سم زدایی

سم زدایی مواد مخدر از بدن یا سم زدایی فوق سریع، اولین گام برنامه جامع کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره است که تمام روش‌های درمانی مناسب برای بهبود بیماری اعتیاد را ارائه می‌دهد که می‌تواند از عواقب ناخوشایند یا مرگبار ناشی از قطع ناگهانی مصرف مواد مخدر یا محرک را از بین ببرد و می‌تواند به بیمار کمک کند که از مصرف مجدد مواد مخدر جلوگیری کند.

سم زدایی و ترک اعتیاد دو واژه‌ای هستند که بیشترین ترس را در دل افرادی می‌اندازند که به دنبال درمان اعتیاد خود هستند. از آنجایی که این دو گام تا رسیدن به پاکی می‌تواند سخت‌ترین مراحل باشند، ترس احتمالی برخی از افراد قابل درک است. به دلیل مشکلات و کشمکش‌هایی که ممکن است طی این دوره بروز کنند، بسیاری از افراد ممکن است علی‌رغم توصیه متخصص پزشکی، از دوره درمانی خود خارج شوند. در واقع تحقیقات حاکی از آن است که هفته اول درمان (زمانی که معمولاً سم‌زدایی در آن انجام می‌شود)، زمانی است که بسیاری از مصرف کنندگان برنامه درمان اعتیاد خود را ترک می‌کنند.

تفاوت بین سم زدایی سریع و ترک تدریجی

به طور خلاصه سم زدایی مواد از بدن به عنوان حالتی می‌توان تعریف کرد که بدن شما هنگام عدم استفاده از ماده‌ای که قبلاً به طور منظم مصرف می‌کرده، دچار ترک آن می‌شود. این حالت می‌تواند شامل بسیاری از نشانه‌های مختلف و پدیده‌هایی با شدت کمتر و بیشتر شود که نوع و شدت آنچه تجربه می‌شود بستگی به عوامل بسیاری دارد. علائم ترک مواد مخدر می‌تواند به عواملی مانند نوع ماده مخدر، ترکیب مواد مخدر، مدت زمان و مقادیر مورد استفاده و فیزیک بدن فرد بستگی داشته باشد.

سم‌زدایی تدریجی درمانی است که شامل دوره بستری با برنامه درمانی منحصر به هر فرد (بیمار) است . در این نوع سم زدایی تدریجی ماده مخدر از بدن بیمار در یک بازه زمانی دو الی سه هفته‌ای پاکسازی می‌شود. به نسبت سم زدایی سریع این نوع ترک تدریجی نتیجه بهتری برای فرد دارد، زیرا در تمام دوره درمانی بیمار تحت مراقبت پزشک، روانپزشک و روانشناس قرار می‌گیرد . معمولاً سم زدایی بدن از مواد اعتیادآور در مرکز تخصصی درمان اعتیاد طلوعی دوباره توسط کادر درمانی با تجربه صورت می‌گیرد.

مراحل سم‌زدایی بدن از مواد مخدر تا زمانی است که مواد اعتیادآور از بدن فرد خارج شود. بسیاری از افراد سعی می‌کنند تا سم‌زدایی و مراحل ترک اعتیاد را در خانه انجام دهند. ولی واقعیت این است که این کار می‌تواند بسیار خطرناک باشد. خصوصاً ترک موادی مانند الکل، مخدر و روانگردان‌ها که به دلیل علائم ترک شدید می‌توانند باعث مرگ فرد شوند. به طور کلی بهترین کار برای ترک اعتیاد این است که سم‌زدایی در محیطی حرفه‌ای و امن انجام شود؛ مانند کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره که شما تحت نظر پزشک متخصص سم زدایی و کنترل علائم ترک توسط کادر درمانی بصورت شبانه روزی قرار خواهید گرفت.

