ترک شیشه

ترک شیشه و تفاوت آن با کوکائین

پیش از آنکه به شرح مختصری درباره فرایند ترک شیشه بپردازیم، ابتدا درباره تفاوت این ماده مخدر با کوکائین کمی صحبت می‌کنیم. حتماً درباره ماده مخدر شیشه در رسانه‌های مختلف شنیده‌اید و اسم آن برای شما بیگانه نیست. اما تفاوت آن با کوکائین برای بسیاری از شما سؤال است. هردوی این مخدرها دارای آثار یکسانی هستند ولی کارکرد آنها بر روی سلول‌های عصبی متفاوت است و این مسئله ترک اعتیاد به شیشه راکمی پیچیده‌تر می‌کند. یکی از علل ایجاد نشاط و هیجان کاذب، تجمع دوپامین در حجم بین سلول‌های مغز است که مصرف مواد شیشه و کوکائین هر دو باعث این واکنش می‌شوند و این مورد یکی از شباهت‌ها این مواد مخدر است. در ذیل به برخی از تفاوت‌های شیشه و کوکائین اشاره شده است.

 • شیشه به‌صورت مصنوعی تولید می‌شود ولی کوکائین از درخت کوکا تهیه‌شده و ماهیتی طبیعی دارد.
 • آثار استعمال شیشه حدوداً بین 8 الی 24 ساعت مداومت دارد ولی کوکائین حدود نیم ساعت.
 • تقریباً نیمی از شیشه‌ی استعمال شده در مدت زمان 12 ساعت از بدن شما خارج می‌شود اما این بازه زمانی در مورد کوکائین به تقریباً 1 ساعت محدود می‌شود.
 • ماده مخدر شیشه تقریباً استفاده پزشکی خاصی ندارد اما کوکائین در برخی عمل‌های جراحی مورداستفاده قرار می‌گیرد.
متا آمفتامین
متا آمفتامین

اکثر مصرف کنندگان شیشه چه کسانی هستند؟

شیشه درواقع به‌عنوان خطرناک‌ترین ماده مخدر در بین مواد مخدر شناخته‌شده است که متأسفانه بیشترین گروه مصرف‌کنندگان آن حداکثر 25 سال سن دارند (!!) به دلیل اینکه اثر نشاط‌بخش و شادی‌آور شیشه زود از بین نرفته و فرد معتاد مدت زمان بیشتری را با آن سرگرم است، در گردهمایی‌ها بیشتر استفاده می‌شود. از این‌رو شیشه در بین سنین متوسط جوانان از محبوبیت زیادی برخوردار است. یکی دیگر از موارد استفاده شیشه برای دوری از فشار روحی و یا بیدار ماندن در موقعیت‌هایی نظیر ایام امتحانات و امثالهم است.

یکی دیگر از اهداف مصرف شیشه خصوصاً در میان جوانان، افزایش تمایلات جنسی است که خود عاملی برای بروز عوارضی جبران‌ناپذیر می‌شود. برای ترک شیشه مشاوره‌های روانشناسی و روان‌درمانی از اهمیت بالایی برخوردار است. چراکه ریشه‌های نیاز به مصرف شیشه در لایه‌های شخصیتی مصرف کننده باید پیدا شود. برای ترک اعتیاد مخدرهایی چون شیشه به دلیل سنگین بودن بار مخدر باید حتماً در کلینیک انجام شود.

مشاوره ترک شیشه

برای اطلاعات بیشتر از بهترین روش‌های درمانی برای ترک شیشه با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

عوارض بلندمدت مصرف شیشه

 • اعتیاد به شیشه باعث از بین رفتن مواد معدنی در بدن شده که کاهش ویتامین‌های ضروری فرد معتاد را به دنبال خواهد داشت.
 • مصرف شیشه باعث می‌شود مقاومت بدن شما کم شده و در برآر بیماری‌های گوناگون زود تسلیم شود.
 • مصرف شیشه آسیب جدی به برخی اندام‌های داخلی مثل کبدها، کلیه‌ها و شش‌ها را به همراه خواهد داشت.
 • عوارض روحی و روانی اعتیاد به شیشه می‌تواند خود را در قالب دلسردی، دل‌مردگی و گاهی پریشانی و فشار روانی نشان دهد که در مراحل ترک اعتیاد به شیشه قابل‌پیشگیری است.

اینها بخشی از صدها عوارض خطرناک مصرف شیشه است که در فرایند ترک و قطع مصرف شیشه قابل بهبود می‌باشد.

ترک شیشه در کلینیک و مرکز ترک اعتیاد

روش‌های غیرعلمی درمان اعتیاد به ماده محرک شیشه خود می‌تواند عوارض سنگینی ازجمله پارانویائی، بالا رفتن ضربان قلب، مشکلات تنفسی و عصبی را برای بیمار به همراه داشته باشد. از این‌رو برای انتخاب بهترین روش ترک اعتیاد به شیشه باید حتماً به کلینیک مراجعه کرده و فرایند ترک زیر نظر پزشکان متخصص این حوزه صورت گیرد. شاید نشانه‌های جسمانی مثل خماری در طول فرایند درمان خود را نشان ندهد ولی آشفتگی‌های روحی و ذهنی حتماً دامن‌گیر بیمار خواهد شد. معتادانی که دوره مصرف آنها طولانی‌تر بوده است در روزهای ابتدایی فرایند ترک، احساس نیاز بیشتری به مواد دارند که این مهم باید در کلینیک موردتوجه ویژه قرار بگیرد. در روزهای آتی بیمار علاقه زیادی به خوابیدن و غذا خوردن زیاد دارد که اینها نشانه‌هایی از بهبود است.

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به‌عنوان یکی از مجهزترین مراکز درمانی تهران واقع در آجودانیه از ابتدای مسیر درمان تا به‌دست آوردن سلامت کامل در کنار شما خواهد بود. با بهره‌گیری از کادری مجرب و متخصص و با استفاده از مشاوره‌های منظم درزمینه خدمات ترک انواع مخدر مانند ترک کمیکال، ترک حشیش، ترک اکس، ترک کلونازپام و همچنین برای ترک شیشه آماده خدمت‌رسانی به ‌سلامت جامعه است.

شیشه چیست؟ چه اشکالی دارد و نام های آن چیست؟

متامفتامین چهار شکل متداول دارد – قرص ، کریستال (که به آن یخ یا سنگ نیز گفته می شود) ، پایه (همچنین به آن رب گفته می شود) و پودر (همچنین به آن سرعت گفته می شود).
به این ترتیب ، “مت” داروی متامفتامین است و “سرعت” فرم پودری “مت” و “یخ” شکل کریستالی “مت” است.
دامنه متامفتامین از رنگ تقریباً واضح و در شکل بلوری آن گرفته تا سفید ، صورتی ، زرد ، نارنجی ، آبی ، سبز یا قهوه ای است.
برخی از اسامی دیگر برای آمفتامین عبارتند از ICE ، سرعت ، کریستال مت ، مت ، شلاق ، گوی ، کاسه ، سنگ ، uppers ، whiz و dexies.

چرا مردم شیشه مصرف می کنند؟

آمفتامین فعالیت برخی مواد شیمیایی در مغز را افزایش می دهد و به عنوان داروهای محرک طبقه بندی می شوند. داروهای تحریک کننده با افزایش فعالیت مغز حالت تحریک بدن را افزایش می دهند.
مردم به دلایل مختلف از مواد مخدر استفاده می کنند. برخی از این موارد عبارتند از:
برای تفریح ، مشکلات را فراموش کرده اید یا به عنوان نوعی فرار از گرایش
برای به دست آوردن اعتماد به نفس و معاشرت
از روی کنجکاوی
برای کاهش عوامل کنترل کننده و بازدارنده
برای رفع مسئولیت شخصی در تصمیم گیری ها
برای جشن یا مهمانی
برای رفع خستگی و استرس.
خود دارویی برای کنار آمدن با مشکلات.
برای بیدار یا هشیار ماندن.
اثرات آمفتامین ها شامل اضطراب ، افسردگی ، پارانویا ، پرخاشگری و علائم روانی است.

