مهم است. اعتیاد به دیازپام مانند دیگر مواد مخدر می تواند منجر به عوارض جبران ناپذیری در فرد معتاد به این دارو شود. هنگامی که سطح قابل توجهی از وابستگی فیزیولوژیکی و جسمی در فرد ایجاد شد در این صورت ترک به صورت خودسرانه  ممکن است منجر به بروز مشکلات بسیار زیادی برای فردی که دارای اعتیاد به دیازپام می باشد، شود. توصیه می شود که اگر قصد درمان دارید حتما تحت نظر این کار را انجام دهید. درمان تخصصی و دارویی برای افرادی که قصد ترک را دارند لازم و ضروری است.

اگر مصرف این دارو و یا دیگر انواع داروهای آرامش بخش و مواد مخدر به صورت ناگهانی قطع شود ممکن است علائم خطرناک و حادی برای فرد معتاد به دیازپام ظاهر شود.

برای ترک باید داروهای سریع الاثری را که پزشک تجویز می کند مصرف نمود و به مرور دوز مصرف را کم کرد و در نهایت قطع مصرف شود. برای این که از عوارض ناشی از مصرف زیاد دیازپام جان سالم به در ببریم باید یک سری فرآیند نظارت شده و دقیق سم زدایی را پشت سر بگذاریم.

دانستنی هایی در مورد دیازپام
دانستنی هایی در مورد دیازپام

روش های ترک اعتیاد به قرص خواب دیازپام کدامند؟

روش درمان به عوامل مختلف و شرایط بیمار بستگی دارد. برای مثال فردی که به مصرف خودسرانه داروی دیازپام به صورت بلند مدت اقدام کرده و دارای عوارض جانبی ناشی از مصرف دیازپام می باشد توصیه می شود حتما ً در مراکز بازپروری و ترک اعتیاد بستری شده و توسط پزشک درمان سم زدایی را انجام دهد.  درمان اعتیاد به دیازپام هم درمان های جسمی و هم روحی را شامل می شود. باید این نکته را مد نظر قرار داد که اگر به مصرف دارو آرامش بخشی مانند دیازپام یا موارد مشابه اعتیاد پیدا کردید بدانید که برای ترک آن کار نسبتاً دشوار و خطرناکی را پیش رو دارید.

اگرچه ترک دیازپام نسبت به برخی مواد مخدر دیگر کمی مشکل و خطرناک است اما نباید از این بابت نگران بود. زیرا اگر تحت نظر دکتر و در کلینیک های معتبر و با داشتن ذهنیت صحیح نسبت به آن انجام شود می توان بدون کمترین عارضه ای بر حل این مشکل همت گمارد و بدون ایجاد اختلالات خواب مجدد آن را کنار گزاشت.شاید اگر به کلینیک ها و مراکز درمانی مختلفی مراجعه کرده باشید هر کدام از آنها شیوه های مختلفی را برای ترک اعتیاد دیازپام به شما پیشنهاد کنند. اما باید بدانید که اصلی ترین روش ها ، به شرح زیر می باشند.

روش سم زدایی و غلبه بر علائم ترک قرص خواب دیازپام

سم زدایی زیر نظر پزشک باید به گونه ای انجام شود که در نهایت بتوان به راحتی بر علائم ترک و عوارض جانبی که بعد از ترک ظاهر می شود غلبه کرد. در واقع توجه به عوارض بعد از ترک از اهمیت فراوانی برخوردار است. وقتی که سم زدایی از بدن فرد شروع می شود ممکن است عوارض و علائمی سخت در وی ظاهر شود.

باید توجه کرد که این علائم و عوارض موقتی بوده و اگرچه ناراحت کننده هستند اما چیزی است که در فرآیند سم زدایی لازم است. در روش سم زدایی باید همواره بیمار از نظر پایداری وضعیت و ایمنی تحت کنترل و مراقبت پزشکی باشد.

باید توجه داشت که در این زمان ممکن است فرد دچار اضطراب ، افسردگی و اختلال های روانی و تغذیه ای شود. یکی از نکات اولیه در روش ترک این است که شناسایی شود که چرا فرد بیمار به سمت مصرف خودسرانه و یا سوء مصرف دارو دیازپام گرایش پیدا کرده است. این موضوع سبب می شود که بعد از درمان تخصصی بتوان در پاک ماندن و مواجه مجدد فرد بیمار اقدامات و تصمیم درستی گرفت و شیوه های مطمئنی را برای در امان ماند از این بیماری برای او اتخاذ نمود.

اعتیاد به داروی دیازپام
اعتیاد به داروی دیازپام

استفاده از روش بستری

روش رایج دیگر ،بستری فرد بیمار در کلینیک ها و مراکز ترک اعتیاد به دیازپام است . این روش که بعد از مرحله سم زدایی مورد استفاده قرار می گیرد بیمار را در یک کمپ و مرکز بستری می کنند و تحت نظارت شبانه روزی و زیر نظر پزشک قرار می دهند.این بیماران با شرکت در جلسات مختلف فردی و گروهی که برای آن ها تدارک دیده شده است می توانند مشاوره های لازم را برای درمان دریافت کنند. این مشاوره ها سبب می شوند که آن ها بتوانند به راحتی میل ذهنی و جسمی مصرف دیازپام را تحت سلطه خود درآورند و از آن پیروی نکنند. همچنین سبک زندگی سالم و مهارت هایی که بعد از ترک اعتیاد قرص خواب دیازپام برای داشتن یک زندگی پرنشاط لازم است به آن ها داده می شود.

سم زدایی بدن بیمار
سم زدایی بدن بیمار

درمان سرپایی و مشاوره ای

ترک به روش درمان سرپایی برای خیلی از بیماران مفید است. در روش سرپایی، درمان از فشردگی و تمرکز زیادی برخوردار نمی باشد. درمان مشاوره ای بیشتر برای کسانی مناسب است که دارای اعتیاد شدیدی به دیازپام نبوده و یا در مرحله کنترل این بیماری قرار دارند.  جلسات مشاوره ای به طور منظم برای فرد بیمار در نظر گرفته می شود.این جلسات معمولاً به صورت هفتگی و در طول یک تا دو جلسه برگزار می شود. مواردی که در این جلسات مطرح می شود و به بیماران آموزش داده می شود شامل اصلاح مواد غذایی و مشاوره های فردی و گروهی و همچنین راهکارهایی برای پیشگیری از اعتیاد مجدد است.

برنامه های بازتوانی که برای درمان در نظر گرفته می شود به شدت بیماری بستگی دارد. برخی از بیماران ممکن است به یک شیوه درمانی پاسخ بهتری نسبت به دیگران بدهند. بنابراین نمی توان گفت که یک برنامه یکتا برای همه وجود دارد. مثلا اگر فردی است که چندین سال متوالی داروی دیازپام مصرف می کند و همچنین از عوارض جانبی مصرف زیاد این قرص رنج می برد و می خواهد به ترک دیازپام بپردازد روش بستری پیشنهاد می شود.

اما کسی که تازه مدت کمی است که دچار عوارض جانبی سوء مصرف دیازپام شده است و چند ماهی از این زمان می گذرد می توان درمان سرپایی را تجویز کرد. استفاده از خدمات مشاوره ای می تواند برای بیماران مختلف در این زمینه موثر واقع شود.

درمان مشاوره ای
درمان مشاوره ای

اگر اقدام به ترک دیازپام نکنیم چه عوارضی دچار می شویم؟

کسی که به درمان اعتیاد قرص خواب دیازپام اقدام نکند عوارض جدی و خطرناکی در انتظار او است. این دارو می تواند باعث کاهش فعالیت مغز شده و مهارت های حرکتی ، قضاوت و تفکر را در فرد دچار اختلال و آسیب کند. همچنین مصرف دیازپام با الکل و داروهایی که باعث کاهش عملکرد مغز می شوند بسیار خطرناک است.

اشاره ای به این عوارض :

 • خواب آلودگی و عدم تمرکز و ضعف روانی
 • ناتوانی در حرکات مختلف عضلانی
 • ضعف جسمی
 • سردرد
 • سرگیجه
 • لرزش
 • حالت تهوع
 • یبوست
 • ترشح زیاد بزاق
 • خشکی دهان

عوارض با توجه به مدت زمان سوء مصرف دیازپام و همچنین سن و شرایط جسمانی و وضعیت بیمار می تواند متفاوت و بسیار خطرناک باشد.

عوارض ناشی از عدم ترک
عوارض ناشی از عدم ترک

The post ترک دیازپام appeared first on کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره.

]]>
https://www.clinictolou.com/%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%a7%d8%aa-%da%a9%d9%84%db%8c%d9%86%db%8c%da%a9/%d8%aa%d8%b1%da%a9-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af/%d8%aa%d8%b1%da%a9-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%b2%d9%be%d8%a7%d9%85/feed/ 0
مصرف چه داروهایی در آزمایش اعتیاد موثر است؟ https://www.clinictolou.com/articles/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af/ https://www.clinictolou.com/articles/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af/#respond Wed, 13 May 2020 00:24:32 +0000 https://www.clinictolou.com/?p=17054 آزمایش اعتیاد یکی از تست هایی است که برای اکثر موقعیت‌ های شغلی استفاده می شود. همچنین تست اعتیاد پیش از ازدواج نیز امری اجباری است.

The post مصرف چه داروهایی در آزمایش اعتیاد موثر است؟ appeared first on کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره.

]]>
آزمایش اعتیاد یکی از تست هایی است که برای اکثر موقعیت‌ های شغلی استفاده می شود. همچنین تست اعتیاد پیش از ازدواج نیز امری اجباری است. شاید در طول زندگی خود حتی یک نخ سیگار هم نکشیده باشید. ولی شاید مصرف برخی از داروها باعث شود تست شما مثبت باشد. عموماً تمام آزمایش‌های اعتیاد عاری از اشتباه نیست. برخی از تست ها می تواند به غلط جواب منفی یا مثبت بدهد. اگر ثابت شد که جواب آزمایش شما غلط است، تکرار خواهد شد. تکرار آزمایش مسلماً با تحلیل دقیق تری روبرو است.

