ترک حشیش

حشیش چیست؟

ترک حشیش نیاز به شناخت ماده محرک آن دارد. اصطلاح “حشیش” به رزین چسبنده ای که از جوانه های گل ماری جوانا استخراج شده است گفته می شود. عنصر اصلی روانگردان در حشیش تترا هیدروکانابینول (THC) است و بسته به دوز می تواند اثرات مختلفی ایجاد کند. حشیش غلظت THC بالاتری از گلهای ماری جوانا دارد. حشیش همچنین می تواند به روغن حشی تبدیل شود ، که یک مایع مانند تار است که حاوی غلظت حتی بالاتر THC نیز هست. روغن حشیش و حشیش مانند مواد ضخیم ، چسبنده و قهوه ای تیره به نظر می رسد و مایل به رایحه گیاهی برای آنها است.

روغن حشیش و حشیش بخشی از گروه بزرگتری از محصولات شاهدانه است که به عنوان کنسانتره ماری جوانا یا عصاره THC شناخته می شوند. این گروه همچنین شامل موم و یک کنسانتره سخت تر است که به عنوان خرد کننده شناخته می شود. همه اینها غلظت بالایی از THC را نشان می دهند و ممکن است نسبت به بسیاری از اشکال غیر عصاره ماری جوانا اوج های نسبتاً قدرتمند تری تولید کنند.

اثرات حشیش چیست؟

شما زمانیکه حشیش مصرف می‌کنید، دود آن از راه شش‌ها وارد بدن شده و به سرعت در خون شما جریان پیدا می‌کند. سپس به سمت مغز رفته و دیگر بخش‌های بدن را تحت پوشش قرار می‌دهد. احساس چتی و نشئگی که در شما بوجود می‌آید که دقیقاً به دلیل تحریک و اختلال ایجاد شده در قسمت‌های گوناگون مغز است. اثرات حشیش همچنین به چشم‌ها، پوست و دستگاه گوارش نیز سرایت پیدا می‌کند. در مراحل ترک حشیش ، ردپای مصرف آن روی سیستم عصبی شما، مورد مطالعه و بررسی متخصصان در کلینیک ترک اعتیاد قرار می‌گیرد. واکنش‌های مخرب حشیش روی مغز شما، باعث بروز پیامدهای جبران ناپذیری می‌شود که هر چه زودتر از اقدام به ترک حشیش نکنید، روز به روز بیشتر و زیان‌بارتر خواهد شد.

عصاره های THC مانند حشیش ، روغن حشیش ، موم ، و خرد شده آن به دلیل قدرت خاصیت ، اغلب اثرات شدیدتری نسبت به اشکال سنتی ماری جوانا به وجود می آورند. وقتی افراد از محصولات حشیش به صورت تفریحی استفاده می کنند ، معمولاً به دنبال این نوع اثرات هستند:

 • آرامش
 • رضایت
 • خنده
 • حواس بلند
 • افزایش اشتها
 • ادراک زمان تغییر یافته

متأسفانه ، این سطح همیشه مطابق برنامه ریزی پیش نمی رود. بعضی اوقات ، اوضاع می تواند بدتر شود و در نتیجه عوارض جانبی بسیار ناخوشایندی به همراه داشته باشد.

 • افزایش اضطراب و پارانویا
 • کنترل موتور کاهش یافته است
 • احساس وحشت می کنید
 • توهم
 • مشکلات حافظه
 • مشکل در حل مسئله
 • تغییرات خلق و خوی

این عوارض جانبی می تواند بسیار نگران کننده باشد و کاربران کنسانتره ماری جوانا در معرض خطر بیشتری برای تحمل این اثرات قرار دارند.

مشاوره ترک حشیش

برای اطلاعات بیشتر از بهترین روش‌های درمانی برای ترک حشیش با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

عوارض حشیش که جنبه جسمی و روانی دارد

 • عدم علاقه به هدفی خاص و بی‌انگیزه شدن در مسیر زندگی یکی از نشانه‌های مشهود استفاده از حشیش است. خوشبختانه راهکارهای روان‌درمانی زیادی در مراحل ترک حشیش برای این مورد وجود دارد.
 • پیدایش یک حالت بدگمانی روانی در فرد که به آن پارانویا گفته می‌شود. وضعیتی شبیه توهم که بسیار خطرناک است.
 • استفاده از حشیش در زمان منجر به عدم توانایی در یادگیری و کاهش قدرت درک می‌شود. این مورد هم در فرایند ترک حشیش قابل درمان و بازگشت است.
 • قرمز شدن چشم‌ها و همچنین خشک شدن بیش از حد دهان که خود می‌تواند عامل عوارض دیگر باشد.
 • علاقه زیاد به خوردن خوراکی‌هایی مثل تنقلات و غیره برای از بین بردن حالت چتی، که باعث ایجاد چربی کاذب در بدن و چاقی می‌شود.
 • از دست دادن هماهنگی بین اعضای بدن به دلیل اثرات زیان‌آور حشیش بر روی سیستم عصبی بدن که در فرایند ترک حشیش قابل پیشگیری است.
 • بروز بیماریهای تنفسی و احتمال سرطان ریه (!!)

همانطور که گفته شد استعمال حشیش اشکال گوناگونی دارد. در یکی از آنها روغن حشیش ، که با نام موم یا روغن عسل معروف است، به توتون سیگار آغشته شده و استفاده می‌شود. روغن حشیش از جوانه‌های معمولی قوی تر است. به دلیل اینکه حجم جرم شیمیایی روانگردان در آن بسیار بیشتر است. تمامی اقسام مصرف حشیش می‌تواند در تشخیص پزشک شما برای ترک حشیش موثر باشد. توجه داشته باشید که اعتیاد به حشیش بیشتر یک اعتیاد روحی و روانی است و نه یک اعتیاد جسمی ! تقریباً اغلب کسانی که حشیش مصرف می‌کنند بر این باورند که معتاد نیستند (!!) به همین منظور مشاوره‌های روان‌درمانی در ترک حشیش بسیار حیاتی است.

مراحل ترک حشیش به اختصار

 • مرحله اول سم زدایی است. این مرحله عموماً بین 10 تا 12 روز بعد از اولین اقدام شما برای ترک حشیش طول خواهد کشید. نشانه‌هایی مثل اختلالات خواب و اختلالات مزاجی و امثالهم در این مرحله نمود پیدا می‌کند.
 • محله دوم در واقع مهمترین وهله در ترک حشیش است که تقریباً تا 3 هفته بعد از اولین اقدام شما طول خواهد کشید. ممکن است برخی احساسات و عواطف منفی در شما بوجود بیاید که ناشی از ناتوانی در بروز آنهاست و مشاوره‌های روانشانی در این میان اهمیت بسیار زیادی دارند.
 • مرحله سوم آغاز بک فرایند جدید در زندگی شماست. اهداف جدید شما شکل می‌گیرد و دائماً از خود می‌پرسید “چه چیزی در این ماده مخدر برای من جذاب بود؟!” این مرحله نیز تا 6 هفته بعد از اولین اقدام شما زمان خواهد برد.

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با بهره‌گیری از طب روز و اتخاذ روشهایی کارا و علمی، مناسب ترین روش را برای ترک حشیش در اختیار شما می‌گذارد. در تمام مدت مسیر کارشناسان و متخصصان مجرب در کنار شما خواهند بود تا هر چه سریعتر شما را به انسانی نو که شایسته یک زندگی پاک و سالم است، مبدل سازند.


سوالات متداول

آیا حشیش مضر است؟

خطرات مختلفی در ارتباط با استفاده مزمن از محصولات حشیش مانند حشیش وجود دارد:
تحقیقات نشان داده است كه كودكان و نوجوانانی که به طور مزمن از محصولات حشیش استفاده می كنند ، به ناچار آسیب هایی را در نواحی درون ماده سفید مغز خود ایجاد می كنند كه این امر می تواند بر یادگیری و حافظه آنها تأثیر منفی بگذارد.
افرادی که از محصولات حشیش استفاده می کنند ، میزان بالایی از اختلالات مصرف الکل (بیشتر از 50٪ موافقت) و اختلالات مصرف دخانیات (بیشتر از 50٪) دارند. انجمن روانپزشکی آمریکا گزارش می دهد که میزان سایر اختلالات در مصرف مواد نیز در بین افرادی که به طور مزمن از محصولات شاهدانه استفاده می کنند ، زیاد است.
افرادی که محصولات حشیش را می کشند غالباً همان نوع مشکلات تنفسی مرتبط با استعمال دخانیات را دارند. با این حال ، به طور کامل مشخص نشده است که آیا خطر ابتلا به سرطان ریه در ارتباط با کشیدن محصولات حشیش وجود دارد.
زنان باردار که از محصولات حشیش استفاده می کنند ، خطر بروز مشکلات رشد در فرزندانشان را افزایش می دهد.
استفاده طولانی مدت از محصولات حشیش با تعدادی از موارد بهداشت روان از جمله توسعه روان پریشی در تعداد کمی از افراد همراه بوده است – به خصوص بعد از اینکه این افراد مدتی به عنوان نوجوانان و بزرگسالان از محصولات حشیش استفاده می کردند.
طبق اعلام انجمن روانپزشکی آمریكا ، حدود 1/3 از نوجوانان دارای اختلال در مصرف مواد حشیش دچار اختلالات اضطراب ، افسردگی یا PTSD هستند و 60٪ از آنها با اختلال بیش فعالی یا اختلال رفتاری روبرو هستند.

پیام بگذارید