روانپزشکی

روان‌پزشکی یکی از شاخه های پزشکی است . روانپزشک سلامت روان بیمار را در اثر سوء مصرف مواد بررسی می کند. روانپزشکان برای ارزیابی هر دو جنبه روحی و جسمی مشکلات روانی و تجویز داروهای روانپزشکی صلاحیت دارند. ارزیابی روان‌پزشکی معمولاً شامل اخذ شرح حال و معاینه وضعیت روانی است. معاینه فیزیکی، انجام آزمایش و گاه تصویربرداری از مغز از جمله روش‌هایی هستند ، که برای بررسی و ردکردن علل طبی احتمالی ایجادکننده علایم به کار می‌روند . این رشتهٔ تخصصی به بررسی مسایلی که بر روی اختلالات روحی ، عاطفی و رفتاری متمرکز است ، می‌پردازد .

افراد به دلایل زیادی برای درمان بیماری خود به روانپزشک مراجعه می‌کنند . این مشکلات می‌تواند ناگهانی باشد. مانند وحشت، توهم ، افکار خودکشی یا شنیدن “صداها”، یا ممکن است طولانی مدت باشد ، مانند: احساس غم ، ناامیدی ، یا اضطراب . اگر علائمی از یک بیماری اعصاب و روان را دارید ، روانپزشکان متخصص کلینیک طلوعی دوباره ، برای کمک به شما در مقابله با مسائل بهداشت روان آماده ارائه مؤثرین خدمات درمانی هستند.

آیا بیماری اعصاب و روان درمان دارد؟

افراد گاهی دچار نگرانی‌های مربوط به سلامت روان می‌شوند . اما وقتی نگرانی‌ها و علائم بصورت مداوم بوده ، باعث استرس مکرر می‌شوند و بر عملکرد افراد تأثیر می‌گذارند . بسیاری در مورد بیماری های روانی به دلیل ماهیت خاص آن ها اعتقاداتی دارند که لزوما همه آن ها درست نیستند . این نوع نگرانی در مورد سلامت روان به یک بیماری روانی تبدیل می‌شود . یک بیماری روانی می‌تواند شما را در تمام روز درگیر خود کند و یا حتی در زندگی روزمره شما مانند مدرسه یا محل کار یا روابط ایجاد مشکل کند . در بیشتر موارد ، علائم را می‌توان با ترکیبی از داروهای روانپزشکی، روان درمانی یا سایکو تراپی مدیریت کرد.

  • درمان بیماری اعصاب و روان
  • با پیشرفت علم در این دوره نمی توانیم بگوییم که یک بیماری درمان ندارد . البته بعضی از اختلالات درمان سخت تری داشته یا درمان قطعی ندارند ، ولی قابل کنترل هستند . خوشبختانه بیشتر بیماری های اعصاب و روان قابل درمان بوذه و با انجام مشاوره های به موقع می توان از عود آن ها جلوگیری کرد.
  • بیماران اعصاب و روان افراد خطرناکی هستند . عمدتا این بیماران خطری برای افراد به وجود نمی آورند . در مواردی هم ممکن است آزاری ایجاد کنند که حتما باید کنترل شوند . پذیرش این افراد ، احترام به آن ها و دانستن نکات لازم در مورد این نوع بیماری ها به این افراد کمک بسیار زیادی می کند.
  • مصرف داروهای اعصاب ضرر دارد و فرد را وابسته می کند

هر دارویی در کنار فواید خود ممکن است عوارضی نیز داشته باشد . ولی این عوارض در کنار منفعتی که می رسانند ناچیز است . اگر داروهای روانپزشکی زیر نظر پزشک متخصص و طبق دستور مصرف شود مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند.

روانپزشک بسته به نیاز هر بیمار ، از انواع مختلفی از درمان‌ها استفاده می‌کنند ، از جمله اشکال مختلف روان درمانی ، داروهای روانپزشکی ، مداخلات روانی ، اجتماعی و سایر روشهای درمانی (مانند روش درمانی الکتروشوک یا ECT ) . روانپزشکان می‌توانند همراه با گفتگو و همکاری با بیماران رابطه پیچیده ای را بین بیماری های عاطفی ، پزشکی ، روابط ژنتیک و سابقه خانوادگی ، ارزیابی کنند و برنامه های درمانی مناسب برای بیماران اعصاب و روان و ترک اعتیاد تشخیص دهند .

درمان انواع بیماری‌های اعصاب و روان در کلینیک طلوعی دوباره

بیماری اعصاب و روان ، به طیف گسترده ای از شرایط سلامت اعصاب و روان اشاره دارد . اختلالاتی که بر روحیه ، تفکر و رفتار شما تأثیر می‌گذارد . در ادامه نمونه‌هایی از بیماری های اعصاب و روان که در کلینیک روانپزشکی طلوعی دوباره قابل درمان می‌باشد، به آن اشاره شده است:

  • افسردگی
  • اختلالات اضطرابی
  • اسکیزوفرنی
  • اختلالات شخصیتی (دو قطبی)
  • اختلالات خوردن و رفتارهای اعتیاد آور

با ارزیابی روانشناختی پزشک یا متخصص بهداشت روان درباره علائم، افکار، احساسات و الگوهای رفتاری، نوع و شدت بیماری فرد تشخیص داده می‌شود. در این مرکز تخصصی درمان بیماری اعصاب و روان با توجه به وضعیت جسمی و روحی بیمار، درمان بستری و یا درمان سرپایی تحت نظر روانپزشک متخصص اعصاب و روان و کادر درمانی صورت می‌گیرد.