برای همین منظور توصیه های زیادی شده است که قبل از انجام آزمایش، داروهای مشکوک مصرف نکنید. استفاده از داروهای شبه مخدر و یا داروهایی که می تواند اعتیاد آور باشد، روی جواب آزمایش شما تاثیرگذار است. یکی از این دسته داروها مسکن ها هستند.

چه مسکن هایی باعث می شود آزمایش اعتیاد مثبت شود ؟

اصولاً داروهایی که آلکولوئید تریاک دارند، روی تست اعتیاد اثر می‌گذارند. بعنوان مثال مصرف قرص کدئین  روی تست شما اثر می گذارد. کدئین هم جرو آلوکوئیدهای موجود در تریاک است. همانطور که می دانید مصرف کدئین بسیار رایج شده است. بسیاری از مراکز درمان اعتیاد برای کسانی که به منظور ترک کدئین مراجعه می کنند، برنامه درمانی ارائه می دهند.

در زمان آزمایش حتماً از شما سوال می شود که آیا داروی مشکوکی مصرف کرده اید یا خیر. قرص دیکلوفناک نیز از دیگر مسکن هایی است که باعث می شود آزمایش شما نتیجه مثبت برای اعتیاد را نشان دهد. از دیگر داروها می توان به نوولاک و مرفین اشاره کرد.

نقش مصرف روان‌گردان ها در تست اعتیاد

توجه داشته باشید که مصرف هر گونه قرص و یا مخدر روان گردان آزمایش اعتیاد را مثبت اعلام می کند. حتی داروهایی که در ظاهر برای عموم مخدر حساب نمی شوند دارای این ویژگی هستند. مثلا مصرف بوپرنورفین که امروزه رایج شده است، شدیداً روی تست اعتیاد موثر است. قرص بوپرنورفین به قدی اعتیاد آور است که فرایند ترک ب2 یکی از مباحث مهم ترک سوءمصرف داروهای خطرناک است.

از دیگر داروهایی که در ظاهر برای عموم مخدر نیستند، متادون است. این دارو نیز در تست اعتیاد بسیار موثر است. متادون و بوپرنورفین از تریاک بدست می آیند. این هم دلیل دیگری برای اعتیاد آور بودن این داروهاست. مصرف داروهای آمفتامین، که ترک آنها امروزه در هر کلینیک ترک اعتیاد معتبر انجام می شود، روی آزمایش اعتیاد به شدت تاثیرگذار است.

نکات مهم درباره آزمایش اعتیاد

 • وقتی تریاک، مرفین و یا هروئین مصرف می کنید، تا مدت 21 روز از خون و ادرار شما پاک نخواهد شد. به همین دلیل آزمایش شما مثبت است.
 • قرص استامینوفن و کدئین به مدت دو روز از بدن شما خارج می شود.
 • اینکه برخی می گویند مصرف دارویی تست اعتیاد را منفی نشان خواهد داد، کاملاً غلط است.

The post مصرف چه داروهایی در آزمایش اعتیاد موثر است؟ appeared first on کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره.

]]>
https://www.clinictolou.com/articles/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af/feed/ 0
ترک دیفنوکسیلات https://www.clinictolou.com/%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%a7%d8%aa-%da%a9%d9%84%db%8c%d9%86%db%8c%da%a9/%d8%aa%d8%b1%da%a9-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af/%d8%aa%d8%b1%da%a9-%d8%af%db%8c%d9%81%d9%86%d9%88%da%a9%d8%b3%db%8c%d9%84%d8%a7%d8%aa/ https://www.clinictolou.com/%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%a7%d8%aa-%da%a9%d9%84%db%8c%d9%86%db%8c%da%a9/%d8%aa%d8%b1%da%a9-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af/%d8%aa%d8%b1%da%a9-%d8%af%db%8c%d9%81%d9%86%d9%88%da%a9%d8%b3%db%8c%d9%84%d8%a7%d8%aa/#respond Tue, 12 May 2020 22:33:11 +0000 https://www.clinictolou.com/?p=17047 ترک دیفنوکسیلات یکی از مباحث مهم در زمینه سوءمصرف داروهای خطرناک است. یکی از خواص دارویی دیفنوکسیلات ضد اسهال بودن است. این اسم نباید شما را گول بزند.

The post ترک دیفنوکسیلات appeared first on کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره.

]]>
ترک دیفنوکسیلات یکی از مباحث مهم در زمینه سوءمصرف داروهای خطرناک است. یکی از خواص دارویی دیفنوکسیلات ضد اسهال بودن است. این اسم نباید شما را گول بزند. زیرا ویژگی اعتیادآور بودن این دارو چیزی نیست که آن را دست کم بگیرید. متاسفانه اختیار مصرف چنین داروهایی برای عموم محدود به اسم روی جعبه آن می‌شود.  در ادامه بیشتر با ویژگی دارویی دیفنوکسیلات آشنا خواهید شد.

ترک دیفنوکسیلات در کلینیک ترک اعتیاد

در قدیم از تریاک استفاده‌های درمانی هم می‌شده است. تریاک را برای تسکین دردهای شدید استفاده می‌کردند. همچنین ناراحتی‌های تنفسی، اسهال و غیره. اما از همان قدیم از تریاک استفاده‌های خارج از عرف نیز می‌شده است. سوءمصرف تریاک و مشتقات آن موضوع جدیدی نیست که امروز به آن رسیده باشیم. دیفنوکسیلات یا لوموتیل دارویی است که مصارف پزشکی خیلی زیادی ندارد. این دارو در بسیاری از مواد باعث سوءمصرف می‌شود. دیفنوکسیلات به شدت اعتیاد آور است. این دارو به دلیل اینکه نمونه‌های مشابهی دارد که بی عوارض هستند، مصارف پزشکی کمتری دارد.

یکی از مصارف مهم دیفنوکسیلات که امروزه رواج یافته است، استفاده آن در جهت رفع علائم ترک مواد مخدر است. اما این نوع استفاده بدون تجویز و نظارت پزشک است. مصرف دیفنوکسیلات خود به شدت اعتیاد آور بوده و عوارض زیادی دارد. عموماً تمامی موارد ترک اعتیاد به داروهایی نظیر  دیفنوکسیلات که در مرکز درمان اعتیاد انجام می شود، به دلیل مصرف خودسرانه این داروها بوده است. قاعدتاً استفاده از داروهایی مثل دیفنوکسیلات برای رفع علائم ترک، نتیجه اقدام به ترک بصورت خودسرانه است.

توجه داشته باشید زمانیکه فرایند درمان اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد انجام شود، برای رفع علائم ترک، داروهایی تجویز می‌شود چنین عوارضی را نداشته باشند.

قرص دیفنوکسیلات Diphenoxylate  چیست؟

قرص دیفنوکسیلات بعنوان یک داروی کمکی برای اسهال‌های ویروسی در مصارف پزشکی استفاده می‌شود. همانطور که در بالا گفته شد داروهایی شبیه به آن زیاد است و به همین منظور مصارف پزشکی محدودی دارد. مکانیسم اثر این دارو بگونه‌ای است که روی حرکات دودی روده تاثیر می‌گذارد. بدین گونه که مدت زمان عبور مواد غذایی از روده افزایش می‌دهد. به همین جهت میزان آب بیشتری از غذا در روده جذب می‌شود. در نتیجه در بهبود انواع اسهال تاثیرگذار است.

به منظور کنترل ویژگی اعتیاد آور بودن این دارو، کمی به آن آنتروپین اضافه کردند. اما خیلی در ویژگی اعتیاد آور بودن آن تاثیری نداشته است. زمانی در بین مردم این دارو به ضد اسهال معروف بود و همین مساله دلیلی بر عامه شدن آن شد. بسیاری از معتادین زمانیکه به مخدرهای خود دسترسی نداشتند، دیفنوکسیلات را جایگزین مواد خود می‌کردند.

ترک دیفنوکسیلات یکی از خدمات مهم در کلینیک ترک اعتیاد
ترک دیفنوکسیلات یکی از خدمات مهم در کلینیک ترک اعتیاد

عوارض اعتیاد به دیفنوکسیلات

عوارض سوءمصرف داروی دیفنوکسیلات با توجه به وضعیت جسمی هر فرد می‌تواند متفاوت باشد. ولی برخی از ویژگی‌ها در وابستگی به دیفنوکسیلات مشترک است که در ذیل به آنها اشاره شده است. شایان ذکر است که بسیاری از این عوارض در فرایند ترک دیفنوکسیلات در مرکز درمان اعتیاد قابل بهبود می‌باشند.

 • خشکی دهان
 • خشکی پوست
 • اختلالات جنسی
 • بروز مشکلات در ادرار
 • اختلال در سیستم تنفسی
 • بی اشتهایی و نداشتن میل به غذا
 • بروز مشکلات گوارشی مثل یبوست
 • بروز مشکلات در سیستم بینایی نظیر تاری دید

نکات مهم در ارتباط با مصرف دیفنوکسیلات

 • سعی کنید هیچوقت دیفنوکسیلات را بدون مشورت پزشک مصرف نکنید.
 • مصرف دیفنوکسیلات با برخی داروها نظیر داروهای خواب آور، ضد درد مخدر و داروهایی برای کاهش فشار خون، تداخل تداخل ایجاد کرده و خطرناک است.
 • دیفنوکسیلات هرگز جایگزینی برای داروهای کنترل کننده علائم ترک نمی‌باشد.
 • قرص دیفنوکسیلات برای کوکان به هیچ‌وجه استفاده نمی‌شود.

