ترک الکل

در این مقاله قصد داریم در مورد فرایند ترک الکل و همچنین عوامل موثر بر ترک اعتیاد به الکل صحبت کنیم. امروزه مصرف الکل در میان قشر جوان و نوجوان به قدری زیاد شده است که به شکل یک تفریح مداوم به آن نگاه می‌شود. چه در زمان شادی و چه در زمان غمگینی و فشارهای زندگی، مصرف الکل اولین راه بروز هیجانات و یا فرار از موقعیت جاری می‌باشد. مصرف الکل از آنجا که در ظاهر و در باور عامه هیچ شباهتی به اعتیاد ندارد، ویژگی اعتیاد آمیز بودن خود را می‌پوشاند. تحقیقات نشان داده است که مصرف الکل در میان سنین پایین بسیار بیشتر از سایر مواد مخدر است. امروزه روش‌های درمانی نونین در زمینه ترک اعتیاد به الکل در کلینیک‌های ترک اعتیاد ارائه می‌شود که بیماران را جهت ترک الکل از نظر روانی و جسمانی آماده می‌کنند. بسیاری از خانواده‌ها به دلیل عدم آگاهی در مورد اثرات مصرف الکل بر ذهن و بدن فرزند خود، تجربه‌ی آن را آنچنان خطرناک نمی‌بینند. در ادامه با عوارض مصرف الکل، روش‌های ترک الکل و همچنین فرایند ترک اعتیاد به الکل بیشتر آشنا می‌شویم.

ترک الکل

روش‌های ترک الکل کدامند؟

روش‌های متعددی برای ترک الکل بیان شده است. اما آنچه بعد از کاربردی بودن روش‌ انتخابی مهم است ، بحث اهمیت دادن به این روش‌هاست. شما بعنوان فرد مصرف‌کننده در اولین مرحله باید قبول داشته باشید که اعتیاد به الکل داشته و مصرف شما از حالت نرمال خارج است. وقتی خودتان در پذیرش این موضوع باشید، راحت‌تر و مصمم‌تر به دنبال روش‌های ترک اعتیاد به الکل رفته و فرایند ترک الکل را از ابتدا به درستی طی می‌کنید. اما اگر نمی‌خواهید قبول کنید که به مصرف الکل اعتیاد دارید، در واقع شما برای فرار کردن از واقعیت‌های زندگی الکل  مصرف می‌کنید. زمانی که مصرف شما با این هدف باشد، شما هر لحظه به اعتیاد بیشتر نزدیک خواهید شد. از این رو چه زودتر باید دست از لجبازی برداشته، این واقعیت را قبول کنید و در جهت ترک الکل گام بردارید. پس اولین قدم برای ترک الکل پذیرش است.

شاید شما در گذشته تجربه‌ای را مبنی بر ترک الکل داشته‌اید که در آن متاسفانه موفق نبوده‌اید. هیچ جای نگرانی نیست. شما قطعاً از روش درست و کاربردی استفاده نکرده‌اید و یا کسانی که به شما در زمینه ترک الکل مشاوره داده‌ بودند، آگاهی کافی در این زمینه نداشته‌اند. به هیچ‌ وجه نگذارید این ذهنیت در شما ایجاد شود که ترک اعتیاد به الکل کاری سخت و غیرقابل اجراست. شاید هم خودتان در تجربه قبلی آنچنان که باید و شاید مصمم نبودید. سعی کنید در مورد ترک الکل با خودتان صادق باشید و نقاط ضعف خود را بدون هیچ‌تعارفی ببینید. دلایل مصرف خود را حداقل برای خودتان بدون هیچ تعارفی روشن کنید. این مساله خیلی به شما در ترک الکل کمک می‌کند.

همانطور که گفته شد روش‌های مختلفی برای ترک الکل وجود دارد که هر کدام از آنها بسته به شرایط جسمی، روحی و روانی متفاوت است. بدیهی است که  این تفاوت توسط کلینیک ترک اعتیاد و پزشک مشاور شما باید بررسی و تحلیل شده تا به انتخاب بهترین روش بیانجامد.

 • ترک الکل با استفاده از روش سم‌زدایی: عموماً سم زدایی از آن جهت انجام می‌شود که اثرات جسمی اعتیاد را از بدن شما خارج کند و همچنین نیاز جسمی شما به الکل یا هر مواد مخدر دیگری را از بین ببرد. فرایند سم‌زدایی حتماً بایستی زیر نظر پزشک در بیمارستان انجام گردد. پزشک معالج شما داروهایی را برای شما در نظر می‌گیرد که موظف به استفاده‌ی منظم آنها هستید تا اثرات سم‌زدایی به زودی در بد شما نمایان شود. از طرفی عجله نداشته باشید. سم‌زدایی غالباً بین 7 تا 10 روز زمان می‌برد. در این حین برخی علائم نظیر لرزش‌های جسمانی که شبیه تشنج است و یا سرگیجه‌های خفیف را ممکن است در خود حس کنید که با وجود پزشکان در مرکز درمانی، هیچ جای نگرانی نیست.
 • ترک اعتیاد به الکل با استفاده از روش اصلاح رفتار: دراین روش کلینیک جنبه‌های روانی ترک اعتیاد به الکل برای شما روشن می‌شود. بسیاری از کسانی در دام اعتیاد به الکل می‌افتند، به خاطر عدم توانایی در پاسخگویی به پیشنهادات وسوسه‌انگیز است. اگر نمی‌توانید مکانیزم‌های دفاعی خود را در این مورد بکار گیرید، قطعاً نیاز به مشاوره روان‌شناسی و استفاده از روش اصلاح رفتار برای ترک الکل می‎‌باشید. شما به کمک روانپزشک‌ها و روان‌شناس‌های کلینیک ترک اعتیاد، یاد می‌گیرید که با چه تکنیک‌های رفتاری در مقابل پیشنهادات وسوسه‌انگیز، اختیار خود را نباخته و تصمیم درست را بگیرید. در ترک الکل به روش اصلاح رفتار شما یاد می‌گیرید چگونه با قدرت “نه” بگوئید.
 • ترک الکل با استفاده از روش‌های روان‌درمانی: روش‌های روان‌درمانی در ترک اعتیاد به الکل برای کسانی که تجربه‌های ناموفق در زمینه ترک الکل داشته‌اند می‌تواند بسیار مفید و تاثیرگذار باشد. شاید بیمار از نظر جسمانی کاملاً سم‌زدایی شده و کلیه مراحل را با موفقیت پشت سر گذاشته باشد. ولی بعدی از مدتی مجدداً به سمت الکل کشیده می‌شود (!!) علت چیست؟ مهمترین دلیل بازگشت قطعاً ریشه در روان بیمار دارد. عدم استفاده از روش‌های روان‌درمانی و روان‌شناسی در فرایند ترک الکل می‌تواند از علل بازگشت باشد.
 • استفاده از روش‌های بیزاری درمانی : در فرایند درمان و ترک الکل داروهای متفاوتی برای شما تجویز می‌شود که ممکن است اثرات متفاوتی داشته باشند. برخی از این دارو به الکل حساس هستند. یعنی اگر شما در بازه‌ی استفاده از این داروها، الکل مصرف کنید عوارض ناخوشایندی به سراغ شما می‌آید. عوارضی مثل تشنج‌های شدید، تهوع و استفراغ و مواردی از این قبیل که باعث شرطی‌سازی در وجود شما می‌شود. یعنی علاقه‌ی شما به مصرف الکل کاهش پیدا می‌کند. زیرا هر بار آن را مصرف کنید، درگیر یکی از عوارض مذکور خواهید شد. در فرایند ترک الکل استفاده از این داروها، به بیزاری درمانی معروف است. نکته‌ی مهم اینکه توجه داشته باشید هرگز این داروها را خودسرانه مصرف نکنید (!) این داروها فقط در طول دوره ترک اعتیاد به الکل با دستور پزشک باید مصرف گردد. برخی از اثرات این قبیل داروها مثل کاهش میل جنسی و امثالهم، در دوره‌ی درمانی و برای مدت زمان کم بسیار اندک خواهد بود.

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با در اختیار داشتن متخصصین با تجربه در حوزه‌ی ترک اعتیاد و ترک الکل ، تمامی روش‌های مذکور را در بالاترین کیفیت و زیر نظر متخصصین باتجربه به شما ارائه می‌دهد. همچنین حضور روان‌شناسان و روان‌پزشکان با تجربه در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره کارایی و اثرگذاری  روش‌های مورد استفاده برای ترک اعتیاد به الکل را دو چندان می‌کند.

