آخرین به‌روزرسانی

بخش بستری کلینیک دکتر جوادی

کلینیک ترک اعتیاد

قبل از اینکه به نقش  یک کلینیک ترک اعتیاد در جامعه بپردازیم ابتدا به تعریفی از اعتیاد و تشریح جایگاه آن بعنوان یک آسیب خانوادگی و اجتماعی می‌پردازیم. تعاریف بسیار زیادی برای اعتیاد در رسانه‌های مختلف، اعم از سمعی و بصری، بیان شده است که هر کدام از آنها از یک دیدگاه منحصر به فرد به مضمون اعتیاد، فرایند آن و نحوه‌ی تبدیل آن به یک آسیب اجتماعی پرداخته و راهکارهایی را برای مقابله و یا جلوگیری از آن بیان نموده‌اند. تعاریفی که از اعتیاد بیان شده است وابسته به شرایط محیطی مختلف و بسترهای اجتماعی آسیب پذیر متفاوت می‌باشد که هر کدام در جایگاه خود قابل بحث و نقد است. در واقع هر کسی در هر جایگاه اجتماعی می‌تواند با توجه به مشاهدات خود از آثار اعتیاد در جامعه تعریف منحصر به فردی را ارائه دهد که این خود نشانه‌ای از فراگیر بودن آثار مخرب اعتیاد است. در نگاه جامعه شناسی وقتی یک عنصر آسیب پذیر از بستر خانواده به جامعه و عموم مردم منتقل می‌شود، آثار را در لایه‌های مختلف جامعه می‌توان یافت. قاعدتاً امروزه مسئله‌ی اعتیاد در کشور ما خارج از مضامینی که بیان شد نبوده و نیازمند راهکارهای ریشه‌ای و بنیادین است. از این رو نقش کلینیک ترک اعتیاد در جامعه بیشتر و کاربردی تر شده و مسلماً مسئولیت‌های چنین مراکزی گسترده‌تر و فراگیر تر خواهد شد.

کلینیک ترک اعتیاد

به دنبال ترک اعتیاد هستید؟

ما دانش لازم برای ترک اعتیاد و درمان آن را داریم. پس خوبه با ما تماس بگیرید.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
021 2229770309120474810

تعریف فرد معتاد از نظر کلینیک ترک اعتیاد

تعاریف متعددی برای فرد معتاد در نظر گرفته می‌شود که بسته به جایگاه اجتماعی آن متفاوت است. از نگاه روان درمانی فرد معتاد به کسی گفته می‌شود که به دلیل مصرف کردن یک ماده مخدر ( که در مطالب بعدی به تشریح آنها خواهیم پرداخت ) توانایی کنترل خود را از دست می‌دهد و در نتیجه فعل مصرف دوباره و دوباره تکرار می‌شود. این عدم کنترل در فرد بیمار نوعی تاثیر روانی دارد که توانایی و اراده‌ی او را در ذهن تضعیف نموده و این موضوع نیز آثار مخربی را موازی با اثر مصرف موارد، در جان فرد بیمار باقی می‌گذارد. در گذشته کلمه‌ی اعتیاد فقط برای مصرف موارد مخدر صنعتی و یا سنتی بکار برده می‌شد و مفهوم محدود تری داشت. اما امروزه با فراوانی آسیب‌های اجتماعی مختلف و گستردگی آنها در محیط‌های مختلف اجتماعی، مفهوم اعتیاد برای انجام برخی رفتارها و عادت‌های ناهنجار نیز استفاده می‌شود. شایان ذکر است که صفت ناهنجار بسته به شرایط محیطی و خانوادگی به فرد بیمار تعلق می‌گیرد. از این رو نقش کلیلنیک ترک اعتیاد از دیدگاه روان شناسی و روان درمانی بسیار مورد توجه قرار گرفته و بار مسئولیت یک کلینیک ترک اعتیاد را از جنبه‌های پزشکی به رویه‌های روان درمانی و حتی روانکاوی گسترش می‌دهد. اعتیاد به مواد مخدر که مسلماً برای همه‌ی ما واضح است اما مواردی همچون اعتیاد به روابط جنسی، اعتیاد به قمار، اعتیاد به بازی‌های کامپیوتری و مواردی از این قبیل جزو اعتیادهای رفتاری به حساب می‌آیند.  در ادامه به گونه‌های مختلف اعتیاد می‌پردازیم و نقش کلینیک ترک اعتیاد و مجریان آن را در کاهش آثار فردی و اجتماعی آنها بررسی خواهیم کرد. در واقع یک کلینیک ترک اعتیاد به دنیال علمی‌ترین و سازنده‌ترین راههای ترک اعتیاد خواهد بود. منظور از سازنده ترین، ایجاد انگیزه و علاقه در فرد بیمار برای شروع یک زندگی جدید است که اصول آن در فرایندهای روان‌ درمانی در کلینیک ترک اعتیاد پایه گذاری می‌شود. در مطالب بعدی به انواع نقش‌های کلیدی و مهم کلینیک ترک اعتیاد در جامعه خواهیم پرداخت.