سخن پایانی درباره ترک اعتیاد به دیفنوکسیلات

قطع ناگهانی قرض دیفنوکسیلات عوارض خطرناکی می‌تواند داشته باشد. پس اگر درگیر وابستگی به این دارو هستید، حتما برای ترک دیفنوکسیلات به مرکز ترک اعتیاد مراجعه نمائید. توجه داشته باشید که اگر درگیر بیماری خاصی هستید و قصد درمان اعتیاد به دیفنوکسیلات را دارید، حتماً مشاور و یا پزشک خود را از بیماری خود مطلع کنید. اگر هم وابستگی به الکل دارید، حتماً آن را با مشاورین کلینیک ترک اعتیاد مطرح نمائید.

زمانی که قرص دیفنوکسیلات را در دوز بالا مصرف می‌کنید، احتمال قطع ناگهانی و خودسرانه آن تقریباً صفر است. زیرا نمی‌توانید روش و دارویی را پیدا کنید که علائم ترک را خاموش کند. اما با روش‌های درمانی تجویز شده در مرکز ترک اعتیاد، علائم ترک در شما به حداقل خواهد رسید.

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با کادردرمانی مجرب و استفاده از روش‌های نوین درمان اعتیاد، ارائه دهنده کلیه خدمات مربوط به ترک اعتیاد به داروهایی مثل دیفنوکسیلات و امثالهم می‌باشد.

The post ترک دیفنوکسیلات appeared first on کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره.

]]>
https://www.clinictolou.com/%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%a7%d8%aa-%da%a9%d9%84%db%8c%d9%86%db%8c%da%a9/%d8%aa%d8%b1%da%a9-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af/%d8%aa%d8%b1%da%a9-%d8%af%db%8c%d9%81%d9%86%d9%88%da%a9%d8%b3%db%8c%d9%84%d8%a7%d8%aa/feed/ 0
رژیم غذایی ترک اعتیاد | مصرف چه غذاهایی در زمان ترک اعتیاد مفید است؟ https://www.clinictolou.com/articles/%d8%b1%da%98%db%8c%d9%85-%d8%ba%d8%b0%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%aa%d8%b1%da%a9-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%9f/ https://www.clinictolou.com/articles/%d8%b1%da%98%db%8c%d9%85-%d8%ba%d8%b0%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%aa%d8%b1%da%a9-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%9f/#respond Sun, 10 May 2020 12:14:14 +0000 https://www.clinictolou.com/?p=17022 رژیم غذایی ترک اعتیاد و رعایت اصول آن، یکی از مواردی است که اگر رعایت کنید، بدن شما در زمان درمان اعتیاد واکنش بهتری نشان خواهد داد.

The post رژیم غذایی ترک اعتیاد | مصرف چه غذاهایی در زمان ترک اعتیاد مفید است؟ appeared first on کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره.

]]>
آیا می دانید در زمان ترک اعتیاد چه غذاهایی باید بخورید؟ آیا می دانید مصرف چه مواد غذایی در زمان درمان اعتیاد برای شما مضر است؟ در این مطلب سعی داریم بعضی از غذاهایی بهتر است در زمان درمان اعتیاد مصرف کنید را به شما بگوییم. رژیم غذایی ترک اعتیاد یکی از مواردی است که اگر رعایت کنید، بدن شما واکنش بهتری نشان خواهد داد.

نقش رژیم غذایی ترک اعتیاد در فرایند درمانی

بسیاری از کسانی که درگیر اعتیاد هستند، عموماً برنامه غذایی سالمی نداشتند. خصوصاً کسانی که از سنین پایین تر اعتیادشان شروع‌شده است. یکی از اثرات منفی مصرف مواد مخدر این است که نظم برنامه های غذایی شما‌را بهم می ریزد. شما در زمان اعتیاد با توجه به زمان خاصی غذا نمی خورید. وعده های صبحانه، ناهار و شام را در زمان های نامناسبی می خورید زیرا احساس گرسنگی در زمان های مختلفی به سراغ شما می آید.

عدم داشتن برنامه غذایی مناسب خود به تنهایی برای بدن مخاطرات جدی ای به همراه دارد. حال تصور کنید که مصرف مخدر نیز با آن همراه باشد. بعنوان مثال کسی که درگیر اعتیاد به اکس و یا دیگر روان‌گردان‌ها است، نمی‌تواند حجم و یا زمان تغذیه‌ای شبیه یک آدم عادی داشته باشد. به همین منظور در زمان ترک لازم است که کمبودهای وی جبران شود.

بدن شما در زمان ترک اعتیاد دارای واکنش های متفاوتی است. این تغییرات اگر زیر نظر کلینیک ترک اعتیاد و پزشکان متخصص نباشد، می تواند خطرناک باشد. داشتن 1 رژیم غذایی خوب و مناسب در زمان ترک اعتیاد ، بدن شما را نسبت به این واکنش ها مقاوم می سازد. دستور مصرف ویتامین ها و مواد مغذی لازم در زمان درمان اعتیاد از سوی پزشک به شما ارائه می شود. در ادامه معرفی برخی از مواد غذایی که مصرف آنها مفید است می پردازیم.

برخی اشتباهات رایج در مصرف مواد غذایی در زمان درمان اعتیاد

بسیاری از شما به‌اشتباه فکر می کنید فلان مواد غذایی در زمان درمان اعتیاد مفید است. مثلاً برخی فکر می کنند اگر هرروز مولتی‌ویتامین بخورند خیلی برایشان خوب است. اما خوردن این‌گونه قرص ها باعث می شود توجه شما نسبت به کیفیت غذا کم شود. زیرا فکر می‌کنید که نقص‌های مواد غذایی توسط این‌گونه قرص ها پوشش داده خواهد شد. مثلاً مصرف قرص های ویتامین هیچ‌گاه نمی تواند جای آنتی‌اکسیدانی در غذا وجود دارد را پر کند.

عموماً در رژیم غذایی ترک اعتیاد اهمیت ندادن به مصرف میوه ها و سبزیجات یکی از اشتباهات رایج است. میوه و سبزیجات به دلیل یکی از بهترین مواد غذایی در زمان درمان اعتیاد هستند. همچنین مصرف آجیل و انواع لوبیا  توصیه شد است. این‌گونه مواد غذایی در تقویت سیستم گوارشی شما نقش بسزایی دارد. اعتیاد به الکل به شدت سیستم گوارشی بدن را ضعیف می کند.

در زمان ترک اعتیاد هیچ‌وقت غذایتان را با حجم زیاد نخورید. دستگاه گوارش شما به دلیل مصرف مواد مخدر صدمه دیده است. از این رو توانایی هضم میزان زیادی از غذا را ندارد. برای این منظور بهتر است تعداد وعده های غذایی خود بیشتر و اندازه آن را کم کنید. شایان ذکر است که رعایت مراقبت های غذایی برای ترک سوءمصرف داروهای خطرناک مانند ترک قرص ب2 و امثالهم نیز بسیار مفید است.

در رژیم غذایی ترک اعتیاد از چه گروه مواد مغذی استفاده کنیم؟

یکی از اثرات خوب تغذیه مناسب در زمان درمان اعتیاد، کاهش درد خماری است. شما باید مواد غذایی را مصرف کنید که از حالت خماری را در شما تشدید نکند. مثلاً استفاده زیاد از قند باعث می‌شود التهاب داخلی بدن شما افزایش‌یافته و درنتیجه حالت های خماری در شما ماندگار شود. در رژیم غذایی ترک اعتیاد سعی کنید غذاهایی را مصرف کنید که حداقل یکی از موارد ذیل را داشته باشد.

 • مواد معدنی
 • آنتی‌اکسیدان ها
 • امگا 3 ( ماهی و میگو )
 • فیبر ( شامل میوه ها و سبزیجات )
 • پروتئین ( گوشت ، مرغ ، تخم مرغ ، قارچ و لبنیات )

مصرف برخی مواد غذایی با توجه نوع اعتیاد متفاوت است. این مهم توسط پزشک متخصص شما در کلینیک ترک اعتیاد مشخص می شود. مثلاً رژیم غذایی کسی که اعتیاد به شیشه دارد با کسی که اعتیاد به کوکائین دارد، در دوزهای مختلف، متفاوت است.

در دوران ترک اعتیاد چه نوشیدنی‌هایی مصرف کنیم؟

یکی از مهمترین و مفیدترین نوشیدنی‌ها در دوران درمان اعتیاد، آب است. سعی روزانه به میزان کافی آب بنوشید. مصرف آب در دوران سم زدایی به شدت توصیه شده است. همچنین می‌توانید با مشورت پزشک خود از دمنوش‌های گیاهی مناسب نیز استفاده کنید.

یکی دیگر از مواد غذایی مفید در زمان ترک اعتیاد، شیر است. شیر خاصیت سم زدایی دارد و برای همین مهم است. پروتئینی که در شیر وجود دارد برای ترمیم قسمت های مختلف بدن بسیار مفید است. مصرف شیر باعث می شود سیستم گوارشی شما بهتر عمل کند و غذای شما راحت تر هضم شود. بنابراین توصیه می شود در طول روز چندین نوبت شیر میل کنید. در ذیل به برخی فواید شیر در فرایند درمان اعتیاد اشاره شده است.

 • بازسازی بافت‌های و اندام‌های بدن
 • بهبود علمکرد سیستم گوارشی
 • بهبود کارکرد سیستم عصبی

سعی کنید غذاهایی مثل نوشیدنی‌های گازدار و یا انرژی زا در دوران ترک اعتیاد خودداری کنید. همچنین شرینی‌ها و غذاهای سرخ شده در این دوران می‌توانند برای شما مضر باشند.