ترک الکل

ترک الکل چند روز طول می‌کشد ؟

در مورد مدت زمان ترک الکل نمی‌توان زمان مشخصی را تعیین کرد و آن را بصورت فرمول برای همه بکار برد. چراکه ترک الکل بستگی به شرایط جسمی و روحی فرد مصرف کننده دارد. مسلماً شما هرچه زودتر اقدام به ترک الکل کنید، زودتر هم جواب می‌گیرید و این فرایند برای شما بهتر و سریعتر سپری خواهد شد. نکته‌ای که در مورد مدت زمان ترک اعتیاد به الکل باید در نظر داشته باشید، پذیرش فرایند درمانی است. اینکه شما کاملاً راضی به درمان و ترک الکل هستید. اگر اینطور باشد فرایند درمانی خود را با علاقه سپری می‌کنید و درنتیجه زمان آن خیلی به چشم شما نمی‌آید.

مدت زمان ترک الکل به فاکتورهایی وابسته است که در میان بیماران متغیر بوده و هر کدام تاثیر بسزایی در آن دارد. مواردی نظیر وضعیت سن و سال فرد مصرف کننده، شرایط جسمانی، میزان مصرف روزانه و یا دوره‌ای و همچنین نتیجه آزمایش‌های انجام شده روی فرد بیمار از عوامل تاثیرگذار روی مدت زمان ترک الکل هستند. با توجه به اینکه کلیه فرایند ترک اعتیاد به الکل باید در کلینیک ترک اعتیاد و زیر نظر پزشکان و روان‌شناسان این حوزه باشد، بازه‌ی زمانی ترک الکل بعد از در نظر گرفتن فاکتورهای مذکور، تعیین می‌شود.

ترک الکل

روش‌های ترک الکل در منزل

در این بخش می‌خواهیم به شما روش‌های خانگی را بگوئیم که در ترک الکل بسیار مفید است. این کارها را شما می‌توانید در خانه انجام دهید و فرایند ترک اعتیاد به الکل خود را بهبود ببخشید. استفاده از برخی داروهای گیاهی نیز با مشورت پزشک نیز می‌تواند شما را در این مسیر یاری کند.

 • یوگا و مراقبه یکی از کارهایی است که تعادل بدن و ذهن را در شما بازپروری می‌کند. همانطور که می‌دانید یکی از عوارض اعتیاد به الکل از بین بردن تعادل میان بدن و ذهن شماست. انجام یوگا و مراقبه به شدت در ترک الکل مفید و تاثیرگذار است.
 • مصرف سیب می‌تواند به شما در کاهش میل به الکل کمک کند. در گذشته نیز از سیب بعنوان یکی از راههای ترک الکل استفاده می‌شد. سعی کنید سیب را در سبد غذایی روزانه خود قرار دهید.
 • نوشیدن آب انگور یکی از موثرترین روش‌های مقابله با الکل در زمانی است که شما هوس می‌کنید الکل مصرف کنید. هر زمان وسوسه‌ی مصرف الکل به سراغتان آمد، یک لیوان بزرگ آب انگور میل نمائید.
 • خرما یکی از مواد غذایی است که نیاز شما به مواد مغذی را برطرف کرده و کبد را سم زدایی می‌کند. همچنین خرما به دلیل انرژی‌زا بودن در فرایند ترک الکل بسیار مفید است. پس خوردن خرما را فراموش نکنید.
 • جینسینگ یکی از داروهای گیاهی است که متابولیسم بدن شما را افزایش می‌بخشد و در نتیجه الکل زودتر از بدن شما خارج می‌گردد. هرگز از آثار جینسینگ در ترک اعتیاد به الکل غافل نشوید.
 • استفاده از برگ و ریشه گیاه قاصدک آثار مصرف زیاد الکل را در بدن شما از بین برده و به تنظیم سیستم گوارش بسیار کمک می‌کند. از دیگر خواص گیاه قاصدک سم‌زدایی در کبد است. توصیه می‌شود حتماً از برگ و ریشه پیاه قاصدت در زمان ترک الکل استفاده کنید.
 • ورزش کردن و فعالیت بدنی مثل پیاده روی باعث آزاد شدن هورمون اندروفین در بدن شما می‌شود. اندروفین ضد افسردگی و اضطراب است و در فرایند ترک الکل برای اثرگذار است. ورزش را جدی بگیرید.
 • روغن نارگیل یکی از موادی است که به دلیل داشتن آنتی اکسیدان بالا و همچنین چربی‌های اشباع شده می‌تواند در ترک اعتیاد به الکل بسیار مفید باشد.
 • استفاده از کرفس در سبد غذایی روزانه در فرایند ترک الکل می‌تواند بسیار مفید باشد. کما اینکه کرفس کلاً برای سلامت بدن ماده غذایی بسیار مفیدی است.
 • ریشه شیرین بیان بعنوان یک محرک پادتن و یک آنتی اکسیدان قوی به بهبود عملکرد کبد و همچنین سیستم تنفسی کمک می‌کند. از این رو برای ترک اعتیاد به الکل بسیار مفید و موثر است.
 • نوشیدن زیاد آب در دوره درمان بسیار موثر است. زیرا ترک الکل گاهاً برای شما اسهال و استفراغ را به همراه دارد که باعث می‌شود آب زیادی از بدن شما دفع شود. نوشیدن زیاد آب، ضمن داشتن صدها ویژگی مثبت، کسری اب بدن شما را جبران می‌کند. پس بدون توجه به تشنگی سعی کنید آب بنوشید.

