ترک شیشه

ترک شیشه و تفاوت آن با کوکائین

پیش از آنکه به شرح مختصری درباره فرایند ترک شیشه بپردازیم، ابتدا درباره تفاوت این ماده مخدر با کوکائین کمی صحبت می‌کنیم. حتماً درباره ماده مخدر شیشه در رسانه‌های مختلف شنیده‌اید و اسم آن برای شما بیگانه نیست. اما تفاوت آن با کوکائین برای بسیاری از شما سؤال است. هردوی این مخدرها دارای آثار یکسانی هستند ولی کارکرد آنها بر روی سلول‌های عصبی متفاوت است و این مسئله ترک اعتیاد به شیشه راکمی پیچیده‌تر می‌کند. یکی از علل ایجاد نشاط و هیجان کاذب، تجمع دوپامین در حجم بین سلول‌های مغز است که مصرف مواد شیشه و کوکائین هر دو باعث این واکنش می‌شوند و این مورد یکی از شباهت‌ها این مواد مخدر است. در ذیل به برخی از تفاوت‌های شیشه و کوکائین اشاره شده است.

 • شیشه به‌صورت مصنوعی تولید می‌شود ولی کوکائین از درخت کوکا تهیه‌شده و ماهیتی طبیعی دارد.
 • آثار استعمال شیشه حدوداً بین 8 الی 24 ساعت مداومت دارد ولی کوکائین حدود نیم ساعت.
 • تقریباً نیمی از شیشه‌ی استعمال شده در مدت زمان 12 ساعت از بدن شما خارج می‌شود اما این بازه زمانی در مورد کوکائین به تقریباً 1 ساعت محدود می‌شود.
 • ماده مخدر شیشه تقریباً استفاده پزشکی خاصی ندارد اما کوکائین در برخی عمل‌های جراحی مورداستفاده قرار می‌گیرد.
متا آمفتامین
متا آمفتامین

اکثر مصرف کنندگان شیشه چه کسانی هستند؟

شیشه درواقع به‌عنوان خطرناک‌ترین ماده مخدر در بین مواد مخدر شناخته‌شده است که متأسفانه بیشترین گروه مصرف‌کنندگان آن حداکثر 25 سال سن دارند (!!) به دلیل اینکه اثر نشاط‌بخش و شادی‌آور شیشه زود از بین نرفته و فرد معتاد مدت زمان بیشتری را با آن سرگرم است، در گردهمایی‌ها بیشتر استفاده می‌شود. از این‌رو شیشه در بین سنین متوسط جوانان از محبوبیت زیادی برخوردار است. یکی دیگر از موارد استفاده شیشه برای دوری از فشار روحی و یا بیدار ماندن در موقعیت‌هایی نظیر ایام امتحانات و امثالهم است. یکی دیگر از اهداف مصرف شیشه خصوصاً در میان جوانان، افزایش تمایلات جنسی است که خود عاملی برای بروز عوارضی جبران‌ناپذیر می‌شود. برای ترک شیشه مشاوره‌های روانشناسی و روان‌درمانی از اهمیت بالایی برخوردار است. چراکه ریشه‌های نیاز به مصرف شیشه در لایه‌های شخصیتی مصرف کننده باید پیدا شود. برای ترک اعتیاد مخدرهایی چون شیشه به دلیل سنگین بودن بار مخدر باید حتماً در کلینیک انجام شود.

عوارض بلندمدت مصرف شیشه

 • اعتیاد به شیشه باعث از بین رفتن مواد معدنی در بدن شده که کاهش ویتامین‌های ضروری فرد معتاد را به دنبال خواهد داشت.
 • مصرف شیشه باعث می‌شود مقاومت بدن شما کم شده و در برآر بیماری‌های گوناگون زود تسلیم شود.
 • مصرف شیشه آسیب جدی به برخی اندام‌های داخلی مثل کبدها، کلیه‌ها و شش‌ها را به همراه خواهد داشت.
 • عوارض روحی و روانی اعتیاد به شیشه می‌تواند خود را در قالب دلسردی، دل‌مردگی و گاهی پریشانی و فشار روانی نشان دهد که در مراحل ترک اعتیاد به شیشه قابل‌پیشگیری است.

اینها بخشی از صدها عوارض خطرناک مصرف شیشه است که در فرایند ترک و قطع مصرف شیشه قابل بهبود می‌باشد.

ترک شیشه در کلینیک و مرکز ترک اعتیاد

روش‌های غیرعلمی درمان اعتیاد به ماده محرک شیشه خود می‌تواند عوارض سنگینی ازجمله پارانویائی، بالا رفتن ضربان قلب، مشکلات تنفسی و عصبی را برای بیمار به همراه داشته باشد. از این‌رو برای انتخاب بهترین روش ترک اعتیاد به شیشه باید حتماً به کلینیک مراجعه کرده و فرایند ترک زیر نظر پزشکان متخصص این حوزه صورت گیرد. شاید نشانه‌های جسمانی مثل خماری در طول فرایند درمان خود را نشان ندهد ولی آشفتگی‌های روحی و ذهنی حتماً دامن‌گیر بیمار خواهد شد. معتادانی که دوره مصرف آنها طولانی‌تر بوده است در روزهای ابتدایی فرایند ترک، احساس نیاز بیشتری به مواد دارند که این مهم باید در کلینیک موردتوجه ویژه قرار بگیرد. در روزهای آتی بیمار علاقه زیادی به خوابیدن و غذا خوردن زیاد دارد که اینها نشانه‌هایی از بهبود است.

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به‌عنوان یکی از مجهزترین مراکز درمانی تهران واقع در آجودانیه از ابتدای مسیر درمان تا به‌دست آوردن سلامت کامل در کنار شما خواهد بود. با بهره‌گیری از کادری مجرب و متخصص و با استفاده از مشاوره‌های منظم درزمینه خدمات ترک انواع مخدر مانند ترک کمیکال، ترک حشیش، ترک اکس، ترک کلونازپام و همچنین برای ترک شیشه آماده خدمت‌رسانی به ‌سلامت جامعه است.

2 نظر

 1. سلام خسته نباشید میتوانید روش ترک خانگی مواد مخدر بخصوص شیشه روبگید

  پاسخ
  • درود بر شما
   به صورت کلی برای درمان اعتیاد سه مرحله وجود دارد مرحله اول تشخیص است که باید توسط روانشناس و روانپزشک بررسی شود و در مرحله دوم روش درمان است که متناسب با نشانه های بررسی شده از بیمار انتخاب می شود که می توان به ECT ، سم زدایی فوق سریع UROD و سم زدایی سریع RD و … اشاره کرد
   در مرحله سوم که مرحله کنتزل هست ، پس از درمان با روش های علمی بیمار را از وسوسه و میل مجدد دور نگه داشته و درمان اعتیاد کامل می شود.
   همچنین باید بررسی شود که بیمار دچار چه بیماری های دیگری نیز هست مانند دیابت ، مشکلات کلیوی ، فشار خون ، مشکلات قلبی و …
   برای درمان اعتیاد شاید بتوان مرحله اول را تا حدودی در منزل تشخیص داد ولی مراحل بعدی باید زیر نظر پزشک بوده که درمان به درستی انجام شود.
   شما می توانید با شماره 02122299159 با مشاورین ما تماس بگیرید.

پیام بگذارید