نوروفیدبک چیست

نوروفیدبک

نوروفیدبک چیست

نوروفیدبک نظام آموزشی جامعی است که باعث ایجاد تغییرات ، تقویت و تعدیل و افزایش کارایی سلول های مغزی می شود .در واقع نوروفیدبک دانشی است که نیاز به آزمایشگاه خاصی ندارد و منحصرا توسط پزشک متخصص این رشته انجام می گیرد . نوروفیدبک نوعی فناوری است که بیمارانی که به روان درمانی و توانبخشی ادراک و شناخت نیاز دارند و یا کسانی که در مهارت های ذهنی دچار ضعف هستند ، کمک می کند . این برنامه در درمان افسردگی ، اضطراب ، اختلال استرس بعد از حادثه ( posttraumatic stress disorder )  یا PTSD ؛ اختلالات شخصیتی ، اعتیاد و مشکلات هیجانی تاثیر بسزایی دارد . این یکی از روش های درمانی موثر در درمان کودکان مبتلا به نقص توجه هراه با بیش فعالی ( attention deficit hyperactivity disorder ) یا ( ADHD ) بیماری آسپرگر ( ASPERGER ) و اختلالات یادگیری ( learning disorder )  و اختلالات وسواسی – جبری ( obsessive –compulsive disorder ) یا OCD است .

منبع : جان ام.دموس

هنگامی که پزشک معالج نتایج نقشه مغز را مشاهده کرد و به بررسی طرح درمان بیمار پرداخت نکاتی وجود دارد که توضیح داده می شود .

تعداد جلسات :

میانگین تعداد جلسات نوروفیدبک بر مبنای عوامل متعددی مانند نوع نوروفیدبک متفاوت است . به طور کلی ، متوسط تعداد جلسات برای درمان اختلالات شایع تر مانند ADHD  و ADD و اضطراب ،افسردگی و بی خوابی 40 – 30 جلسه است .

تکرار و مدت زمان جلسات :

مراجعان باید حداقل یک جلسه در هفته داشته باند و دو جلسه در هفته در بسیاری از مراکز رایج است . در برخی موارد مراجعان در هفته سه بار یا بیشتر هم شرکت می کنند.

هزینه جلسات :

هزینه هر جلسه بر اساس نوع انجام نوروفیدبک ، طول جلسات و عوامل دیگر، متغیر است .

پوشش بیمه :

بیمه ممکن است نوروفیدبک را پوشش بدهد . شما باید با مراکز قرداد بیمه خود هماهنگ کنید .

اثرات جانبی :

به طور کلی ، نوروفیدبک عوارض جانبی کمی دارد . اکثر این عوارض جانبی ، منفی یا طولانی مدت نیستند و موقت هستند و تنها 24 – 48 ساعت طول می کشد.

نوروفیدبک چگونه کار می کند

نوروفیدبک یک روش مداخله پیشرفته است که به شرکت کننده بازخوردی واقعی از فعالیت امواج مغز ، به وسیله حسگرهایی که روی پوست قرار می گیرد و به طور معمول در قالب پاداش های بصری یا صوتی هستند ، ارائه می دهد . هنگامی که فعالیت مغز در مسیر مورد نظر توسط پروتکل نوروفیدبک تغییر می کند ، بازخورد مثبت (پاداش ) به فرد داده می شود . اکثر روش های نوروفیدبک با آموزش بهینه کردن امواج مغزی موجب خود تنظیمی سیستم عصبی – الکتریکی می شوند.

نوروفیدبک با تمرین بالا یا پایین کردن فرکانس های معینی از امواج مغزی کار می کند . الگوهای کار آمدتر و موثرتر امواج مغز باعث کارکرد بهتر مغز و کاهش علائم مشکل ( اختلال ) می شوند . با گذشت زمان ( معمولا بعد از 5-6 جلسه ) ، مراجعان باید تفاوت در چگونگی فکر کردن ، احساس ، رفتار خود را متوجه شوند .

میزان موفقیت نوروفیدبک چقدر است

به طور کلی ، طبق تجربه ، میزان موفقیت با نوروفیدبک مراجعانی که توصیه های ما را اجرامی کنند بش از 90 درد است. البته ، با هم تفاوت دارند و شیوه زندگی و تعهد به درمان مهم است. بعضی از افراد سریع پاسخ می دهند و عده دیگر این طورنیستند . با پیروی از دستورالعمل هایی که پزشک شما توصیه می کندد ، شما اطمینان خواهید داشت که بهترین شانس استفاده از نوروفیدبک را دارید . بسیاری از ارائه کنندگان نوروفیدبک از شما می خواهند حداقل 10 جلسه لازم است تا اولین نتایج پیشرفت به سوی اهداف را ببینید . آن ها 10 جلسه می کنند زیرا اکثر مردم در این مدت پیشرفتهای خود را می بینید اما در برخی موارد دیرتر پاسخ می دهد که ممولا بیشتر به مشکلات آزاردهنده شما در یک دوره کامل از جلسات بستگی دارد.

پس از چند جلسه اول چه اتفاقی می افتد

به طور کلی بیشتر مراجعان قبل از 4 – 5 جلسه تغییرات عمده ای را تجربه نمی کنند . پس از اولین یا دومین جلسه ممکن است چیزی را تجربه نکنند . ولی با این وجود ، احساس آرامش ، تمرکز بیشتر ، کارامدتر و سرگشتگی کمتری و خواب بهتر در آن شب چیز عجیبی نیست. شما بهتر می توانید بخوابید ، اما هنوز ه نمی توانید بگویید که یک تفاوت همه جانبه به وجود آمده است . همانطور که در نوروفیدک پیشرفت می کنید ، متوجه خواهید شد که آثار آن بیش از یک یا دو روز طول می کشد . پس از بیست جلسه یا بیشتر ، شما باید مزایای طولانی مدت یک هفته یا بیشتر را تجربه کنید .

استفاده از الکل و دارو های مخدر

مادامی که زمان و انرژی خود را برای شرکت در جلسات نوروفیدبک می گذارید از مصرف الکل و سایر دارو های مخدر اجتناب کنید تا روند پیشرفت تمرین نورو فیدبک تسریع پیدا کند.

مصرف الکل احساس خوبی دارد و اغلب کاربر را آرام می کند و این به علت وجود نوروتوکسین (یک سم عصبی ) است.

مصرف منظم الکل می تواند تاثیر منفی روی خواب داشته باشد و به هنگام شرکت در جلسات نوروفیدبک پیشرفت کلی مراجع را کاهش می دهد .

ماریجوانا و سایر دارو های مخدر نیز به مغز تاثیر می گذارند و می توانند روی خواب و عملکرد کلی مغز اثر منفی داشته باشد .

همکاری با پشتکار و برقراری ارتباط منظم برای دستیابی به اهداف مثبت مهم است .

منبع : راهنمای نوروفیدبک و نقشه برداری مغز

نویسنده لانگو ، رابرت ای