نقش کلینیک ترک اعتیاد در اعتیاد به مواد مخدر

همانطور که گفته شد اعتیاد به مواد مخدر یکی از قدیمی‌ترین آسیب‌های جدی خانواده‌ها محسوب می‌شود که باعث رکود و تنش در بخش‌های مختلف جامعه، خصوصاً حوزه‌های مرتبط با خانواده‌ها مثل مدارس و محیط‌های آموزشی و امثالهم می‌شود. از این رو در می‌یابیم که نقش کلینیک ترک اعتیاد امروزه تنها به حوزه خانواده محدود نشده و این موضوع لزوم ارائه راهکارهای گسترده‌تری را از سوی این مراکز بیشتر و مسئولیت آنها دو چندان می‌کند. نقش موثر یک کلینیک ترک اعتیاد باعث جلوگیری از سقوط ارزش‌های فرهنگی و اعتقادی یک جامعه می‌شود. همانطور که مستحضر هستید در زمان قدیم میزان اعتیاد به مواد مخدر سنتی بسیار بیشتر از مواد مخدر صنعتی بوده است. کما اینکه در گذشته میزان تنوع مواد مخدر صنعتی بسیار محدودتر از امروز بوده است. اما امروزه مواد مخدر صنعتی مختلف در لابراتوارها و کارگاههای خصوصی و خانگی تهیه و توزیع می‌گردد. همین مساله باعث می‌شود که هر سال شاهد ورود مواد مخدر جدیدی به بازار باشیم که مسلماً هر کدام از آنها دارای اثرات روانی متفاوتی روی فرد بیمار داشته و شاید روشهای درمانی جدیدی را بطلبد. از این رو یک مرکز درمان اعتیاد یا کلینیک ترک اعتیاد باید با جدیدترین متدهای درمانی روز آشنا بوده و از متخصصینی در این زمینه استفاده کند که علاوه بر تسلط بر حال بیمار، اطلاعات بروز و دقیقی در زمینه‌ی آخرین مواد مخدر مصرفی داشته باشند.

محدودیت سنی در مصرف مواد مخدر

امروزه دیگر شاهد استفاده‌ی مواد مخدر توسط یک قشر خاص از مردم نیستیم و آن را در میان تمامی اقشار جامعه با کمی دقت می‌توان دید و آثار آن را حس کرد. یکی دیگر از مواردی که یک کلینیک ترک اعتیاد و یا هر مرکز درمان اعتیادی باید بدان توجه داشته باشد، عدم وجود محدودیت سنی برای بیماران است. در گذشته اعتیاد به مواد مخدر محدود یه سنین خاصی بود و همانطور که در اکثر آثار سینمایی گذشته می‌بینیم، این آسیب اجتماعی بیشتر در سنین بالا دیده می‌شد. اما امروزه به دلیل تنوع موارد مخدر مصرفی تقریباً هیچ محدودیت سنی برای مصرف موارد مخدر وجود نداشته و این موضوع حتی در بین نوجوانان هم دیده می‌شود. از این رو یک کلینیک ترک اعتیاد خوب و کارا برای اینکه نقش موثری در جامعه داشته باشد، باید آمادگی پذیرش بیماران در تمامی سنین باشد. کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره یکی از مجهزترین مراکز درمانی اعتیاد است که با وجود متخصصین مجرب آمادگی پذیرش بیماران در هر سنینی را دارد. قاعدتاً روش‌های درمانی برای بیماران سن و سال بسیار متفاوت از دیگر بیماران می‌باشد، خصوصاً از نظر روان درمانی. کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با استفاده از آخرین و بروزترین دستاوردهای این حوزه نظیر دستگاههای پیشرفته RTMS و امثالهم که در ادامه به تشریح آنها بیشتر خواهیم پرداخت، باعث بهبود کیفیت درمان را در سنین مختلف می‌شود. در ادامه به دسته بندی اعتیاد به موارد مخدر و همچنین علائم و نشانه‌های فرد بیماد می‌پردازیم.

انواع اعتیاد به مواد مخدر

دسته بندی‌های متفاوتی را می‌توان برای اعتیاد به مواد مخدر در نظر گرفت که نشان دهنده‌ی فراگیر بودن و گستردگی آنهاست. این تقسیم بندی‌ها بر اساس یافته‌های پژوهشی که در محیط‌های قضایی و همچنین کلینیک ترک اعتیاد به دست می‌آید، می‌تواند متفاوت باشد. اما آنچه که در بین تمامی دسته بندی‌ها مشترک است، تقسیم آنها به مجاز و غیر مجاز است. برای یک کلینیک ترک اعتیاد کارا فرقی نمی‌کند که اعتیاد فرد بیمار به مواد مجاز است یا غیر مجاز. کلینیک ترک اعتیاد به موضوع عدم کنترل فرد بیمار توجه داشته و سعی در درمان ریشه‌ای موضوع دارد.

اعتیاد مجاز

همانطور که از اسم آن هویداست، اعتیاد مجاز به اعتیاد به موادی گفته می‌شود که مبادلات آنها از نظر قانونی منعی ندارد. بدین معنی که ممنوعیتی برای خرید و فروش اینگونه از مواد اعتیاد زا، در جامعه حاکم نبوده و همگی می‌توانند از آن استفاده نمایند. اما این آزدی در مبادلات و مصرف هیچگونه محدودیتی برای کلینیک ترک اعتیاد در زمینه تجور راهکارهای درمانی به همراه نداشته و نگاه کمرنگ‌تری را از سوی این مراحل حاصل نمی‌شود. اعتیاد مجاز می‌تواند در مورد داروهایی باشد که پزشک تجویز می‌کند ولی به دلیل مصرف بیش از حد و خارج از عرف آنها، به گونه‌ای از اعتیاد تبدیل شده است. بعنوان مثال می‌توان به موادی همچون سیگار، تنباکوهای مختلف، قرص‌های مسکن و آرامبخش و مواردی از این قبیل اشاره کرد که راهکارهای درمانی آنها در یک کلینیک ترک اعتیاد خوب، به وضوح در اختیار بیماران و خانواده‌های آنها قرار می‌گیرد .

اعتیاد غیر مجاز

گونه‌ای دیگر از اعتیاد دلالت بر غیر مجاز بودن موارد مصرفی از سوی بیماران دارد. در نوع از اعتیاد، بیماران به مصرف موادی می‌پردازند که مصرف، معامله و مبادلات  آنها از منظر قانونی خلاف عرف و قوانین جامعه است. قاعدتاً اینگونه مواد مخدر بسیار خطرناک‌تر از مواد مجاز هستند، چراکه از سوی قوانین بین‌المللی خرید و فروش آنها ممنوع است. اینگونه اعتیاد توجه ویژه‌ای را از سوی یک کلینیک ترک اعتیاد خوب و موثر طلب می‌کند. در گذشته مصرف مواد مخدر غیر مجاز بعنوان تعریف اعتیاد در نظر گرفته می‌شد. هر زمان صحبت از اعتیاد می‌شد، اولین تصویری که در ذهن ما نقش می‌بست، مصرف مواد مخدر غیر مجاز بود و همین تصویر ذهنی تعریف اعتیاد را در ذهن ما محدود می‌کرد. امروزه شاهد گونه‌های مختلف و جدیدی از مواد مخدر غیر مجاز هستیم که مصرف هر کدام از آنها اثرات مخرب و زیان‌باری را برای خانواده و جامعه خواهد داشت. آمار تولید مواد مخدر غیر مجاز امروزه در دنیا روز به روز در حال افزایش است و سن مصرف آن روز به روز در حال کاهش. و این مساله ورود مراجع درمانی مختلف در این زمینه، خصوصاً کلینیک ترک اعتیاد را ملزم می‌کند.