الکتروشوک درمانی (Electro Convulsive Therapy (ECT

درمان با تشنج الکتریکی (ECT) ، یک روش درمانی است که شامل اعمال جریان الکتریکی بر روی مغز است، بیشتر در درمان افسردگی شدید استفاده می‌شود که بیمار به درمان های دیگر پاسخ نداده است. تحریک عمیق مغزی (DBS)، تحریک عصب واگ (VNS) و تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) معدودی از جدیدترین روشهای درمانی است که برای درمان برخی از اختلالات روانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کلینیک روانپزشکی دکتر جوادی برای درمان افسردگی فصلی بیماران اعصاب و روان از این روش نیز استفاده می‌شود.

درمان اختلالات روانی با داروهای روانپزشکی

روانپزشکان پس از انجام ارزیابی های دقیق می‌توانند داروهای روانپزشکی را برای کمک به درمان اختلالات روانی تجویز کنند. داروهای روانپزشکی می‌توانند به عدم تعادل در شیمی مغز که تصور می‌شود در برخی از اختلالات روانی نقش دارند، کمک کنند. بیماران تحت درمان با داروهای طولانی مدت برای نظارت بر اثربخشی دارو و هرگونه عوارض جانبی احتمالی، باید به طور دوره ای توسط روانپزشک خود ویزیت گردند.

• داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی داروهایی هستند که می‌توانند به تسکین علائم افسردگی، اختلال اضطراب اجتماعی، اختلال عاطفی، افسردگی مزمن خفیف، اختلال هراس، PTSD، اضطراب، اختلال وسواس فکری، اختلال شخصیت مرزی و اختلالات خوردن کمک کنند.

• داروهای ضد روان پریشی

داروهای ضد روان پریشی ، داروهای روانپزشکی هستند که به صورت نسخه و طبق تشخیص روانپزشک متخصص اعصاب و روان برای بیمار تجویز می‌گردد و قادر به درمان انواع مشکلات سلامت روان هستند و همچنین برای درمان علائم روانی (توهم و توهم)، اسکیزوفرنی، اختلال دو قطبی استفاده می‌شود.

اگر اضطراب مداوم دارید که به طور مکرر بر زندگی شما تأثیر می‌گذارد، ممکن است علائم شما ناشی از اختلال اضطراب باشد. شما می‌توانید با مراجعه حضوری و دریافت مشاوره روانشناس و ویزیت روانپزشک کلینیک روانپزشکی طلوعی دوباره و با استفاده از داروهای روانپزشکی (آرام بخش‌ها و ضد اضطراب‌ها) و تکنیک‌های درمانی مانند درمان رفتاری شناختی درمان بیماری خود را آغاز کنید. همچنین تعدادی روش شیوه زندگی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش سطح اضطراب خود از آنها استفاده کنید.

• تثبیت کننده حالت

داروهای تثبیت کننده حالت می‌تواند به کاهش علائم اضطراب مانند نگرانی، ترس و حمله هراس کمک کند. این داروها باید توسط پزشک و اغلب توسط روانپزشک تجویز شود. بیشتر برای درمان اختلال دوقطبی استفاده می‌شود. برای این نوع بیماری روانپزشکان غالباً داروهای روانپزشکی را به همراه روان درمانی توسط روانشناسان متخصص اعصاب و روان و ترک اعتیاد تجویز می‌کنند.

درمان اعتیاد با داروهای روانپزشکی

در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد طلوعی دوباره نالتروکسان، Naltrexone تنها داروی روانپزشکی است که در دوره برنامه ترک اعتیاد برای بیماران تجویز می‌شود. این دارو دارای خاصیت ضد مخدری بوده و هیچ‌گونه وابستگی برای بیمار ایجاد نمی‌کند، بلکه عود یا لغزش بیمار را در دوره درمان و ترک اعتیاد به حداقل می‌رساند. ما در این مرکز تخصصی ترک اعتیاد و اعصاب و روان از هیچ گونه داروی شبه مخدر مانند: متادون،بوپرنورفین و … برای درمان اعتیاد تجویز نمی‌کنیم. زیرا این داروهای شبه مخدر نه تنها اعتیاد شخص مصرف کننده را درمان نمی‌کند بلکه فقط نوع مصرفی مواد او را تغییر می‌دهد.

• نالتروکسان Naltrexone

Naltrexone، نالتروکسان اثرات مواد اعتیادآور بر روی بدن که می‌تواند منجر به سوء مصرف مواد افیونی شود را کنترل می‌کند. این دارو به عنوان بخشی از برنامه درمانی برای کنترل میل وابستگی به مواد مخدر یا الکل استفاده می‌شود. وقتی بیمار از داروی نالتروکسان برای ترک اعتیاد استفاده می‌کند، مغز توسط نالتروکسان پوشیده و مواد مخدر توسط نالتروکسان بلاک شده‌اند.

علاوه بر کاهش میل فرد به نوشیدن الکل ، نالتروکسان در درمان الکلیسم ( اعتیاد به مصرف الکل) نیز استفاده می‌شود. این ممکن است به فرد کمک کند تا کمتر بنوشید یا کاملا نوشیدن را متوقف کند. اما نالتروکسان باعث نمی‌شود که فرد مصرف کننده “هوشیار شود” و اثرات الکلی را که اخیراً مصرف کرده را این دارو کاهش نخواهد داد.