گروه درمانی

گروه درمانی یکی از روش های اصلی درمان های اجتماع مدار می باشد که در این روش فرد معتاد مجبور می شود که به ضعف و عدم رشد فکری خود اعتراف کند . برنامه های درمانی برای این افراد متفاوت است . جلسات گروه درمانی به صورت هفتگی برگزار می‌شود . در گروه درمانی روانشناس به بیماران کمک می‌کند تا احساس تنهایی نکنند و به آنها فرصت داده می شود اطلاعات و تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند ، این جلسات باعث می شود اعتماد به نفس و عزت نفس در بین اعضای گروه درمانی به مرور بیشتر شود . جلسات گروه درمانی فضایی است که در آن بیماران می‌توانند یاد بگیرند که چگونه رفتارهای مخرب مانند مصرف مجدد مواد مخدر دوری کنند و شروع به انجام رفتارهای جدید و سالم کنند.گروه درمانی جلساتی است همراه با گروهی از افراد دیگر که همه آن‌ها برای درمان اعتیاد شرکت کرده‌اند.

گروه درمانی برای درمان اعتیاد

یکی از انواع روش های ترک اعتیاد که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرد، گروه درمانی گفته می‌شود، که از حدود دهه 1940 میلادی شروع شده است. در حالی که از لحاظ فنی می‌توان چندین روش مختلف را در این عنوان مطرح کرد، برای رعایت اختصار، اصطلاح گروه درمانی در برگیرنده همه آنها است. بطور خلاصه گروه درمانی‌ای در مرکز تخصصی ترک اعتیاد طلوعی دوباره برگزار می‌شود، افرادی که درگیر بیماری اعتیاد هستند برای گفتگو در مورد داستانها، افکار، تجربیات و احساسات مربوط به اعتیاد، با یکدیگر ملاقات می‌کنند. جلسات گروه درمانی توسط یک درمانگر یا روانشناس که به انتخاب مباحث و راهنمایی و هدایت جلسات به سوی بهترین مزایای ممکن صورت می‌پذیرد. به این ترتیب، درمانگر می‌تواند جلسات را رصد کند و از حصول نتیجه مورد انتظار اطمینان حاصل کند.

اعتیادهای درمان شده توسط گروه درمانی

در کلینیک تخصصی ترک اعتیاد طلوعی دوباره درمانگر یک بستر ساختاری فراهم می‌کند که بحث‌ها را کنترل می‌کند و به هر یک از بیماران گروه درمانی کمک می‌کند تا درک بهتری از خود و همچنین راه‌هایی برای پیشرفت مستمر داشته باشند. با توجه به تجربه چندین ساله این مرکز در برگزاری جلسات، اکثر بیماران گروه درمانی نتیجه مثبتی داشتند و همچنین بیشتر مراجعه کنندگان تسهیلات درمان خود را به دیگران پیشنهاد داده‌اند. این نشان می‌دهد که گروه درمانی نقش بزرگی در موفقیت و رضایت درمان اعتیاد آنها داشته است. در زیر می‌توان به اعتیادهای درمان شده توسط گروه درمانی این مرکز اشاره کرد:

  • اعتیاد به الکل
  • اعتیاد به دخانیات یا نیکوتین
  • وابستگی به داروهای ضد افسردگی
  • میل به مصرف مواد توهم‌زا (LSD)
  • مصرف خودسرانه داروهای شبه مخدر(متادون، ترامادول)
  • اعتیاد به مواد مخدر(تریاک و شیره تریاک و…)
  • اعتیاد به مواد محرک(ماریجوانا، کوکائین و اکستازی و …)

برخی تصور می‌کنند گروه درمانی همان درمان 12 مرحله ای است. اگرچه هر دو به صورت گروهی انجام می‌شوند، اما آنها در نحوه انجام تفاوت زیادی دارند. 12 مرحله به صورت جداگانه دنبال می‌شوند و جلسات برای این است که هر عضو در مورد روند بهبود در کنار آنها صحبت کند و هرگونه کمک مورد نیاز را دریافت کند. گروه درمانی بهبود یافته است و در جهتی که برای گروه و منافع فردی بهتر باشد، هدایت می‌شود. این روش مراحل خاصی را دنبال نمی‌کند، بلکه دارای دستورالعمل‌ها یا مباحث محکمی است که رهبر گروه از آنها برای کمک به جلسات استفاده می کند. روش 12 مرحله ای به خودی خود روشی کاملا متفاوت است و نباید با گروه درمانی اشتباه گرفته شود.

مزایای گروه درمانی برای بیماران اعتیاد

یکی از مزایای مهم گروه درمانی این است که در حین اینکه افراد در حال حل مشکلات خود هستند، به دیگران نیز در حل مشکلاتشان کمک می‌کنند. ارتباط و دوستی محکمی بین اعضای گروه ایجاد می‌شود. جلسات گروهی و راهنمایی درمانگر باعث می‌شود که مراجعان به فکر کاهش مصرف داروی خود یا ترک کامل باشند. به طور معمول، یک درمانگر دارای مجوز قادر خواهد بود تا تعیین کند که چه نوع گروه درمانی بهترین راه حل را برای بیماران دارد که بر اساس میزان تمایل آنها برای تغییر و مشارکت در گروه درمانی مناسب است. بسته به نوع اعتیاد فرد، ممکن است نیاز به درمان دارویی همراه با گروه درمانی باشد.

پیام بگذارید