ترک شربت تریاک

ترک شربت تریاک امروزه یکی از برنامه‌های مهم در هر کلینیک ترک اعتیاد معتبر است. کسانی به شربت تریاک یا شربت اپیوم اعتیاد دارند در واقع بدون برنامه درمانی صحیح، قادر به ترک آن نخواهند بود. ترک شربت اپیوم درمان نوعی وابستگی جسمی به این داروست. در این مطلب به فرایند درمان اعتیاد به شربت تریاک پرداخته و به عوارض مصرف آن می‌پردازیم.

ترک شربت تریاک در کلینیک ترک اعتیاد

امروزه ترک شربت تریاک در بسیاری از کلینیک‌های معتبر و مجرب انجام می‌شود. اعتیاد به شربت اپیوم مانند اعتیاد به هر مخدر دیگری می‌تواند بخش مهمی از زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. عوارض و آثار مخرب اعتیاد به اپیوم مانند دیگر مخدرها، جنبه‌های گوناگون زندگی شما را مختل کرده و می‌تواند دغدغه شما را به سمت مصرف بکشاند. به هیچ وجه اعتیاد به اپیوم را ساده نگیرید! اگر این مساله ساده و بی خطر بود هیچگاه ترک اعتیاد به شربت تریاک به یکی از مباحث مهم در زمینه درمان اعتیاد تبدیل نمی‌شد. همین ساده انگاری باعث شده است بسیاری از کسانی که درگیر این مخدر هستند راضی به درمان نباشند. چون خود را معتاد و وابسته نمی‌دانند. از این رو یکی از ابتدایی ترین مراحل درمان در کلینیک ترک اعتیاد، به پذیرش رساندن بیمار است.

فرایند درمان در یک کلینیک ترک اعتیاد معتبر، صرفاً درمان اعتیاد نیست. مشاوره‌های منظم در این مراکز درمانی تقریباً تمامی جنبه‌های زندگی بیمار را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. فرایند ترک شربت تریاک و دیگر مخدرهای این چنین، با هدف بهبود شرایط روحی و بازیابی سلامت اجتماعی بیمار تدوین می‌شود. مثلاً یکی از مواردی که در روش‌های روان درمانی بدان پرداخته می‌شود، کاهش استرس و اضطراب است. استرس یکی از مسائل ریشه ای در ترغیب شما به مصرف مخدر است. از این رو به اینگونه موضوعات در کلینیک ترک اعتیاد و در تجویز بهترین روش ترک اعتیاد به شربت تریاک و امثالهم، بطور ویژه پرداخته می‌شود. از آنجا که اعتیاد به اپیوم برای عموم شناخته شده نیست، باورهای غلطی در این باره وجود دارد که در ادامه مباحث ترک شربت اپیوم به شرح و تفسیر آن می‌پردازیم.

شربت تریاک چیست ؟

شربت تریاک با نام‌های تنتور افیون ، مخلوط افیون و اپیوم نیز شناخته می‌شود و یک داروی گیاهی تولید شده الکلی است. اپیوم شامل ده درصد پودر تریاک است. این شربت بسیار تلخ بوده و رنگ آن تقریباً قهوه‌ای است. تقریباً تمام آلکالوئیدهای تریاک ، مرفین و همچنین کدئین در اپیوم وجود دارد و به همین دلیل است که شربت تریاک امروزه بعنوان یک مخدر مصرف می‌شود. علاوه بر این در مباحث مربوط به ترک شربت تریاک دلایل مختلف دیگری نیز برای اعتیاد به این مخدر شناخته شده است که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

تریاک کامل یکی دیگر از نام‌های شربت اپیوم است که به دلیل وجود همان آلکالوئیدهای تریاک نامگذاری شده است. شربت اپیوم مصارف دارویی و پزشکی متعددی نظیر ضد درد و ضد سرفه بودن نیز داشته است. از مصارف دارویی دیگر شربت تریاک می‌توان به کاهش اثرات منفی در نوزادانی که مادران آنها اعتیاد به مخدر داشته اند، اشاره کرد. درمان اسهال نیز یکی دیگر موارد مصرف دارویی اپیوم است. برای اطلاعات دارویی بیشتر درباره مخلوط افیون یا اپیوم می‌توانید به لینک زیر مراجعه نمائید.

