ترک کلونازپام

داروی کلونازپام که به بصورت قرص می‌باشد، معمولاً برای پیشگیری و متوقف کردن برخی واکنش‌های غیرطبیعی مثل شوک‌ها و تشنج‌های نشات گرفته از استرس و اضطراب توسط پزشک برای بیماران درگیر با آشفتگی‌های عصبی تجویز می‌شود. کسانی که از اختلالات روانی رنج می‌برند و یا درگیر افسردگی هستند، نیز از مصرف‌کنندگان این دارو با نظارت پزشک، بحساب می‌آیند. برای درمان اختلالات روانی آلپرازولام هم تجویز می‌گردد. اما امروزه اکثر پزشکان کلونازپام را بیشتر جایز می‌دانند به این دلیل که با مصرف آن احتمال بازگشت بیماری به حداقل می‌رسد. اما مصرف این دارو چگونه است که امروزه افراد بسیاری با هدف ترک کلونازپام به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه می‌کنند؟ آنچه باعث این قضیه شده، مصرف خودسرانه این داروست (!!) اما سوالی که مطرح می‌شود این است که ایا کلونازپام اعتیاد آور است؟ متاسفانه مصرف خودکامانه کلونازپام و یا آلپرازولام باعث وابستگی و اعتیاد می‌شود که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

آیا کلونازپام اعتیاد آور است ؟

همانطور که گفته شد مصرف دیکتاتورمابانه قرص‌هایی مثل کلونازپام و آلپرازولام می‌تواند منجر به اعتیاد شود. گاهی پزشکان برای ترک اعتیاد به آلپرازولام، کلونازپام تجویز می‌کنند که باید با نظارت کلینیک و در میزانی معین، مصرف شود. در اینجا کلونازپام نقش جایگزین را بازی می‌کند. کلونازپام هم از آن دسته داروهایی است که در بین استفاده کنندگان، خصوصاً کسانی که از نابسامانی‎‎‌های روانی رنج می‌برند، محبوب است. نمونه‌ی این مورد در مطلب ترک وابستگی به قرص خواب و ترک وابستگی به قرص ضد اضطراب  بیان شده است که آنها را هم جزو داروهای محبوب در بین مصرف کنندگان قرار دادیم. در فرایند ترک کلونازپام نیز راه‌حل‌های جایگزینی برای مهار استرس و اضطراب مصرف کننده از سوی کلینیک ترک اعتیاد اتخاذ می‌شود که در ادامه به تفصیل آنها خواهیم پرداخت. تسکین‌دهندگی و نشئگی حاصل از قرص کلونازپام مانند مصرف هروئین است و تا همان حد می‌تواند مخرب و سرکوب‌ کننده باشد.

عوارض مصرف کلونازپام

مصرف خودمختارانه و از روی ناآگاهی داروهایی مثل کلونازپام آثار مخرب نسبتاً سنگینی را بر جسم و روان شما دارد. در اینجا منظور از مصرف همان وابستگی و اعتیاد به کلونازپام می‌باشد. در ذیل با چندی از این عوارض آشنا خواهیم شد.

  • یکی از متظاهرترین نشانه‌های اعتیاد به کلونازپام احساس خستگی و خواب‌آلودگی در طول روز است که با فرایند ترک کلونازپام این وضعیت رو به بهبود خواهد بود.
  • اعتیاد به کلونازپام زمینه ساز بروز حالت‌های لایعقل در شما می‌شود که تصمیم گیری را برای شما بسیار مشکل و فراموشی را به شما تلقین می‌کند.
  • احتمال حمله قلبی یکی دیگر از عوارض محتمل و خطرناک مصرف کلونازپام است که با روش‌های ترک اعتیاد به کلونازپام قابل پیشگیری می‌باشد.
  • بروز نابسامانی‌های کرداری که منجر به هنجار شکنی در محیط خانواده و جامعه می‌شود، یکی از عوارض کلونازپام در سنین پایین است.
  • بروز مشکلات گوارشی مثل اسهال و یا یبوست می‌تواند از مهمترین آثار مخرب جسمانی در شما باشد.

موارد ذکر شده تنها بخشی از آثار مخرب و تاثیرگذار مصرف خودسرانه قرص‌های کلونازپام می‌باشد. برای ترک اعتیاد به قرص‌های کلونازپام می‌توانید به کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره مراجعه نمائید و از خدمات و مشاوره‌های منظم متخصیص حوزه درمان اعتیاد بهره‌مند شوید.

