آخرین به‌روزرسانی

اعتیاد

اعتیاد به موادی مانند هروئین ، کوکائین ، نیکوتین یا الکل عبارت از الگوی رفتاری پاتولوژیک ناشی از مصرف مواد (1) ، بدون توانایی کنترل میل به مصرف و بدون توجه به عواقب منفی آن شناخته می شود(2 ,3) . بر اساس کتاب جامع طبقه بندی بیماریهای روانپزشکی-  ویرایش پنجم (DSM – 5)  (4) وجود سه معیار از 7 معیار زیر برای مدت 12 ماه مداوم را اختلال اعتیاد گفته می شود :

 • بروز علایم ترک اعتیاد ( Withdrawal )
 • تحمل ( Tolerance ) ، به معنای نیاز به افزایش تدریجی مقدار مصرف برای دستیابی به اثرات دلخواه یا عدم برخورداری از اثر دلخواه در صورت ادامه مصرف مقدار قبلی
 • مصرف مواد به میزان یا مدتی بیشتر از تخمین خود فرد
 • تمایل دائمی با کوشش های ناموفق برای ترک یا کنترل مصرف مواد
 • صرف زمان زیادی برای مصرف ، تهیه و رهایی از علایم ترک ناشی از ماده
 • قطع یا کاهش فعالیت های شغلی ، اجتماعی و تفریحی بدلیل مصرف مواد یا عوارض آن
 • ادامه مصرف با وجود علایم جسمی ، روانی و اجتماعی ناشی از مصرف مواد
کلینیک ترک اعتیاد

به دنبال ترک اعتیاد هستید؟

ما دانش لازم برای ترک اعتیاد و درمان آن را داریم. پس خوبه با ما تماس بگیرید.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
021 2229770309120474810

علایم ترک  اعتیاد یا  withdrawal

علایم ترک  اعتیاد یا  withdrawal نیکوتین احساس های منفی ناشی از پرهیز از مصرف آن است که شامل تحریک پذیری  ( irritability ) ، اضطراب ( anxiety ) ، خلق افسرده  ( depressed mood ) ، مشکل تمرکز ( concentration difficulty ) ، افزایش اشتها ، بیخوابی و بیقراری ( restlessness ) است (5) .

اساس ملکولی رفتارهای اعتیادی ناشی از تغییرات متابولیسم نرونهایی است که به دارویی حساس ( sensitive ) می شوند و در ادامه با تغییر خصوصیات نرونی و ارتباطات سلولی باعث رفتارهایی چون وابستگی ( dependence ) ، تحمل ( tolerance ) و میل به مصرف مواد ( craving ) می گردد(6) .

تعریف وسوسه

جامع ترین تعریف وسوسه توسط تیفانی و همکارانش در سال 1999 بیان شد که وسوسه را دارای طیف وسیعی از پدیده های شناختی شامل انتظارات تاثیرات تقویت کننده مثبت و رهایی ازعلایم منفی ناشی از پرهیز ( Emotionality ) ، نگرش نسبت به اثرات مواد  (Expectancy )، قصد و برنامه ریزی مصرف جهت نتایج مثبت  ( Purposefulness )و کنترل بر مصرف اجبارگونه ( Compulsivity ) بیان کردند(15) .

 

علایم وسوسه

بر خلاف فرضیه های سنتی درباره وسوسه که آن را صرفاَ ناشی از محرومیت دارویی (7) و یا یادگیری شرطی کلاسیک (8) می پنداشتند(9 ,11) .

فرضیه جامع اخیر در مورد وسوسه علاوه بر نقش دو فرضیه فوق ، مدلهای شناختی وسوسه شامل 4 مدل :

 • cognitive labeling model
 • outcome expectancy model
 • dual-affect model
 • cognitive processing model

را نیز در تعریف وسوسه دخیل میداند و وسوسه را حاصل تعبیر و تفسیر احساسات، علایم ترک ، خلق مثبت یا منفی شرطی شده فرد در طول مصرف یا پرهیز از آن ، ذکر میکند که شخص در زمان مقتضی به آنها علامت یا نشان وسوسه نسبت می دهد ، بنابراین حتی عوامل فرهنگی و اجتماعی را نیز در تعریف وسوسه در جوامع مختلف دخیل می دانند  (11) .

وسوسه را می توان حاصل سوءگیری توجه  *1، سوءگیری حافظه2 * و سوءگیری تفسیر 3* در نشانه های مرتبط با آن دانست(12 ,13) .

مطالعات متعددی به طور واضح , نشان گر وجود سوءگیری توجه در بین افراد معتاد به مواد و حتی درجاتی در افراد ترک کرده در مقایسه با افراد بدون سابقه مصرف مواد است بنابراین حتی تا سال ها پس از ترک ماده مصرفی در آنها قابل تشخیص است(14) .

بنابراین در افراد معتاد یک سو گیری انتخابی به نشانه های مرتبط با مواد وجود دارد که آنها را نسبت به افراد عادی سریع تر تشخیص داده 4* و ارزیابی 5* میکنند این سوءگیری توجه و سوءگیری ارزیابی نشانه های مرتبط با مواد در افراد معتاد باعث ارزیابی شناختی اتوماتیک شخص وابسته و در نتیجه وسوسه و مصرف مجدد مواد می گردد (12) .

 

*1 – Attention bias
*2 – Memory bias
*3 – Interpretational bias
*4 – Detecting
*5 – Processing

منبع : دکتر شهرام قربانی

دانلود فایل PDF : دانلود

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *