تاثیر مواد مخدر بر اعصاب و روان از طریق مصرف روانگردان

تاثیر مواد مخدر بر اعصاب، موضوعی است که تا به حال درباره آن اطلاع رسانی کمی نشده است. همانطور که در بسیاری از رسانه های پزشکی و سلامت بیان شده است، وابستگی به مواد مخدر باعث ایجاد و یا تشدید بیمارهای های روانی و عصبی می شود. بروز برخی اختلالات در تنظیم مواد شیمیایی مغز، باعث ایجاد ناراحتی های عصبی می شود. عملکرد مسیرهای عصبی مغز شما شبیه مدارهای الکترونیکی است. زمانی که کارایی آنها به حداقل برسد، شما دچار عارضه های عصبی می شوید.

خوشبختانه امروزه روش های دارودرمانی و روان درمانی متفاوت و متنوعی برای بازیابی سلامت سیستم عصبی وجود دارد. یکی از خدمات مهم کلینیک ترک اعتیاد امروزه در همین حوزه می باشد. داشتن اضطراب و استرس هایی که منشاء خاصی ندارند، یکی از ویژگی های بیماری های عصبی است. همچنین افسردگی، از بین رفتن اشتها و بروز توهمات از دیگر نشانه های ناراحتی های عصبی و روانی است. در این مطلب به نقش اعتیاد و مصرف روانگردان ها در اینگونه بیماری ها اشاره شده است.

اختلال در سیگنال های مغزی، اولین تاثیر مواد مخدر بر اعصاب

محققین و پروهشگران بسیاری در حوزه سلامت و در زمینه اثرات مخدر بر اعصاب و روان کار کرده اند. نتایج فراوان و متفاوتی در مطالعات موردی بیان شده است که حاکی از اختلال سیگنال های مغزی در کسانی است که اعتیاد به روان گردان دارند. آنها با اسکن مغزی چند بیمار اعتیاد به LSD،  متوجه شدند که داروهای روانگردان باعث اختلال در مسیر اطلاعات سیستم مغزی می شود. به گزارش نوروسافاری این تحقیقات نشان داد که اعتیاد به اکس ، LSD و دیگر روان گردان ها به شدت کارکرد مغز را مورد حمله قرار می دهد.

اینگونه داروها دارای مواد شیمیایی هستند که بخش هایی از سیستم عصبی و مغز را با سیگنال های فلیتر شده، گول می زنند. این داروها با جلوگیری از ورود اطلاعات به Temporal Cortex نظم سیستم عصبی و مغز شما را مختل می کند.

خودباختگی یا Ego Dissolution

یکی دیگر از مواد تاثیر مواد مخدر بر اعصاب و سیستم عصبی، خود باختگی است. زمانیکه فرد مصرف کننده حس از هم پاشیدگی و آشفتگی داشته باشد، درگیر این اختلال شده است. یکی از نشانه های Ego Dissolution این است که شما ارزشی برای خود قائل نبوده و احساس پوچی به شما دست می دهد. آنچه در گذشته برای شما بعنوان ارزش و اعتبار شناخته می شد، یکباره به بی ثباتی می رسد. هنجارهایی که شاید در محیط خانواده برای شما نهادینه شده بود، ارزش خود را از دست می دهد. در این شرایط شما در خطر پذیرش معیارهای دیگری هستید که اصلاً با شما سنخیتی ندارد. این مساله باعث می شود شما به افرادی که نه شناختی روی آنها دارید و نه با شما نسبت اخلاقی دارند، اعتماد کنید.

حتماً حوادثی را خوانده و شنیده اید که مصرف داروها روانگردان ها باعث تجاوزهای جنسی متعدد شده است. دلیل این مساله همین خودباختگی است که برای دختران بعد از مصرف روان گردان اتفاق می افتد. اعتماد یه آدم هایی که کوچکترین اشتراک شخصیتی با وی ندارند. این مساله باعث می شود براحتی فریب خورده و علاوه بر دام اعتیاد، درگیر داستانهای خطرناک دیگری شوند. اینها همگی عوارض تاثیر مواد مخدر بر اعصاب و روان مصرف کننده است که نه جنسیت می شناسد و نه جایگاه اجتماعی.

تاثیر مواد مخدر بر اعصاب و روان از طریق مصرف ماری جوانا

همانطور که می دانید ماری جوانا یا گل یکی از قدیمی ترین و معروف ترین مواد روان گردان است. اعتیاد به ماری جوانا امروزه در تمامی کشورها در میان اکثر ردی سنی نوجوانی، جوانی و بزرگسال رواج یافته است.  تحقیقات نشان داده است اگر شما بصورت روزانه گل مصرف کنید، همیشه در خطر ابتلا به بیماری های روانی خواهید بود. یکی از این بیماری روانی که در مصرف کنندگان ماری جوانا زیاد دیده می شود، روان پریشی است. درباره این بیماری و ارتباط آن با مصرف ماری جوانا در مطالب بعدی صحبت خواهیم کرد.

از اثرات کوتاه مدت و بلند مدت مصرف این روانگردان می توان به اختلال در حافظه و تمرکز، افزایش حساسیت به عوامل تحریک کننده بیرونی و همنچنین اختلالات خلقی اشاره کرد. تمام این مواد نشان از تاثیر مواد مخدر بر اعصاب و روان انسان است که می تواند در کوتاه مدت و یا در دراز مدت خود را نشان دهد.

تاثیر مواد توهم زا بر سیستم عصبی و روانی

عموماً مواد مخدر توهم زا اعتیاد فیزیکی را به همراه نداشته و یا کمتر دارند. وابستگی به اینگونه مواد بیشتر جنبه روانی دارد که به جرات می توان گفت که بسی سنگین تر از وابستگی فیزیکی است. این وابستگی به گونه ای است که اگر فرد مصرف کننده برای مدتی نتواند مخدر مورد نظر خود را مصرف کند، برای مصرف دوباره آن دست به هر اقدامی خواهد زد. این موضوع شدت نیاز وی به مخدر را نشان می دهد. به همین دلیل است که ترک اعتیاد به کتامین ، LSD و دیگر مخدرهای توهم زا، حتما باید زیر نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد باشد. تاثیر مواد مخدر بر اعصاب با اجرای فرایندهای درمانی ترک اعتیاد در کلینیک درمان اعتیاد، قابل بهبود است. همچنین اجرای روش های خودسرانه ترک اینگونه مواد، می تواند حتی به خطرناکی مصرف آنها باشد.

مواد توهم زا دسته ای از مواد مخدر هستند که در ظاهر و در باور عموم اعتیاد آور نیستند. همین مساله دلیلی شده است برای مصرف آنها در بسیاری از مهمانی ها و دورهمی ها. اینکه به این مواد به چشم تفریح نگاه می شود، ناشی از عدم تکامل فرهنگی قشر آسیب پذیر جامعه است. همچنین عدم آگاهی از تاثیر مواد مخدر بر اعصاب و وضعیت روحی انسان می تواند خطرات استفاده از این مواد را افزایش دهد. چرا که در زمان مصرف هیچ ترسی از عوارض آن به فکر و ذهن خطور نخواهد کرد که شاید عاملی برای کنترل باشد.

اگر رد پایی از اینگونه مخدرها در زندگی شما وجود دارد و حتی کمی نسبت به خطرات اینگونه مخدرها آگاهی پیدا کردید، حتما برای مشاوره و تضمین سلامت روحی و روانی خود به کلینیک ترک اعتیاد و روانپزشکی مراجعه کنید.  

پیام بگذارید