ترک قرص ضد اضطراب

قبل از اینکه به ترک وابستگی به قرص ضد اضطراب بپردازیم، اجازه دهید درباره جایگاه این دارو کمی صحبت کنیم. یکی از گونه داروهای زود بازده که به شدت با شما انس می‌گیرد، قرص‌های ضد اصظراب و ضد استرس هستند. در نظر عامه ترک وابستگی به قرص ضد اضطراب کمی سخت به نظر می‌رسد. اما ما در این مطلب به شما ثابت می‌کنیم که ترک آن اصلاً مشکل نیست. امروزه به دلیل تنش‌های موجود در روزمرگی، بسیاری از شما به سراغ مصرف داروهای ضد افسردگی ، قرص ضد استرس گیاهی و امثالهم می‌روید. شما به سراغ داروهایی می‌روید که ساده‌ترین راه حل به نظر می‌رسند. قرص‌های سیتالوپرام ، سرترالین ، اسنترا و فلوکستین که داروهای ضد افسردگی بحساب می‌آیند، نمونه‌هایی از این داروها هستند. همچنین استفاده از قرص ضد استرس برای امتحان این روزها بسیار رواج یافته است.

ترک وابستگی به قرص ضد اضطراب چگونه ممکن است ؟

ترک وابستگی به قرص ضد اضطراب نباید بصورت عجولانه انجام شود. چراکه ممکن است عوارض جانبی سنگینی برای شما به همراه داشته باشد. توجه داشته باشید مشاوره‌های روانشناسی و روان‌درمانی به شدت تاثیر دارند. بعنوان مثال رفتار درمانی شناختی یا CBT یکی از روش‌های بسیار موثر و کاراست که برای درمان تشویش و التهاب درونی نقش مهمی دارد. در این روش درمانگر سعی می‌کند تا مشکل بزرگ شما، که منجر به بروز اضطراب شده، را از طریق خرد کردن و بخش بندی آن حل کند. از اینگونه روش‌ها برای ترک الکل ، ترک متادون و ترک وابستگی به قرص خواب هم استفاده می‌شود. نتیجه مهم ترک وابستگی به قرص ضد اضطراب ، جایگزین روش‌های آگاهانه برای مقابله با فشارهای روانی می‌باشد.

در باور عموم ترک وابستگی به قرص ضد اضطراب امری دشوار است. چراکه این دارو یک سرزمین به ظاهر امن برای شما ساخته است که عوارض جانبی خطرناک خود را پنهان می‌کند. اما مصرف این داروها ، داروهای ضد افسردگی ، قرص‌ های ضد استرس و امثالهم هیچکدام یک درمان قطعی را به همراه نخواهند داشت. در فرایند ترک به برخی نکات مثل تداخل دارویی، نوع اختلال فرد بیمار و شرایط جسمانی وی توجه ویژه می‌شود. که اینگونه موارد توسط خود شما قابل تشخیص نبوده و نخواهد بود. بعنوان یک هشدار توجه داشته باشید که مصرف قرص ضد استرس تاثیر زیادی بر روی ضربان قلب و فشار خون شما می‌گذارد (!!) این بدان معنی است که مصرف خودسرانه آن میزان هوشیاری شما را بسیار پایین آورده و خطر مرگ را به دنبال دارد.

بهتر است هرچه سریعتر تحت نظر پزشک و با مشاوره نسبت به قطع مصرف این دارو اقدام کنید.

ترک وابستگی به قرص ضد اضطراب

عوارض جانبی مصرف دارو های ضد اضطراب و استرس

  • اختلال در دید
  • عدم توانایی در ادرار
  • احساس خواب آلودگی شدید
  • کاهش بیش از حد فشار خون
  • نابسامانی در سیستم گوارشی بدن ( یبوست )

موارد فوق تنها تعداد اندکی از عوارض جانبی مصرف دارو ضد اضطراب از روی مصرف خودسرانه و بدون مشاوره است. برخی از شما به دنبال بهترین داروی ضد افسردگی گیاهی هستید که شاید از این عوارض در امان باشید. لطفاً تصور نکنید که داروهای گیاهی نیازی به مشاوره پزشکی ندارند! چراکه این باور کاملاً اشتباه است. در فرایند ترک وابستگی به قرص ضد اضطراب اگر شما نیاز به مصرف داروی گیاهی داشته باشید، مشاور و پزشک مختصص، حتماً آن را برای شما تجویز خواهد کرد. کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با ارائه بهترین خدمات رفتار درمانی شناختی CBT و بهره‌گیری از تخصص بهترین پزشکان حوزه‌های درمان اعتیاد، با مشاوره‌های اثربخش در زمینه ترک وابستگی به قرص ضد اضطراب ، از ابتدای این مسیر در کنار شماست.

پیام بگذارید