اینها نمونه‌هایی از کارهایی بود که شما می‌توانید در کنار فرایند درمانی و ترک اعتیاد به الکل در خانه انجام دهید. توجه داشته باشید که انجام مراقبت‌های روحی و روانی از خود، اثرش کمتر از موارد ذکر شده نیست. سعی کنید تجربیات خوب خود را در زمینه ترک الکل با دیگران در میان بگذارید و یا برای خودتان بنویسید. خودتان را در موقعیت‌هایی قرار دهید که عدم استفاده از الکل را تشویق می‌کند. دائماً با مشاور خود در ارتباط باشید و تجربیات موفق خود را با او در میان بگذارید.

ماده غذایی برای ترک الکل

کلاس‌های ترک الکل

امروزه هم در کلینیک‌های ترک اعتیاد و هم بصورت مجزا، انجمن‌های بسیار مفیدی در زمینه ترک الکل تشکیل  می‌شود. در این انجمن‌ها عموماً کلاس‌هایی با مضمون ترک اعتیاد به الکل برگزار شده که به بررسی راه‌های ترک الکل می‌پردازد. همچنین شنیدن تجربیات افراد موفق در زمینه ترک الکل می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد. حضور در جمعی که با اتکا به یکدیگر و با بهره‌گیری از امید و و تجربه، گرد هم می‌آیند تا سلامت را بهم هدیه دهند، بسیار شرینی و زیباست. سعی کنید این انجمن‌ها و کلاس‌ها را پیدا کنید و حتماً در آنها شرکت کنید. زیرا اثرات روحی و روانی بسیار زیادی برای شما داشته و باعث افزایش اعتماد به نفس در شما می‌شود.

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با برگزاری گردهمایی‌ها و جلسات متعدد در زمینه ترک الکل ، این فضا را برای مراجعه‌کنندگان خود فراهم می‌کند. همچنین حضور مشاوران و پزشکان متخصص در کلا‌س‌های ترک الکل کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، بار محتوا،کیفیت و تاثیرگذاری این جلسات را افزایش می‌بخشد.

عوارض مصرف الکل

مصرف الکل همانطور که کم و بیش شنیده‌اید دارای عوارض و اثرات گوناگونی است. برخی از این عوارض کوتاه مدت هستند و برخی از آنها در بلند مدت خود را در بدن شما نشان می‌دهند. روش های اصولی برای ترک الکل برای کاهش و از بین بردن هر دو گونه عوارض استفاده می شود. هم عوارض زودهنگام و کوتاه مدت که بر اثر حالت مستی نشان داده می شود و هم عوارض بلند مدت که بیشتر جنبه ی جسمانی دارد. استفاده از روشهای اصولی ترک الکل اثرات جسمانی بروز داده شده را کاهش می دهد و به تدریج سلامت جسمی و روحی را به شما باز می گرداند. در اینجا می خواهیم با چندی از مهمترین علائم و نشانه های بلند مدت اعتیاد به الکل آشنا شویم.

آثار اعتیاد به الکل در سیستم‌ های کبدی بدن

یکی از مهمترین بخشهای بدن که تحت تاثیر اعتیاد به الکل قرار می‌گیرد، سیستمهای کبدی است. خطر بیماری های کبدی برای کسانی که الکل زیاد مصرف می‌کنند، دائما رو به افزایش است. کبد چرب یکی از خطرناک‌ترین عارضه‌های کبدی است که ارتباط مستقیم با مصرف الکل دارد. کبد چرب در واقع به معنی تجمع اسیدهای چرب در کبد بوده که شکل پیشرفته آن به کبد الکلی یا هپاتیت الکلی معروف است. هپاتیت الکلی در اثر مصرف الکل در دراز مدت بوجود می‌آید و عارضه‌ای بسیار خطرناک است. تنها روش پیشگیری از ایجاد هپاتیت الکلی، ترک الکل است. اما خبر بد اینکه در برخی از افراد این سابقه وجود داشته که حتی بعد از ترک الکل نیز آثار هپاتیت الکلی در آنها باقی مانده است (!!) پس با این تفاسیر در می‌یابیم که هر لحظه برای ترک الکل دیر است.

یکی دیگر از التهابات و اختلالات خطرناک کبدی که ناشی از مصرف زیاد الکل است، سیروز کبدی می‌باشد. در این عارضه، کبد دیگر نمی‌تواند به وظیفه خود که دفع ضایعات از خون است، عمل کند. این مساله باعث بروز واکنش‌های التهابی در کبد می‌شود. پیشگیری سریع از اعتیاد به الکل و ترک الکل احتمال ابتلا به سیروز کبدی را کاهش می‌دهد. از علائم سیروز کبدی می‌توان به مواد زیر اشاره کرد.

 • احساس درد در ناحیه‌ های اطراف شکم
 • تضعیف عضلات بدن که با خستگی و ضعف شدید همراه است.
 • زردی ( رنگ پوست و همچنین سفیدی چشم انسان زرد می‌شود)
 • احساس خارش زیاد پوست
 • افزایش خونریزی‌هایی مثل خون دماغ و یا خونریزی لثه (بدن به راحتی دچار خونریزی و کبودی می‌شود)
 • ورم شکم یا آسیت
 • در ناحیه بالای شکم خط‌های قرمز خونی پدیدار می‌شود که نشان از مویرگهای خونی می‌باشد.

آثار اعتیاد به الکل در سیستم‌ های کبدی بدن

آثار اعتیاد به الکل بر دستگاه قلبی و عروقی

امروزه یکی از شناخته شده ترین دلایل نارسایی های قلبی مصرف زیاد الکل است. اگر اعتیاد به الکل دارید متاسفانه خطر ابتلا به بیماریهای عروق کرونر در بیخ گوش شماست. خطری که به شدت سلامت شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. یکی از مهمترین نشانه‌های بیماری قلبی عروقی که بر اثر مصرف زیاد الکل حادث می‌شود، افزایش فشارخون است. اعتیاد به الکل به دلیل طولانی بودن زمان مصرف الکل یکی از عوامل مهم افزایش مزمن فشار خون است. توجه داشته باشید که فشار خون مزمن به دلیل افزایش وزن هم حادث می‌شود و از آنجائیکه الکل حاوی کالری بسیار بالایی است، باعث افزایش وزن هم می‌شود. ترک الکل به شیوه‌ای اصولی و به تدریج تنها راه حل برای کاهش فشارخون مزمن است. توجه داشته باشید که وضعیت قلبی و عروقی شما در فرایند ترک اعتیاد به الکل کاملاً زیر نظر پزشک متخصص در کلینیک ترک اعتیاد قرار می‌گیرد.

توجه داشته باشید که مصرف زیاد الکل باعث می‌گردد ضربان قلب شما نامنظم شده که اصطلاحاً  سندرم قلب تعطیلات را به همراه خواهد داشت. سندرم قلب تعطیلات به دلیل مصرف زیاد الکل بوجود می‌آید که ابتدا با تپش نامنظم قلب شروع می‌شود. سپس احساس تنگی نفس به سراغ شما آمده و فشار خون شما افزایش می‎یابد و در این حین احتمال حمله قلبی ناگهانی بسیار بالاست. یکی از علل افزایش مرگهای ناگهانی در اثر اعتیاد به الکل، میتواند سندرم قلب تعطیلات باشد.

اگر شما از بیماریهای قلبی رنج می‌برید و یا سابقه هرگونه بیماری قلبی دارید، ترک الکل برای شما امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. اگر دچار تپش قلب تند و یا ریتم غیرطبیعی قلب هستید، بلافاصله ترک الکل را شروع کنید. آغاز فرایند صحیح ترک اعتیاد به الکل اجازه ی تشدید بیماری‌های قلبی نمی‌دهد. فراموش نکنید که نوشیدن الکل ضربان طبیعی قلب شما را بهم می‌زند و این یعنی یک فاجعه (‍!) هیچوقت نارسایی‌های قلبی را شوخی نگیرید (!!) نوشیدن الکل زمینه‌ساز تمام آریتمی‌های قلبی است. نکته جالب این است که در بسیاری از موارد فرد از بیماری قلبی خود خبر ندارد و زمانی که درگیر الکل می‌شود تازه می‌فهمد داستان از چه قرار است.