چند نکته مهم درباره غذاهای مفید در دوران ترک اعتیاد

 • یکی از موارد مهم در رژیم غذایی ترک اعتیاد ، زمان غذا خوردن است. همانطور که در آموزه‌های خانوادگی و دینی ما آمده است، اجازه ندهید هیچوقت گرسنه بمانید و قبل از آنکه کاملاً سیر شوید، خوردن را متوقف کنید. همین آموزه قدیمی در این زمینه بسیار مفید است.
 • سعی کنید غذاهای پروتئینی خود را در ظرفیت کمتر میل کنید. نگران نباشید که گرسنه می‌مانید. شما در دوره ترک اعتیاد مجاز هستید هر چند ساعت یکبار غذا بخورید. اما توجه کنید که ظرفیت هر وعده باید کم باشد.
 • خوردن صبحانه را هرگز فراموش نکنید. صبحانه یکی از اصلی‌ترین وعده‌های غذایی است که مسلماً در یک رژیم غذایی خوب برای ترک اعتیاد باید بدان توجه شود.  
 • از خوراکی‌هایی مثل آجیل و غلات در طول روز استفاده کنید.

The post رژیم غذایی ترک اعتیاد | مصرف چه غذاهایی در زمان ترک اعتیاد مفید است؟ appeared first on کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره.

]]>
https://www.clinictolou.com/articles/%d8%b1%da%98%db%8c%d9%85-%d8%ba%d8%b0%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%aa%d8%b1%da%a9-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%9f/feed/ 0
تاثیر مواد مخدر بر اعصاب و روان از طریق مصرف روانگردان https://www.clinictolou.com/articles/%d8%aa%d8%a7%d8%ab%db%8c%d8%b1-%d9%85%d9%88%d8%a7%d8%af-%d9%85%d8%ae%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%b1-%d8%a7%d8%b9%d8%b5%d8%a7%d8%a8/ https://www.clinictolou.com/articles/%d8%aa%d8%a7%d8%ab%db%8c%d8%b1-%d9%85%d9%88%d8%a7%d8%af-%d9%85%d8%ae%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%b1-%d8%a7%d8%b9%d8%b5%d8%a7%d8%a8/#respond Thu, 07 May 2020 11:21:34 +0000 https://www.clinictolou.com/?p=16974 اثیر مواد مخدر بر اعصاب موضوعی است که درباره آن اطلاع رسانی کمی نشده است. بروز برخی اختلالات در تنظیم مواد شیمیایی مغز، باعث بروز ناراحتی های عصبی می شود.

The post تاثیر مواد مخدر بر اعصاب و روان از طریق مصرف روانگردان appeared first on کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره.

]]>
تاثیر مواد مخدر بر اعصاب، موضوعی است که تا به حال درباره آن اطلاع رسانی کمی نشده است. همانطور که در بسیاری از رسانه های پزشکی و سلامت بیان شده است، وابستگی به مواد مخدر باعث ایجاد و یا تشدید بیمارهای های روانی و عصبی می شود. بروز برخی اختلالات در تنظیم مواد شیمیایی مغز، باعث ایجاد ناراحتی های عصبی می شود. عملکرد مسیرهای عصبی مغز شما شبیه مدارهای الکترونیکی است. زمانی که کارایی آنها به حداقل برسد، شما دچار عارضه های عصبی می شوید.

خوشبختانه امروزه روش های دارودرمانی و روان درمانی متفاوت و متنوعی برای بازیابی سلامت سیستم عصبی وجود دارد. یکی از خدمات مهم کلینیک ترک اعتیاد امروزه در همین حوزه می باشد. داشتن اضطراب و استرس هایی که منشاء خاصی ندارند، یکی از ویژگی های بیماری های عصبی است. همچنین افسردگی، از بین رفتن اشتها و بروز توهمات از دیگر نشانه های ناراحتی های عصبی و روانی است. در این مطلب به نقش اعتیاد و مصرف روانگردان ها در اینگونه بیماری ها اشاره شده است.

اختلال در سیگنال های مغزی، اولین تاثیر مواد مخدر بر اعصاب

محققین و پروهشگران بسیاری در حوزه سلامت و در زمینه اثرات مخدر بر اعصاب و روان کار کرده اند. نتایج فراوان و متفاوتی در مطالعات موردی بیان شده است که حاکی از اختلال سیگنال های مغزی در کسانی است که اعتیاد به روان گردان دارند. آنها با اسکن مغزی چند بیمار اعتیاد به LSD،  متوجه شدند که داروهای روانگردان باعث اختلال در مسیر اطلاعات سیستم مغزی می شود. به گزارش نوروسافاری این تحقیقات نشان داد که اعتیاد به اکس ، LSD و دیگر روان گردان ها به شدت کارکرد مغز را مورد حمله قرار می دهد.

اینگونه داروها دارای مواد شیمیایی هستند که بخش هایی از سیستم عصبی و مغز را با سیگنال های فلیتر شده، گول می زنند. این داروها با جلوگیری از ورود اطلاعات به Temporal Cortex نظم سیستم عصبی و مغز شما را مختل می کند.

خودباختگی یا Ego Dissolution

یکی دیگر از مواد تاثیر مواد مخدر بر اعصاب و سیستم عصبی، خود باختگی است. زمانیکه فرد مصرف کننده حس از هم پاشیدگی و آشفتگی داشته باشد، درگیر این اختلال شده است. یکی از نشانه های Ego Dissolution این است که شما ارزشی برای خود قائل نبوده و احساس پوچی به شما دست می دهد. آنچه در گذشته برای شما بعنوان ارزش و اعتبار شناخته می شد، یکباره به بی ثباتی می رسد. هنجارهایی که شاید در محیط خانواده برای شما نهادینه شده بود، ارزش خود را از دست می دهد. در این شرایط شما در خطر پذیرش معیارهای دیگری هستید که اصلاً با شما سنخیتی ندارد. این مساله باعث می شود شما به افرادی که نه شناختی روی آنها دارید و نه با شما نسبت اخلاقی دارند، اعتماد کنید.

حتماً حوادثی را خوانده و شنیده اید که مصرف داروها روانگردان ها باعث تجاوزهای جنسی متعدد شده است. دلیل این مساله همین خودباختگی است که برای دختران بعد از مصرف روان گردان اتفاق می افتد. اعتماد یه آدم هایی که کوچکترین اشتراک شخصیتی با وی ندارند. این مساله باعث می شود براحتی فریب خورده و علاوه بر دام اعتیاد، درگیر داستانهای خطرناک دیگری شوند. اینها همگی عوارض تاثیر مواد مخدر بر اعصاب و روان مصرف کننده است که نه جنسیت می شناسد و نه جایگاه اجتماعی.

تاثیر مواد مخدر بر اعصاب و روان از طریق مصرف ماری جوانا

همانطور که می دانید ماری جوانا یا گل یکی از قدیمی ترین و معروف ترین مواد روان گردان است. اعتیاد به ماری جوانا امروزه در تمامی کشورها در میان اکثر ردی سنی نوجوانی، جوانی و بزرگسال رواج یافته است.  تحقیقات نشان داده است اگر شما بصورت روزانه گل مصرف کنید، همیشه در خطر ابتلا به بیماری های روانی خواهید بود. یکی از این بیماری روانی که در مصرف کنندگان ماری جوانا زیاد دیده می شود، روان پریشی است. درباره این بیماری و ارتباط آن با مصرف ماری جوانا در مطالب بعدی صحبت خواهیم کرد.

از اثرات کوتاه مدت و بلند مدت مصرف این روانگردان می توان به اختلال در حافظه و تمرکز، افزایش حساسیت به عوامل تحریک کننده بیرونی و همنچنین اختلالات خلقی اشاره کرد. تمام این مواد نشان از تاثیر مواد مخدر بر اعصاب و روان انسان است که می تواند در کوتاه مدت و یا در دراز مدت خود را نشان دهد.

تاثیر مواد توهم زا بر سیستم عصبی و روانی

عموماً مواد مخدر توهم زا اعتیاد فیزیکی را به همراه نداشته و یا کمتر دارند. وابستگی به اینگونه مواد بیشتر جنبه روانی دارد که به جرات می توان گفت که بسی سنگین تر از وابستگی فیزیکی است. این وابستگی به گونه ای است که اگر فرد مصرف کننده برای مدتی نتواند مخدر مورد نظر خود را مصرف کند، برای مصرف دوباره آن دست به هر اقدامی خواهد زد. این موضوع شدت نیاز وی به مخدر را نشان می دهد. به همین دلیل است که ترک اعتیاد به کتامین ، LSD و دیگر مخدرهای توهم زا، حتما باید زیر نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد باشد. تاثیر مواد مخدر بر اعصاب با اجرای فرایندهای درمانی ترک اعتیاد در کلینیک درمان اعتیاد، قابل بهبود است. همچنین اجرای روش های خودسرانه ترک اینگونه مواد، می تواند حتی به خطرناکی مصرف آنها باشد.

مواد توهم زا دسته ای از مواد مخدر هستند که در ظاهر و در باور عموم اعتیاد آور نیستند. همین مساله دلیلی شده است برای مصرف آنها در بسیاری از مهمانی ها و دورهمی ها. اینکه به این مواد به چشم تفریح نگاه می شود، ناشی از عدم تکامل فرهنگی قشر آسیب پذیر جامعه است. همچنین عدم آگاهی از تاثیر مواد مخدر بر اعصاب و وضعیت روحی انسان می تواند خطرات استفاده از این مواد را افزایش دهد. چرا که در زمان مصرف هیچ ترسی از عوارض آن به فکر و ذهن خطور نخواهد کرد که شاید عاملی برای کنترل باشد.

اگر رد پایی از اینگونه مخدرها در زندگی شما وجود دارد و حتی کمی نسبت به خطرات اینگونه مخدرها آگاهی پیدا کردید، حتما برای مشاوره و تضمین سلامت روحی و روانی خود به کلینیک ترک اعتیاد و روانپزشکی مراجعه کنید.  

The post تاثیر مواد مخدر بر اعصاب و روان از طریق مصرف روانگردان appeared first on کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره.

