آخرین به‌روزرسانی

ترک فنتالین از نظر جسمی و روانی نیاز به محافظت و مواظبت‌های اختصاصی دارد که صرفاً باید در کلینیک ترک اعتیاد انجام شود. از این رو اقدام به درمان اعتیاد به فنتالین در محیط منزل و سایر مراکز غیر استاندارد کاملاً رد شده است! در این مطلب با ماهیت این مخدر، نحوه تاثیرگذاری، عوارض و همچنین چگونگی فرایند ترک اعتیاد به فنتالین آشنا می‌شویم.

ترک فنتالین

ترک فنتالین در کلینیک ترک اعتیاد

امروزه ترک فنتالین یکی از خدمات مهم در کلینیک‌های ترک اعتیاد به حساب می‌آید. برای درمان اعتیاد به فنتالین باید هر چه زودتر به مراکز درمانی مربوطه مراجعه کرد. در ادامه میخوانیم که اعتیاد به مخدرهایی چون فنتالین چقدر خطرناک است و به دلیل تاثیرات مخرب این دارو، فرایند درمان اعتیاد به آن باید تحت نظر روان‌شناس و پزشک متخصص در کلینیک ترک اعتیاد انجام شود.

داروی فنتالین در ابتدا توسط پل جانسن در سال 1960 برای کاربردهای بیمارستانی و طبی تهیه و در اختیار جامعه پزشکی قرار گرفت. فنتالین در اشکال مختلف بصورت تزریقی و اسپری‌های بینی و زیرزبانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از مصارف پزشکی فنتالین مربوط به بیماران سرطانی است که بعنوان یکی از مهمترین تسکین ‌دهنده‌ها برای این بیماران بحساب می‌آید.

فنتالین چیست ؟

فنتالین چیست

فنتالین Fentanyl را بعنوان یک مسکن نیرومند برای مصارف پزشکی در زمینه بی‌هوشی مورد استفاده قرار می‌دهند. میزان تاثیرگذاری این دارو هشتاد برابر هروئین و چیزی حدود صد برابر مرفین است. یکی از مصارف مهم پزشکی فنتالین بعنوان آرامش‌بخش و تسکین‌دهنده قبل عمل جراحی و بیهوشی بیمار است که امروزه یکی از بیشترین موارد استفاده از این داروست. یکی از تفاوت‌های فنتالین با مخدرهایی چون تریاک ، هروئین و امثالهم این است که آنها دارای ماهیت طبیعی هستند ولی فنتالین کاملاً ساختگی است. نحوه اثر فنتالین به گونه‌ایست که با عبور از پوسته محافظ مغز و طناب نخاعی، با سرعتی بییشتر از مرفین و هروئین، روی گیرنده‌های مرفینی مغز تاثیر بسزایی می‌گذارد. در نتیجه یکی از علل حساس بودن وابستگی به فنتالین و همچنین ترک فنتالین اثرات عجیب این داروی بر روی مغز است. فنتالین بسیار سریع‌الاثر بوده ولی اثر آن حدود دو ساعت بیشتر عمر ندارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره داروی فنتالین به لینک زیر مراجعه نمائید.

فنتالین چگونه مصرف می‌شود ؟

همانطور که گفته شد فنتالین امروزه بعنوان یکی از داروهای بسیار موثر در زمینه بیهوشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فنتالین را همراه با دیگر داروها برای مقاصد بیهوشی استفاده می‌کنند. خاصیت مسکنی فنتالین تقریباً هشتاد برابر مرفین است و همین دلیلی است برای استفاده در بسیاری از مصارف پزشکی. پس دریافتیم که استفاده‌های پزشکی از فنتالین برای بیهوشی و التیام درد است.  استفاده‌های غیر مجاز از فنتالین در بسیاری از جوامع رواج یافته است و تبدیل به یک مخدر خطرناک با عوارضی شبیه به هروئین شده است. این مساله آنقدر حاد شده است که امروزه ترک فنتالین به یکی از اهداف مراجعه کنندگان به کلینیک ترک اعتیاد تبدیل شده است. خدمات ترک اعتیاد به داروهایی مثل فنتالین امروزه در بسیاری از کلینیک‌های درمان اعتیاد انجام می‌شود.