آثار اعتیاد به الکل بر دستگاه گوارش بدن

مصرف زیاد الکل یکی از دلایل اصلی التهاب معده، ریفلاکس معده و همچنین ایجاد زخم در پوشش‌های داخلی معده است. وضعیت گوارشی نامساعد و سابقه‌ی طولانی در ریفلاکس معده به مری دارند، نزدیک‌ترین افراد به خطر بیماری های مری هستند که معروف به مری بات می‌باشد. خبر بد اینکه بیماری‌هایی نظیر مری بات، زمینه ساز بروز سرطان مری است (!!) از این رو با استفاده از روش مناسب برای ترک الکل اجازه ندهید دستگاه گوارش شما با این چنین خطراتی روبرو شود. آیا می‌دانستید مصرف زیاد الکل باعث واریس معده و واریس مری می‌شود ؟ واریس معده و مری یکی از خطرناک ترین عارضه‌های مصرف الکل است. وقتی واریس پاره می‌شود، فرد با استفراق های خونی مواجه می‌شود (!!) به اینگونه واریس‌ها، واریس‌های خونریزی دهنده نیز می‌گویند.

بسیاری از ما واقعاً نمی‌دانیم که الکل با گوارش ما چه می‌کند. توجه داشته باشید که الکل یک ساختار شیمیایی دارد که به محضی که وارد بدن شما می‌شود، متابولیزه شده و به سلول‌ها و بافت‌های دستگاه گوارش آسیب جدی وارد می‌کند. از دیگر آثار الکل بر گوارش، گاستریت یا التهاب معده است که سبب زخم معده و کرامپ‌های شدید شکمی می‌شود. پانکراتیت یا التهاب لوزالمعده از دیگر عوارض خطرناک مصرف الکل است. اگر از اختلال در سیستم گوارشی خود رنج می‌برید، لطفاً نسبت به ترک الکل سربعاً اقدام کنید و با یک تصمیم جدی در جهت ترک اعتیاد به الکل اجازه ندهید سیستم گوارشی شما بیش از این آسیب ببیند. پزشکان متخصص در کلینیک ترک اعتیاد با تجویز داروهای مناسب شما را در ترک الکل و بهبود وضعیت گوارشی، کمک می‌کنند.

آثار اعتیآثار اعتیاد به الکل بر دستگاه گوارش بدناد به الکل بر دستگاه گوارش بدن

آثار اعتیاد به الکل بر سیستم عصبی بدن

آثار مصرف الکل بر سیستم‌های عصبی بدن را می‌توانیم به دو بخش سیستم‌های عصبی مرکزی و سیستم‌های عصبی محیطی تقسیم کنیم. سیستم عصبی مرکزی شامل مغز انسان می‌شود. عوارض سمی الکل بر روی  برخی از ناحیه‌های مغز مثل مخچه و هیپوکامپ بیشتر از مناطق دیگر، اثر می‌گذارد. توجه داشته باشید که مغز به عوارض سمی الکل بسیار حساس است می‌باشند که می‌تواند باعث بروز اختلالات حافظه و در نتیجه فراموشی شود. ترک الکل اثر مستقیم روی سیستم‌های عصبی داشته و از عارضه های این چنین جلوگیری می‌کند. شایان ذکر است که سیستم عصبی مرکزی بدن اولین بخشی است که الکل به محض ورود در بدن، روی آن تاثیر می‌گذارد. در صورت اعتیاد به الکل، تمرکز و تعادل فکری رفته رفته در شما از بین می‌رود و ضایعات مغزی جبران ناپذیری حادث می‌گردد.

سیستم عصبی محیطی  یا دستگاه عصبی پیرامونی به آن بخش از دستگاه عصبی بدن گفته می‌شود که خارج از مغز و نخاع است. سیستم عصبی محیطی بصورت یک شبکه گسترده از رشته‌های عصبی است که به مغز و نخاع متصل می‌باشد که در واقع بعنوان یک راه ارتباطی میان سیستم عصبی مرکزی و دیگر اعضای بدن شناخته می‌شود. وابستگی به الکل اثرات بیرونی متفاوتی را بر سیستم عصبی محیطی گذاشته که بصورت لرزش یا موارد این چنین بروز می‌کند. زمانیکه شما به ترک الکل روی می‌آورید، وابستگی خود را به آن کاهش می‌دهید که رفته رفته اثرات این کاهش وابستگی را بر سیستم عصبی محیطی خود مشاهده خواهید کرد. در فرایند ترک اعتیاد به الکل داروهایی برای شما تجویز و مشاوره‌هایی به شما داده می‌شود که در بهبود وضعیت سیستم‌های عصبی شما کاملاً موثر است