]]>
https://www.clinictolou.com/articles/%d8%aa%d8%a7%d8%ab%db%8c%d8%b1-%d9%85%d9%88%d8%a7%d8%af-%d9%85%d8%ae%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%b1-%d8%a7%d8%b9%d8%b5%d8%a7%d8%a8/feed/ 0
اعتیاد در بارداری و عوارض مصرف مواد مخدر برای مادر و جنین https://www.clinictolou.com/articles/%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/ https://www.clinictolou.com/articles/%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/#respond Thu, 07 May 2020 08:21:29 +0000 https://www.clinictolou.com/?p=16970 مبحث اعتیاد در بارداری جزو چالش هایی است که همیشه مورد تحقیق پروهشگران حوزه سلامت بوده است. متاسفانه از هر چند نفر مصرف کننده مواد مخدر، یک نفر جنس مونث است. نسبت آن تقریبا 1 به 10 است. اینکه گرایش دختران نسل جدید نسبت به مواد مخدر، خصوصاً مواد مخدر توهم زا، رو به افزایش ... Read more اعتیاد در بارداری و عوارض مصرف مواد مخدر برای مادر و جنین

The post اعتیاد در بارداری و عوارض مصرف مواد مخدر برای مادر و جنین appeared first on کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره.

]]>
مبحث اعتیاد در بارداری جزو چالش هایی است که همیشه مورد تحقیق پروهشگران حوزه سلامت بوده است. متاسفانه از هر چند نفر مصرف کننده مواد مخدر، یک نفر جنس مونث است. نسبت آن تقریبا 1 به 10 است. اینکه گرایش دختران نسل جدید نسبت به مواد مخدر، خصوصاً مواد مخدر توهم زا، رو به افزایش است را نمی توان انکار کرد. متاسفانه درصد قابل توجهی از زنان باردار درگیر اعتیاد هستند. قاعدتاً اعتیاد آنها روی نوزادانی که از ایشان متولد می شوند، بی تاثیر نیست. یکی از خطراتی که جامعه زنان را در مورد اعتیاد تهدید می کند، اتکا به افکار و برداشت های غلط است. تحقیقات نشان داده است که اکثر دخترانی که درگیر اعتیاد به مواد مخدر توهم زا می شوند، حاصل یک اعتماد و فکر اشتباه در مورد آن مخدر است.

عوارض اعتیاد در بارداری

همانطور که می دانید مصرف مواد مخدر برای خانم های باردار عوارض سنگینی دارد. این عوارض بر کسی پوشیده نیست و یک عقل سلیم هم می تواند آن را درک کند. شاید خانم بارداری که درگیر مواد مخدر است، خود نیز بر این عوارض آگاه باشد. اما چه می شود که قادر به ترک اعتیاد نیست؟ اعتیاد در بارداری فقط سلامت مادر را تحت الشعاع قرار نمی دهد. بلکه به سلامت انسان دیگری که حیات دارد و در حال تولد است را، به خطر می اندازد. در حالت عادی توصیه های زیادی برای خانم های باردار و تقویت سیستم ایمنی بدن آنها ارائه می شود. حال تصور کنید که یک مادر در کنار عدم مراقبت از سلامت خود، درگیر اعتیاد نیز باشد.

عوارض اعتیاد در دوران بارداری برای مادر

عوارض و خطرات اعتیاد به مواد مخدر حتی قبل از باردار شدن نیز، برای کسی که قصد مادر شدن دارد، بسیار خطرناک است. مسلماً خطر وابستگی به مواد مخدر در طول دوره بارداری و حتی بعد از تولد کودک، به شدت برای سلامت مادر مضر و مهلک است. امروزه بخشی از مراجعه کنندگان به کلینیک ترک اعتیاد ، خانم های بارداری هستند که متوجه عوارض اعتیاد در بارداری شده اند. در ذیل به برخی از آسیب های جسمی و روانی مصرف مواد مخدر برای مادر می پردازیم.

 • سقط جنین
 • زایمان زودرس
 • سرطان دهانه رحم
 • کم خونی در بارداری
 • پاره شدن زودرس کیسه آب
 • اختلال در تست تحمل گلوکز
 • هموراژی یا خونریزی های قبل از زایمان
 • احتمال ابتلا به بیماری های آمیزشی یا STD

مواد ذکر شده بخشی از عوارض سنگین مصرف مواد مخدر در دوران بارداری برای مادران است. تحقیقات نشان داده است که اعتیاد به کوکائین در خانم های باردار باعث بروز تشنج و آریتمی های قلبی می شود که بسیار خطرناک است. توصیه های جدی پزشکان برای عدم استفاده از مواد مخدر، حتی سیگار، در دوران بارداری در درجه اول برای سلامت مادر است. نه تنها مصرف مواد مخدر، بلکه استعمال هر گونه دودی، مثل سیگار و قلیان و امثالم، برای مادر مضر است.

عوارض اعتیاد در بارداری برای جنین و نوزاد

آسیب های مصرف مواد مخدر و روان گردان برای جنین در دوران بارداری هم چیزی نیست به بشود آن را کتمان کرد. یکی از مسائلی که مصرف مواد مخدر در بارداری مهم است، میزان و مدت زمان مصرف است. اینکه مادر چه مدت از دوران بارداری خود را درگیر اعتیاد بوده است، نقش موثری در عوارض آن برای جنین دارد. بعنوان مثال اعتیاد به شیشه در دوران بارداری روی سلول های مغزی جنین اثرات مخربی دارد. حتی اگر مصرف مربوط به ماه های ابتدایی بارداری باشد. در ذیل به برخی از عوارض مصرف مواد مخدر برای جنین و نوزاد اشاره شده است.

 • کم خونی
 • کاهش وزن
 • زردی نوزاد
 • تاخیر تکاملی رشد
 • مرگ ناگهانی نوزاد
 • عفونت های ادراری
 • دیسترس تنفسی جنین

توجه داشته باشید که یکی از علل کاهش وزن نوزاد، مصرف سیگار است. اگر مادری سیگار کشیدن را ترک نکند، جنین در داخل رحم با محدودیت رشد روبرو خواهد شد. عوارض روانی که کودک در آینده درگیر آن خواهد بود نیز به علت اعتیاد مادر در دوران بارداری است. برخی از مادران درگیر وابستگی به داروهای اعتیاد آور هستند. داروهایی که احتمال سوءمصرف آنها بالاست و به هیچ وجه بدون تجویز پزشک نباید مصرف شود. مصرف برخی از مسکن ها بصورت خودسرانه مانند اعتیاد به مرفین و امثالهم به شدت بر سلامت مادر و نوزاد تاثیر گذار است.

وابستگی به داروهایی از دسته آمفتامین ها به شدت روی سلامت جنین تاثیر منفی دارد. اینگونه داروها در واقع یک محرک برای سیستم عصبی مرکزی هستند که مصرف آنها باید تحت نظر پزشک باشد. مصرف آمفتامین ها در طولانی مدت باعث اعتیاد می شود. از عوارض وابستگی به این داروها می توان به بی خوابی، افسردگی های دراز مدت، کاهش غیر طبیعی وزن و اختلال در میل جنسی اشاره کرد.

باروهای اشتباه در مورد مصرف مواد مخدر در زنان

یکی از باورهای اشتباه درباره مصرف مواد مخدر برای خانم ها، تصور این است که برخی از مواد مخدر اعتیاد آور نیستند. یکی از این مواد مخدر گل یا ماری جوانا است. اعتیاد به ماری جوانا یا گل یکی از رایج ترین نوع اعتیاد در بین دختران است. اینکه در بین مصرف کنندگان اینگونه مواد مخدر، شایع شده است که گل یا علف اعتیاد آور نیست، یک تصور کاملاً غلط است. این باور امروزه بسیاری از دختران در سنین مختلف را در دام اعتیاد می کشاند.

در بسیاری از موارد اعتیاد در بارداری رد پای مخدرهایی چون حشیش و ماری جوانا دیده می شود. توجه داشته باشید که تاثیر مواد مخدر، خصوصاً مواد روان گردان و توهم زا، در دختران چندین برابر بیشتر از پسران است. این آمار در بین دخترانی که دارای اختلالات خلقی و روانی هستند، بیشتر از سایرین است. تاثیر مواد مخدر بر روی زنان و دختران در زمان کوتاه تری اتفاق می افتد. همچنین تحقیقات نشان داده است که تمایل به مصرف مواد مخدر و روان گردان در دختران 6 سال زودتر از پسران است. از طرفی دخترانی که دارای اختلالات روحی و روانی، مانند استرس و امثالهم، هستند 4 برابر دیگران در معرض خطر اعتیاد قرار دارند.

توجه داشته باشید که بسیاری از باورهای اشتباه رایج در بین مصرف کنندگان مواد مخدر، از سوی پخش کنندگان این مواد و به منظور سود و فروش بیشتر رواج پیدا می کند. هیچکدام از آنها پایه و اساس علمی نداشته و با اهداف سودجویانه شایع می شود.

The post اعتیاد در بارداری و عوارض مصرف مواد مخدر برای مادر و جنین appeared first on کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره.

]]>
https://www.clinictolou.com/articles/%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/feed/ 0
اعتیاد کودکان یکی از آسیب های اجتماعی پنهان در جامعه https://www.clinictolou.com/articles/%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86-%db%8c%da%a9%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%a2%d8%b3%db%8c%d8%a8-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d8%ac%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b9%db%8c-%d9%be/ https://www.clinictolou.com/articles/%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86-%db%8c%da%a9%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%a2%d8%b3%db%8c%d8%a8-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d8%ac%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b9%db%8c-%d9%be/#respond Wed, 06 May 2020 14:18:30 +0000 https://www.clinictolou.com/?p=16960 در جامعه ما مساله ای مانند اعتیاد کودکان بسیار زیر زمینی مانده است. کودکانی که در شرایط محیطی بسیار سخت و در کنار گروه های خلافکار و بزهکار بزرگ شده اند.

The post اعتیاد کودکان یکی از آسیب های اجتماعی پنهان در جامعه appeared first on کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره.