فرآوری داروهایی مثل فنتالین فقط بصورت قانونی و مجاز نمی‌باشد. متاسفانه امروزه مخدرهایی مثل فنتالین و امثالهم بصورت غیرقانونی تهیه و تولید می‌شوند که اصطلاحاً به آن تولید خیابانی مخدر می‌گویند. فتتالین در گونه‌ی خیابانی و غیرمجاز بصورت پودری منجمد می‌باشد و در زمان مصرف  با کوکائین و هروئین آمیخته می‌شود. این امر به منظور بالا بردن توان تاثیرگذاری مخدر است که می‌تواند منجر به عوارض سنگینی چون اوردوز ، اختلال در تنفس و حتی مرگ شود. تحقیقات درباره ترک اعتیاد به فنتالین نشان می‌دهد که استفاده از فنتالین بعنوان یک مخدر ترکیبی، یکی از موضوعاتی است که در سال‌های اخیر تبدیل به یک آشفتگی اجتماعی و درمانی شده است. طبق تحقیقات در بسیاری از مرگ‌هایی که در اثر اوردوز اتفاق افتاده‌اند، رد پای فنتالین مشاهده شده است. پس در می‌یابیم که داستان ترک فنتالین فقط مربوط به مصرف مستقیم این دارو نیست!

یکی از نکات مهمی که در مباحث ترک فنتالین مطرح می‌شود، عدم آگاهی مصرف کننده از تاثیر فنتالین بر دیگر مخدرها مثل هروئین و کوکائین است. با توجه به اینکه آگاهی از میزان تاثیرگذاری مخدرهایی چون فنتالین مشخص نیست و همچنین به فرد معتاد اطلاعاتی از این بابت داده نمی‌شود، هر میزان از مصرف می‌تواند به اوردوز تصادفی ختم شده و خطرات سنگینی به همراه داشته باشد. نکته مهم دیگر در موضوع ترک اعتیاد به مخدرهایی چون فنتالین، استفاده غیر مجاز از گونه‌ی دارویی آنهاست. برای مثال گاهی پچ‌های تاریخ گذشته‌ی فنتالین دارای میزان قابل توجهی از مخدر است. مصرف‌کنندگان مخدر محتوی ژل پچ را خارج کرده و آن را یا بصورت خوراکی، زیر زبانی و یا حتی سیگاری استفاده می‌نمایند.

عوارض مصرف فنتالین

استفاده از فنتالین چه در گونه‌ی مخدر و چه دارویی، دارای عوارض مختلفی است. زمانیکه پزشکان برای یک بیمار فنتالین استفاده می‌کنند، عوارض احتمالی آن را برای بیمار مد نظر قرار می‌دهند. لذا تجویز آنها با توجه به شرایط جسمانی اوست. طبیعی است که آسیب‌های داروی فنتالین برای سنین بالا بیشتر از دیگران است. این مساله خصوصاً در مورد عوارضی که دستگاه تنفسی بیمار را درگیر می‌کند، بیشتر صحت دارد. اما مصرف فنتالین بعنوان یک مخدر می‌تواند عوارض ذیل را به همراه داشته باشد. لازم به ذکر است در فرایند ترک فنتالین بسیاری از عوارض این مخدر قابل بهبود و درمان است.

 • احساس ضعف
 • تقلیل ضربان قلب
 • کاهش ریتم تنفس
 • کاهش قدرت تمرکز
 • فشردگی مردمک چشم
 • اختلال در سیستم تنفسی
 • احساس تهوع Nausea
 • زروستومیا یا خشکی دهان
 • گر گرفتگی Hot Flashes
 • ورتیگو Vertigo یا دوار سر
 • اختلال در سیستم گوارش (یبوست)

به چند نکته درباره عوارض فنتالین توجه کنید. ورتیگو یا دوار سر بدین معنی است که فرد احساس می‌کند در حال حرکت است با اینکه در حالت سکون قرار دارد. تهوع به حالتی گفته می‌شود که فرد می‌خواهد استفراغ کند ولی نمی‌تواند. گرگرفتگی در اثر مصرف فنتالین به حالتی گفته می‌شود که فرد بصورت غیر منتظره در قسمت‌هایی از صورت، گردن و قفسه سینه احساس گرما و داغی دارد. شایان ذکر است که اکثر این عوارض در مراحل ترک اعتیاد به فنتالین در کلینیک ترک اعتیاد قابل درمان و التیام است.