شربت اپیوم چگونه مصرف می‌شود ؟

توجه داشته باشید که مصارف پزشکی شربت تریاک فقط باید با دستور پزشک باشد. درست است که اپیوم برای درمان اسهال استفاده می‌شود ولی این دلیل نمی‌شود شما آن را بصورت خودسرانه و بدون نظر پزشک استفاده کنید. در مصرف شربت اپیوم اولین نکته‌ای که باید مد نظر قرار دهید دستور دکتر است چون به هیچ‌وجه دستورالعمل ثابتی ندارد. در مباحث مربوط به ترک شربت تریاک علل بسیاری از وابستگی‌ها به این دارو، مصرف خودسرانه آن بیان شده است.

عوارض شربت تریاک

ایپوم شاید یک مسکن مفید برای برخی از مشکلات جسمی باشد، اما مصرف نادرست و خودسرانه‌ی آن منجر به وابستگی به این دارو می‌شود. مسلماً این وابستگی و اعتیاد عوارضی را به دنبال دارد که جسم و روان شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اعتیاد روانی به اپیوم نیز دارای آثار مخربی است که نتیجه‌ی عادت شما به این دارو بوده و تصور اینکه ترک آن کار بسیار مشکلی است. اما توجه داشته باشید که بسیاری از این عوارض با روش‌های ترک شربت تریاک قابل بهبود و درمان می‌باشد. در ذیل به برخی این عوارض می‌پردازیم.

 • اختلال در سیستم تنفسی : در شربت اپیوم میزان زیادی الکل وجود دارد و از این رو اعتیاد به آن تاثیر مستقیم بر دستگاه تنفسی شما گذاشته و باعث بروز عارضه‌های تنفسی می‌گردد. خصوصاً اگر سوابق اینگونه بیماری‌ها را داشته باشید، باعث گشادی دهانه بینی و ابتلا به تب یرقان ازرق می‌شود.
 • اختلال در دستگاه گوارش : دلیل اثرگذاری شربت تریاک بر اسهال، تاثیر آن بر گیرنده‌های خاص مواد مخدر در دستگاه گوارشی است که باعث می‌شود انواع حرکات لوله گوارش مهار شود. از این رو اختلال در اجابت مزاج و یبوست یکی از مهمترین اثرات مخرب اعتیاد به اپیوم است که در خلال فرایند ترک اعتیاد به شربت تریاک قابل بهبود است.
 • میوزیس (عارضه تنگ شدن مردمک چشم) : زمانی که بخواهند علائم اوردوز را در شما بر اثر استفاده از اپیوم بررسی کنند، مردمک چشم شما را معاینه می‌کنند. شربت اپیوم یکی از مخدرهایی است که موجب عارضه میوزیس یا تنگی مردمک چشم می‌شود.
 • سرخوشی یا Euphoria : به این حالت نشئگی نیز می‌گویند که شما را در شرایطی قرار می‌دهد که احساس شادی و هیجان زیادی دارید. شربت اپیوم به دلیل داشتن مرفین بعنوان ماده اولیه فعال، موجب نشئگی در شما می‌شود. این مورد خود عامل بروز بسیاری از عوارض دیگر است. شایان ذکر است که اینگونه عوارض نیز در فرایند ترک شربت تریاک در کلینیک ترک اعتیاد قابل بهبود و درمان است.
 • اضطراب و دلهره : یکی از مهمترین عوارض شربت اپیوم ، ایجاد اختلال در توازن شیمیایی مغز شماست. به همین دلیل است که حالت سرخوشی در شما ناپایدار خواهد بود و به مرور زمان جای خود را به تشویش و استرس می‌دهد. زمانیکه به مخلوط افیون اعتیاد پیدا می‌کنید، خلق و خوی شما دچار تغییرات اساسی می‌شود و برای رسیدن به همان حالت سرخوشی زودگذر، دوباره تمایل به مصرف پیدا می‌کنید.

توجه داشته باشید که موارد فوق تنها چند مورد از عوارض شربت اپیوم است. روش‌های مختلف روان‌درمانی در فرایند ترک شربت تریاک در کلینیک ترک اعتیاد می‌تواند در بهبود بسیاری از این عوارض نقش مهم داشته باشد. برخی از عوارض روحی و روانی زمانی اتفاق می‌افتد که شما چندین بار اقدام به ترک داشته اید ولی موفق نشده اید. کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره بعنوان بهترین کلینیک ترک اپیوم با مشاوره‌های منظم و اتخاذ بهترین روش ترک شربت تریاک، از بروز اینگونه عوارض روانی برای شما جلوگیری می‌کند. در ادامه با  فرایند و مراحل ترک اعتیاد به شربت تریاک در کلینیک ترک اعتیاد بیشتر آشنا می‌شوید.

بهترین روش ترک شربت تریاک

زمانیکه که شما به کلینیک ترک اعتیاد با هدف ترک شربت اپیوم مراجعه می‌کنید، در ابتدا پزشک مشاور و یا روان‌شناس با شما صحبت می‌کند. روان‌شناس شرایط روحی شما را هم راستا با وضعیت اعتیاد بررسی کرده و روش‌های روان درمانی مناسب را برای شما تجویز خواهد کرد. سپس مراحل ترک شربت تریاک و مراقبت‌های مربوط به آن آغاز می‌شود. اولین مرحله سم زدایی است که تقریباً یک هفته طول می‌کشد ولی بنا به شرایط بیمار مدت زمان آن می‌تواند متغیر باشد. این مرحله دارای علائم خماری است که کاملاً طبیعی می‌باشد. وجود اینگونه علائم جای نگرانی ندارد زیرا تمامی شرایط شما تحت نظر کلینیک خواهد بود.

پس از مرحله سم زدایی و پاکسازی بدن، دوره درمانی شما وارد مرحله تقریباً طولانی مدتی می‌شود. سازگاری روانی شما با عدم استفاده از مخدر و همچنین یادگیری راه‌های کنترل فشارهای روانی، بخشی از اهداف این مرحله است. توجه داشته باشید عوارضی که در بالا اشاره شد همگی در این مدت رو به بهبود رفته و درمان خواهند شد. آنچه در فرایند ترک اعتیاد به شربت تریاک مهم است سلامت جسمی و روانی شما همگام با یکدیگر است. اگر درگیر بیماری هستید که احتمال می‌رود فرایند ترک شربت اپیوم را با مشکل مواجه کند، در کلینیک ترک اعتیاد به آن رسیدگی خواهد شد. پس در این مورد هم جای هیچ نگرانی نیست.

علائم سم زدایی و خماری در مراحل ترک اعتیاد شربت تریاک

همانطور که گفته شد علائم سم زدایی خطرناک نیستند. چراکه شرایط جسمی و روانی شما در کلینیک ترک اعتیاد تحت نظر پزشک است. این علائم درواقع نشان‌دهنده‌ی این است که وضعیت جسمی شما رو به بهبود است. علائم خماری در مراحل ترک شربت تریاک می‌تواند شامل موارد ذیل باشد.

 • رعشه جسمانی
 • تشویش و استرس
 • بروز دردهای عضلانی
 • نابسامانی روحی و پریشانی
 • بروز حالت تهوع و استفراغ
 • بی‌نظمی در سیستم گوارش (اسهال)

توجه داشته باشید که این علائم در مراحل ترک شربت اپیوم به هیچ وجه دوباره به سراغ شما نمی‌آیند.

هیچوقت سراغ درمان‌های خانگی و روش‌های خود طبیبانه برای ترک اعتیاد به شربت تریاک نروید. اینگونه داروها بسیار خطرناک هستند و ترک غیراصولی آنها عوارض سنگینی به همراه خواهد داشت.کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با اتخاذ بهترین روش‌های روان‌درمانی و دارو درمانی، فرایند ترک اعتیاد به شربت اپیوم را با مراقبت‌ها و مشاوره‌های ویژه انجام خواهد می‌دهد.

بهترین کلینیک ترک شربت تریاک

همانطور که گفته شد مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد ، مطمئن ترین راه برای ترک شربت اپیوم است. اما بهترین کلینیک ترک شربت تریاک ،که اینگونه خدمات را به نحو احسن انجام می‌دهد، باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟ در درجه اول سعی کنید به قدمت مرکز درمانی توجه کنید. کلینیک ترک اعتیادی که دارای پیشینه بالایی در این زمینه باشد، تجربه آن در مورد انواع بیماران زیاد است. انجام فرایند درمانی گونه‌های مختلفی از بیماران، کمک می‌کند تا کلینیک تسلط بیشتری بر روی شرایط جسمی و روحی شما داشته باشد. پس حتماً کلینیکی را انتخاب کنید که دارای قدمت قابل توجهی است.

یکی دیگر از فاکتورهای یک مرکز درمانی استاندارد در این زمینه، استفاده از روش‌های درمانی نوین است. عدم استفاده از مخدرهای جایگزین می‌تواند یکی از این معیارها باشد. پیگیری‌های مسئولانه کلینیک بعد از دوره درمانی، احتمال بازگشت شما به مخدر را به حداقل می‌رساند. کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره بعنوان بهترین کلینیک ترک شربت تریاک ، با ارائه مشاوره‌های منظم، اتخاذ بهترین روش ترک شربت اپیوم و استفاده از بروزترین روش‌های درمانی، برای انجام کلیه خدمات مربوط به ترک اعتیاد به شربت اپیوم و دیگر مخدرها، در خدمت شماست.

پیام بگذارید