]]>
اعتیاد کودکان در کشور ما یکی از آسیب های بزرگ اجتماعی است که می تواند ناشی اختلاف طبقاتی و محرومیت باشد. درباره این فاجعه ی انسانی هیچ کسی نمی تواند بی اعتنا باشد. موضوعی که بسیار دردآور است، بی اطلاعی ما و نهادهای تاثیرگذار درباره گسترش این معضل خانمان سوز است. متاسفانه هر چه پیش می رویم، سن اعتیاد و وابستگی به مواد مخدر پایین تر می آید. تا حدی که امروز به کودکان سرایت کرده است. این جایگاه امروز نیازمند یک نگاه ویژه، چه از منظر جامعه شناسی و چه از دیدگاه روان شناسی و حوزه سلامت است. خصوصاً آنهایی که نقش تصمیم گیری در این زمینه را بهتر می توانند ایفا کنند.

علت اصلی اعتیاد کودکان چیست ؟

در جامعه ما مساله ای مانند اعتیاد کودکان بسیار زیر زمینی مانده است. کودکانی که در شرایط محیطی بسیار سخت و در کنار گروه های خلافکار و بزهکار بزرگ شده اند، فضایی برای تربیت صحیح نداشته و ندارند. نهادهای فعال در حوزه کودک و خانواده هم آنچنان که باید خود را درگیر این پدیده نکرده اند. در حالی که اعتیاد برای بسیاری از آنها بخشی از زندگی روزمره شده است، روز به روز به قربانیان آنها افزوده می شود.

در نشریات مختلف اجتماعی، نویسنده های زیادی به نقد از وضعیت رسیدگی به این معضل اجتماعی پرداخته اند. ولی گویا راههای بسیاری باید طی شود. فعلاً باید به حداقل ها که همان جلوگیری و درمان است، اکتفا کرد. گزارش های زیادی درباره اعتیاد به مواد مخدر در کودکان در نشریات داخلی و بین المللی متتشر شده است. اما بیشترین قشری از کودکان که هدف اصلی اعتیاد هستند، کودکان کار و خیابانی هستند. تقریباً در اکثر گزارش های مربوط به کودکان خیابانی و خطراتی که آنها را تهدید می کند، رد پایی از اعتیاد وجود دارد.

بسیاری از آنها از نزدیک شاهد تولید خیابانی و غیر قانونی برخی از مخدرها در میان دوستان و یا حتی اعضای خانواده خود هستند. همین دلیل بر عادی شدن مخدرات در زندگی روزمره آنها شده است. همچنین امروزه بسیاری از آنها با جدیدترین مواد مخدر صنعتی و داروهای اعتیاد آور آشنا هستند. همانطور که می دانید تولید خیابانی و غیر قانونی بسیاری از مواد مخدر و داروها باعث اعتیاد به فنتانیل و امثالهم شده است.

 خانواده های معتاد یکی از علل اصلی شیوع اعتیاد در کودکان است

بسیاری از اندیشمندان حوزه سلامت و جامعه شناسی بر این باورند که علت اصلی رشد اعتیاد در بین نوجوانان و کودکان، خانواده های درگیر با مواد مخدر هستند. خانواده های معتاد به علت بی توجهی در زمینه تربیت فرزندان به یکی از علل اصلی این آسیب اجتماعی تبدیل شده اند. مصرف آزادانه مواد مخدر در بین اعضای خانواده و جلو چشم کودکان، اصطلاحاً چشم و گوش آنها را باز می کند. تصور کنید در خانواده ای که پدر و یا برادران درگیر اعتیاد به شیشه هستند و آزادانه جلوی دیدگان کودک مواد مصرف می کنند. با تکرار این فعل قطعاً مصرف مخدری مثل شیشه برای کودک عادی خواهد شد.

همچنین بسیاری از گزارش های انتظامی حاکی از استفاده های سودجویانه برخی خانواده ها از کودکان است. تحقیقات پزشکی نشان داده است که اعتیاد مادران در دوره بارداری و در زمان شیردهی به نوزاد و یا جنین منتقل می گردد. درباره مادران معتاد نیز گزارش های متعددی ارائه شده است که بیان کننده حقایق عجیبی بوده است. به همین جهت تحقیقات بیشتری از سوی نهادهای مختلف حوزه سلامت در این زمینه انجام شده است.

درمان اعتیاد کودکان در کلینیک ترک اعتیاد چگونه است؟

درمان کودکانی که درگیر مواد مخدر هستند تقریباً در اکثر شهرهای کشور با چالش هایی روبروست. این موضوع نیازمند نگاه نهادهای مربوطه در زمینه سلامت و ترک اعتیاد می باشد. درمان اعتیاد کودکان امروزه در هر کلینیک ترک اعتیاد معتبر انجام می شود. اینگونه خدمات نیازمند سرویس دهی خاص و منحصر به فرد می باشد. از جمله خدمات روان درمانی که نقش بسیار مهمی در این مهم خواهد داشت.

درمان اینگونه کودکان نیاز به کسب اجازه و رضایت پدر و مادر دارد. ولی به دلیل فقر فرهنگی موجود در بسیاری از خانواده های آنها، تمایل چندانی برای درمان از سوی آنها نشان داده نمی شود. این چالش می تواند به دلیل حفظ همان مقاصد سودجویانه از فرزندان باشد.  آنچه مسلم است اعتیاد در میان کودکان خیابانی و کار بسیار فراتر از سایر کودکان است. این مساله نشان دهنده نا امنی فضای بیرون از خانه و بطن جامعه را نشان می دهد.

طبق تحقیقاتی در سالهای گذشته بیان شد که وجود بیماری هایی نظیر ایدز نیز در میان کودکان خیابانی تقریباً چهار برابر سایر کودکان است. مساله ی دیگری که در این زمینه مهم است، بالا رفتن سطح آگاهی بسیاری از کودکان از مواد مخدر است. این موضوع را می توان در آمار اعتیاد به ماری جوانا و مخدرهای توهم زا مشاهده کرد. سنین استفاده از این مخدرها روز به روز در حال کاهش است.

شیوع اعتیاد در میان دانش آموزان چگونه است؟

آمارهای متفاوتی درباره ابتلای کودکان، خصوصاً دانش آموزان به مواد مخدر بیان شده است که نتایج نگران کننده ای را نشان می دهد. برخی از رسانه ها می گویند که حدود 1 درصد دانش آموزان درگیر اعتیاد هستند. برخی دیگر از نهادها این ارقام را فراتر دانسته اند. در هر صورت وجود چنین آماری در میان دانش آموزان و محیط مدارس برای والدین کمی نگران کننده است. شاید آمار و ارقام متغیر باشد ولی اگر حتی یک کودک هم در کشور درگیر اعتیاد باشد، خبر خوبی نیست.

علاوه بر موضوع اعتیاد کودکان ، مسائل دیگری نظیر اعتیاد نوجوانان و جوانان به مواد مخدر و داروهای اعتیاد آور از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه می بینیم اعتیاد به کمیکال و مخدرهای صنعتی در بین نوجوانان و جوانان رواج یافته  است. شاید یکی از علت های آن نبود سرگرمی های مناسب و وجود محیط های آلوده به مخدر است. اینکه مواد مخدر به هر جمع و هر مکانی راه پیدا کرده است، مساله ایست که باید برای آن چاره ای ساخت و سیاستی اندیشید. از طرفی سبک شمردن برخی داروها و مواد مخدر از دیگر عوامل شیوع اعتیاد در بین نوجوانان و جوانان است. مسلماً اطلاع رسانی صحیح و آگاه سازی هدفمند از سوی رسانه های سلامت می تواند کمی از خطرات این معضل اجتماعی را کم کند.

The post اعتیاد کودکان یکی از آسیب های اجتماعی پنهان در جامعه appeared first on کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره.

]]>
https://www.clinictolou.com/articles/%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86-%db%8c%da%a9%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%a2%d8%b3%db%8c%d8%a8-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d8%ac%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b9%db%8c-%d9%be/feed/ 0
رفتار مناسب با معتاد چه نقشی در فرایند درمانی او دارد؟ https://www.clinictolou.com/articles/%d8%b1%d9%81%d8%aa%d8%a7%d8%b1-%d9%85%d9%86%d8%a7%d8%b3%d8%a8-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%b9%d8%aa%d8%a7%d8%af/ https://www.clinictolou.com/articles/%d8%b1%d9%81%d8%aa%d8%a7%d8%b1-%d9%85%d9%86%d8%a7%d8%b3%d8%a8-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%b9%d8%aa%d8%a7%d8%af/#respond Wed, 06 May 2020 09:59:56 +0000 https://www.clinictolou.com/?p=16954 شیوه رفتار مناسب با معتاد یکی از مسائلی است که بسیاری از بخش های جامعه را درگیر خود کرده است. اعتیاد، بخش‌ های مختلف زندگی بیمار را تحت شعاع قرار می دهد.

The post رفتار مناسب با معتاد چه نقشی در فرایند درمانی او دارد؟ appeared first on کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره.

]]>
شیوه رفتار مناسب با معتاد یکی از مسائلی است که بسیاری از بخش های مختلف جامعه را درگیر خود کرده است. همانطور که می دانید اعتیاد، بخش های مختلف زندگی فرد بیمار را تحت شعاع قرار می دهد. فضای کار، فضای خانواده، فضای دوستان و امثالهم همگی موقعیت هایی است که اعتیاد روی آنها تاثیر مستقیم دارد.

افراد زیادی هستند که دوست دارند به فرد معتاد کمک کنند اما نمی دانند چگونه و باید از چه مسیری وارد شوند. اما یکی از مواردی که شما برای کمک کردن به بیمار اعتیاد باید بدانید این است که دردرجه ی اول خود بیمار است که باید تصمیم اولیه و اصلی را بگیرد. پس یکی از نقش های اساسی شما، در جهت تصمیم سازی اولیه بیمار دانست.