نکات مهم درباره مصرف و یا ترک اعتیاد به فنتالین

آنچه باعث اهمیت مساله ترک اعتیاد به مخدرهایی چون فنتالین می‌شود، عدم محدودیت در مصرف آنهاست.گاهی در بازارهای غیر مجاز، گونه‌ی پزشکی این دارو نیز به فروش می‌رسد و این بدان معنی است که مصرف مخدرگونه‌ی این دارو فقط محدود به تولیدات خیابانی نبوده و از نوع طبی آن نیز می‌باشد. متاسفانه امروزه خرید فنتالین و فروش آن توسط فروشندگان غیر مجاز در بازارهای سیاه بسیار رایج شده است. بسیاری در این بازارها به دنبال خرید قرص فنتالین و اشکل مختلف این دارو هستند.

برای مخدر فنتالین اسم‌های مختلفی وجود دارد که به اسامی خیابانی معروف هستند. نام‌هایی مثل قطره مرگ، پرکوپات، درخشان، دختر چینی، گانگستر، تب رقص و هشت قاتل از اسامی خیابانی این مخدر هستند. اگر جایی اینگونه اسامی به چشم و گوشتان خورد بدانید که منظور همان فنتالین در گونه‌ی غیر مجاز است. شایان ذکر است که تولیدات خیابانی و غیر قانونی فنتالین هیچ‌گونه کاربردی در مصارف پزشکی ندارد !

مطالعات در زمینه ترک فنتالین بر اساس مراجعه کنندگان در کلینیک ترک اعتیاد نشان از تعدد در مصرف اشکال مختلف فنتالین و مشتقات آن دارد. یکی از این مشتقات، قرص‌هایی است که دارای ترکیبات خاصی از فنتالین بوده که ماندگاری بالاتر و همچنین خطر بیشتری نسبت به سایر قرص‌های مخدر دارند. خرید این مدل از قرص فنتالین که عموماً در چین تولید می‌شود، این روزها در میان توزیع کنندگان مواد مخدر بسیار زیاد شده است. یکی دیگر از ترکیبات غیر طبی فنتالین که در میان افراد معتاد به هروئین تزریقی باعث مرگ بسیاری شده است، استیل فنتالین است.

در مقایسه اشکال مختلف فنتالین باید بگوئیم که نوع غیر مجاز آن، که بیشتر بصورت پودر است، قدرت بسیار بالاتری نسبت به گونه‌ی پزشکی فنتالین دارد. همانطور که قبلا گفته شد در مصارف غیر مجاز، فنتالین با هروئین آمیخته می‌شود. نکته اینجاست که اگر سهم فنتالین ذره ای بیشتر باشد، بسیار خطرناک بوده و می‌تواند اثرات مرگباری به همراه داشته باشد ‍!

بهترین روش ترک فنتالین

فرایند درمان اعتیاد به مخدرهایی چون فنتالین مانند دیگر مواد مخدر به میزان تعدد مصرف بیمار و دوز مصرفی وی دارد. همچنین اینکه اگر بیمار فنتالین را همراه با مخدرهایی مثل هروئین و کوکائین مصرف کرده باشد، می‌تواند در انتخاب بهترین روش ترک فنتالین برای وی بسیار موثر باشد. فرایند درمان می‌تواند شامل مراحل مختلفی باشد که توسط روان‌شناسان و متخصصین در کلینیک ترک اعتیاد برای بیمار انتخاب می‌شود. مراحلی مانند سم زدایی، دارو درمانی و همچنین روان‌درمانی که توسط روان‌شناس و روان‌پزشک تجویز شده و از ابتدای مراجعه وارد مرحله اجرا می‌شود. کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با ارائه روش‌های نوین در زمینه ترک اعتیاد به مخدرهایی چون فنتالین ، ترک کتامین ، ترک ریتالین ، ترک پتدین و دیگر مخدرهای رایج، با کادری مجرب و متعهد در خدمت شماست.

علائم و نشانه‌های ترک اعتیاد به فنتالین

فنتالین نیز مانند هم مخدر دیگری دارای یک دوره زمانی برای وابستگی است. فرد بعد از چند نوبت مصرف، که بستگی به شرایط جسمی و نوع نیاز او به دارو دارد، دچار وابستگی و اعتیاد می‌شود که به علائم و عوارض آن در بالا اشاره شد. ترک فنتالین هم دارای یک سری علائم است که  ضمن مقطعی بودن، نشان‌ دهنده‌ی واکنش بدن بیمار نسبت به تغییر و تحولات درمانی ست. توجه داشته باشید که قطع یکباره‌ی فنتالین بصورت خودسرانه به منظور ترک، می‌تواند اثرات بسیار خطرناکی داشته باشد ! در ذیل به برخی از علائم ترک اعتیاد به فنتالین می‌پردایم.