آیا یک معتیاد لزوماً یک فرد بی‌اراده است؟

یکی از نکات مهمی که در زمینه اعتیاد به مواد مخدر قابل توجه است، جایگاه اجتماعی فرد بیمار است که قاعدتاً توسط کلینیک ترک اعتیاد مورد توجه قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که عدم اراده و کنترل، لزوماً از ویژگی‌های اصلی یک فرد بیمار نیست. حتماً در محیط‌های اجتماعی و رسانه‌های مختلف  شنیده‌اید که فرد معتاد مجرم نیست. او انسانی است که نیاز به کمک دارد. این باور باعث افزایش راهکارهای روان‌ درمانی در کلینیک ترک اعتیاد می‌شود. امروزه مساله‌ی اعتیاد ممکن است برای افراد در سطوح مختلف اجتماعی پیش بیاید و هیچ محدودیتی از این حیث ندارد.

نقش کلینیک ترک اعتیاد در اعتیادهای رفتاری

همانطور که در مطالب قبلی گفته شد، اعتیاد رفتاری یکی از مهمترین گونه‌های اعتیاد است که در یک کلینیک ترک اعتیاد مجهز و معتبر به روش‌های درمانی آن پرداخته خواهد شد. درست است که در این نوع اعتیاد مواد مخدر نقش زیادی ندارد ولی به همان اندازه می‌تواند برای خانواده‌ها مخرب باشد. نظریه‌های بسیاری در مورد اعتیاد رفتاری بیان شده است که نقطه‌ نظر اشتراک آنها بر این باور است که اعتیاد رفتاری نوعی رفتارهای وسواس گونه می‌باشد که عدم کنترل فرد بیمار را به همراه دارد و به دلیل اثراتی که روی اطرافیان خود دارد، به تنهایی قادر به ترک آنها نبوده و از اراده‌ی فردی وی خارج است. و این یکی از محکمترین دلایل برای توجه ویژه به این موضوع می‌باشد. عده‌ای بر این باور هستند که اعتیادهای رفتاری صرفاً برای خانواده‌ها آسیب پذیر خواهد بود و نقش چندانی در جامعه ندارد. اما امروزه این نظریه کاملاً مردود است و بیمارانی که شرایط محیطی خانواده را برای خود نامساعد می‌بینند به دنبال جبران آن در جامعه بیرون از خانواده هستند و مسلماً اثر مخرب خود را روی اطرافیان، دوستان و غیره خواهند گذاشت. نکته‌ای که در یک کلینیک ترک اعتیاد کارا و موثر بدان توجه می‌شود این است که اعتیادهای رفتاری مثل اعتیاد به مواد مخدر، واقعی هستند و آثار مخرب آن باعث تباهی زندگی افراد مختلف می‌شود. اعتیادهای رفتاری به دلیل اینکه بر اثر رفتارهای اجباری و یا وسواس‌های ذهنی ایجاد می‌شوند، جامعه‌ی اطرافیان فرد معتاد را هم تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

نمونه‌هایی از اعتیاد رفتاری

نمونه‌هایی از اعتیاد رفتاری می‌توان به برخی بازی‌ها مانند قمار و مواردی این چنینی اشاره کرد که مشغولیت ذهنی به ظاهر جذابی را برای فرد بیمار ایجاد می‌نماید. از دیگر گونه‌های اعتیادهای رفتاری که در کلینیک ترک اعتیاد به آنها توجه می‌شود، اعتیاد به علاقه‌های زودگذر و روبط جنسی می‌باشد که درمان اینگونه اعتیادهای رفتاری با استفاده از روش‌های روان درمانی و روانکاوی فرد بیمار همراه است. اینگونه اعتیادهای رفتاری می‌توان ریشه در کودکی فرد بیمار داشته باشد و در کلینیک ترک اعتیاد با استفاده از تکنیکهای روانشناسی تحلیلی قابل وارسی و درمان است. اگر بخواهیم مثال دیگری از اعتیاد رفتاری داشته باشیم می‌توانیم به مواردی شبیه اعتیاد به پرخوری اشاره کرد که امروزه بیشتر شاهد آن هستیم. بسیاری از دانشمندان و اندیشمندان حوزه‌های مختلف علوم انسانی و روانشناسی، اعتیاد رفتاری به مانند اعتیاد به مواد مخدر امروزه بسیار مخرب و متداول شده است. یکی از نشانه‌های اعتیاد رفتاری اضطراب و تشویش همیشگی فرد بیمار است که شاید صرفاً با تجویز دارو درمان نشده و نیازمند ارائه‌ی راهکارهای دیگر از سوی کلینیک ترک اعتیاد و مراکز درمانی اعتیاد باشد.

یافته‌های علمی موجود در اعتیادهای رفتاری

امروزه یک کلینیک ترک اعتیاد کارا و اثر بخش می‌بایست آگاه به آخرین یافته‌ها و شواهد علمی در زمینه انواع اعتیاد باشد. بسیاری از محققین و اندیشمندان حوزه‌های درمانی با استفاده از آمار موجود، معتقدند که هر موضوعی که انسان را تحریک می‌کند، قابلیت این را دارد که اعتیاد آور باشد. به بیان دیگر هر زمان استفاده از یک امکان محرک برای انسان از حالت عادی خارج شده و شکل اجبار  به خود بگیرد، اعتیاد آور است. در واقع عمل انسان از حالت معمول روزمره خارج شده است و شکل اعتیادی به خود می‌گیرد. نمونه‌ی آن را می‌توان در مواردی همچون قمار کردن، روابط جنسی، بازی‌های کامپیوتری، چت کردن و استفاده‌ی زیاد و غیر معمول از شبکه‌های اجتماعی مشاهده کرد. وجود کتاب‌ها و نشریات مختلف در زمینه اعتیاد که در گذشته اعتیاد به موارد مخدر را بعنوان اصلی‌ترین شاخه اعتیاد می‌شناختند و امروز اعتیادهای غیر از موارد مخدر را هم به شدت مورد بررسی قرار می‌دهند، در تحقیقات یک کلینیک ترک اعتیاد می‌تواند بسیار موثر باشد. کتابچه‌ها و نشریات گوناگونی در زمینه اعتیادهای رفتاری منتشر شده است که با بیان آمارها و نشانه‌های علمی در زمینه ناهنجاری‌های اجتماعی یکی از منابع آگاهسازی مردم از ضرورت کار یک کلینیک ترک اعتیاد در جامعه است. DSM-IV-TR  و همچنین ICD-10 از انواع معتبر اینگونه نشریات در زمینه آسیب‌های اجتماعی هستند. بسیاری از اینگونه منابع علمی در یک کلینیک ترک اعتیاد مجهز به صورت اثر بخش و کارا مورد استفاده قرار می‌گیرد و از آنجایی که شرایط جامعه و ارتباطات اجتماعی به سرعت رو به افزایش و تغییر است، کلینیک ترک اعتیاد محیط امنی و آرامی برای درمان است.

صاحبنظران حوزه اعتیاد رفتاری

استنتون پیل، نویسنده و روانشناس معروف که در زمینه اعتیاد به محصولات الکلی و ارائه‌ی روش‌های درمانی آنها کتب و مقالات زیادی نوشته است، برای اولین بار به بیان این نظریه پرداخت که فرد بدون مصرف مواد مخدر و داروهای امثالهم نیز می‌توانند دچار اعتیاد شود که منظور همان اعتیادهای رفتاری می‌باشد. استنتون پیل بر این بارو است که فرد بیمار به برخی رفتارها و تجربیاتی که در گذشته داشته است، وابستگی پیدا کرده که واکنش‌های متفاوتی را از خود نشان می‌دهد و درواقع مصرف موارد مخدر یکی از مهمترین این واکنش‌ها می‌باشد. رسیدن به این نظریه‌ها به مرور زمان در کلینیک ترک اعتیاد و رویارویی با افراد بیمار بیشتر خود را اثبات کرد. امروزه بسیاری از اندیشمندان حوزه‌ی درمانی، چه آنها که در کلینیک ترک اعتیاد فعالیت می‌کنند و چه آنها که صرفاً کار تحقیقاتی انجام می‌دهند، به این نتیجه رسیده اند که مفهوم اعتیاد صرفاً به معنی مصرف مواد مخدر و داروهای شیمیایی مخرب نیست.

نشانه‌های اعتیاد رفتاری

شاید برای بسیاری سوال باشد که نشانه‌ی یک رفتار اعتیاد آمیز، چه می‌تواند باشد؟ مساله‌ای که محققین در کلینیک ترک اعتیاد به آن رسیده‌اند، این است که فرایند آغازین یک فعالیت ناهنجار به رفتاری اعتیاد آمیز، احساس لذت فردی است. اگر فردی از کار نابهنجاری که خود به آن آگاه است، احساس لذت داشته باشد می‌تواند آغاز اعتیاد رفتاری برای وی باشد. در واقع فرد نمی‌تواند از احساس لذت خود دست بردارد و ارزش‌های فکری خود را مبنی بر ناهنجار بودن فعل در حال انجام، جایگزین کند. این عدم توانایی در کنترل نقطه‌ی آغازین اعتیاد رفتاری است که در کلینیک ترک اعتیاد و مراکز درمان اعتیاد باید ریشه‌یابی شده و وارسی گردد. فرد بیمار دیگر از ارزش‌های فکری خود فاصله گرفته و انجام فعل نابهنجار به وی آرامش داده و شرایط را برای وی از ایجاد یک آرامش همیشگی به آرامش لحظه‌ای تغییر می‌دهد. زمانی چنین شرایطی برای فرد بیمار اتفاق می‌افتد او به رفتار نامتعارف خود اعتیاد پیدا می‌کند و با اینکه آگاهی گافی نسبت به مخرب بودن کار خود دارد، نمی‌تواند آن را کنترل نماید. کلینیک ترک اعتیاد ظلوعی دوباره با استفاده از بروزترین امکانات و مجرب‌ترین مختصصین این حوزه درمانی و با استفاده از آخرین شواهد علمی موجود در فرایند درمان اعتیاد رفتاری، محیط امن و آرامی را برای بیماران فراهم می‌آورد تا فرایند درمان خود را براحتی پشت سر گذاشته و با زندگی و اهداف جدید، دوباره وارد جامعه شود.

علائم و نشانه‌های بیرونی اعتیاد

نشانه‌های مختلفی در فرد بیمار وجود دارد که او را از سایرین جدا کرده و با کمی دقت در رفتار وی می‌توان دریافت که با اعتیاد در حال دست و پنجه نرم کردن است. برخی از این نشانه‌ها به قدری مشهود است که از حتی راه رفتن یک فرد بیمار هم می‌توانید بفهمید که با اعتیاد درگیر است. برخی از نشانه‌ها نیز باید کمی موشکافانه تر از بیرون دیده شده و بررسی گردد. یکی از کارهای مهم یک کلینیک ترک اعتیاد بررسی نشانه‌های یک بیمار است. این نشانه‌ها هم می‌تواند ناشی از اعتیاد به مواد مخدر باشد و هم اعتیاد رفتاری که تحلیل آنها از وظایف کلینیک ترک اعتیاد است. در ذیل به برخی از نشانه‌های یک فرد بیمار می‌پردازیم.

  • روابط اجتماعی نا سالم در محیط‌های مختلف اجتماعی که تاثیر مستقیم بر روان فرد بیمار دارد که در نتیجه منجر به بروز بدخلقی و بهانه‌جویی را در فرد بیمار می‌شود.
  • کنار گذاشتن تفریحات و سرگرمی‌هایی که در گذشته بیشتر به آنها می‌پرداخته است.
  • فرد بیمار مصرف مواد مخدر را انکار کرده و دائماً می‌گوید که دارای اراده و کنترل روی خود است و هر زمان بخواهد مصرف مواد را کنار می‌گذارد.
  • اختلال در خواب در افراد معتاد بسیار زیاد است.
  • به دلیل از دست دادن انگیزه، بی توجهی به مسائلی همچون بهداشت و نظافت فردی و بروز شلختگی در فرد بیمار.
  • از دیگر اختلالات ظاهری می‌توان به کاهش نا متعارف وزن ، آبریزش چشم و همچنین بینی و تشنج اشاره کرد.
  • عدم میل به غذا و بی اشتهایی یکی از ویژگی‌های بارز فرد بیمار است.

توجه

توجه داشته باشید که موارد فوق تنها بخشی از نشانه‌های ظاهری و بیرونی فرد معتاد است که باید توسط متخصین درمانی این حوزه در کلینیک ترک اعتیاد مورد بررسی قرار بگیرد. کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با استفاده از متخصصین مجرب این حوزه‌ی درمانی به بررسی موشکافانه‌ی بیمار پرداخته و مناسب‌ترین روش درمانی را با استفاده از راهکارهای روانشناسی و روان‌ درمانی برای بیمار تجویز می‌نمایند. شایان ذکر است که کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با استفاده از تجهیزات بروز و مدرن‌ترین روش‌های درمانی را برای بیماران اجرا کرده و مسیر بازگشت آنها به آغوش جامعه را هموار و روشن می‌سازد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *