اکسی کدون

اکسی کدون چیست؟

اکسی کدون ( Oxycodone ) یک داروی مخدر ضددرد است که برای کاهش دردهای متوسط تا شدید بکار می‌رود. این دارو گاه به تنهایی و گاه درترکیب با سایر داروهای مسکن مانند استامینوفن بکار می‌رود.

اکسی کدون
اکسی کدون

در صورت كافی نبودن درمان های دیگر ، از اكسی كدون برای درمان درد حاد یا مزمن متوسط ​​تا شدید استفاده می شود. ممکن است کیفیت زندگی را در انواع خاصی از درد بهبود بخشد.

اکسی کدون به صورت قرص کنترل شده ای در دسترس است که قرار است هر 12 ساعت یک بار مصرف شود. یک مطالعه در سال 1996 مستقل از پوردو فارما ، مبداء این دارو ، نشان داد كه فرمولاسیون كنترل شده دارای مدت زمان عمل متغیر از 10 تا 12 ساعت است. یک بررسی در سال 2006 نشان داد که اکسیکودون رهاشده کنترل شده با اکسیکودون ، مورفین و هیدرومارفون آزاد شده در فوریت در کنترل درد سرطان متوسط ​​تا شدید ، با عوارض جانبی کمتری نسبت به مرفین قابل مقایسه است. نویسنده نتیجه گرفت که فرم رهاسازی شده یک جایگزین معتبر برای مورفین و یک روش خط اول برای درد سرطان است. در سال 2014 ، اتحادیه اروپا برای مراقبت تسکین دهنده ، اکسی کدون را از طریق دهان به عنوان جایگزین خط دوم مورفین از طریق دهان برای درد سرطان توصیه کرد.

در آمریکا ، اکسیکودون با رهایی طولانی برای استفاده در کودکان تا 11 سال تأیید شده است. کاربردهای تأیید شده برای تسکین درد سرطانی ، درد تروما یا درد ناشی از جراحی اصلی ، در کودکانی که قبلاً با مواد مخدر تحت درمان قرار گرفته اند ، که می توانند حداقل 20 میلی گرم در روز اکسی کدون را تحمل کنند. این یک جایگزین برای Duragesic ( فنتانیل ) ، تنها مسکن ضد افیونی با انتشار طولانی مدت است که برای کودکان تأیید شده است

عوارض اکسی کدون

عوارض شایع اکسی کدون شامل تهوع ، استفراغ ، یبوست ، خواب آلودگی و خارش است.
در صورت بروز عوارض زیر فورا به پزشک خود مراجعه کنید :
کاهش فشار خون و ضربان قلب ،سختی تنفس ،انقباض مردمک‏ها ، پوست سرد و مرطوب ، لرز ، اضطراب و سرگیجه ،تب .

عوارض جانبی

وابستگی و اعتیاد به آن ، خواب آلودگی ، تضعیف رفلکس سرفه، از دست دادن آب بدن، کاهش فشار خون، یبوست، تهوع، استفراغ و ضایعات جلدی.

پیام بگذارید