ترک تریاک

تغییر عادت نهادینه شده سوءمصرف تریاک ظرف یک دوره درمانی فشرده 21 ـ 30 روزه برای اغلب افراد مصرف کننده تریاک دشوار است. بسیاری از بیماران باید قبل از مرخص شدن و برگشت به اجتماع، در بیشترین زمان ممکن در محیطی حمایت کننده قرار بگیرند. پزشکان دریافته اند که هرچه مدت اقامت در کلینیک های ترک اعتیاد شبانه روزی بیشتر باشد، احتمال برگشت به اعتیاد کمتر خواهد شد. بنابراین اقامت و بستری در کلینیک ترک اعتیاد و روانپزشکی طلوعی دوباره ، از استانداردترین روش های ترک اعتیاد محسوب می شود.

روش های مختلف ترک اعتیاد به تریاک در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد طلوعی دوباره با هدف کاهش وابستگی های جسمی و روانی ناشی از سوءمصرف بیش از اندازه یا دراز مدت تریاک طراحی می شود. تریاک ماده مخدری است که به صورت طبیعی وجود دارد و قرن ها است که برای تسکین درد و دیگر اهداف پزشکی به کار برده می شود. تریاک در حال حاضر پایه بسیاری از مخدرهای مصنوعی است که صنعت پزشکی از آنها برای مدیریت درد بهره می گیرد. با این حال تریاک در صورتی که به درستی مصرف نشود، بسیار ماده اعتیادآوری است و افرادی که دچار اعتیاد به تریاک می شوند، نمی توانند مصرف آن را به راحتی و بدون کمک متخصصین ترک اعتیاد قطع کنند.

تریاک چیست؟

تریاک ماده مخدری است که از مایع داخل گیاه خشخاش به دست می آید. مورفین و کدئین آلکالوئیدهای فعال موجود در تریاک هستند که باعث ایجاد اثر سرخوشی یا نشئگی حاصل از مصرف تریاک می شوند؛ در این بین مورفین ماده تشکیل دهنده ای است که مشکلات بسیاری را به وجود می آورد. دو گرم تریاک حاوی 120 ـ 250 میلی گرم مورفین است، دریافت این مقدار مورفین می تواند منجر به مرگ شود.

تریاک برداشت شده شبیه به یک تکه ماده قیر مانند قهوه ای یا سیاه است که در مرحله بعد در قالب خشت های کوچک فشرده و زیر نور آفتاب خشک می شود. تریاک را در این مرحله می توان دود کرد یا مواد مخدر دیگری، مانند هروئین را از آن استخراج کرد. چون هروئین حجم کمتری دارد و قاچاق آن راحت تر است، تریاک غالباً به هروئین تبدیل می شود؛ به علاوه هروئین تقریباً دو برابر قوی تر از تریاک است.

مشاوره ترک تریاک

برای اطلاعات بیشتر از بهترین روش‌های درمانی برای ترک تریاک با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

سم زدایی و ترک تریاک

ماده مخدر تریاک از گیاه خشخاش به دست می آید. تریاک حاوی مورفین و کدئین است و برای تهیه هروئین به کار برده می شود. تریاک قابلیت بالایی برای سوءمصرف و ایجاد اعتیاد برای مصرف کننده دارد؛ به همین دلیل بیماران جهت سم زدایی تریاک می تواند به این مرکز تخصصی ترک اعتیاد مراجعه کنند و از جدیدترین روش های سم زدایی سریع و فوق سریع ترک تریاک با داروهای روانپزشکی برای درمان اعتیاد خود تحت نظر پزشک متخصص ترک تریاک و کادر درمانی استفاده کنند.

چنانچه خود یا یکی از عزیزانتان نیاز به اطلاع از برنامه های درمانی و روش سم زدایی سریع و فوق سریع تریاک دارید، با ما تماس بگیرید.

سم زدایی تریاک صرفاً نخستین گام برای ترک اعتیاد به تریاک به شمار می آید. چنانچه درمان منظم و درازمدت در کنار سم زدایی انجام نشود، بسیاری از مصرف کنندگان دوباره به سوء مصرف تریاک روی خواهند آورد. ترک اعتیاد به دو صورت بستری و سرپایی در کلینیک تخصصی ترک اعتیاد دکتر جوادی ارائه می شود. مشاوره نیز غالباً به دو صورت فردی و گروهی پیشنهاد می شود. از آنجایی که شرایط هر بیمار متفاوت با دیگری است، طرح درمان اعتیاد مختص وضعیت بیمار تهیه می شود تا به این ترتیب احتمال دست یافتن به نتایج رضایت بخش و حفظ آنها در درازمدت افزایش یابد.

اعتیاد به تریاک را نمی توانید به تنهایی درمان کنید. جهت اطلاع از روش های مختلف درمان ترک اعتیاد می توانید با ما تماس بگیرید.

جدیدترین روش های ترک اعتیاد به تریاک

افرادی که به تریاک وابستگی جسمی دارند، به شدت در معرض خطر برگشت به اعتیاد قرار دارند. تشخیص درمان مناسب برای ترک اعتیاد به تریاک کار دشواری است؛ بسیار مهم است که نیازهای فردی هر مصرف کننده با روش ترک اعتیاد پیشنهاد شده از سوی مرکز ترک اعتیاد همخوانی داشته باشد تا موفقیت درمان در درازمدت تضمین شود. اعتیاد یک بیماری مزمن است و یافتن راه حلی بادوام و مناسب برای درمان آن، کاری گیج کننده، ناامید کننده، پرهزینه و زمان بر است.

سم زدایی صرفاً گام نخست در مسیر بهبودی اعتیاد به تریاک است. سم زدایی ماده مخدر تریاک را از بدن بیمار خارج می کند، اما مانع از آن نمی شود تا  او مصرف مواد را دوباره در آینده شروع نکند. فرآیند ترک اعتیاد باید شامل یک دوره بستری تدریجی به مدت حداقل 14 روز باشد، البته این مدت را می توان تا 21 روز نیز افزایش داد. بیمار وابسته به تریاک باید در این مدت یاد بگیرد که چگونه در برابر وسوسه مصرف دوباره مواد مخدر در آینده مقاومت کند.

ترک تریاک عموماً شامل مشاوره فردی با روانشناسی مجرب و دارای مجوز و همچنین برنامه درمان های تکمیلی مبتنی بر مشاوره اصلی است. بیماران می توانند درمان را به صورت سرپایی یا بستری را در این مرکز تخصصی ترک اعتیاد انجام دهند یا درمان را به صورت خودراهبر و خصوصی تحت نظارت متخصص ترک اعتیاد و با رعایت یک برنامه درمانی مناسب با شرایط جسمی و روحی خود دنبال کنند. واقعیت این است که وابستگی و اعتیاد به تریاک را نمی توان به تنهایی و بدون درمان تخصصی ترک کرد. اکثر افراد وابسته به تریاک باید یک دوره درمان تخصصی را دریافت کنند تا بتوانند در درازمدت پاک بمانند.

روش های زیر در کلینیک طلوعی دوباره برای ترک اعتیاد به تریاک ارائه می شود

  • مشاوره فردی
  • درمان روانپزشکی یکپارچه
  • درمان های جایگزین مانند هیپنوتیزم درمانی
  • مشاوره گروهی
  • آموزش مهارت های زندگی
  • مشاوره سلامت و تغذیه

به افرادی که سابقه برگشت به اعتیاد دارند، اکیداً توصیه می شود که مدت طولانی تری در کلینیک اقامت کنند و برنامه های درمانی فشرده را ادامه دهند. همچنین درمان طولانی تر به بیمارانی پیشنهاد می شود که به چند ماده مخدر معتاد هستند یا به عارضه جسمی یا روانی دامن زننده به اعتیاد مبتلا هستند. زمان بیشتر این امکان را برای بیمار فراهم می کند تا ساز و کارهای دفاعی خود را در برابر مشکلات و موقعیت هایی که آنها را به سوءمصرف مواد ترغیب می کند، قبل از ورود به دنیای واقعی قوی تر کنند.

چنانچه برای تشخیص روش مناسب درمان اعتیاد به تریاک به کمک نیاز دارید، می توانید برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین مجرب ما با شماره کلینیک جوادی تماس حاصل فرمایید یا فرم تماس با ما را تکمیل کنید. مشاوران ما در تمام ساعات شبانه روز در خدمت شما هستند و در نهایت رازداری و بدون تحمیل کمترین هزینه یا تعهدی به سوالاتتان پاسخ می دهند.


سوالات متداول

علائم فرد معتاد به تریاک

هماهنگی ضعیف
خواب آلودگی
تنفس کم عمق یا کند
حالت تهوع ، استفراغ
یبوست
تحریک بدنی
تصمیم گیری ضعیف
رها کردن مسئولیت ها
لکنت زبان
خوابیدن بیشتر یا کمتر از حالت عادی
نوسانات خلقی
سرخوشی (احساس بالا)
تحریک پذیری
افسردگی
کاهش انگیزه
حملات اضطراب

پیام بگذارید