ترک فنتانیل

ترک فنتانیل از نظر جسمی و روانی نیاز به محافظت و مواظبت‌های اختصاصی دارد که صرفاً باید در کلینیک ترک اعتیاد انجام شود. از این رو اقدام به درمان اعتیاد به فنتانیل در محیط منزل و سایر مراکز غیر استاندارد کاملاً رد شده است! در این مطلب با ماهیت این مخدر، نحوه تاثیرگذاری، عوارض و همچنین چگونگی فرایند ترک اعتیاد به فنتانیل آشنا می‌شویم.

ترک فنتانیل در کلینیک ترک اعتیاد

امروزه ترک فنتانیل یکی از خدمات مهم در کلینیک‌های ترک اعتیاد به حساب می‌آید. برای درمان اعتیاد به فنتانیل باید هر چه زودتر به مراکز درمانی مربوطه مراجعه کرد. در ادامه میخوانیم که اعتیاد به مخدرهایی چون فنتانیل چقدر خطرناک است و به دلیل تاثیرات مخرب این دارو، فرایند درمان اعتیاد به آن باید تحت نظر روان‌شناس و پزشک متخصص در کلینیک ترک اعتیاد انجام شود.

داروی فنتانیل در ابتدا توسط پل جانسن در سال 1960 برای کاربردهای بیمارستانی و طبی تهیه و در اختیار جامعه پزشکی قرار گرفت. فنتانیل در اشکال مختلف بصورت تزریقی و اسپری‌های بینی و زیرزبانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از مصارف پزشکی فنتانیل مربوط به بیماران سرطانی است که بعنوان یکی از مهمترین تسکین ‌دهنده‌ها برای این بیماران بحساب می‌آید.

فنتانیل چیست ؟

فنتالین چیست

فنتانیل Fentanyl را بعنوان یک مسکن نیرومند برای مصارف پزشکی در زمینه بی‌هوشی مورد استفاده قرار می‌دهند. میزان تاثیرگذاری این دارو هشتاد برابر هروئین و چیزی حدود صد برابر مرفین است. یکی از مصارف مهم پزشکی فنتانیل بعنوان آرامش‌بخش و تسکین‌دهنده قبل عمل جراحی و بیهوشی بیمار است که امروزه یکی از بیشترین موارد استفاده از این داروست. یکی از تفاوت‌های فنتانیل با مخدرهایی چون تریاک ، هروئین و امثالهم این است که آنها دارای ماهیت طبیعی هستند ولی فنتانیل کاملاً ساختگی است. نحوه اثر فنتانیل به گونه‌ایست که با عبور از پوسته محافظ مغز و طناب نخاعی، با سرعتی بییشتر از مرفین و هروئین، روی گیرنده‌های مرفینی مغز تاثیر بسزایی می‌گذارد. در نتیجه یکی از علل حساس بودن وابستگی به فنتانیل و همچنین ترک فنتانیل اثرات عجیب این داروی بر روی مغز است. فنتانیل بسیار سریع‌الاثر بوده ولی اثر آن حدود دو ساعت بیشتر عمر ندارد.

فنتانیل چگونه مصرف می‌شود ؟

همانطور که گفته شد فنتانیل امروزه بعنوان یکی از داروهای بسیار موثر در زمینه بیهوشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فنتانیل را همراه با دیگر داروها برای مقاصد بیهوشی استفاده می‌کنند. خاصیت مسکنی فنتانیل تقریباً هشتاد برابر مرفین است و همین دلیلی است برای استفاده در بسیاری از مصارف پزشکی. پس دریافتیم که استفاده‌های پزشکی از فنتانیل برای بیهوشی و التیام درد است.  استفاده‌های غیر مجاز از فنتانیل در بسیاری از جوامع رواج یافته است و تبدیل به یک مخدر خطرناک با عوارضی شبیه به هروئین شده است. این مساله آنقدر حاد شده است که امروزه ترک فنتانیل به یکی از اهداف مراجعه کنندگان به کلینیک ترک اعتیاد تبدیل شده است. خدمات ترک اعتیاد به داروهایی مثل فنتانیل امروزه در بسیاری از کلینیک‌های درمان اعتیاد انجام می‌شود.

فرآوری داروهایی مثل فنتانیل فقط بصورت قانونی و مجاز نمی‌باشد. متاسفانه امروزه مخدرهایی مثل فنتانیل و امثالهم بصورت غیرقانونی تهیه و تولید می‌شوند که اصطلاحاً به آن تولید خیابانی مخدر می‌گویند. فتتالین در گونه‌ی خیابانی و غیرمجاز بصورت پودری منجمد می‌باشد و در زمان مصرف  با کوکائین و هروئین آمیخته می‌شود. این امر به منظور بالا بردن توان تاثیرگذاری مخدر است که می‌تواند منجر به عوارض سنگینی چون اوردوز ، اختلال در تنفس و حتی مرگ شود. تحقیقات درباره ترک اعتیاد به فنتانیل نشان می‌دهد که استفاده از فنتانیل بعنوان یک مخدر ترکیبی، یکی از موضوعاتی است که در سال‌های اخیر تبدیل به یک آشفتگی اجتماعی و درمانی شده است. طبق تحقیقات در بسیاری از مرگ‌هایی که در اثر اوردوز اتفاق افتاده‌اند، رد پای فنتانیل مشاهده شده است. پس در می‌یابیم که داستان ترک فنتانیل فقط مربوط به مصرف مستقیم این دارو نیست!

یکی از نکات مهمی که در مباحث ترک فنتانیل مطرح می‌شود، عدم آگاهی مصرف کننده از تاثیر فنتانیل بر دیگر مخدرها مثل هروئین و کوکائین است. با توجه به اینکه آگاهی از میزان تاثیرگذاری مخدرهایی چون فنتانیل مشخص نیست و همچنین به فرد معتاد اطلاعاتی از این بابت داده نمی‌شود، هر میزان از مصرف می‌تواند به اوردوز تصادفی ختم شده و خطرات سنگینی به همراه داشته باشد. نکته مهم دیگر در موضوع ترک اعتیاد به مخدرهایی چون فنتانیل، استفاده غیر مجاز از گونه‌ی دارویی آنهاست. برای مثال گاهی پچ‌های تاریخ گذشته‌ی فنتانیل دارای میزان قابل توجهی از مخدر است. مصرف‌کنندگان مخدر محتوی ژل پچ را خارج کرده و آن را یا بصورت خوراکی، زیر زبانی و یا حتی سیگاری استفاده می‌نمایند.

عوارض مصرف فنتانیل

استفاده از فنتانیل چه در گونه‌ی مخدر و چه دارویی، دارای عوارض مختلفی است. زمانیکه پزشکان برای یک بیمار فنتانیل استفاده می‌کنند، عوارض احتمالی آن را برای بیمار مد نظر قرار می‌دهند. لذا تجویز آنها با توجه به شرایط جسمانی اوست. طبیعی است که آسیب‌های داروی فنتانیل برای سنین بالا بیشتر از دیگران است. این مساله خصوصاً در مورد عوارضی که دستگاه تنفسی بیمار را درگیر می‌کند، بیشتر صحت دارد. اما مصرف فنتانیل بعنوان یک مخدر می‌تواند عوارض ذیل را به همراه داشته باشد. لازم به ذکر است در فرایند ترک فنتانیل بسیاری از عوارض این مخدر قابل بهبود و درمان است.

 • احساس ضعف
 • تقلیل ضربان قلب
 • کاهش ریتم تنفس
 • کاهش قدرت تمرکز
 • فشردگی مردمک چشم
 • اختلال در سیستم تنفسی
 • احساس تهوع Nausea
 • زروستومیا یا خشکی دهان
 • گر گرفتگی Hot Flashes
 • ورتیگو Vertigo یا دوار سر
 • اختلال در سیستم گوارش (یبوست)

به چند نکته درباره عوارض فنتانیل توجه کنید. ورتیگو یا دوار سر بدین معنی است که فرد احساس می‌کند در حال حرکت است با اینکه در حالت سکون قرار دارد. تهوع به حالتی گفته می‌شود که فرد می‌خواهد استفراغ کند ولی نمی‌تواند. گرگرفتگی در اثر مصرف فنتانیل به حالتی گفته می‌شود که فرد بصورت غیر منتظره در قسمت‌هایی از صورت، گردن و قفسه سینه احساس گرما و داغی دارد. شایان ذکر است که اکثر این عوارض در مراحل ترک اعتیاد به فنتانیل در کلینیک ترک اعتیاد قابل درمان و التیام است.

نکات مهم درباره مصرف و یا ترک اعتیاد به فنتانیل

آنچه باعث اهمیت مساله ترک اعتیاد به مخدرهایی چون فنتانیل می‌شود، عدم محدودیت در مصرف آنهاست.گاهی در بازارهای غیر مجاز، گونه‌ی پزشکی این دارو نیز به فروش می‌رسد و این بدان معنی است که مصرف مخدرگونه‌ی این دارو فقط محدود به تولیدات خیابانی نبوده و از نوع طبی آن نیز می‌باشد. متاسفانه امروزه خرید فنتانیل و فروش آن توسط فروشندگان غیر مجاز در بازارهای سیاه بسیار رایج شده است. بسیاری در این بازارها به دنبال خرید قرص فنتانیل و اشکل مختلف این دارو هستند.

برای مخدر فنتانیل اسم‌های مختلفی وجود دارد که به اسامی خیابانی معروف هستند. نام‌هایی مثل قطره مرگ، پرکوپات، درخشان، دختر چینی، گانگستر، تب رقص و هشت قاتل از اسامی خیابانی این مخدر هستند. اگر جایی اینگونه اسامی به چشم و گوشتان خورد بدانید که منظور همان فنتانیل در گونه‌ی غیر مجاز است. شایان ذکر است که تولیدات خیابانی و غیر قانونی فنتانیل هیچ‌گونه کاربردی در مصارف پزشکی ندارد !

مطالعات در زمینه ترک فنتانیل بر اساس مراجعه کنندگان در کلینیک ترک اعتیاد نشان از تعدد در مصرف اشکال مختلف فنتانیل و مشتقات آن دارد. یکی از این مشتقات، قرص‌هایی است که دارای ترکیبات خاصی از فنتانیل بوده که ماندگاری بالاتر و همچنین خطر بیشتری نسبت به سایر قرص‌های مخدر دارند. خرید این مدل از قرص فنتانیل که عموماً در چین تولید می‌شود، این روزها در میان توزیع کنندگان مواد مخدر بسیار زیاد شده است. یکی دیگر از ترکیبات غیر طبی فنتانیل که در میان افراد معتاد به هروئین تزریقی باعث مرگ بسیاری شده است، استیل فنتانیل است.

در مقایسه اشکال مختلف فنتانیل باید بگوئیم که نوع غیر مجاز آن، که بیشتر بصورت پودر است، قدرت بسیار بالاتری نسبت به گونه‌ی پزشکی فنتانیل دارد. همانطور که قبلا گفته شد در مصارف غیر مجاز، فنتانیل با هروئین آمیخته می‌شود. نکته اینجاست که اگر سهم فنتانیل ذره ای بیشتر باشد، بسیار خطرناک بوده و می‌تواند اثرات مرگباری به همراه داشته باشد ‍!

بهترین روش ترک فنتانیل

فرایند درمان اعتیاد به مخدرهایی چون فنتانیل مانند دیگر مواد مخدر به میزان تعدد مصرف بیمار و دوز مصرفی وی دارد. همچنین اینکه اگر بیمار فنتانیل را همراه با مخدرهایی مثل هروئین و کوکائین مصرف کرده باشد، می‌تواند در انتخاب بهترین روش ترک فنتانیل برای وی بسیار موثر باشد. فرایند درمان می‌تواند شامل مراحل مختلفی باشد که توسط روان‌شناسان و متخصصین در کلینیک ترک اعتیاد برای بیمار انتخاب می‌شود. مراحلی مانند سم زدایی، دارو درمانی و همچنین روان‌درمانی که توسط روان‌شناس و روان‌پزشک تجویز شده و از ابتدای مراجعه وارد مرحله اجرا می‌شود. کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با ارائه روش‌های نوین در زمینه ترک اعتیاد به مخدرهایی چون فنتانیل ، ترک کتامین ، ترک ریتالین ، ترک پتدین و دیگر مخدرهای رایج، با کادری مجرب و متعهد در خدمت شماست.

علائم و نشانه‌های ترک اعتیاد به فنتانیل

فنتانیل نیز مانند هم مخدر دیگری دارای یک دوره زمانی برای وابستگی است. فرد بعد از چند نوبت مصرف، که بستگی به شرایط جسمی و نوع نیاز او به دارو دارد، دچار وابستگی و اعتیاد می‌شود که به علائم و عوارض آن در بالا اشاره شد. ترک فنتانیل هم دارای یک سری علائم است که  ضمن مقطعی بودن، نشان‌ دهنده‌ی واکنش بدن بیمار نسبت به تغییر و تحولات درمانی ست. توجه داشته باشید که قطع یکباره‌ی فنتانیل بصورت خودسرانه به منظور ترک، می‌تواند اثرات بسیار خطرناکی داشته باشد ! در ذیل به برخی از علائم ترک اعتیاد به فنتانیل می‌پردایم.

