بهترین روش ترک متادون چیست ؟

گروه تحقیقاتی کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره ، در مقاله کاربردی زیر به ارائه بهترین روش ترک متادون پرداخته است. همانطور که می دانید مصرف متادون امروزه در کشور بسیار زیاد شده و در گروه های سنی متفاوت رواج یافته است. بسیاری از خانواده ها به دنبال ترک واقعی متادون هستند. روش های متفاوت و مختلفی از ترک متادون تا به امروز ارائه شده است ولی عدم آگاهی یکی از موضوعاتی است که شفاف سازی آن وظیفه ی هر مرکز درمانی ترک اعتیاد می باشد. آگاهی از مخاطرات این دارو و تاثیر جسمانی و روانی آن بر فرد بیمار، از دیگر موضوعاتی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

بعنوان اولین نکته باید این را بدانید که مصرف متادون در هر شرایطی بدون تجویز دکتر کار بسیار خطرناکی است. در گذشته بسیاری از کسانی که درگیر اعتیاد بودند، برای رهایی از آن به متادون روی می آوردند و گمان می کردند که مصرف متادون یک روش درمانی برای ترک اعتیاد است. شاید متادون در برخی از شرایط برای برخی بیماران توسط پزشک تجویز می شد، اما مصرف خودسرانه ی آن بعنوان داروی ترک اعتیاد، کار بسیار خطرناک و نادرستی بود. شایان ذکر است که این عدم آگاهی هنوز در جامعه وجود دارد. بسیاری از کسانی که به دنبال ترک اعتیاد هستند، متاسفانه بصورت خودسرانه متادون مصرف می کنند و به خیال خود گام در ترک اعتیاد می نهند. این دوستان بعد از مدتی متوجه می شوند که معتاد به ماده مخدر دیگری به نام متادون شده اند و باید برای ترک واقعی متادون اقدام کنند.

ترک متادون
ترک متادون

شناخت متادون چه تاثیری در انتخاب بهترین روش ترک متادون دارد ؟

همانطور که گفته شد این دارو خود یک ماده مخدر است که گاهی برای ترک اعتیاد به موارد مخدر از سوی پزشکان متخصص این حوزه تجویز می شود. اما باید توجه داشت که این تجویز کاملاً اصولی بوده و با توجه به شرایط جسمانی و روانی فرد بیمار انجام می شود. میزان متادون برای درمان اعتیاد ، باید حتماً توسط پزشک کنترل و وارسی شود. اگر غیر از این باشد متادون خود اعتیاد آور بوده چه بسا خطر اعتیاد را بیشتر از قبل برای بیمار تشدید کند.

قرص متادون
قرص متادون

یکی دیگر از اطلاعاتی که تاثیر مفیدی در انتخاب روش دارد، آگاهی از نشانه های متادون است. بسیاری از خانواده ها وقتی به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه می کنند، می گویند مدت زیادی است که فرزند و یا همسر من درگیر این دارو است ولی ما اصلاً خبر نداشتیم و به تازگی متوجه این موضوع شده ایم. اعضای خانواده اگر اطلاعات کافی حداقل در زمینه نشانه های بیرونی متادون داشتند، خیلی زودتر اقدام به درمان برای فرد بیمار می کردند. پس دریابیم که شناخت از نشانه های متادون چقدر در ترک واقعی متادون و تشخیص اهمیت دارد. در ادامه به نشانه های متادون می پردازیم.

متادون چیست ؟

قبل از ارائه راهکارهایی برای ترک واقعی متادون ، اجازه دهید تعریفی جامع از متادون را به شما ارائه دهیم. متادون بعنوان یک داروی مخدر صنعتی برای مهار اعتیاد به مواد استفاده می شود. در تعریف دیگری از متادون آمده است که از دسته مواد شبه افیونی بوده و در جهت جلوگیری و درمان اعتیاد به دیگر مواد شبه افیونی مورد استفاده قرار می گیرید. شایان ذکر است که فرایند استفاده ی متادون کاملاً باید زیر نظر پزشک متخصص در زمینه درمان اعتیاد صورت گیرد.

متادون چیست؟
متادون چیست؟

نشانه های بیرونی مصرف متادون چیست ؟

در این بخش می خواهیم به نشانه های ظاهری مصرف کننده متادون، که توسط دیگران قابل تشخیص و مشاهده است، بپردازیم. شایان ذکر است که تحلیل درست آنها توسط کلینیک ترک اعتیاد می تواند منجر به انتخاب روش مناسب و در نتیجه ی ترک واقعی متادون بیانجامد. نشانه های مصرف اعتیاد آمیز متادون، شبیه نشانه های دیگر مواد مخدر مانند تریاک، هروئین و مورفین است که در ادامه به بررسی مختصر آنها می پردازیم.

احساس خوابالودگی در فرد بیمار

یکی از نشانه های بارز مصرف زیاد متادون احساس خوابالودگی در فرد است که برای انتخاب روش باید حتماً بدان توجه کنید. اگر در خانواده ی خود فردی را دارید که خواب های غیرطبیعی در طی روز دارد و یقین دارید که این موضوع ناشی از کم خوابی وی نیست، حتماً موضوع را جدی بگیرید. بسیاری از پزشکان معتقدند که موضوع خوابالودگی در طی روز و خواب های غیرطبیعی حتماً باید مورد بررسی قرار بگیرد. ضعف بدنی و کمبود انرژی در فرد می تواند باعث احساس خوابالودگی زیاد شود. سعی کنید در اولین فرصت جهت آزمایش خون اقدام کرده و نتیجه را به پزشک نشان دهید. نشان دادن آزمایش های انجام شده به پزشک، یکی از اولین گامهای ترک واقعی متادون است.

احساس خوابالودگی در فرد بیمار
احساس خوابالودگی در فرد بیمار

کاهش قدرت و سرعت تکلم

یکی دیگر از نشانه های بارز مصرف اعتیاد گونه ی متادون، کاهش قدرت تکلم است. اکثر کسانی که اعتیاد به متادون دارند، در حرف زدن خود دچار مشکل هستند. اینگونه افراد با سرعت بسیار پایین و از روی بی حوصلگی حرف می زنند. زمانی که با آنها هم صحبت می شوید دوست دارند زودتر مکالمه را به پایان برسانند و به دنبال قطع جملات هستند. بیماران وابسته به متادون به دلیل عدم توانایی در انتخاب درست کلمات برای جمله بندی خود، از برقراری ارتباط های کلامی فراری هستند. برای ترک واقعی متادون و انتخاب روش مناسب باید حتماً با روش های علمی و کاربردی با این ویژگی مقابله کرد.

فراموشی

کاهش سرعت حرف زدن در بیماران معتاد به متادون، که در بالا گفته شد، می تواند ناشی از فراموشی باشد. یکی از اثرات بیرونی مشهود مصرف اعتیاد گونه ی متادون ، فراموش کاری است. فراموش کاری می تواند ناشی از خستگی ها و ذهن مشغولی های روزمره نیز باشد. ولی این مساله را در اطرافیان و اعضای خانواده ، بطور کاملاً غیر طبیعی مشاهده کردید، حتماً به خوتان اجازه دهید که در مورد سلامت وی شک کنید. در این میان، احتمال مصرف بالای متادون یکی از گزینه هایی است که باید در به ذهن شما خطور کند. ترک واقعی متادون بدون مقابله اصولی با این نشانه ها امکان پذیر نمی باشد. بسیاری از پژوهشگرانی که در زمینه تشخیص درمان برای بیماران خود تحقیق می کنند، بر این باور هستند که مشاهده ی نشانه هایی شبیه فراموشی و امثالهم باید بسیار جدی گرفته شود.

سایر نشانه های بیرونی

مواردی که در بالا گفته شد در واقع رایج ترین و بیرونی ترین ویژگی افراد آلوده به متادون است که در ترک واقعی متادون بسیار مهم هستند. ولی نشانه های دیگری هم وجود دارد که در این بخش به اختیار به آنها می پردازیم. مواردی نظیر اختلالات ادراری می تواند یکی از نشانه های مصرف نامتعارف متادون باشد. مشکلات تنفسی در هنگام فعالیت های بدنی نظیر بالا رفتن از شیب و پله و همچنین سرعت نامنظم ضربان قلب می تواند از دیگر نشانه های اعتیاد به متادون باشد. در صورت مشاهده ی نامتعارف اینگونه موارد و اطمینان از عدم سوابقی همچون ناراحتی های قلبی و عروقی و همچنین کلیوی و گوارشی و امثالهم، حتماً در این مورد تحقیق کنید. تشخیص روش بدون در نظر گرفتن این نشانه ها می تواند چالش برانگیز باشد.

طبق آمارهای بدست آمده از کلینیک های ترک اعتیاد، بررسی اینگونه نشانه ها در فرد بیمار می تواد در ترک واقعی متادون کمک بسزایی کند. متخصصین کلینیک های ترک اعتیاد بر این باور هستند که بهترین روش ، روشی است که از تحلیل درست نشانه های ظاهری، متناسب با شرایط جسمی فرد بیمار، بدست می آید.

نشانه های ترک اعتیاد با متادون چیست ؟

موازی مطالب ارائه شده در زمینه روش مناسب ترک متادون ، شاید برای شما این سوال پیش بیاید زمانیکه فرد بیمار از طریق متادون در حال ترک اعتیاد است، چه نشانه هایی در وی مشهود می باشد؟ عموماً متادون در جهت بهبود بیمار مبتلا به اعتیاد، نشانه های ذیل را به همراه دارد :

 • عطسه های متعدد که با آبریزش بینی همراه است
 • بهم ریختگی حالت موهای فرد بیمار. برای برخی این بهم ریختگی می تواند به صورت سیخ شدن موها باشد و مواردی از این قبیل.
 • دردهایی که ناشی از اسپاسم های ماهیچه ای است.
 • در برخی از بیماران موارد فوق باعث لرزش و تعریق در بدن می شود و در برخی بیماران نیز این لرزش و تعرق زیاد به تنهایی خود یک نشانه است.
 • و سایر مواردی همچون اختلالات خواب اما نه در حدی که بر اثر مصرف زیاد متادون بیان شد.

اگر بیمار شما تحت درمان در یک کلینیک ترک اعتیاد است، و پزشک برای وی متادون تجویز کرده است، مشاهده ی این نشانه ها می تواند یک خبر خوب برای شما باشد.

شربت متادون
شربت متادون

عوارض مصرف متادون

مصرف خودسرانه ی متادون بدون تجوبز پزشک، به قدرت می تواند اعتیاد زا باشد. بسیاری از بیمارانی که اکنون در حال دست و پنجه نرم کردن با خطر اعتیاد به متادون هستند، روزی خودسرانه و به توصیه های پوچ دیگران، به مصرف پرداخته اند. باز هم تاکید می کنیم که متادون فقط و فقط در یک صورت مجاز می باشد. آن هم زمانی است که جنبه ی دارویی داشته و از سوی پزشک متخصص برای درمان اعتیاد ، تجویز می گردد. اگر که فردی متادون مصرف کند بدون شک به آن اعتیاد پیدا خواهد کرد. این باور غلط است که عده ای می گویند “ما مصرف میکنیم ولی کنترل شده و اصولی” (!!) در این یک مورد هیچ اصولی غیر از تجویز پزشک صحت ندارد.

 • یکی از عوارض مهم متادون تنگی نفس می باشد که در برخی افراد می تواند حتی منجر به مرگ آنها شود.
 • بروز اختلالات روحی و روانی که همچنین اختلالات فکری از دیگر عوارض متادون است. به همین منظور در هنگام رانندگی و کارهایی از این قبیل بشدت خطرناک می باشد.
 • برای کسانی که از نارسایی کبد و کلیه و همچنین پایین بودن فشار خون رنج می برند، متادون خطر مرگ را به همراه دارد.
 • احساس خوابالودگی شدید که به ورم کردن پوست می انجامد از دیگر عوارض متادون است.
 • متادون احساس اضطراب را در فرد بیمار به شدت افزایش می دهد که به این مساله می تواند به کاهش میل جنسی منجر شود.
 • پوسیدگی دندان ها و تخریب سلامت آنها از دیگر عوارض مهم متادون است.
 • و در انتها یکی از بارزترین عوارض متادون افسردگی می باشد که در بسیاری از موارد میل به خودکشی را در فرد بیمار تشدید می کند.

شایان ذکر است که تمامی موارد گفته شده در بالا به ایجاد عدم اعتماد به نفس در فرد بیمار منجر می شود. تشخیص روش مناسب با کمک پزشکان متخصص در این حوزه درمانی در کلینیک ترک اعتیاد امکان پذیر است. کلینیک طلوعی دوباره با در اختیار داشتن بروزترین امکانات موجود و همچنین مجرب ترین متخصصان حوزه های مختلف پزشکی و روان شناسی، شما را در تشخیص کمک می کند.

عوارض مصرف متادون
عوارض متادون

عوارض متادون برای خانم های باردار چیست ؟

برای درک بهتر ، باید نسبت به اثرات آن روی شرایط متفاوت انسانی آگاهی داشته باشید. دراین صورت می توانید شرایط بیمار خود را بررسی کنید. بارداری از آن دسته از شرایط است که متادون و سایر مخدرها به شدت روی آنها تاثیر دارد. خانم های باردار، باید بدانند که خطر بسیار بزرگی سلامت خود و کودک آنها را تهدید می کند. تحقیقات انجام گرفته روی نوزادان تازه متولد شده، نشان می دهد در سال درصد بالایی از آنها معتاد متولد می شوند (!!) و اصلی ترین دلیل آن اعتیاد مادر به متادون بوده است.

توجه داشته باشید که مصرف هرگونه مواد مخدری در دوران بارداری به شدت هم به مادر و هم به جنین آسیب جدی وارد می کند. از این رو اکیداً به خانم های باردار توصیه می شود که قبل از آغاز هرگونه فرایند ترک اعتیاد و ترک واقعی متادون ، تحت نظر پزشک متخصص، سلامتی خود و جنین را بررسی کرده و جانب احتیاط را رعایت نمایند. در واقع این معاینه قدم اول است.

عوارض متادون برای خانم های باردار چیست ؟
عوارض متادون برای خانم های باردار چیست ؟

در چه مواردی متادون منع شده است ؟

باید بدانید که در چه موقعیت هایی حتی مصرف دارویی متادون نیز منع شده است. اگر در مواردی که متادون خطرناک توصیه شده، فرد بیمار اقدام به مصرف آن نماید، قطعاً برای وی وابستگی بوجود می آورد. البته باید توجه داشت که هر فردی شرایط جسمانی و ویژگی های مربوط به خود را دارد و باید توسط پزشک خود معاینه شود. اما مواردی بصورت عمومی بیان شده است که در ادامه به شرح آنها می پردازیم.

اگر بیمار شما در حال مصرف دارویی است، حتماً آنرا به کلینیک ترک اعتیاد و پزشک مربوطه اطلاع دهید. حتی یک قرص سرماخوردگی ساده ! توجه داشته باشید که اگر داروی مصرفی بیمار شما با متادون تداخل و مغایرت داشته باشد، خطر مرگ بیمار شما را تهدید می کند (!!) لطفاً این مورد را هیچوقت فراموش نکنید.

اگر بیمار شما مشروبات الکلی مصرف می کند، حتماً کلینیک ترک اعتیاد و پزشک خود را از این موضوع مطلع سازید. چراکه مصرف مشروبات الکلی همزمان با متادون خطر مرگ را به همراه دارد (!!) اگر بیمار شما به مشروبات الکلی علاقه دارد، شب و روز او را زیر نظر بگیرید. زیرا خطر جدی بیمار شما را تهدید کرده و در برای ترک واقعی متادون وی از مشاور ترک ترک اعتیاد کمک بگیرید.

متادون
متادون

داروهای دیگری که مصرف آن همزمان با متادون ناخوشایند است، داروهای آرامبخش و ضداضطراب هستند. در واقع تاثیر داروهای آرامبخش با تاثیر متادون در اکثر موارد همخوانی ندارد و این تداخل حال بیمار را وخیم می کند. داروهای خواب آور و ضد افسردگی نیز از این ویژگی بی بهره نیستند. در مجموع توصیه می کنیم تمام داروهایی که بیمار شما چه مصرف کرده است و چه در حال مصرف است را به کلینیک ترک اعتیاد و پزشک مربوطه اطلاع دهید. تا بدین وسیله فرایند ترک متادون یا اعتیاد برای بیمار شما به درستی پیش رود.

در چه مواردی متادون تزریق می شود ؟

همانطور که گفته شد متادون بعنوان یک دارو مخدر مصارف پزشکی مختلفی دارد. از آنجاییکه متادون از تریاک گرفته شده است، خود می تواند اعتیاد آور باشد. در بسیاری از بیمارستانها از متادون برای تسکین دردهای شدید استفاده می کنند. در اینگونه مصارف عموماً متادون به فرد بیمار که از درد رنج می برد، تزریق می شود. در واقع تزریق متادون فقط در مورد مذکور انجام می شود. تزریق متادون در دیگر حالات منجر به اوردوز در فرد می شود و بسیار خطرناک است. زمانیکه که پزشکان بخواهند متادون را برای درمان به فرد معتاد تجویز کنند، اکثراً بصورت قرص و شربت است. آگاهی از مصارف مختلف متادون نیز می تواند در درمان واقعی متادون اهمیت داشته باشد. دراقع این اطلاعات با اینکه جرئی هستند ولی بار علمی شما را در مواجهه با فرد بیمار بالا می برد.

ترک متادون
ترک متادون

اشکال دارویی متادون چگونه است ؟

متادون در انواع اشکال و اقسام دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. هر کدام از آنها در شرایطی متفاوت با توجه به تصمیم پزشک و شرایط جسمی فرد بیمار تجویز می گردد. اما رایج ترین آنها قرص متادون و شربت متادون است که در ادامه به انواع آنها نیز می پردازیم. اگر در بین خانواده و اطرافیان فردی را دارید که اعتیاد به متادون دارد، حتماً سعی کنید نوع و شکل متادون مصرفی او را پیدا کنید.

 • قرص متادون که شامل قرص های 5 میلی گرمی، 20 میلی گرمی و 40 میلی گرمی می باشد.
 • شربت متادون که اندازه ی آنها می تواند 25 میلی گرم بر 5 میلی لیتر و 5 میلی گرم بر 5 میلی لیتر باشد. اینها اندازه های استاندارد شربت متادون است.
 • پودر متادون که در بسته های یک گرمی موجود می باشد.
 • آمپول متادون از دیگر اشکال آن است که در اندازه 10 میلی گرم بر میلی لیتر موجود می باشد.

تفاوت متادون با مورفین در چیست ؟

شاید بد نباشد که به مقایسه متادون و داروهای مشابه آن بپردازیم. مهمترین جنبه ی مورد استفاده متادون خاصیت ضد درد بودن و تسکین دهندگی آن است. اگر بخواهیم از این خاصیت آن را با مورفین مقایسه کنیم، اثر ضد درد بودن مورفین بیشتر از متادون است. اما اگر از نظر ماندگاری و اثربخشی بخواهیم مقایسه کنیم، می توانیم بگوئیم اثربخشی متادون بسیار بیشتر از مورفین است. معمولاً اثر ضد درد بودن متادون حدود دوازده ساعت است و این در حالیست که اثر ضد درد مورفین نمی تواند بیشتر از چهار تا چهار ساعت نیم بیشتر باشد. در واقع علتی که بیشتر کلینیک های ترک اعتیاد از متادون استفاده می کنند همین مساله است.