سم زدایی با جدیدترین داروی روانپزشکی

یک فاکتور کلیدی دیگر در سم‌زدایی بدن از مواد مخدر درون کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد طلوعی دوباره این است که سم زدایی فوق سریع و سریع با جدیدترین داروهای روانپزشکی انجام می‌گردد. در صورتی که بسیاری از مراکز با استفاده از داروهای شبه مخدر مانند متادون و ترامادول باعث کاهش علائم ترک و کمک به تحمل آنها شده و سپری نمودن مرحله ترک را بسیار کم‌دردتر و راحت‌تر می‌کنند. از آنجایی که بدن شما عادت به دریافت ماده مخدر نموده است، وقتی که دیگر آن ماده را مصرف نمی‌کنید دچار یک شوک می‌شود. شرایط سم‌زدایی فوق سریع و سریع در کلینیک ترک اعتیاد و روانپزشکی طلوعی ذوباره باعث می‌شود تا این شوک با تجویز داروهای متناسب با نوع ماده مخدر مصرفی، خنثی شود.

مخدرها موادی هستند که بیشترین گزینه‌های سم‌زدایی با کمک دارو را دارند، هر چند مواد دیگری هم هستند. ولی متأسفانه برخی مواد هم وجود دارند که کمک دارویی برای تخفیف علائم ترک آنها وجود ندارد؛ پس در این موارد، متخصصین درمان اعتیاد در کلینیک طلوعی دوباره هر کاری را که از دستشان ساخته باشد برای افزایش راحتی فرد بیمار و نیز ثبات‌بخشی به وی انجام دهند.

بستری تدریجی یا درمان خانگی

بهترین روش سم‌زدایی به صورت بستری تدریجی است. چندین دلیل برای این امر وجود دارد. یک دلیل این است که فرد تحت نظارت دائمی کادر پزشکی بوده و در صورت بروز نیاز یا حالت اضطراری، می‌تواند از کمک آنها بهره‌مند شود. همچنین بیماران از یک مرکز تخصصی ترک اعتیاد و ارائه خدمات هتلینگ برای سپری کردن این دوره درمانی برخوردار خواهند شد.

سم‌زدایی غیر بستری هم می‌تواند یک گزینه باشد، ولی بسته به شرایط بیمار ممکن است خطر هم داشته باشد. از آنجایی که سم‌زدایی خارج بیمارستانی به طور دائمی تحت نظر نیست، اگر اتفاقی رخ دهد ممکن است کمک لازم در دسترس نباشد. همچنین مراکز خارج بیمارستانی نیز وجود دارند که داروهایی همچون متادون را برای کمک تدریجی به فرد در ترک ماده مورد نظر خود، تجویز می‌کنند. ولی خود اینکار می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند اعتیاد فرد به خود داروی کمکی یا وابستگی به آن تا آخر عمر به منظور حفظ حالت پاکی.

سم‌زدایی بدن از مواد مخدر در خانه بسیار پرخطر است و هیچ‌گاه نباید مورد امتحان قرار گیرد، خصوصاً بدون توصیه و نظارت مناسب پزشکی.

سم‌زدایی و ترک ممکن است برای افرادی که به شدت به ماده‌ای وابسته هستند، مشکلاتی غیر قابل حلی به نظر آیند. مواد مخدر و الکل می‌توانند وابستگی‌های شدیدی در بدن ایجاد نموده که غلبه بر علائم ترک آنها کاری مشکل باشد. اعتیاد نه تنها شامل اعتیاد جسمی، بلکه دربرگیرنده یک اعتیاد ذهنی نیز هست. این جنبه ذهنی اعتیاد می‌تواند هنگامی که فرد در حال سپری نمودن دوره سم‌زدایی است، وارد عمل شود.

به طوریکه شخص طی این دوره خواستار هیچ چیزی جز مصرف مواد نباشد تا بتواند از این طریق از سختی فرار کند؛ به همین دلیل است که بسیاری از افراد درمان را ناتمام ترک می‌کنند. با این وجود اگر سم‌زدایی با کمک یک مرکز تخصصی بستری شبانه روزی انجام شده، و فرد اعتقاد راسخی داشته باشد که به آن متعهد بوده و گروهی از متخصصین برای کمک به ماندن وی در این مسیر حاضر باشند، دیگر این کار عملی غیرممکن نخواهد بود.

اگر به دنبال کمک به خودتان یا عزیزتان هستید که با اعتیاد به مواد مخدر یا الکل دست و پنجه نرم می‌کند، همین حالا با ما تماس بگیرید.