هدف از اعمال رفتار مناسب با معتاد چیست؟

 در برخی از موارد هم بیمار تصمیم به ترک اعتیاد دارد ولی رفتار دوستان و جامعه اطراف، باعث لغزش او می شوند. می توان اینگونه برداشت کرد که نوع رفتار اطرافیان در استحکام تصمیم بیمار بسیار حائز اهمیت است. از این جهت اطلاع از شیوه رفتار مناسب با معتاد چیزی است که نیاز به آگاهی سازی عمومی دارد. در این مطلب قصد داریم شما را با بخشی از این شیوه رفتاری آشنا کنیم.

به این نکته توجه کنید که هر کاری که قرار است انجام دهید در جهت درمان اعتیاد بیمار است. از این رو شما باید با مراحل ترک اعتیاد حداقل یه آشنایی نسبی داشته باشید. وقتی بیمار مثلا برای ترک اعتیاد به حشیش و یا هر مخدر دیگری، به یک مرکز درمان اعتیاد مراجعه می کند، خیلی مهم است که به اختیار خود باشد یا به جبری که از طرف دیگران حاکم شده است. در اکثر مواقع مواردی که این اقدام با اجبار اطرافیان صورت گرفته، نتیجه بخش نبوده است. و حتی به بازگشت دوباره بیمار به سمت مخدر ختم شده است.

امروزه در یک کلینیک ترک اعتیاد معتبر با مشاوره های روانشاسی ابتدایی، تلاش بر این است که شرایط روحی و روانی بیمار را به حدی برسد که تصمیم گیرنده اصلی خود او باشد. به این مساله توجه داشته باشید که وقتی آغاز فرایند ترک اعتیاد با اجبار نباشد، اعتماد به نفس بیمار در این مراحل بالاتر رفته زیرا تصمیم گرفته شیوه زندگی خود را تغییر دهد. رفتار مناسب با معتاد موضوعی است که از ابتدایی ترین مراحل درمان تا آخرین مرحله، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

یکی از نکاتی که در شیوه های رفتار مناسب با معتاد باید بدانید این است که هرگز او را مجرم خطاب نکنید. رفتاری از خود نشان ندهید که او فکر کند جرمی مرتکب شده است. او فقط درگیر یک بیماری شده است که نیاز به کمک اطرافیان دارد.

برای رفتار مناسب با معتاد باید شیوه های ترک اعتیاد را بدانید

علاوه بر رساندن بیمار به سطحی از آگاهی های مذکور، اطلاع از روش های ترک اعتیاد نیز بسیار مهم است. همانطور که می دانید اتخاذ بهترین روش ترک اعتیاد برای بیمار شما نقش حیاتی در درمان او دارد. از این رو آشنایی با روش های درمان اعتیاد از سوی خانواده و اطرافیان بیمار در بسیاری از شرایط می تواند به او کمک کند. چراکه جنبه روانی اعتیاد می تواند عامل اصلی استمرار آن در فرد بیمار باشد. اکثر مخدرها این بار روانی را برای بیمار بوجود می آروند. همچنین سوءمصرف داروهای اعتیاد آور نیز از این طیف خارج نیست. مثلا وابستگی و اعتیاد به ریتالین در اکثر دانشجویان و قشر جوان بیشتر جنبه روانی دارد تا جسمانی.

زمانیکه به همراه بیمار خود به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه می کنید، حتماً جویای شیوه درمانی بیمار خود باشید. یکی از برنامه های مهم در یک کلینیک ترک اعتیاد، مشاوره با خانواده های بیماران است. آنها شما را با وظایف خود در طول دوره درمان بیشتر آشنا کرده و شیوه رفتار مناسب با معتاد را با توجه به شرایط جسمی و روحی او، به شما آموزش می دهند.

نقش خانواده در مراحل درمان اعتیاد را بدانید

زمانیکه بیمار از حمایت خانواده خود در فرایند درمان برخوردار باشد، مسلماً وضعیت روحی او با چالش کمتری مواجه خواهد شد. این طبیعی است که وقتی شما فردی را که مثلاً درگیر اعتیاد به شیشه است را در خانه دارید، متحمل چه فشاری هستید. اما این موضوع خیلی مهم است که ما این فشار روانی را چگونه کنترل کنید. در این زمینه خانواده ها می بایست از نحوه رفتار مناسب با معتاد در بازه های زمانی مختلف آگاهی داشته باشند. متاسفانه برای برخی از خانواده ها اعمال رفتار حمایتی کمی سخت است که این خود یکی از موانع مهم در فرایند درمان اعتیاد است.

در ذیل به برخی از باید ها و نباید های رفتاری با بیمار اعتیاد می پردازیم :

 • به هیچ وجه تا زماینکه بیمار شما قبول نکرده است که به مواد مخدر اعتیاد دارد، از لفظ “بیمار” برای او استفاده نکنید. به کار بردن ایت صف به شدت اثر منفی دارد. همین که بداند درگیر اعتیاد است و به تنهایی نمی تواند از آن خلاص شود، کافیست.
 • هیچوقت به فرد بیمار توهین نکنید. استفاده از کلمات تحقیر آمیز وضعیت روحی بیمار را تضعیف کرده و مقاوت او در برابر درمان را بیشتر خواهد کرد. هرگز فکر نکنید که این کار نشان دهنده ی تگرانی شما نسب به بیمار است. به کار بردن الفاظ توهین آمیز نه تنها شیوه رفتار مناسب با معتاد نیست بلکه از اشتباهات رایج خانواده ها می باشد.
 • با بیمار اعتیاد قهر نکنید.قطع ارتباط با معتاد احساس طرد شدن را در او تقویت می کند و همین عامل باعث ایجاد تنش داخلی در او می شود. البته این بدان معنی نیست که شما رفتارهای بیمار خود را تایید کنید. شما فقط سعی می کنید که در مسیر ترک اعتیاد او را همراهی کنید. حتی اگر بیمار شما درگیر اعتیاد به هروئین یا هر مخدر خطرناک دیگری است، سعی نکنید او را طرد کنید.
 • اجبار کردن موارد مراقبتی نیز برای بیمار می تواند اثرات منفی داشته باشد. در این شرایط بیمار فکر می کند که اطرافیان او بیشتر به فکر خودشان هستند.
 • صبر داشته باشید. ترک اعتیاد مثل سرماخوردگی نیست که بیمار به سرعت بهبود یابد. هیچوقت با عجله و شتاب زده عمل نکنید و در حمایت از او حوصله داشته باشید.

تمام موارد ذکر شده برای این است که شما حمایت خود را به بیمار اعتیاد نشان دهید. اینکه او بداند در مسیر ترک اعتیاد تنها نخواهد بود، فرایند درمان اعتیاد را تسهیل و تسریع می بخشد. اما توجه داشته باشید که حمایت شما نباید به نحوی باشد که فرد معتاد به اشتباه فکر کند که شما با اعتیاد او مشکلی ندارید! شیوه رفتار مناسب با معتاد باید بگونه ای باشد که بیمار متوجه شود که سلامتی اش برای اطرافیان مهم است.

The post رفتار مناسب با معتاد چه نقشی در فرایند درمانی او دارد؟ appeared first on کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره.

]]>
https://www.clinictolou.com/articles/%d8%b1%d9%81%d8%aa%d8%a7%d8%b1-%d9%85%d9%86%d8%a7%d8%b3%d8%a8-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%b9%d8%aa%d8%a7%d8%af/feed/ 0
روش های نوین درمان اعتیاد با استفاده از تحریک عمقی مغز https://www.clinictolou.com/articles/%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%86%d9%88%db%8c%d9%86-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af/ https://www.clinictolou.com/articles/%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%86%d9%88%db%8c%d9%86-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af/#respond Tue, 05 May 2020 10:26:55 +0000 https://www.clinictolou.com/?p=16948 روش های نوین درمان اعتیاد روز به روز در حال پشرفت است. محققین در پی یافتن روش های جدیدی برای درمان اعتیاد به داروهای اعتیاد آور هستند.

The post روش های نوین درمان اعتیاد با استفاده از تحریک عمقی مغز appeared first on کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره.

]]>
روش های نوین درمان اعتیاد روز به روز در حال پشرفت است. ترک اعتیاد مساله ای است که هم سخت است و هم آسان. سختی این اقدام از آن جهت است که باید تمامی شرایط بیمار مد نظر قرار گرفته شود. مثلاً میزان مصرف و یا سالهایی که بیمار درگیر مصرف مواد بوده، مساله ای بسیار حائز اهمیت است. اما از همه مهمتر شرایطی است که باعث شد بیمار به مصرف مواد مخدر روی بیاورد. مسلماً اگر شرایط مساعدی حاکم بود، درصد بسیار زیادی از کسانی که امروزه درگیر مصرف مواد هستند، آزادانه در حال زندگی بودند.

روش های درمان اعتیاد در جوامع مختلف در حال ارتقاء است. امروزه شاهد بسیاری از روش های نوین درمان اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد هستیم. استفاده از مخدرهای جایگزین امروزه منسوخ شده است. بعنوان مثال روش درمان اعتیاد به حشیش از گذشته تا به امروز تفاوتهای بسیار زیادی داشته است. روش های جدیدی در مراکز درمانی معتبر به اثبات رسیده که عوارض روش های قدیم را ندارد. کما اینکه باعث تسریع و تسهیل درمان اعتیاد شده است. در ادامه به یکی از تحولات می پردازیم.

محققان در چین با تحریک عمقی مغز با امواج الکترومغناتیسی می خواهند نیاز به مواد روان گردان را کاهش داده و به درمان اعتیاد کمک کنند. این روش درمانی می تواند برای ترک کمیکال که یک روان گردان صنعتی نسبتاً جدید است استفاده شود. چین در حال تبدیل شدن به یکی از قطب های تحقیقات پزشکی در زمینه روش های نوین درمان اعتیاد است. جمعیت زیاد و کثرت بیماران داوطلب، هزینه کم و مقررات سهل به تازگی حدود شش بیمارستان چین را تبدیل به مراکزی برای بررسی و اندازه گیری اثر عمقی مغز در درمان و ترک اعتیاد کرده است. این در حالی است که تنها دو مرکز دیگر در جهان مجوز برای این پژوهش را دریافت کرده اند.

تحریک عمقی مغز برای اختلالات عصبی و روانی کاربرد زیادی دارد و در حال حاضر به دلیل بحران دامن گیر اعتیاد استفاده از این شیوه برای درمان، به موقع و موثر است. همانطور که می دانید کشور چین سابقه طولانی در رابطه با معضل اعتیاد و حتی جراحی های منجر به آسیب به مغز معتادین را دارد. طبق قانون در حال حاضر فرد معتاد با اقدامات تنبیهی و برخوردها و درمان های خشن اجباری و همچنین نگهداری در اردوگاه های بازتوانی روبرو می شود. برای همین هر گونه احتمال بهبود بیماران با روش های های نوین و استفاده تجهیزات که ابداع روش های ملایم تر را حاصل می شود، با استقبال مواجه می شود.

توجه داشته باشید که روش های نوین درمانی فقط شامل اعتیاد به مخدرها نمی شود. محققین در پی یافتن روش های جدیدی برای درمان اعتیاد به داروهای اعتیاد آور هستند. مثلاً برای درمان اعتیاد به فنتانیل ،که امروزه بصورت خیابانی زیاد تولید می‌شود، و امثالهم به دنبال روشهای درمانی جدیدی هستند.

توجه داشته باشید که تحریک عمقی مغز، نوش دارو علاج قطعی نیست. ولی اگر با سایر تدابیر درمانی مثل آموزش و مشاوره بصورت همزمان استفاده بشود، به بیمار کمک می کند و جلوی پیشرفت وابستگی به مواد مخدر را می گیرد. پروفسور مگان گریت متخصص بیهوشی و روانشناسی استادیار دانشگاه در دانشگاه ایالتی واشنگتن، به سبب اپیدمی و بحران اعتیاد در آمریکا، به همراه گروهی دیگر از پزشکان تصمیم بر آن گرفتند که بصورت آزمایشی از این روش بعنوان یکی از روش های نوین درمان اعتیاد  استفاده کنند. آنها قرار است بزودی در ویرجینیای غربی این تحقیق را برای تعیین جای دقیق الکترود ها با نظارت FDA یا سازمان غذا و دارو آمریکا انجام دهند.  

The post روش های نوین درمان اعتیاد با استفاده از تحریک عمقی مغز appeared first on کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره.

]]>
https://www.clinictolou.com/articles/%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%86%d9%88%db%8c%d9%86-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af/feed/ 0
باورهای غلط بیماران اعتیاد چه نقشی در فرایند درمانی آنها دارد؟ https://www.clinictolou.com/articles/%d8%a8%d8%a7%d9%88%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ba%d9%84%d8%b7-%d8%a8%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af/ https://www.clinictolou.com/articles/%d8%a8%d8%a7%d9%88%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ba%d9%84%d8%b7-%d8%a8%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af/#respond Tue, 05 May 2020 06:39:31 +0000 https://www.clinictolou.com/?p=16941 باورهای غلط بیماران اعتیاد یکی از نقاط چالش برانگیز درمان آنهاست. ترک اعتیاد به مواد مخدر یکی از معضلاتی است که حتماً باید با نظارت و کمک دیگران باشد.

The post باورهای غلط بیماران اعتیاد چه نقشی در فرایند درمانی آنها دارد؟ appeared first on کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره.

]]>
باورهای غلط بیماران اعتیاد یکی از نقاط چالش برانگیز درمان آنهاست. ترک اعتیاد به مواد مخدر یکی از معضلاتی است که حتماً باید با نظارت و کمک دیگران باشد. اما این دیگران چه کسانی هستند؟ و چگونه می توانند در این زمینه به بیمار کمک کنند؟ مثلاً فرض کنید شخصی در خانواده شما درگیر اعتیاد به ترامادول است. او مسرانه بر این باور است که معتاد نیست و هر زمان بخواهد می تواند ترک کند. نقش شما در این زمینه چیست؟

بسیاری از معتادین درگیر این باور غلط هستند که خواستن، توانستن است. در واقع این جمله معروف آنها را گول می زند. آنها تصور می کنند هر زمان که بخواهند می توانند مواد مخدر را ترک کنند. اما همین تصور باعث می شود با خیال راحت تری به مصرف مواد مخدر بپردازند. افراد معتاد متاسفانه به این باور خطرناک تکیه می کنند و این عاملی برای مقاومت آنها در برابر درمان می شود.

انسان زمانی می تواند بگوید خواستن توانستن است که آن را بیافریند. ولی این تصور اشتباه است که اگر یک روزی خواست، پس حتما می تواند ترک کند. در واقع کسی که به اعتیاد روی می آورد، نمی خواهد جهان هستی را آنگونه که هست ببینید و تجربه کند. زیرا حقیقت زندگی برایش رنج آور و درد آور است. از طرف دیگر مواد مخدر برای کوتاه مدت حال خوبی به او می دهد. لذا این تمایل در وی تقویت می شود. با مصرف مواد مخدر از یک طرف جهانی که دوست ندارد را نمی بیند و از طرف دیگر حال متفاوت و خوبی را می تواند تجربه کند. مسلماً چنین شخصی برای ترک اعتیاد به شیشه و امثالهم مقاومت از خود نشان می دهد.

این تصورات سبب تقویت باورهای غلط بیماران اعتیاد می شود. به همین دلیل فرد معتاد هرگز به آن خواستنی نمی رسد که بتواند آن را بیافریند. در مورادی بسیار نادر این اتفاق می افتد که منجر به شکست در ترک می شود. چون فرایند ترک را کاملاً احساسی آغاز کرده و هیچیک از قواعد اصولی و زیربنایی درمان اعتیاد را رعایت نکرده است. آنچه در درمان اعتیاد مهم است این است که بیمار به این نتیجه برسد که به تنهایی نمی تواند ترک کند.

بیمار درگیر اعتیاد باید به این باور برسد که نمی تواند به تنهایی اعتیاد خود را درمان کنند. برخی از معتادین می گویند ما به دلیل اینکه کم مصرف می کنیم، پس می توانیم آن را هر زمان که خواستیم ترک کنیم. متاسفانه در اینگونه موارد فرد مصرف کننده اصلاً متوجه نیست که درگیر اعتیاد شده است. حتی زمانیکه مصرف او دوبرابر شده، باز در این توهم است که کم مصرف می کند و هر زمان که بخواهد می تواند آن را کنار بگذارد.

دلایل روانی بسیار متفاوتی برای تمایل به اعتیاد وجود دارد. مثلا برخی از کسانیکه برای حل مشکلات خود درگیر اعتیاد شده اند، در کودکی دائماً شاهد این بودند که پدر و مادر آنها قرص زیاد مصرف می کردند. به همین دلیل است که در بسیاری از روانشناسان و روان‌پزشکان می گویند قرص ها را در جلوی چشم کودکان خود بصورت آشکارا مصرف نکنید. اینکه کودک ببیند والدین او برای هر مشکلی قرص مصرف می کنند، ناخودآگاه این موضوع را بعنوان یک راه حل جهت حل مشکلات خود می شناسد. شایان ذکر است که مصرف بسیاری از مسکن ها در خانواده ها هیچ دلیل پزشکی نداشته و بصورت خودسرانه است. و همین مسائل باعث ایجاد اعتیاد به مرفین و دیگر مسکن های اعتیاد آور است.

پیامی به مغز کودک فرستاده می شود که مسائل و مشکلات را می شود فقط با یک قرص بر طرف کرد. این نگاه سبب می شود که در سنین بالاتر این باور همراه آنها باشد. وقتی درگیر مشکلی در آینده می شوند، می خواهند آن را با یک قرص برطرف نمایند. این است که برخی از دانشجویان در چالش های فکری درگیر اعتیاد به ریتالین و داروهای اعتیاد آور می شوند. افراد بسیاری با هدف ترک وابستگی به قرص ضد اضطراب به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه می کنند. اینها نمونه هایی است که شاید به دلیل عدم مراقبت والدین در زمان کودکی آنها، ایجاد شده است.

دلایل فراوانی برای باورهای غلط بیماران اعتیاد وجود دارد که به هیچ وجه مختص به یک قشر خاص نیست. اما عدم توانایی برای قبول واقعیت و پذیرفتن مسئولیت در قبال سلامتی خویش، در بین تمامی آنها مشترک است. اینکه بیمار قبول کند از راه درست درمان خود را پیش ببرد، اولین قدم برای ترک اعتیاد است. این موضوع در بین تمامی انواع اعتیاد مشترک است. گرنه کمتر کسی است که درگیر مواد مخدر و اعتیاد باشد و فکر کند کاری خوبی می کند.

انسان به صرف دانستن هیچ تغییری نمی کند. فرد معتاد باید با کسی گفتگو و صحبت کند که ماحصل آن شناخت بیشتر بیمار نسبت به خود باشد. آنچه در کلینیک ترک اعتیاد در قالب مشاوره های روان شناسی انجام می شود با این هدف از بین بردن باورهای غلط بیماران اعتیاد است. و اینکه بیمار آگاهی بیشتری نسبت به خود پیدا کند. ماحصل این شناخت، توجه بیشتر بیمار به وضعیت سلامت خود و اعتماد به کادر درمانی است.

The post باورهای غلط بیماران اعتیاد چه نقشی در فرایند درمانی آنها دارد؟ appeared first on کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره.

]]>
https://www.clinictolou.com/articles/%d8%a8%d8%a7%d9%88%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ba%d9%84%d8%b7-%d8%a8%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af/feed/ 0