مصرف داروهای خطرناک و نقش فنتانیل در گسترش وابستگی

عدم مصرف داروهای خطرناک بدون تجویز پزشک همیشه یکی از دغدغه های جامعه پزشکی و اطلاع رسانی آن برای مردم بوده است. داروی فنتانیل در ابتدا بعنوان داروی بیهوشی مورد استفاده قرار می‌گرفت. با گذشت زمان فنتانیل برای درمان دردهای مستمر نیز استفاده شد. ولی مصارف پزشکی این دارو محدود و وابسته به شرایط سخت بیماران بود. برای مثال فنتانیل برای بیماران سرطانی حاد تجویز می شد. امروزه در اکثر مباحث ترک اعتیاد، اثر مخدری فنتانیل برای کسی پوشیده نیست. فنتانیل را بعنوان یک داروی ترکیبی می شناسند که در فضای آزمایشگاه براحتی قابل ساخت است. این مخدر بسیار سنگین تر و چنین ارزان تر از مخدر هروئین است.

دلایل استفاده از فنتالین چیست؟

روش‌های مصرف فنتانیل در صورت استفاده دارویی در حالت عادی بصورت تزریقی، چسبی و یا قرص جویدنی است. اینگونه روش‌ها در واقع فنتانیل را بعنوان مسکن به تدریج و ذره ذره در بدن رها می کند. این دارو از راه دستور رها کردن دوپامینه گیرنده های مغزی به بیماران حس آرامش و آسودگی می‌ دهد. فنتانیل از این نظر مانند مرفین و یا هروئین عمل می‌ کند ولی با این تفاوت که تاثیر و قدرت آن تقریباً صد برابر است. و همین مساله باعث خطرناک شدن اعتیاد به این دارو شده است. این مساله امروزه در مراجع درمانی و کلینیک ترک اعتیاد باعث بوجود آمدن بهترین روش های ترک فنتانیل و ترک وابستگی به مصرف داروهای خطرناک شده است. به همان نسبت روش های درمان اعتیاد به فنتالین بسیار پیچیده تر و سخت تر از ترک مرفین و امثالهم است.

افزایش مصرف ناخودآگاه

فنتانیل از آن دسته داروهایی است که سوء مصرف ناخودآگاه و تصادفی را در میان بیماران به شدت بالا می‌برد. ساخت فنتانیل بصورت خیابانی و غیر مجاز و پخش آن در جامعه، راهی بود برای کم کردن استفاده از هروئین و همچنین شیوع بیشتر اعتیاد در جامعه. شرایط به گونه ای پیش رفت که مصرف کنندگان هروئین بدون اینکه خود آگاه باشند به مصرف فنتانیل روی آورده بودند. مصرف داروهای خطرناک نظیر فنتانیل عوارض خطرناکی دارد که متاسفانه اکثر کسانی که درگیر آن هستند از آنها مطلع نیستند.

در یک بازه زمانی مرگ و میر‌های ناشی از مصرف و اوردوز هروئین بسیار شدت گرفت و ترک هروئین یکی از دغدغه‌ های بسیاری از جوامع شد. با روند کاهشی مرگ های ناشی از اعتیاد به هروئین، همین آمار برای فنتانیل قوت گرفت و اوردوز در اثر مصرف این دارو به یکی از چالش های مهم در حوزه اعتیاد تبدیل شد. امروزه هنوز در کشورهایی مثل آمریکا داروی فنتانیل یکی از علل مرگ های ناشی از اوردوز است و مصرف آن در جامعه شاید جرم باشد ولی محدود نیست.

راهکارهای ارائه شده در مورد مصرف داروهای خطرناک

سیاست محدودیت در تجویز داروهای مسکن برای بیماران شاید نتایج مثبتی داشته است ولی از طرفی مردم را به سمت مصرف داروهای خطرناک تر می‌کشاند. چرا که پخش کنندگان مواد مخدر شرایط بازار و شرایط جامعه را به خوبی می شناسند و همیشه راهی برای گرفتار کردن مردم در دام خطراتی مثل اعتیاد دارند. اینکه در تمامی رسانه ها و مجله های پزشکی توصیه می‌ شود که داروهای مسکن را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید، فقط برای جلوگیری از سوء مصرف احتمالی است که در بسیاری از مواقع بصورت ناخودآگاه اتفاق می افتد.

کلینیک ترک اعتیاد و روانپزشکی طلوعی دوباره با کادر درمانی مجرب و حادق و با خدمات شبانه روزی ارائه دهنده خدمات درمان اعتیاد و وابستگی به مصرف داروهای خطرناک می باشد.

پیام بگذارید