ترک کلونازپام در خانه

درمان‌های خانگی شاید برای برخی از بیماری‌ها جواب دهد اما هرگز یک اقدام پزشکی به حساب نمی‌آید. توجه داشته باشید که ترک اعتیاد به قرص‌های کلونازپام و حتی استفاده از آن بعنوان جایگزین یک مخدر دیگر، در خانه و بدون مشاوره پزشکی اقدامی بسیار مخاطره آمیز است. عدم نظارت پزشک در مصرف، خطراتی نظیر تداخل دارویی کلونازپام و مسمومیت با کلونازپام را به همراه دارد و شاید آنها را به قرص‌های کشنده سریع تبدیل نماید. ترک کلونازپام فرایندی است که باید به تدریج انجام شود و این دستور کار تقلیلی مصرف دارو باید از تحت نظر مشاورین خبره در کلینیک ترک اعتیاد انجام شود. توجه داشته باشید که شرایط جسمانی شما با هر فرد دیگری متفاوت است و در کلینیک ترک اعتیاد وضعیت سلامت شما لحظه به لحظه بررسی و نظارت می‌شود. ترک مخدرهای دیگر مانند ترک کمیکال ، ترک الکل ، ترک متادون و امثالهم نیز به هیچ‌وجه در خانه ممکن و مطمئن نخواهد بود. پس لطفاً این داستان را فراموش کنید!

عوارض قطع ناگهانی قرص کلونازپام چیست ؟

زمانیکه که شما تصمیم به ترک اعتیاد به داروهایی نظیر آلپرازولام و کلونازپام را می‌گیرید، هرگز سعی نکنید بصورت ناگهانی مصرف خود را متوقف کنید (!!) توقف غیرمنتظره‌ی دارو وضعیت سلامت شما را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. این مساله تنها در مورد قرص کلونازپام و یا آلپرازولام صادق نیست، بلکه در مورد تمامی مواد مخدر صدق می‌کند. ترک کلونازپام و یا دیگر مواد مخدر موضوعی نیست به که به یکباره اتفاق بیافتد. بدن شما باید در وضعیت درمان قرار گرفته و سم زدایی شود. توقف غیرمنتظره دارو می‌تواند عوارض ذیل را برای شما به همراه داشته باشد.

  • بروز اختلالات خواب نظیر توهم و کابوس
  • افزایش فشار خون که خود باعث بروز عوارضی دیگر می‌شود.
  • انقباض ناگهانی عضلات که با درد همراه است.
  • ناآرامی‌های جسمی و روانی که با تشنج همراه است.

متاسفانه بروز این علائم ممکن است شما را از نظر روانی در موقعیتی قرار دهد که نسبت به ترک کلونازپام دلسرد شوید. کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با اتخاذ روش‌های صحیح ترک مخدر برای هر فرد، مشاوره‌های منظم و جلسات گروهی، شما را هر روز امیدوارتر و دلگرم‌تر نسبت به سلامت خود می‌نماید.

ترک کلونازپام بدون بازگشت چگونه ممکن است ؟

یکی از اقدامات مهم در کلینیک ترک اعتیاد، تعلیم روش‌های جایگزین برای مقابله با تنش‌های درونی است. شناسایی یک موقعیت مخاطره آمیز که ممکن شما را به سمت مصرف کلونازپام و هر مخدر دیگری سوق دهد، موضوعی است که به شدت در کلینیک ترک اعتیاد بدان توجه شده و توسط مشاورین به شما آموزش داده می‌شود. تسلط بر این شرایط، خطر بازگشت شما به دارو را به شدت کاهش داده و فرایند ترک کلونازپام را بصورت قطعی و کامل انجام می‌دهد. کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با مشاوره‌های منظم و کاربردی با هدف مهار مسبب‌های احتمالی بازگشت به مواد، یک درمان قطعی و ترک بدون بازگشت را به شما هدیه خواهند داد. مشاوره‌هایی با هدف اتخاذ بهترین روش ترک متادون ، ترک الکل ، ترک اکس ، ترک اکسی کدون و امثالهم از دیگر خدمات کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره می‌باشد.

پیام بگذارید