ترک حشیش

ترک حشیش چند روز طول می کشد ؟

قبل از اینکه به فرایند ترک حشیش ، مدت زمان درمان و عوارض حشیش  بپردازیم، اجازه دهید چند نکته من‌بابت آگاهی در مورد آن بیان کنیم. حشیش در واقع یک ماده‌ای است که از گیاه شاهدانه حاصل می‌شود. بسیاری از شما گیاه شاهدانه را مرتبط با ماری‌جوانا می‌دانید. اما تفاوت این دو مخدر در نوع برداشت آنها از شاهدانه است. اصولاً از گل و برگ خشک شده شاهدانه، ماری‎‌جوانا درست می‌شود ولی حشیش از شیره آن حاصل می‌شود. ترک حشیش امروزه در اکثرکلینیک‌های ترک اعتیاد انجام می‌شود و به همین دلیل تحقیق روی آن زیاد است. طرز تهیه حشیش بگونه‌ایست که صمغ شاهدانه را متراکم کرده و به اشکال مختلف مثل حشیش سیگاری تبدیل می‌کنند و در انتها یک ترکیب تقریباً قهوه‌ای رنگ حاصل می‌شود. اگه بخواهید بدانید که حشیش چگونه درست می‌شود باید بگوئیم فرایند خیلی پیچیده‌ای ندارد و برای همین است که مصرف آن متاسفانه زیاد است. عوامل مختلفی در مراحل درمانی ترک حشیش موثر است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

شما زمانیکه حشیش مصرف می‌کنید، دود آن از راه شش‌ها وارد بدن شده و به سرعت در خون شما جریان پیدا می‌کند. سپس به سمت مغز رفته و دیگر بخش‌های بدن را تحت پوشش قرار می‌دهد. احساس چتی و نشئگی که در شما بوجود می‌آید که دقیقاً به دلیل تحریک و اختلال ایجاد شده در قسمت‌های گوناگون مغز است. اثرات حشیش همچنین به چشم‌ها، پوست و دستگاه گوارش نیز سرایت پیدا می‌کند. در مراحل ترک حشیش ، ردپای مصرف آن روی سیستم عصبی شما، مورد مطالعه و بررسی متخصصان در کلینیک ترک اعتیاد قرار می‌گیرد. واکنش‌های مخرب حشیش روی مغز شما، باعث بروز پیامدهای جبران ناپذیری می‌شود که هر چه زودتر از اقدام به ترک حشیش نکنید، روز به روز بیشتر و زیان‌بارتر خواهد شد.

از عوارض حشیش که جنبه جسمی و روانی دارد می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • عدم علاقه به هدفی خاص و بی‌انگیزه شدن در مسیر زندگی یکی از نشانه‌های مشهود استفاده از حشیش است. خوشبختانه راهکارهای روان‌درمانی زیادی در مراحل ترک حشیش برای این مورد وجود دارد.
  • پیدایش یک حالت بدگمانی روانی در فرد که به آن پارانویا گفته می‌شود. وضعیتی شبیه توهم که بسیار خطرناک است.
  • استفاده از حشیش در زمان منجر به عدم توانایی در یادگیری و کاهش قدرت درک می‌شود. این مورد هم در فرایند ترک حشیش قابل درمان و بازگشت است.
  • قرمز شدن چشم‌ها و همچنین خشک شدن بیش از حد دهان که خود می‌تواند عامل عوارض دیگر باشد.
  • علاقه زیاد به خوردن خوراکی‌هایی مثل تنقلات و غیره برای از بین بردن حالت چتی، که باعث ایجاد چربی کاذب در بدن و چاقی می‌شود.
  • از دست دادن هماهنگی بین اعضای بدن به دلیل اثرات زیان‌آور حشیش بر روی سیستم عصبی بدن که در فرایند ترک حشیش قابل پیشگیری است.
  • بروز بیماریهای تنفسی و احتمال سرطان ریه (!!)

همانطور که گفته شد استعمال حشیش اشکال گوناگونی دارد. در یکی از آنها روغن حشیش ، که با نام موم یا روغن عسل معروف است، به توتون سیگار آغشته شده و استفاده می‌شود. روغن حشیش از جوانه‌های معمولی قوی تر است. به دلیل اینکه حجم جرم شیمیایی روانگردان در آن بسیار بیشتر است. تمامی اقسام مصرف حشیش می‌تواند در تشخیص پزشک شما برای ترک حشیش موثر باشد. توجه داشته باشید که اعتیاد به حشیش بیشتر یک اعتیاد روحی و روانی است و نه یک اعتیاد جسمی ! تقریباً اغلب کسانی که حشیش مصرف می‌کنند بر این باورند که معتاد نیستند (!!) به همین منظور مشاوره‌های روان‌درمانی در ترک حشیش بسیار حیاتی است.

اکر بخواهیم مراحل ترک حشیش را به اختصار بیان کنیم، شامل موارد ذیل می‌شود.

  • مرحله اول سم زدایی است. این مرحله عموماً بین 10 تا 12 روز بعد از اولین اقدام شما برای ترک حشیش طول خواهد کشید. نشانه‌هایی مثل اختلالات خواب و اختلالات مزاجی و امثالهم در این مرحله نمود پیدا می‌کند.
  • محله دوم در واقع مهمترین وهله در ترک حشیش است که تقریباً تا 3 هفته بعد از اولین اقدام شما طول خواهد کشید. ممکن است برخی احساسات و عواطف منفی در شما بوجود بیاید که ناشی از ناتوانی در بروز آنهاست و مشاوره‌های روانشانی در این میان اهمیت بسیار زیادی دارند.
  • مرحله سوم آغاز بک فرایند جدید در زندگی شماست. اهداف جدید شما شکل می‌گیرد و دائماً از خود می‌پرسید “چه چیزی در این ماده مخدر برای من جذاب بود؟!” این مرحله نیز تا 6 هفته بعد از اولین اقدام شما زمان خواهد برد.

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با بهره‌گیری از طب روز و اتخاذ روشهایی کارا و علمی، مناسب ترین روش را برای ترک حشیش در اختیار شما می‌گذارد. در تمام مدت مسیر کارشناسان و متخصصان مجرب در کنار شما خواهند بود تا هر چه سریعتر شما را به انسانی نو که شایسته یک زندگی پاک و سالم است، مبدل سازند.

پیام بگذارید