ترک دیازپام

ترک دیازپام برای کسانی که دچار اعتیاد به این دارو شده اند و در حال تجربه عوارض ناشی از سوء مصرف این دارو هستند توصیه می شود. در واقع آن ها باید در سریع ترین زمان ممکن نسبت به درمان اعتیاد اقدام کنند. روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. در این متن به بررسی برخی از موارد رایج می پردازیم.

دانستنی هایی در مورد دیازپام

دیازپام که نام دیگر آن والیوم می باشد جزو داروهای ضد اضطرابی و آرامش بخش به شمار می رود. کسانی که از بیماری هایی چون اختلالات خواب ، استرس و اضطراب و همچنین حملات پانیک رنج می برند با توجه به نظر متخصص دوز معینی از داروی دیازپام برای آن ها تجویز می شود. باید توجه داشت که زمان مصرف و قطع مصرف این داروها باید طبق اصول پزشکی باشد و از مصرف خودسرانه آن خودداری نمود.

ترک قرص خواب دیازپام برای کسانی که از عوارض ناشی از استفاده پشت سرهم و یا زمان مصرف طولانی مدت دیازپام رنج می برند بسیار حیاتی و مهم است. اعتیاد به دیازپام مانند دیگر مواد مخدر می تواند منجر به عوارض جبران ناپذیری در فرد معتاد به این دارو شود. هنگامی که سطح قابل توجهی از وابستگی فیزیولوژیکی و جسمی در فرد ایجاد شد در این صورت ترک به صورت خودسرانه  ممکن است منجر به بروز مشکلات بسیار زیادی برای فردی که دارای اعتیاد به دیازپام می باشد، شود.

توصیه می شود که اگر قصد درمان دارید حتما تحت نظر این کار را انجام دهید. درمان تخصصی و دارویی برای افرادی که قصد ترک را دارند لازم و ضروری است. اگر مصرف این دارو و یا دیگر انواع داروهای آرامش بخش و مواد مخدر به صورت ناگهانی قطع شود ممکن است علائم خطرناک و حادی برای فرد معتاد به دیازپام ظاهر شود.

برای ترک باید داروهای سریع الاثری را که پزشک تجویز می کند مصرف نمود و به مرور دوز مصرف را کم کرد و در نهایت قطع مصرف شود. برای این که از عوارض ناشی از مصرف زیاد دیازپام جان سالم به در ببریم باید یک سری فرآیند نظارت شده و دقیق سم زدایی را پشت سر بگذاریم.

دانستنی هایی در مورد دیازپام
دانستنی هایی در مورد دیازپام

اگر اقدام به ترک دیازپام نکنیم چه عوارضی دچار می شویم؟

کسی که به ترک اعتیاد قرص خواب دیازپام اقدام نکند عوارض جدی و خطرناکی در انتظار او است. این دارو می تواند باعث کاهش فعالیت مغز شده و مهارت های حرکتی ، قضاوت و تفکر را در فرد دچار اختلال و آسیب کند. همچنین مصرف دیازپام با الکل و داروهایی که باعث کاهش عملکرد مغز می شوند بسیار خطرناک است. عوارض با توجه به مدت زمان سوء مصرف دیازپام و همچنین سن و شرایط جسمانی و وضعیت بیمار می تواند متفاوت و بسیار خطرناک باشد.

  • خواب آلودگی و عدم تمرکز و ضعف روانی
  • ناتوانی در حرکات مختلف عضلانی
  • ضعف جسمی
  • سردرد
  • سرگیجه
  • لرزش
  • حالت تهوع
  • یبوست
  • ترشح زیاد بزاق
  • خشکی دهان

روش های ترک اعتیاد به قرص خواب دیازپام کدامند؟

روش درمان به عوامل مختلف و شرایط بیمار بستگی دارد. برای مثال فردی که به مصرف خودسرانه داروی دیازپام به صورت بلند مدت اقدام کرده و دارای عوارض جانبی ناشی از مصرف دیازپام می باشد توصیه می شود حتما ً در مراکز بازپروری و ترک اعتیاد بستری شده و توسط پزشک درمان سم زدایی را انجام دهد.  درمان اعتیاد به دیازپام هم درمان های جسمی و هم روحی را شامل می شود. باید این نکته را مد نظر قرار داد که اگر به مصرف دارو آرامش بخشی مانند دیازپام یا موارد مشابه اعتیاد پیدا کردید بدانید که برای ترک آن کار نسبتاً دشوار و خطرناکی را پیش رو دارید.

اگرچه ترک اعتیاد به دیازپام نسبت به برخی مواد مخدر دیگر کمی مشکل و خطرناک است اما نباید از این بابت نگران بود. زیرا اگر تحت نظر دکتر و در کلینیک های معتبر و با داشتن ذهنیت صحیح نسبت به آن انجام شود می توان بدون کمترین عارضه ای بر حل این مشکل همت گمارد و بدون ایجاد اختلالات خواب مجدد آن را کنار گزاشت.شاید اگر به کلینیک ها و مراکز درمانی مختلفی مراجعه کرده باشید هر کدام از آنها شیوه های مختلفی را برای ترک اعتیاد دیازپام به شما پیشنهاد کنند. اما باید بدانید که اصلی ترین روش ها ، به شرح زیر می باشند.

روش سم زدایی و غلبه بر علائم ترک اعتیاد به قرص خواب دیازپام

سم زدایی زیر نظر پزشک باید به گونه ای انجام شود که در نهایت بتوان به راحتی بر علائم ترک و عوارض جانبی که بعد از ترک اعتیاد دیازپام ظاهر می شود غلبه کرد. در واقع توجه به عوارض بعد از ترک از اهمیت فراوانی برخوردار است. وقتی که سم زدایی از بدن فرد شروع می شود ممکن است عوارض و علائمی سخت در وی ظاهر شود.باید توجه کرد که این علائم و عوارض موقتی بوده و اگرچه ناراحت کننده هستند اما چیزی است که در فرآیند سم زدایی لازم است. در روش سم زدایی باید همواره بیمار از نظر پایداری وضعیت و ایمنی تحت کنترل و مراقبت پزشکی باشد.

باید توجه داشت که در این زمان ممکن است فرد دچار اضطراب ، افسردگی و اختلال های روانی و تغذیه ای شود. یکی از نکات اولیه در روش ترک این است که شناسایی شود که چرا فرد بیمار به سمت مصرف خودسرانه و یا سوء مصرف دارو دیازپام گرایش پیدا کرده است. این موضوع سبب می شود که بعد از درمان تخصصی بتوان در پاک ماندن و مواجه مجدد فرد بیمار اقدامات و تصمیم درستی گرفت و شیوه های مطمئنی را برای در امان ماند از این بیماری برای او اتخاذ نمود.

استفاده از روش بستری برای ترک اعتیاد به دیازپام

روش رایج دیگر ،بستری فرد بیمار در کلینیک ها و مراکز ترک اعتیاد به دیازپام است . این روش که بعد از مرحله سم زدایی مورد استفاده قرار می گیرد بیمار را در یک کمپ و مرکز بستری می کنند و تحت نظارت شبانه روزی و زیر نظر پزشک قرار می دهند.این بیماران با شرکت در جلسات مختلف فردی و گروهی که برای آن ها تدارک دیده شده است می توانند مشاوره های لازم را برای درمان دریافت کنند. این مشاوره ها سبب می شوند که آن ها بتوانند به راحتی میل ذهنی و جسمی مصرف دیازپام را تحت سلطه خود درآورند و از آن پیروی نکنند. همچنین سبک زندگی سالم و مهارت هایی که بعد از ترک اعتیاد برای داشتن یک زندگی پرنشاط لازم است به آن ها داده می شود.

درمان سرپایی و مشاوره ای

ترک به روش درمان سرپایی برای خیلی از بیماران مفید است. در روش سرپایی، درمان از فشردگی و تمرکز زیادی برخوردار نمی باشد. درمان مشاوره ای بیشتر برای کسانی مناسب است که دارای اعتیاد شدیدی به دیازپام نبوده و یا در مرحله کنترل این بیماری قرار دارند.  جلسات مشاوره ای به طور منظم برای فرد بیمار در نظر گرفته می شود.این جلسات معمولاً به صورت هفتگی و در طول یک تا دو جلسه برگزار می شود. مواردی که در این جلسات مطرح می شود و به بیماران آموزش داده می شود شامل اصلاح مواد غذایی و مشاوره های فردی و گروهی و همچنین راهکارهایی برای پیشگیری از اعتیاد مجدد است.

برنامه های بازتوانی که برای درمان در نظر گرفته می شود به شدت بیماری بستگی دارد. برخی از بیماران ممکن است به یک شیوه درمانی پاسخ بهتری نسبت به دیگران بدهند. بنابراین نمی توان گفت که یک برنامه یکتا برای همه وجود دارد. مثلا اگر فردی است که چندین سال متوالی داروی دیازپام مصرف می کند و همچنین از عوارض جانبی مصرف زیاد این قرص رنج می برد و می خواهد به ترک این ماده بپردازد روش بستری پیشنهاد می شود.

اما کسی که تازه مدت کمی است که دچار عوارض جانبی سوء مصرف دیازپام شده است و چند ماهی از این زمان می گذرد می توان درمان سرپایی را تجویز کرد. استفاده از خدمات مشاوره ای می تواند برای بیماران مختلف در زمینه ترک موثر واقع شود.


سوالات متداول

چطور بفهمم به این دارو اعتیاد دارم؟

اگر بعد از مدتی باید دوز بیشتری مصرف کنید تا همان اثر قبلی را داشته باشید.
احساس نیاز کردن به دیازپام در طول شبانه روز.
اگر مصرف را قطع کردید و نشانه های شدیدی شامل بی‌خوابی، آشفتگی، اضطراب، سرگیجه، احساس طعم فلزی غیر عادی در دهان، احساس شوک الکتریکی در بازوها و پاها، تاری دید و حساسیت به نور دیدید.

پیام بگذارید