آثار اعتیاد به الکل بر سیستم‌ ایمنی بدن

آثار اعتیاد به الکل بر سیستم‌ ایمنی بدن

حتماً در برنامه‌های پزشکی یا امثالهم در مورد سیستم ایمنی بدن و آنچه بر این سیستم تاثیر می‌گذارد، صحبت‌هایی شنیده‌اید. یکی از نقاطی که همیشه در تیررس اعتیاد به الکل است، سیستم ایمنی بدن می‌باشد. تضیف قوای ایمنی بدن یکی از اهداف الکل به محض ورود به بدن شماست و به همین دلیل در روشهای درمانی ترک الکل به تقویت آن توجه ویژه می‌شود. وظیفه دستگاه دفاعی بدن در واقع تشخیص، شناسایی و از بین بردن سلول‌ها و مولکول‌های غریبه است مثل انواع میکروب‌ها و باکتری‌ها. با تحت تاثیر قرار گرفتن سیستم دفاعی و تضعیف آن، بدن شما در پذیرش برخی بیماری‌ها نظیر پنومونی باکتریایی، هپاتیت C و همچنین سل ریوی و امثالهم قرار می‌گیرد.

خبر بد اینکه برخی از اندیشمندان حوزه سلامت بر این باورند که مصرف بیش از حد الکل وکاهش قدرت سیستم ایمنی بدن، احتمال خطر ابتلا به HIV را افزایش می‌دهد. یکی دیگر از عوارض مصرف الکل که بی ارتباط با سیستم دفاعی بدن نبوده و از آثار مزمن آن است، نقرس می‌باشد. که با انجام مراحل ترک الکل در کلینیک ترک اعتیاد این احتمالات قطعاً کاهش می‌کند. شایان ذکر است یکی از مهمترین نشانه‌های تضعیف سیستم دفاعی بدن در نتیجه اعتیاد به الکل، عدم توانایی بدن در بهبود جراحت‌ها می‌باشد. اعتیاد به الکل باعث ازدیاد خونریزی شده و بدن را در ترمیم زخم‌ها ناتوان می‌کند.

آثار اعتیاد به الکل بر سیستم‌ ایمنی بدن

آثار اعتیاد به الکل بر دندان ها

مصرف الکل نیز مانند دیگر مخدر‌ها بر دندان‌ها اثر مستقیم می‌گذارد. توجه داشته باشید که نوشیدن الکل به شدت مینای دندان را از بین می‌برد و در نتیجه شما به زودی با پوسیدگی دندان مواجه خواهید شد.

علائم ترک الکل چیست ؟

علائم ترک الکل در بدن انسان تنها بعد از چندین ساعت خود را نشان می‌دهد. عموماً بعد از چند ساعت از آخرین نوشیدنی الکلی، بدن شما واکنش نشان می‌دهد. اگر شما نیز این آمادگی روحی و روانی را داشته باشید، قطعاً نوید بخش یک نتیجه خوب و موثر است. علائم ترک الکل گاهاً در بدن‌های مختلف، متفاوت است اما برخی نشانه‌ها جنبه عمومی دارند. مثلاً دمای بدن شما افزایش پیدا می‌کند و این باعث می‌شود بیشتر عرق کنید. و یا اینکه شما با افزایش ضربان قلب و فشار خون مواجه می‌شوید. اینها نمونه‌ای از علائم ترک الکل هستند. علائم دیگری مثل هذیان گفتن و یا انواع تشنج‌ها برابی بیماران مختلف متفاوت است.

از اولین اقدام شما برای ترک الکل قریب به دو هفته طول خواهد کشید تا مراحل سم‌زدایی بطور کامل در کلینیک ترک اعتیاد انجام شود. در طول این مراحل شما شاهد علائم مختلف ترک اعتیاد به الکل در بدن خود می‌باشید. مواردی از قبیل کاهش انرژی‌های مازاد، کاهش عصبانیت‌ها و خشم‌ها و همچنین کاهش استرس را در خود مشاهده خواهید کرد. اگر در طی دوران اعتیاد شما اختلالات خواب داشته و کابوس‌های مختلف را تجربه کردید، در طی این دو هفته کاهش موارد مذکور را در خود به وضوح مشاهده خواهید کرد. اما یک نکته‌ی خیلی مهم را مد نظر داشته باشید. در طول مدت ترک اعتیاد به الکل، در این دو هفته بیش از هر زمان دیگری، هوس نوشیدن الکل به سراغ شما می‌آید. اما با مشاوره‌های روانشناسی که از طرف کلینیک ترک اعتیاد به شما داده خواهد شد، از این مسیر به سلامت عبور خواهید کرد. پس جای هیچ نگرانی نیست.

در هفته‌های ابتدایی، خصوصاً هفته اول، ظاهراً اشتهای شما به خوردن غذا بیشتر می‌شود. و این یک نشانه خوب است. چرا که شما بطور غریزی دوست دارید یه جایگزین برای الکل پیدا کنید و به همین علت تمایل به غذا خوردن در شما بیشتر می‌شود. اما این اصلاً بد نیست ! از آنجاکه تمایل شما به خوردن غذاهای شیرین بیشتر می‌شود، سعی کنید در برنامه غذایی خود از  میوه‌جات و آبمیوه‌ها بیشتر استفاده کنید. پزشکان متخصص در کلینیک ترک اعتیاد حتماً برای شما یک برنامه غذایی مفید تهیه خواهند کرد که مناسب شرایط جسمی شما باشد. در هفته‌های ابتدایی پس از ترک الکل ساعات خواب شما افزایش پیدا می‌کند. این مساله بدین معنی نیست که شما انسان تنبلی شده اید. در واقع کیفیت خواب شما بهتر شده است. در زمان اعتیاد به الکل کیفیت خواب شما نزول پیدا کرده است.

از دیگر نشانه‌های ترک الکل در بدن شما، بروز برخی سردردهاست. این مورد به دلیل تغیرات بنیادی در بدن شما می‌باشد. اینگونه تغییرات نشانه‌های بسیار خوبی بوده که سیستم کبدی و فشار خون شما را درگیر کرده است. همانطور که قبلاً در عوارض مصرف الکل بدان اشاره شد، اعتیاد به الکل باعث می‌شود سلول‌های کبدی شما بمیرند (!) پس با متوقف کردن مصرف الکل و آغاز فرایند ترک اعتیاد به الکل ایجاد واکنش برای بهبود سیستم کبدی امری طبیعی است. شاید روند بهبود کبد با سرعت کمی طی شود ولی نشانه‌ی بسیار خوبی برای سلامت مجدد شماست. شایان ذکر است کسانی که زمان اعتیاد آنها کوتاه‌تر بوده باشد، سیستم کبدی آنها با سرعت بیشتری بهبود پیدا خواهند کرد.

در بین این همه نشانه‌های خوب و خوش خبر، بیرونی ترین نشانه قطعاً برای شما یک شیرینی دیگری دارد. بسیار لذت بخش است وقتی نتیجه صبر و قدرت خود را در آینه نگاه می‌بینید. تغییر رنگ پوست شما بیرونی‌ترین نشانه‌ی ترک الکل است. همانطور که می‌دانید مصرف الکل گردش خون شما را می‌کند و باعث می‌شود زیر پوست شما اکسیژن به حداقل برسد. اما بعد توقف نوشیدن الکل پوست شما دوباره به حالت اولیه خودش بر‌می‌گرد. تقریباً از هفته‌ی دوم بعد از ترک الکل، شما با شادابی صورت و رنگ پوست خود روبرو می‌شوید که نوید بخش یک نتیجه‌ی خوب است. از دیگر نشانه‌هایی که در صورت شما پدیدار می‌شود، از بین رفتن پف صورت و همچنین سیاهی‌های زیر چشم است.

تقریباً از هفته‌های سوم به بعد سیستم بیرون روی و ادرای شما بهتر کار می‌کند. یکی از دلایل تغییرات در صورت هم همین مساله است. از این بازه زمانی به بعد شما بسیار راحت و سبک از خواب بیدار می‌شوید چراکه مکانیزم خواب شما به حالت طبیعی بازگشته است. در این زمان ترک الکل باعث شده است حس بویایی و چشایی شما به حالت قبل بازگردد. همانطور که می‌دانید مصرف الکل باعث چاقی می‌شود و زمانی که شما ترک الکل را آغاز می‌کنید، اضافه وزن بیشتری از شما کسر خواهد شد و این باعث شادابی و سبکی در شما می‌شود.

پیام بگذارید