آخرین به‌روزرسانی

ترک شیشه و تفاوت آن با کوکائین

پیش از آنکه به شرح مختصری درباره فرایند ترک شیشه بپردازیم، ابتدا درباره تفاوت این مخدر با کوکائین کمی صحبت می‌کنیم. حتماً درباره مخدر شیشه در رسانه‌های مختلف شنیده اید و اسم آن برای شما بیگانه نیست. اما تفاوت آن با کوکائین برای بسیاری از شما سوال است. هر دوی این مخدرها دارای آثار یکسانی هستند ولی کارکرد آنها بر روی سلول‌های عصبی متفاوت است و این مساله ترک اعتیاد به شیشه را کمی پیچیده‌تر می‌کند. یکی از علل ایجاد نشاط و هیجان کاذب، تجمع دوپامین در حجم بین سلولهای مغز است که مصرف شیشه و کوکائین هر دو باعث این واکنش می‌شوند و این مورد یکی از شباهتها این دو مخدر است. در ذیل به برخی از تفاوت‌های شیشه و کوکائین اشاره شده است.

  • شیشه بصورت مصنوعی تولید می‌شود ولی کوکائین از درخت کوکا تهیه شده و ماهیتی طبیعی دارد.
  • آثار استعمال شیشه حدوداً بین 8 الی 24 ساعت مداومت دارد ولی کوکائین حدود نیم ساعت.
  • تقریباً نیمی از شیشه‌ی استعمال شده در مدت زمان 12 ساعت از بدن شما خارج می‌شود اما این بازه زمانی در مورد کوکائین به تقریباً 1 ساعت محدود می‌شود.
  • مخدر شیشه تقریبا استفاده پزشکی خاصی ندارد اما کوکائین در برخی عمل‌های جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ترک شیشه

اکثر مصرف‌کنندگان شیشه چه کسانی هستند ؟

شیشه در واقع بعنوان خطرناک‌ترین ماده مخدر شناخته شده است که متاسفانه بیشترین گروه مصرف‌کنندگان آن حداکثر 25 سال سن دارند (!!) به دلیل اینکه اثر نشاط‌بخش و شادی‌آور شیشه زود از بین نرفته و مصرف کننده مدت زمان بیشتری را با آن سرگرم است، در گردهمایی‌ها بیشتر استفاده می‌شود. از این رو شیشه در بین سنین متوسط جوانان از محبوبیت زیادی برخوردار است. یکی دیگر از موارد استفاده شیشه برای دوری از فشار روحی و یا بیدار ماندن در موقعیت‎‌هایی نظیر ایام امتحانات و امثالهم است. یکی دیگر از اهداف مصرف شیشه خصوصاً در میان جوانان، افزایش تمایلات جنسی است که خود عاملی برای بروز عوارضی جبران ناپذیر می‌شود. در فرایند ترک شیشه مشاوره‌های روانشناسی و روان‌درمانی از اهمیت بالایی برخوردار است. چراکه ریشه‌های نیاز به مصرف شیشه در لایه‌های شخصیتی مصرف کننده باید پیدا شود. ترک مخدرهایی چون شیشه به دلیل سنگین بودن بار مخدر باید حتماً در کلینیک ترک اعتیاد انجام شود.

عوارض بلند مدت مصرف شیشه

  • اعتیاد به شیشه باعث از بین رفتن مواد معدنی در بدن شده که کاهش ویتامین‌های ضروری شما را به دنبال خواهد داشت.
  • مصرف شیشه باعث می‌شود مقاومت بدن شما کم شده و در برار بیماری‌های گوناگون زود تسلیم شود.
  • مصرف شیشه آسیب جدی به برخی اندام‌های داخلی مثل کبدها، کلیه‌ها و شش‌ها را به همراه خواهد داشت.
  • عوارض روحی و روانی اعتیاد به شیشه می‌تواند خود را در قالب دلسردی، دلمردگی و گاهی پریشانی و استرس نشان دهد که در مراحل ترک اعتیاد به شیشه قابل پیشگیری است.

اینها بخشی از صدها عوارض خطرناک مصرف شیشه است که در فرایند ترک شیشه در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره قابل بهبود می‌باشد.

ترک شیشه در کلینیک ترک اعتیاد

روش‌های غیر علمی درمان اعتیاد به شیشه خود می‌تواند عوارض سنگینی از جمله پارانویا، بالارفتن ضربان قلب، مشکلات تنفسی و عصبی را برای بیمار به همراه داشته باشد. از این رو ترک اعتیاد به شیشه باید حتماً در کلینیک ترک اعتیاد و زیر نظر پزشکان متخصص این حوزه صورت گیرد. شاید نشانه‌های جسمانی مثل خماری در طول فرایند درمان خود را نشان ندهد ولی آشفتگی‌های روحی و ذهنی حتماًزدامنگیر بیمار خواهد شد.معتادانی که دوره مصرف آنها طولانی تر بوده است در روزهای ابتدایی فرایند ترک، احساس نیاز بیشتری به مواد دارند که این مهم باید در کلینیک ترک اعتیاد مورد توجه ویژه قرار بگیرد. در روزهای آتی بیمار علاقه زیادی به خوابیدن و غذا خوردن زیاد دارد که اینها نشانه‌هایی از بهبود است.

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره بعنوان یکی از مجهزترین مراکز درمانی تهران واقع در آجودانیه به از ابتدای مسیر درمان تا بدست آوردن سلامت کامل در کنار شما خواهد بود.کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با بهره‌گیری از کادری مجرب و متخصص و با استفاده از مشاوره‌های منظم در زمینه خدمات ترک انواع مخدر مانند ترک کمیکال ، ترک حشیش ، ترک اکس ، ترک کلونازپام و همچنین ترک شیشه آماده خدمت رسانی به سلامت جامعه است.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *