متادون

متادون چیست؟

متادون یک داروی مخدر صنعتی می باشد که غالباً به عنوان یک داروی نگهدارنده برای مهار اعتیاد به هروئین و مواد مخدر به کار می رود. از متادون به عنوان یک مسکن و به عنوان بخشی از برنامه های سم زدایی و نگهداری از اعتیاد به مواد مخدر استفاده می شود.

اطلاعات مهم

در صورت بروز آسم شدید یا مشکلات تنفسی یا انسداد معده یا روده شما نباید از متادون استفاده کنید.

استفاده از متادون می تواند باعث بروز اعتیاد ، بیش از حد ، یا مرگ شود ، به خصوص در کودک یا شخص دیگری که از داروی بدون نسخه استفاده می کند. داروها را در مکانی نگه دارید که دیگران نتوانند به آن مراجعه کنند.

مصرف داروی مخدر در دوران بارداری ممکن است باعث بروز علائم ترک زندگی در نوزاد شود.

در صورت استفاده از داروی مخدر با الکل یا داروهای دیگری که باعث خواب آلودگی می شوند یا تنفس شما را آهسته می کنند ، می تواند عوارض جانبی مهلک ایجاد کند.

متادون ممکن است یک اختلال ریتم قلب را تهدید کننده زندگی کند. در صورت سردرد با درد قفسه سینه و سرگیجه شدید و ضربان قلب سریع یا ضربان ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است عملکرد قلب شما در طول درمان بررسی شود.

قبل از مصرف این دارو

در صورتی که به آن حساسیت دارید یا در موارد زیر نباید از متادون استفاده کنید:

 • آسم شدید یا مشکلات تنفسی؛ یا
 • انسداد معده یا روده شما.

برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما بی خطر است ، اگر تاکنون مصرف کرده اید به پزشک خود بگویید:

 • مشکلات قلبی ، سندرم QT طولانی (در شما یا یکی از اعضای خانواده).
 • مشکلات تنفسی ، آپنه خواب؛
 • آسیب دیدگی سر ، تومور مغزی یا تشنج .
 • اعتیاد به مواد مخدر یا الکل یا بیماری روانی؛
 • بیماری کبد یا کلیه؛
 • مشکلات ادرار یا
 • مشکلات کیسه صفرا ، لوزالمعده یا تیروئید شما.

اگر در حین بارداری از داروی مخدر استفاده می کنید ، کودک شما می تواند به این دارو وابسته شود. این می تواند بعد از به دنیا آمدن علائم ترک زندگی را تهدید کند. نوزادان متولد وابسته به مواد افیونی ممکن است برای چندین هفته به درمان پزشکی نیاز داشته باشند.

شیر مادر ندهید. متادون می تواند به شیر مادر منتقل شود و باعث خواب آلودگی ، مشکلات تنفسی یا مرگ در کودک شیرده شود.

چگونه باید از متادون استفاده کرد؟

دستورالعمل های موجود در برچسب نسخه خود را دنبال کنید و تمام راهنماهای دارویی را بخوانید. هرگز از متادون در مقادیر بیشتر استفاده نکنید و یا بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. در صورت احساس افزایش شدید مصرف بیشتر متادون به پزشک خود بگویید.

هرگز داروی مخدر را با شخص دیگر به ویژه با کسی که سوء مصرف مواد مخدر یا اعتیاد دارد به اشتراک نگذارید. بیماری می تواند باعث اعتیاد ، بیش از حد یا مرگ شود. داروها را در مکانی نگه دارید که دیگران نتوانند به آن مراجعه کنند. فروش یا دادن داروی افیونی خلاف قانون است.

متادون خوراکی از طریق دهان مصرف می شود. تزریق متادون به عضله یا زیر پوست تزریق می شود یا به صورت تزریق داخل ورید تزریق می شود. یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی ممکن است به شما بیاموزد چگونه به درستی از تزریق خود استفاده کنید.

داروهای مایع را با دقت اندازه گیری کنید. از سرنگ دوز تهیه شده استفاده کنید یا از یک دستگاه اندازه گیری دوز دارو (نه یک قاشق آشپزخانه) استفاده کنید.

قرص پراکنده را در آب ، آب پرتقال یا سایر نوشیدنی های غیر الکلی با طعم مرکبات حل کنید.

هرگز از قرص های متادون یا مایع استفاده نکنید تا مخلوطی برای تزریق دارو به داخل ورید شما ایجاد شود. این عمل با سوء استفاده از داروهای تجویزی منجر به مرگ شده است.

هنگامی که متادون به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی برای اعتیاد به مواد مخدر یا سم زدایی استفاده می شود ، پزشک ممکن است توصیه کند که دوز شما توسط یکی از اعضای خانواده یا مراقب دیگر به شما داده شود.

شما نباید استفاده از این دارو را به طور ناگهانی متوقف کنید. دستورالعمل پزشک خود را در مورد کم کردن دوز خود دنبال کنید.

در دمای اتاق و به دور از رطوبت ، گرما و نور نگهداری کنید. داروهای خود را رعایت کنید. متادون داروی سوءاستفاده است و باید در مورد استفاده نادرست از آن آگاه باشید.

داروهای مخدر باقی مانده را حفظ نکنید. فقط یک دوز می تواند در افرادی که از این دارو استفاده می کنند بطور تصادفی یا نادرست منجر به مرگ شود. از داروساز خود بخواهید که یک برنامه دفع داروهای ضدعفونی دارو را پیدا کند. اگر هیچ برنامه برگشتی وجود ندارد ، داروی بدون استفاده را از توالت بشویید.

اگر یک دوز از دست بدهم چه اتفاقی می افتد؟

اگر به دلیل درد متادون مصرف کردید: به محض یادآوری ، مقدار دوز مصرف شده را مصرف کنید ، 8 تا 12 ساعت بعد دوز بعدی مصرف کنید.

اگر به دلیل اعتیاد به مواد مخدر متادون مصرف می کنید: دوز از دست رفته خود را روز بعد به وقت عادی مصرف کنید. اگر دوزهای خود را بیش از 3 روز پشت سر هم از دست دادید ، برای دستورالعمل با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است لازم باشد با دوز کمتری شروع مجدد کنید.

دو بار یک بار مصرف نکنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم ، چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید یا با شماره راهنما سم با شماره 02122297703 تماس بگیرید. مصرف بیش از حد می تواند کشنده باشد ، به خصوص برای کودکان یا اشخاصی که بدون نسخه از متادون استفاده می کند.

علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل ضربان قلب آهسته ، خواب آلودگی شدید ، ضعف عضلانی ، پوست سرما و لجن ، دانش آموزان با دقت ، تنفس بسیار کند یا حالت اغما باشد.

در هنگام استفاده از متادون از چه چیزی باید جلوگیری کنم؟

الکل ننوشید. عوارض خطرناک یا مرگ ممکن است رخ دهد.

تا زمانی که بدانید این دارو بر شما تأثیر می گذارد ، از رانندگی یا کار با ماشین آلات خودداری کنید. سرگیجه یا خواب آلودگی شدید می تواند باعث ریزش ، تصادف یا صدمات شدید شود. گریپ فروت ممکن است با متادون تعامل داشته باشد و منجر به عوارض جانبی ناخواسته شود. از استفاده از محصولات گریپ فروت خودداری کنید.

عوارض جانبی متادون

در صورت بروز علائم واکنش آلرژیک به متادون ، از کمکهای فوری پزشکی کمک بگیرید: کهیر . تنفس دشوار؛ تورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلو شما. داروی مخدر می تواند تنفس شما را کند یا متوقف کند و ممکن است مرگ رخ دهد. شخصی که به شما مراقبت می کند ، اگر تنفس کند با مکث های طولانی ، لب های رنگی آبی ، یا اگر بیدار شدن از آن سخت است ، باید به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشد. در صورت وجود با پزشک خود تماس بگیرید.

 • تنفس ضعیف یا کم عمق ، تنفس که در طول خواب متوقف می شود.
 • یبوست شدید
 • احساس سبکی ، مثل اینکه ممکن است از آنجا عبور کنید.
 • ضربان قلب سریع یا تپش ، لرز در سینه ، تنگی نفس؛ یا
 • حالت تهوع ، استفراغ ، از دست دادن اشتها ، سرگیجه ، بدتر شدن خستگی یا ضعف.

در صورت بروز علائم سندروم سروتونین ، فوریت های پزشکی را دنبال کنید ، مانند: تحریک ، توهم ، تب ، تعریق ، لرز ، ضربان سریع قلب ، سفتی عضلات ، پیچش ، از بین رفتن هماهنگی ، تهوع ، استفراغ یا اسهال .

عوارض جانبی جدی ممکن است در بزرگسالان مسن و افرادی که سوء تغذیه یا ناتوان کننده هستند به احتمال زیاد باشد.استفاده طولانی مدت از داروهای مخدر ممکن است بر قدرت باروری ( توانایی فرزندآوری ) در آقایان یا زنان تأثیر بگذارد. مشخص نیست که آیا اثرات مواد افیونی بر باروری دائمی است یا خیر.
عوارض جانبی متداول متادون ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سرگیجه ، خواب آلودگی
 • حالت تهوع ، استفراغ
 • افزایش تعریق
 • درد ، قرمزی یا تورم در محل تزریق دارو.

چه داروهای دیگری روی متادون تأثیر خواهند گذاشت؟

در صورت شروع مصرف دارو یا مصرف برخی دیگر از داروها ، ممکن است دچار مشکلات تنفسی یا علائم ترک آن شوید. در صورت استفاده از یک آنتی بیوتیک ، داروهای ضد قارچ ، داروهای فشار خون یا فشار خون ، داروهای تشنج یا دارویی برای درمان HIV یا هپاتیت C نیز به پزشک خود بگویید. داروهای افیونی می توانند با بسیاری از داروهای دیگر تداخل داشته و عوارض جانبی خطرناک و یا مرگ را به همراه داشته باشند. مطمئن باشید که پزشک شما نیز از این موارد استفاده کرده است:

 • سایر داروهای مخدر – داروهای ضد درد مخدر یا داروهای ضد سرفه تجویز شده
 • یک داروی آرام بخش مانند Valium – diazepam – alprazolam – lorazepam – Ativan – Klonopin – Restoril – tranxene – Versed – Xanax و دیگران
 • داروهایی که باعث خواب آلودگی شما می شوند یا تنفس شما را آهسته می کنند – قرص خواب آور ، آرامش بخش عضلانی ، آرام بخش ، ضد افسردگی یا داروهای ضد درد؟
 • داروهایی که بر میزان سروتونین بدن شما تأثیر می گذارد. محرک ، یا داروی افسردگی ، بیماری پارکینسون ، سردردهای میگرنی ، عفونتهای جدی یا جلوگیری از تهوع و استفراغ

این لیست کامل نیست. سایر داروها ممکن است با متادون تداخل داشته باشند ، از جمله داروهای بدون نسخه ، ویتامین ها و محصولات گیاهی بدون نسخه . همه فعل و انفعالات ممکن در اینجا ذکر نشده است.

اطلاعات بیشتر

به یاد داشته باشید ، این و تمام داروهای دیگر را در دسترس کودکان قرار ندهید ، هرگز داروهای خود را با دیگران به اشتراک نگذارید و فقط برای نشانه ای که تجویز می شود از متادون استفاده کنید. برای اطمینان از اطلاعات نمایش داده شده در این صفحه ، در مورد شرایط شخصی شما ، همیشه با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید.

پیام بگذارید