آیا کنترل گسترش اعتیاد با آزاد سازی برخی مواد مخدر کم ضرر، ممکن است؟

کنترل گسترش اعتیاد یکی از مباحثی است که بسیاری از جوامع درگیر آن هستند. چند سال پیش سازمان ملل سه محصول بزرگ اقتصادی در دنیا ،از نظر ایجاد حجم پول، را معرفی کرد. این سه محصول عبارت بودند از نفت، سلاح و مواد مخدر. بخش بسیاری از سود فروشندگان اسلحه حاصل از فروش آنها به باندهای قاچاق مواد مخدر است. در آمریکاری لاتین اسلحه و مواد مخدر ارتباط تنگاتنگی با همدیگر دارند. باندهای قاچاق مواد مخدر در سراسر دنیا از تجهیزات خوبی برخوردار هستند. نتیجه این موضوع را در رواج مواد مخدر، خصوصاً مخدرهای جدید، در بازار مشاهده می کنید.

بنابراین ضرری که از قاچاق مواد مخدر متحمل جوامع بشری می شود شاید از آنچه که در آمار و ارقام می آید، بیشتر باشد. هنوز  برخی از کشورها بعد از سالها مبارزه با مواد مخدر و کنترل گسترش اعتیاد در جامعه، نتوانسته اند آن را مهار کنند. تنها مساله ای که می توان بر آن تکیه کرد، آگاهسازی مردم و جلوگیری از شیوع مخدرها در جامعه است. مساله ای که باعث نگرانی خانواده شده است، پایین آمدن سن افراد مبتلا به اعتیاد است. این مساله را در مورد اعتیاد به مخدری چون شیشه می توان مشاهده کرد. چرا که امروزه بسیاری از مراجعین برای ترک اعتیاد به شیشه شامل جوانان و همچنین خانم ها نیز می شود. تنوع در مواد مخدر جدید یکی از دیگر معضلات و مشکلات این حوزه است.

اطلاع رسانی از راه حوزه های سلامت و ارائه خدمات درمانی در طریق کلینیک ترک اعتیاد یکی از راههای مطمئن در کنترل گسترش اعتیاد است. تجویز روش های نوین درمانی خصوصاً برای مواد مخدر جدید کارساز بوده ولی کامل نبوده است. بسیاری از کلینیک های ترک اعتیاد برای درمان اعتیاد به مخدرهای جدید، مطلعات موردی بسیاری انجام داده اند که نتایج خوبی داشته است. برای مثال درمان اعتیاد به ماری جوانا امروزه با بسیاری از شیوه های نوین درمانی و بدون عوارض امکان پذیر است.

تجربه سالها مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد به ما چه می گوید؟ آیا می توان بر تجربیات جوامع مختلف در زمینه ترک اعتیاد تکیه کرد؟ شرایط فرهنگی و اجتماعی یک جامعه چقدر در درمان اعتیاد نقش دارد؟ اینها سوالاتی است که نظریه های بسیاری در مورد آنها بیان شده است ولی با توجه به تفاوت شرایط محیطی جوامع، برای همه نمی توان یک فرمول ثابت نوشت. یکی از راههای کنترل شیوع مواد مخدر، اتخاذ تصمیمات سیاسی و محدودیت های بیشتر در این حوزه است. و سوالی که ذهن بسیاری از اندیشمندان این حوزه را درگیر کرده این است که آیا پیروی از کشورهای توسعه یافته در این زمینه کار درستی است؟

آزاد سازی برخی از مواد مخدر کم ضرر یکی از راههایی است که برخی کشورها برای جلوگیری از گسترش اعتیاد، اتخاذ نموده اند. ولی آیا این تصمیم کار درستی است؟ در واقع هیچ کسی نمی تواند بصورت قاطع بیان کند که برای شیوع اعتیاد یک راه حل محکم و ثابت دارد. اما راه حل های متفاوتی در این زمینه بیان شده است. برخی از این راه حل ها مقابله خشن با بیماران اعتیاد را پیشنهاد می کند و برخی از آنها نرمش و تعادل را.

فعلاً یکی از ممطمئن ترین روش های کنترل گسترش اعتیاد ، بالابردن کیفیت درمان اعتیاد است. روش های روان درمانی در حوزه ترک اعتیاد تاثیر بسیار زیادی در این زمینه داشته است. همانطور که می دانید امروزه اعتیاد صرفاً محدود به مخدرها نمی شود و شامل داروهای خطرناک نیز می شود. برای همین منظور یک کلینیک ترک اعتیاد معتبر خدماتی نظیر درمان اعتیاد به قرص ب 2 و دیگر داروهای خطرناک و اعتیاد آور را در برنامه های خود قرار می دهد.

یکی دیگر از مطمئن ترین راههای کنترل شیوع اعتیاد، اطلاع رسانی صحیح درباره مخدرهایی است که در نظر عموم مخدر به حساب نمی آیند. بعنوان مثال اعتیاد به ریتالین که امروزه در بین بسیاری از جوانان رواج یافته، حاصل عدم آگاهی آنها از این داروست.  

پیام بگذارید