 • آبریزش بینی
 • احساس لرزش
 • آشفتگی روانی
 • اسهال و استفراغ
 • اختلال در خواب
 • گشاد شدن مردمک چشم
 • احساس شدید درد در بیشتر قسمتهای بدن

بهترین کلینیک ترک فنتانیل

همانطور که گفته شد مخدر فنتانیل یکی از مهلک‌ترین مخدرهایی است که علاوه بر نوع خیابانی، از نوع دارویی آن نیز استفاده غیرمجاز می‌شود. فنتانیل در دسته داروهای فوق خطرناک در بسیاری از کشورها طبقه بندی شده است. از این رو توصیه اکید می‌شود که به هیچ وجه از روش‌های خانگی، توصیه دوستان و خود طبیبی‌ها برای ترک اعتیاد به فنتانیل استفاده نکنید ! درمان اعتیاد به این مخدر کشنده فقط باید در کلینیک ترک اعتیاد مجهز انجام شود. حال بهترین کلینیک ترک فنتانیل کجاست و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد ؟

بعنوان اولین آیتم می‌توان به مجهز بودن به دانش روز اشاره کرد. استفاده از روش‌های مدرن در زمینه درمان اعتیاد و انتخاب صحیح آنها با توجه به شرایط جسمی و روانی بیمار، یکی از مهمترین ویژگی‌های یک کلینیک است. همچنین حضور متخصصین و مشاورین مجرب می‌تواند نقش بسزایی در فرایند ترک اعتیاد به مخدرهایی چون فنتانیل و امثالهم داشته باشد.کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با انتخاب بهترین روش درمان اعتیاد به فنتانیل و ارائه مشاوره‌های منظم، چه در فرایند درمان و چه بعد از بهبودی، مراحل ترک فنتانیل را با مطمئن ترین روش‌های درمانی پیش خواهد برد.

یکی از مسائل مهم در روش‌های درمان اعتیاد عدم استفاده از مخدر جایگزین است. در گذشته برای درمان اعتیاد از مخدرهای جانشین استفاده می‌شد ولی بعداً به این نتیجه رسیدند که استفاده از اینگونه مخدرها می‌تواند عوارضی برای بیماران داشته باشند. در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به هیچ‌وجه از مخدر جایگزین در روش‌های درمانی استفاده نشده و بجای آن از داروهای ضد مخدر و امثالهم طبق نظر پزشک استفاده می‌شود. خدمات مشاوره‌های منظم بعد از بهبود بیمار و پیگیری وضعیت وی از دیگر خدمات کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره در فرایند درمان اعتیاد به فنتانیل است.

سخن پایانی درباره ترک اعتیاد به فنتانیل

همانطور که بیان شد فنتانیل یکی داروهای بسیار تاثیرگذار برای بیمارانی است که از دردهای سخت در غذاب هستند و در شرایط خاص در بیمارستانها و مراکز درمانی از آن استفاده می‌شود. متاسفانه همین دارو بعنوان یک مخدر خطرناک امروزه در دسترس بسیاری از جوانان است و تا به امروز اعتیاد به آن باعث مرگ بسیاری شده است. آنچه امروزه باعث اهمیت ترک فنتانیل در کلینیک‌های ترک اعتیاد شده است، عدم آگاهی بسیاری از مصرف‌کنندگان این مخدر از خطرات آن است ! حتی بسیاری از توزیع‌کنندگان این دارو نیز از عوارض آن اطلاعات کافی ندارند و متاسفانه نمی‌دانند که  استفاده ناصحیح از این دارو چقدر می‌تواند مهلک باشد. ترک اعتیاد به مخدری چون فنتانیل که گونه‌های مختلفی از مصرف دارد، کاری بسیار حساس است و حتماً باید در کلینیک ترک اعتیاد انجام شود.

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره شرایط جسمی و روانی بیمار با انتخاب و استفاده از بهترین روش درمان اعتیاد به فنتانیل بعنوان یکی از بهترین کلینیک‌های ترک فنتانیل در ایران طی تمامی ساعات شبانه روز آماده خدمت رسانی به مراجعین محترم است. خدمات دیگری نظیر ترک ریتالین ، ترک پتیدین ، ترک اکس ، ترک شیشه ، ترک حشیش و ترک وابستگی به قرص ضد اضطراب و امثالهم در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با استفاده از روش‌های نوین انجام می‌شود.

پیام بگذارید