ترک بوپرنورفین

ترک بوپرنورفین امروزه به یکی از شاخه های درمان اعتیاد تبدیل شده است که در واقع آثار مصرف اشتباه و یا خودسرانه داروی بوپرنورفین یا ب2 را درمان می‌کند. ترک ب 2 نیز مانند هر مخدر دیگری حتماً باید در کلینیک ترک اعتیاد انجام شود. اعتیاد به داروهایی چون ب2 عوارض متفاوتی برای شما به همراه داشته و ترک یکباره ی آن نیز منجر به بروز اختلالات جسمی و روانی می‌شود. در این مطلب به لزوم انجام ترک ب2 در کلینیک ترک اعتیاد پرداخته و درباره آثار سوء مصرف این دارو صحبت می‌کنیم.

ترک بوپرنورفین در کلینیک ترک اعتیاد

در ابتدایی ترین مباحث مربوط به ترک بوپرنوفرین همیشه به موارد سوءمصرف این داره اشاره شده است. استفاده از ب2 در گذشته به خاطر این بود که عوارض سندوم ترک اعتیاد را نشان نداده و در واقع یک مخدر ضعیف در دوز کم می باشد که علائم ترک اعتیاد را نشان ندهد.

عموماً معتادین به دلیل شناختی که بر روی مخدرها دارند، زود تشخیص می‌دهند که چه دارویی به آنها حس مخدر داده و احساس نشئگی می‌دهد. بعد از چندین بار مصرف قرص ب2 متوجه می شوند که اگر دوز این دارو زیادتر شود می‌تواند به آنها احساس نشئگی بدهد. اثرات مصرف قرص b2 دقیقاً مانند هروئین و یا مرفین است و ترک اعتیاد به بوپرنورفین خود یک فرایند درمانی مفصلی است که در این مطلب به آن می‌ پردازیم.

همانطور که اشاره شد قرص بوپرنورفین که گاهاً در گذشته بعنوان یک داروی ضد درد برای درمان اعتیاد استفاده می‌شد، خود می‌تواند برای شما وابستگی ایجاد کند. از این رو مصرف آن حتماً باید با دستور پزشک انجام شود. از مصارف دیگر قرص ب2 می‌توان به التیام دردهای سخت و همچنین کنترل تنفس در بیهوشی اشاره کرد. استفاده از بوپرنورفین در فرایند ترک اعتیاد مثل متادون است که گاهی در درمان اعتیاد از آن استفاده می‌شود. ولی متاسفانه بیمار مجددا مجبور به ترک متادون می‌شود.

استفاده‌های ناصحیح و غیراصولی قرص b2 در فرایند ترک اعتیاد باعث می‌شود برای شما وابستگی ایجاد شده و اینبار شما بجای ترک مخدر اولی، برای ترک ب2 باید اقدام کنید. در نتیجه اثر اینگونه داروها در درمان اعتیاد کاملاً بی اثر بلکه مضر خواهد بود زیرا فقط اعتیاد از مخدری به مخدر دیگر تغییر پیدا گرده است. دلیل مراجعه برای ترک اعتیاد به بوپرنورفین در برخی از موارد دقیقاً همین مساله بوده است.

بسیاری از کسانی که درگیر اعتیاد به مخدری هستند، با یک جستجوی ساده در اینترنت و یا پرس و جو از این و آن، به دنبال داروی ترک اعتیاد هستند. متاسفانه به دلیل پایین بودن سطح آگاهی جامعه عوارض بسیاری از این داروها مشخص نیست و همین مساله دلیل بر مصرف خودسرانه آن شده است. در اینگونه موارد علاوه بر اینکه اعتیاد به مخدر مصرفی از بین نمی‌رود، بلکه اعتیاد به بوپرنورفین و داروهای امثالهم نیز به آن اضافه می‌شود. ولی در صورتیکه مصرف قرص ب2 با تجویز پزشک باشد، صرفا در حوزه زمینه درمان بیمار استفاده خواهد شد. اگر مصرف قرص b2 با نظارت پزشک متخصص و با دوز تعیین شده نباشد، وابستگی به آن در حدی خطرناک خواهد بود که شما برای رهایی از آن مجبور به ترک بوپرنورفین می‌شوید.

مشاوره ترک بوپرنورفین

برای اطلاعات بیشتر از بهترین روش‌های درمانی برای ترک بوپرنورفین با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

قرص بوپرنورفین یا قرص ب 2 چیست ؟

قرص بوپرنورفین یا قرص ب2 یک داروی مسکن و ضد درد شدید است که در کلینیک ترک اعتیاد بعنوان جایگزین مخدر از آن استفاده می‌شد. قرص b2 در اکثر مواقع بصورت قرص‌های زیر زبانی به بیماران تجویز می‌شود. یکی از دلایل توجه ویژه بیماران به این دارو همین خاصیت ضد درد بودن آن است که می‌تواند نقش جایگزین مخدر را برای آنها ایفا کند. در مباحث ترک بوپرنورفین، این دارو را یک مخدر نیمه صنعتی می‌دانند که نسبت به دیگر مخدرها مانند متادون خفیف تر است. همانطور که گفته شد بیماران زود متوجه این می‌شوند که قرص ب2 در دوز بالاتر می‌تواند یک مخدر خوب باشد.

بی پریدن هم مانند ب2 جزو دسته داروهایی است که معتادین بعد از مصرف دارویی آن متوجه می‌شوند که در دوز بالا می‌تواند نشئگی خوبی به آنها بدهد. بی پریدن جزو دسته داروهای آنتی کولینرژیک هست و برای خاصیت ضد درد دارد که در مطالب بعدی به شرح و تفصیل این دارو می‌پردازیم.

عوارض قرص بوپرنورفین

وابستگی و اعتیاد به داروهایی مثل بوپرنورفین عوارض سایر مخدرها را به دنبال دارد و چه بسا بیشتر و شدیدتر. از این رو در انتخاب بهترین روش ترک بوپرنورفین در کلینیک ترک اعتیاد تلاش بر این است که روشی تجویز شود که در بهبود کلیه عوارض اعتیاد به قرص ب2 موثر باشد. شما وقتی اعتیاد به قرص b2 دارید و آن را زیاد مصرف می‌کنید، هماهنگی بدن خود را از دست داده و در اکثر مواقع کرخ می‌شوید. در ذیل به برخی از عوارض کوتاه مدت و بلند مدت بوپرنورفین اشاره شده است.

 • حالت تهوع
 • اختلال در حافظه اکثر
 • احساس خارش بدن
 • بروز مشکلات تنفسی
 • کاهش قدرت تمرکز
 • بی خوابی و افسردگی
 • بداخلاقی و پرخاشگری
 • التهاب و تورم در گلو و زبان
 • اختلال در صحبت کردن و تکلم
 • بروز مشکلات گوارشی (سوزش معده)
 • اختلال در بینایی (باعث تاری در دید خواهد)

نکته مهم اینکه تمامی مواد مخدر مشکلات تنفسی برای شما بوجود می ‌آورند. برای کسانیکه دارای مشکلات ریوی و آسم هستند، مصرف موارد مخدر ریه آنها را تضعیف خواهد کرد. توجه داشته باشید که عوارض ذکر شده بخشی از آسیب‌های مصرف خودسرانه قرص بوپرنورفین است که در کلینیک ترک اعتیاد و با فرایند ترک اعتیاد به بوپرنورفین قابل درمان و بهبودی است.

بهترین روش ترک بوپرنورفین

بسیاری از آسیب‌های روانی و جسمانی درحوزه اعتیاد مربوط به عدم انتخاب بهترین روش ترک ب 2 است.  زمانی که وابستگی به ب2 پیدا می‌کنید اول دغدغه شما این است که چگونه قرص ب 2 را ترک کنیم و روش ترک قرص بوپرنورفین چگونه است ؟ آیا راه مطمئن و بدون عوارضی وجود دارد؟ بدون تعارف باید گفت که در منزل خیر ! همانطور که گفته شد ترک اعتیاد به بوپرنورفین باید حتماً تحت نظر پزشک متخصص حوزه های درمانی اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد انجام شود. ترک ب 2 علاوه بر دارودرمانی نیازمند تجویز روش‎‌های صحیح روان درمانی نیز می‌باشد. در واقع بهترین روش ترک ب2 روشی هست که علاوه بر شرایط جسمی، وضعیت روحی و روانی شما را نیز در نظر بگیرد. توجه به وضعیت روانی، احتمال بازگشت شما به مخدر را به حداقل می‌رساند.

بهترین روش ترک بوپرنورفین کاهش درجه به درجه و به تدریج مصرف ب 2 است. درکلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره این کاهش زیر نظر متخصصین حاذق حوزه درمان اعتیاد انجام می‌شود. همچنین علائم ترک شما بصورت مستمر زیر تحت نظر پزشکان خواهد بود. شایان ذکر است که این مراقبت‌ها همگی در راستای تمکیل کیفی فرایند ترک اعتیاد به بوپرنورفین است. در نتیجه در جایی خارج از کلینیک درمان اعتیاد به دنبال بهترین روش ترک ب 2 نباشید.  

تفاوت بوپرنورفین با دیگر مخدرها

اثر مصرف قرص b2 مانند هروئین و متادون است و با بالا رفتن میزان دوز مصرفی شما، اثرات آن نیز مانند دیگر مخدرها افزایش می‌یابد. در واقع تفاوت اصلی بوپرنورفین با دیگر مخدرها از این مرحله به بعد مشخص می‌شود. اعتیاد به بوپرنورفین دارای یک مرحله ای است که به آن کفه یا سقف می‌گویند. بدین معنی که وقتی شما به این مرحله می‌رسید، افزایش دوز مصرفی هیچ تاثیری بر شما ندارد. اثرات استفاده از قرص ب2 نیز با بالارفتن دوز مصرفی از این مرحله به بعد نیز افزایشی نخواهد  داشت.

وقتی که برای ترک هروئین یا مخدری دیگر تصمیم به استفاده از قرص ب2 می‌گیرید، مخدر موجود در قرص b2 بیشتر به گیرنده‌های مواد مخدر در بدن شما تمایل دارد. با این حساب فقط ماده مخدر برای شما تغییر پیدا کرده و در فعل اعتیاد هیچ تغییری حاصل نشده است. در فرایند ترک ب2 و انتخاب روش ترک بوپرنورفین میزان مصرف b2 شما و رسیدن به آستانه سقف بسیار مهم و تاثیرگذار است.

نکات مهم درباره ترک بوپرنورفین

ترک b2 بطور ناگهانی بسیار خطرناک و مضر است . کسانیکه از دام متادون یا تریاک به بوپرنورفین روی آورده اند نباید آن را به یکباره ترک نمایند. ترک ب2 حتماً باید در کلینیک ترک اعتیاد و زیر نظر روانپزشک و فرایند درمانی موثر انجام شود. از این رو ترک اعتیاد به بوپرنورفین بصورت خودسرانه و ناگهانی کار بسیار اشتباه و خطرناکی است. بسیاری از روانپزشکان بر این باورند که سندوم ترک اعتیاد به ب2 از تریاک و هروئین سخت تر است و به همین منظور حتماً باید در کلینیک ترک اعتیاد انجام شود.از این رو برای کسانیکه به اعتیاد به مخدری دارند و قصد ترک با مخدر جایگزین نظیر قرص ب2 را دارند، شدیداً توصیه می‌شود از این کار خودداری کرده و به کلینیک ترک اعتیاد معتبر مراجعه نمایند.

آنچه در مباحث ترک بوپرنورفین مطرح است همترازی آن با مخدرهای مخرب است و از نظر عوارض انگار حشیش، هروئین یا ماری جوانا مصرف کرده اید. هیچ وجه حتی برای تفریح به سراغ حشیش و ماری جوانا نروید. شاید شما جزو دسته کسانی باشید که حساسیت ژنتیکی به این مواد دارید. اگر شما حساسیت ژنتیکی به این مواد مخدر داشته باشید، بعد از مصرف دچار تشنج می‌شوید. و بعد از تشنج دچار بیماری شیزوفرنی یا اسکیزوفرنی می‌شوید. مسلماً بیمارهای روانی نظیر اسکیزوفرنی دارای نشانه‌های بسیار عجیبی است که هزاران بار از سرطان بد تر است. در مطالب بعدی بیشتر به تشریح و تفصیل آنها خواهیم پرداخت. 

برخی بر این باور اشتباه هستند که برای ترک b2 از ترامادول استفاده نمایند. توجه داشته باشید که این یک تصمیم کاملا اشتباه است و شما را با خطرات و عوارض جدی روبرو خواهد کرد. مطمئن ترین راه برای ترک اعتیاد به قرص بوپرنورفین مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد معتبر است.

نکات مهم درباره مصرف بوپرنورفین

تداخل دارویی از آن دسته مطالبی است که دور از مباحث ترک بوپرنورفین نیست. مصرف همزمان قرص بوپرنورفین با داروهای خواب آور می‌تواند اثرات بدی داشته باشد. قرص ب2 از آن داروهایی است که تداخل دارویی با آن به شدت خطرناک است. همچنین مصرف قرص b2 با سایر داروهایی که برای ترک اعتیاد تجویز می‌شود، می‌تواند عوارض کوتاه مدت و بلند مدت ناخوشایندی داشته باشد. یکی از دلایلی که در کلینیک ترک اعتیاد معتبر از قرص ب2 در فرایند درمان اعتیاد استفاده نمی‌شود، همین مساله است. اگر مجبور به مصرف قرص بوپرنورفین هستید حتماً از پزشک خود درباره تداخل دارویی قرص ب2 سوال کنید.   

احتمال تداخل دارویی بوپرنورفین و یا مسمومیت حاصل از برای کسانی که دارای بیماری هایی نظیر بیماری‌های قلبی، گوارشی، مغزی، کلیوی و عصبی دارند، بسیار زیاد است.  اگر حتی یکی از از نشانه‌های اینگونه بیماری‌ها را دارید و درگیر وابستگی به قرص ب2 هستید، هر چه سریعتر برای ترک وابستگی به بوپرنورفین به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه نمائید.

توجه کنید که قرص ب2 را هرگز با الکل مصرف نکنید. زیرا الکل اثرات قرص بوپرنورفین را بیشتر خواهد کرد. توجه داشته باشید که اگر الکل و قرص b2 را همزمان به میزان زیاد استفاده کنید، خطر مرگ به همراه خواهد داشت. در بخش ترک الکل بیشتر به عوارض الکل و درمان اعتیاد به آن پرداخته شده است.

قرص بوپرنورفین بصورت زیرزبانی مصرف می‌شود و در زمان مصرف هرگز نباید آن را جوید و یا بلعید. حل کردن قرص ب2 در آب نیز کار اشتباهی است. توجه داشته باشید که مصرف بوپرنورفین بصورت تزریقی عوارض خطرناک تر و جدی تری را برای شما به همراه خواهد داشت !

سخن پایانی درباره ترک بوپرنورفین

همانظور که در مطالب بالا بیان شد، تنها یک روش درمانی مناسب با مراقبت‌های ویژه می‌تواند ترک ب2 را به سرانجام برساند. درمان اعتیاد در هر شرایطی می‌تواند چالش‌های خود را داشته باشد. اگر شما در ترک b2 بصورت خودسرانه و با استفاده از روش‌های خانگی غیر استاندارد به یکی از این چالش‌ها برخورد کنید، شاهد وضعیت نابسمانی در خود خواهید شد. فرایند ترک اعتیاد به بوپرنورفین در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با نظارت مستقیم پزشکان و متخصصان این حوزه درمانی، احتمال بروز اینگونه خطرات را به صفر می‌رساند.

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با بکارگیری روش‌های نوین درمانی در فرایند درمان اعتیاد و ارائه خدمات شبانه روزی، ارائه دهنده کلیه خدمات مربوط به ترک ب2 می‌باشد. این مجموعه با ارائه برنامه‌های خاص درمانی و سابقه موفق در ترک b2 و دیگر مخدرها برای بیماران با شرایط جسمانی و روانی مختلف، ترک اعتیاد به ب2 را برای شما سهل و آسان خواهد کرد. پیگیری‌های بعد از بهبودی و مشاوره‌های منظم از ویژگی‌های مهم کلینیک ترک اعتیاد و روانپزشکی طلوعی دوباره بعنوان بهترین کلینیک ترک بوپرنورفین است.


سوالات متداول

چگونه قرص ب2راترک کنیم

تأثیرات روحی و عاطفی اعتیاد می تواند عمیق باشد ، عوامل مورد نیاز برای درمان؛ زمان ، درمان فشرده و تعهد شخصی می باشد. به همین دلایل ، بهترین راه و برنامه برای توانبخشی بستری می باشد در اکثر موارد ، به خصوص برای اعتیاد به مواد افیونی ، اغلب بستری گزینه ارجح درمان برای بسیاری از افراد است.
اعتیاد یک بیماری است و مانند سایر بیماری ها ، برای دستیابی به بهبودی واقعی و تسهیل بهبودی پایدار ، نیاز به درمانهای مبتنی بر پزشکی دارد.
در کلینیک طلوعی دوباره ما به این عقاید پایبند هستیم. برنامه های درمانی مسکونی ما شیوه های مبتنی بر شواهد را با سایر روش های درمانی پویا در هم آمیخته است تا بهترین فرصت را برای درمان اعتیاد به شما ارائه دهد.
برای کسب اطلاعات در مورد چگونگی غلبه بر اعتیاد به بوپرنورفین ، امروز با ما تماس بگیرید.

پیام بگذارید