اثرات کوتاه مدت و بلند مدت شیشه چیست؟

سطح مطمئنی از مصرف مواد مخدر غیرقانونی وجود ندارد. تمام داروها از جمله آمفتامین ها بسته به ویژگی های افراد (مانند اندازه جسمی ، جنسیت ، خلق و خو ، رژیم غذایی ، تناسب اندام ، سن ، انتظارات و سلامتی) ، خود دارو (مانند میزان استفاده شده و خلوص آن) بر روی هر فرد متفاوت خواهد بود. نحوه مصرف و محیطی که فرد هنگام استفاده از دارو در آن قرار دارد.
اثرات کوتاه مدت در دوزهای بالاتر شامل موارد زیر است:
پوست رنگ پریده.
احساس قوی بودن یا برتر بودن.
حرکت تکراری.
تنفس نامنظم.
ضربان قلب بسیار سریع یا نامنظم است.
بستن فک / سنگ زنی دندان ها.
موارد وحشت زدگی.
اثرات بلند مدت علاوه بر اثرات کوتاه مدت شامل موارد زیر است:
سوء تغذیه و کاهش وزن.
مقاومت در برابر عفونت کاهش می یابد.
رفتار خشونت آمیز.
اختلالات عاطفی.
دوره های روان پریشی.
افکار و رفتارهای هذیان آور.
نوسانات خلقی.
اثرات مت آمفتامین شامل اضطراب ، افسردگی ، پارانویا ، پرخاشگری و علائم روانی است. متامفتامین همچنین خطر ابتلا به مشکلات روحی و روانی را افزایش می دهد ، به خصوص در افرادی که وضعیت سلامت روانی موجود یا آسیب پذیری در برابر مشکلات سلامت روان دارند.
از آنجا که مت آمفتامین قوی تر از دکگزاماتامین است ، کاربران احتمالاً عوارض جانبی شدیدتری را تجربه می کنند.

آیا مصرف بیش از حد از شیشه باعث اوردوز و مسمومیت می شود؟

بله. اوردوز یا سمیت از آمفتامین ها معمولاً از خواص تحریک کننده دارو ناشی می شود و می تواند باعث سکته مغزی ، نارسایی قلبی ، تشنج و مرگ شود. خطر مصرف بیش از حد دوز به طور کلی با دوز بیشتری افزایش می یابد. از آنجا که قدرت و محتوای آمفتامین های خیابانی ناشناخته است ، می توان قضاوت در مورد دوز را دشوار کرد و خطر اوردوز آن را افزایش داد.
اوردوز مواد مخدر تهدید کننده زندگی است. اگر در هر ثانیه به اثرات سوء مصرف داروها مشکوک هستید ، سریع واکنش نشان دهید و سریعاً با آمبولانس تماس بگیرید.
تعدادی از علائم وجود دارد که نشان می دهد کسی دچار مشکل شده است. برخی از این موارد عبارتند از:
بیش فعالی ، تعریق
سریع نفس کشیدن یا احساس اینکه نمی توانید نفس بکشید
مشکل در عبور ادرار
لرزیدن / لقوه / اسپاسم
درد قفسه سینه ، ضربان قلب
درجه حرارت افزایش یافته
لرز بدن
بی نظمی
سردرد شدید
استفراغ
رفتارهای پارانوئید ، هذیان ، آشفتگی ، تحریک پذیر ، اضطراب یا روانی
درگیری
به خاطر داشته باشید: لازم نیست کسی همه این علائم را در مصرف بیش از حد داشته باشد.

2 نظر

 1. سلام خسته نباشید میتوانید روش ترک خانگی مواد مخدر بخصوص شیشه روبگید

  پاسخ
  • درود بر شما
   به صورت کلی برای درمان اعتیاد سه مرحله وجود دارد مرحله اول تشخیص است که باید توسط روانشناس و روانپزشک بررسی شود و در مرحله دوم روش درمان است که متناسب با نشانه های بررسی شده از بیمار انتخاب می شود که می توان به ECT ، سم زدایی فوق سریع UROD و سم زدایی سریع RD و … اشاره کرد
   در مرحله سوم که مرحله کنتزل هست ، پس از درمان با روش های علمی بیمار را از وسوسه و میل مجدد دور نگه داشته و درمان اعتیاد کامل می شود.
   همچنین باید بررسی شود که بیمار دچار چه بیماری های دیگری نیز هست مانند دیابت ، مشکلات کلیوی ، فشار خون ، مشکلات قلبی و …
   برای درمان اعتیاد شاید بتوان مرحله اول را تا حدودی در منزل تشخیص داد ولی مراحل بعدی باید زیر نظر پزشک بوده که درمان به درستی انجام شود.
   شما می توانید با شماره 02122299159 با مشاورین ما تماس بگیرید.

پیام بگذارید