 • آبریزش بینی
 • احساس لرزش
 • آشفتگی روانی
 • اسهال و استفراغ
 • اختلال در خواب
 • گشاد شدن مردمک چشم
 • احساس شدید درد در بیشتر قسمتهای بدن

بهترین کلینیک ترک فنتالین

همانطور که گفته شد مخدر فنتالین یکی از مهلک‌ترین مخدرهایی است که علاوه بر نوع خیابانی، از نوع دارویی آن نیز استفاده غیرمجاز می‌شود. فنتالین در دسته داروهای فوق خطرناک در بسیاری از کشورها طبقه بندی شده است. از این رو توصیه اکید می‌شود که به هیچ وجه از روش‌های خانگی، توصیه دوستان و خود طبیبی‌ها برای ترک اعتیاد به فنتالین استفاده نکنید ! درمان اعتیاد به این مخدر کشنده فقط باید در کلینیک ترک اعتیاد مجهز انجام شود. حال بهترین کلینیک ترک فنتالین کجاست و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد ؟

بعنوان اولین آیتم می‌توان به مجهز بودن به دانش روز اشاره کرد. استفاده از روش‌های مدرن در زمینه درمان اعتیاد و انتخاب صحیح آنها با توجه به شرایط جسمی و روانی بیمار، یکی از مهمترین ویژگی‌های یک کلینیک است. همچنین حضور متخصصین و مشاورین مجرب می‌تواند نقش بسزایی در فرایند ترک اعتیاد به مخدرهایی چون فنتالین و امثالهم داشته باشد.کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با انتخاب بهترین روش درمان اعتیاد به فنتالین و ارائه مشاوره‌های منظم، چه در فرایند درمان و چه بعد از بهبودی، مراحل ترک فنتالین را با مطمئن ترین روش‌های درمانی پیش خواهد برد.

یکی از مسائل مهم در روش‌های درمان اعتیاد عدم استفاده از مخدر جایگزین است. در گذشته برای درمان اعتیاد از مخدرهای جانشین استفاده می‌شد ولی بعداً به این نتیجه رسیدند که استفاده از اینگونه مخدرها می‌تواند عوارضی برای بیماران داشته باشند. در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به هیچ‌وجه از مخدر جایگزین در روش‌های درمانی استفاده نشده و بجای آن از داروهای ضد مخدر و امثالهم طبق نظر پزشک استفاده می‌شود. خدمات مشاوره‌های منظم بعد از بهبود بیمار و پیگیری وضعیت وی از دیگر خدمات کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره در فرایند درمان اعتیاد به فنتالین است.

سخن پایانی درباره ترک اعتیاد به فنتالین

همانطور که بیان شد فنتالین یکی داروهای بسیار تاثیرگذار برای بیمارانی است که از دردهای سخت در غذاب هستند و در شرایط خاص در بیمارستانها و مراکز درمانی از آن استفاده می‌شود. متاسفانه همین دارو بعنوان یک مخدر خطرناک امروزه در دسترس بسیاری از جوانان است و تا به امروز اعتیاد به آن باعث مرگ بسیاری شده است. آنچه امروزه باعث اهمیت ترک فنتالین در کلینیک‌های ترک اعتیاد شده است، عدم آگاهی بسیاری از مصرف‌کنندگان این مخدر از خطرات آن است ! حتی بسیاری از توزیع‌کنندگان این دارو نیز از عوارض آن اطلاعات کافی ندارند و متاسفانه نمی‌دانند که  استفاده ناصحیح از این دارو چقدر می‌تواند مهلک باشد. ترک اعتیاد به مخدری چون فنتالین که گونه‌های مختلفی از مصرف دارد، کاری بسیار حساس است و حتماً باید در کلینیک ترک اعتیاد انجام شود.

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره شرایط جسمی و روانی بیمار با انتخاب و استفاده از بهترین روش درمان اعتیاد به فنتالین بعنوان یکی از بهترین کلینیک‌های ترک فنتالین در ایران طی تمامی ساعات شبانه روز آماده خدمت رسانی به مراجعین محترم است. خدمات دیگری نظیر ترک ریتالین ، ترک پتیدین ، ترک اکس ، ترک شیشه ، ترک حشیش و ترک وابستگی به قرص ضد اضطراب و امثالهم در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با استفاده از روش‌های نوین انجام می‌شود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *