رژیم غذایی در زمان ترک اعتیاد

آیا می دانید در زمان ترک اعتیاد چه غذاهایی باید بخورید؟ آیا می دانید مصرف چه مواد غذایی در زمان درمان اعتیاد برای شما مضر است؟ در این مطلب سعی داریم بعضی از غذاهایی بهتر است در زمان درمان اعتیاد مصرف کنید را به شما بگوییم. رژیم غذایی ترک اعتیاد یکی از مواردی است که اگر رعایت کنید، بدن شما واکنش بهتری نشان خواهد داد.

نقش رژیم غذایی ترک اعتیاد در فرایند درمانی

بسیاری از کسانی که درگیر اعتیاد هستند، عموماً برنامه غذایی سالمی نداشتند. خصوصاً کسانی که از سنین پایین تر اعتیادشان شروع‌شده است. یکی از اثرات منفی مصرف مواد مخدر این است که نظم برنامه های غذایی شما‌را بهم می ریزد. شما در زمان اعتیاد با توجه به زمان خاصی غذا نمی خورید. وعده های صبحانه، ناهار و شام را در زمان های نامناسبی می خورید زیرا احساس گرسنگی در زمان های مختلفی به سراغ شما می آید.

عدم داشتن برنامه غذایی مناسب خود به تنهایی برای بدن مخاطرات جدی ای به همراه دارد. حال تصور کنید که مصرف مخدر نیز با آن همراه باشد. بعنوان مثال کسی که درگیر اعتیاد به اکس و یا دیگر روان‌گردان‌ها است، نمی‌تواند حجم و یا زمان تغذیه‌ای شبیه یک آدم عادی داشته باشد. به همین منظور در زمان ترک لازم است که کمبودهای وی جبران شود.

بدن شما در زمان ترک اعتیاد دارای واکنش های متفاوتی است. این تغییرات اگر زیر نظر کلینیک ترک اعتیاد و پزشکان متخصص نباشد، می تواند خطرناک باشد. داشتن 1 رژیم غذایی خوب و مناسب در زمان ترک اعتیاد ، بدن شما را نسبت به این واکنش ها مقاوم می سازد. دستور مصرف ویتامین ها و مواد مغذی لازم در زمان درمان اعتیاد از سوی پزشک به شما ارائه می شود. در ادامه معرفی برخی از مواد غذایی که مصرف آنها مفید است می پردازیم.

برخی اشتباهات رایج در مصرف مواد غذایی در زمان درمان اعتیاد

بسیاری از شما به‌اشتباه فکر می کنید فلان مواد غذایی در زمان درمان اعتیاد مفید است. مثلاً برخی فکر می کنند اگر هرروز مولتی‌ویتامین بخورند خیلی برایشان خوب است. اما خوردن این‌گونه قرص ها باعث می شود توجه شما نسبت به کیفیت غذا کم شود. زیرا فکر می‌کنید که نقص‌های مواد غذایی توسط این‌گونه قرص ها پوشش داده خواهد شد. مثلاً مصرف قرص های ویتامین هیچ‌گاه نمی تواند جای آنتی‌اکسیدانی در غذا وجود دارد را پر کند.

عموماً در رژیم غذایی ترک اعتیاد اهمیت ندادن به مصرف میوه ها و سبزیجات یکی از اشتباهات رایج است. میوه و سبزیجات به دلیل یکی از بهترین مواد غذایی در زمان درمان اعتیاد هستند. همچنین مصرف آجیل و انواع لوبیا  توصیه شد است. این‌گونه مواد غذایی در تقویت سیستم گوارشی شما نقش بسزایی دارد. اعتیاد به الکل به شدت سیستم گوارشی بدن را ضعیف می کند.

در زمان ترک اعتیاد هیچ‌وقت غذایتان را با حجم زیاد نخورید. دستگاه گوارش شما به دلیل مصرف مواد مخدر صدمه دیده است. از این رو توانایی هضم میزان زیادی از غذا را ندارد. برای این منظور بهتر است تعداد وعده های غذایی خود بیشتر و اندازه آن را کم کنید. شایان ذکر است که رعایت مراقبت های غذایی برای ترک سوءمصرف داروهای خطرناک مانند ترک قرص ب2 و امثالهم نیز بسیار مفید است.

در رژیم غذایی ترک اعتیاد از چه گروه مواد مغذی استفاده کنیم؟

یکی از اثرات خوب تغذیه مناسب در زمان درمان اعتیاد، کاهش درد خماری است. شما باید مواد غذایی را مصرف کنید که از حالت خماری را در شما تشدید نکند. مثلاً استفاده زیاد از قند باعث می‌شود التهاب داخلی بدن شما افزایش‌یافته و درنتیجه حالت های خماری در شما ماندگار شود. در رژیم غذایی ترک اعتیاد سعی کنید غذاهایی را مصرف کنید که حداقل یکی از موارد ذیل را داشته باشد.

 • مواد معدنی
 • آنتی‌اکسیدان ها
 • امگا 3 ( ماهی و میگو )
 • فیبر ( شامل میوه ها و سبزیجات )
 • پروتئین ( گوشت ، مرغ ، تخم مرغ ، قارچ و لبنیات )

مصرف برخی مواد غذایی با توجه نوع اعتیاد متفاوت است. این مهم توسط پزشک متخصص شما در کلینیک ترک اعتیاد مشخص می شود. مثلاً رژیم غذایی کسی که اعتیاد به شیشه دارد با کسی که اعتیاد به کوکائین دارد، در دوزهای مختلف، متفاوت است.

در دوران ترک اعتیاد چه نوشیدنی‌هایی مصرف کنیم؟

یکی از مهمترین و مفیدترین نوشیدنی‌ها در دوران درمان اعتیاد، آب است. سعی روزانه به میزان کافی آب بنوشید. مصرف آب در دوران سم زدایی به شدت توصیه شده است. همچنین می‌توانید با مشورت پزشک خود از دمنوش‌های گیاهی مناسب نیز استفاده کنید.

یکی دیگر از مواد غذایی مفید در زمان ترک اعتیاد، شیر است. شیر خاصیت سم زدایی دارد و برای همین مهم است. پروتئینی که در شیر وجود دارد برای ترمیم قسمت های مختلف بدن بسیار مفید است. مصرف شیر باعث می شود سیستم گوارشی شما بهتر عمل کند و غذای شما راحت تر هضم شود. بنابراین توصیه می شود در طول روز چندین نوبت شیر میل کنید. در ذیل به برخی فواید شیر در فرایند درمان اعتیاد اشاره شده است.

 • بازسازی بافت‌های و اندام‌های بدن
 • بهبود علمکرد سیستم گوارشی
 • بهبود کارکرد سیستم عصبی

سعی کنید غذاهایی مثل نوشیدنی‌های گازدار و یا انرژی زا در دوران ترک اعتیاد خودداری کنید. همچنین شرینی‌ها و غذاهای سرخ شده در این دوران می‌توانند برای شما مضر باشند.

چند نکته مهم درباره غذاهای مفید در دوران ترک اعتیاد

 • یکی از موارد مهم در رژیم غذایی ترک اعتیاد ، زمان غذا خوردن است. همانطور که در آموزه‌های خانوادگی و دینی ما آمده است، اجازه ندهید هیچوقت گرسنه بمانید و قبل از آنکه کاملاً سیر شوید، خوردن را متوقف کنید. همین آموزه قدیمی در این زمینه بسیار مفید است.
 • سعی کنید غذاهای پروتئینی خود را در ظرفیت کمتر میل کنید. نگران نباشید که گرسنه می‌مانید. شما در دوره ترک اعتیاد مجاز هستید هر چند ساعت یکبار غذا بخورید. اما توجه کنید که ظرفیت هر وعده باید کم باشد.
 • خوردن صبحانه را هرگز فراموش نکنید. صبحانه یکی از اصلی‌ترین وعده‌های غذایی است که مسلماً در یک رژیم غذایی خوب برای ترک اعتیاد باید بدان توجه شود.  
 • از خوراکی‌هایی مثل آجیل و غلات در طول روز استفاده کنید.

پیام بگذارید