اما شاید برای شما سوال باشد که به این طولانی بودن اثر متادون در بدن آیا باعث اختلال نمی شود؟ دقیقاً نکته همینجاست. یکی از دلایل اعتیاد به متادون دقیقاً همین نکته است. برای تشخیص شاید بد نباشد که علت های وجود ویژگی اعتیاد برانگیز این دارو را هم بدانید. یکی از آنها همین اثر طولانی آن روی بدن است که امکان تجمع متادون در بدن را افزایش می دهد. همچنین تحقیقات نشان داده است که اثر دپرسیون تنفسی که متادون روی بیمار از خود بجای می گذارد، بیشتر از مورفین است.

متادون و روش ترک
متادون و روش ترک

توجه داشته باشید که ترک واقعی متادون بسیار طولانی تر از ترک مورفین است. به همین دلیل است که بسیاری از بیماران و خانواده های آنها به دنبال بهترین راه هستند. یکی از فاکتورهای مهم مساله ی زمانی است. تسریع در درمان بیمار زودتر می تواند او را به آغوش خانواده و جامعه بازگرداند.

آیا در متادون مورفین وجود دارد ؟

داشتن اطلاعات مختصری درباره مقایسه متادون با دیگر مخدر و یا مسکن شاید اثر مستقیم در تشخیص برای بیمار شما نداشته باشد. اما آگاهی از آنها می تواند برای کسانی که با بیماران آلوده به متادون سروکار دارند و دنبال ترک واقعی متادون هستند، بسیار مفید باشند. با توجه به ترکیبات و مواد تشکیل دهنده، متادون با دیگر مخدرها مانند مورفین از نظر ساختاری بسیار متفاوت است. در واقع ساختار متادون شبه مورفین است زیرا جزو گروه شبه افیون ها به حساب می آید.

درست است که متادون می تواند اعتیاد آور باشد، اما عموما نباید متادون را با مخدر اشتباه گرفت. عموماً این تصور اشتباه در مورد متادون هست و نمیتوان آنرا غیر منطقی دانست. اگر از باب تاثیرگذاری و اثرات مخرب مصرف خودسرانه ی آن به قضیه نگاه کنیم، متادون را میتوانیم مخدر ببنیم. اما از حیث ساختار اینگونه نیست. ترکیبات متادون تفاوت بسیار زیادی با مورفین دارد.

شایان ذکر است که نگاه به متادون به در ظاهر یک مخدر، بهتر می تواند شما را در تشخیص روش و راهکارهای ترک واقعی متادون کمک کند تا نگاه ساختاری و علمی. لذا در اینجا مجاز هستید با عینک بد بینی به موضوع نگاه کنید.

نکته مهم : توجه داشته باشید کسی که متادون مصرف می کند، اگر تست مورفین بدهد پاسخ آن مثبت نمی شود. ولی اگر تست متادون بدهد مسلماً مثبت خواهد بود.

راه های موجود برای ترک متادون

همانطور که گفته شد، متادون دارویی است که خاصیت ضد درد داشته و در موارد اندک، با تجویز پزشک برای درمان اعتیاد مورد استفاده قرار می گیرد و خود بعنوان یک ماده مخدر بشدت اعتیاد آور شناخته شده است. برای درمان و ترک متادون راه های متفاوتی امروزه شنیده می شود. اما به چه راه و روشی باید اعتماد کرد؟ به خاطر داشته باشید که اولین و مهمترین فاکتور برای انتخاب روش مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد است. هر روشی که شما را به تنهایی وارد فرایند ترک متادون می کند، روش اشتباهی است و در همین ابتدا باید یک ضربدر قرمز روی آن بکشید.

شاید لازم باشد شما یکسری اطلاعات در مورد متادون داشته باشید ولی این دلیل نمی شود که روش را شما برای خود تجویز کنید. شاید فرایند ترک برای فرد مصرف کننده به ظاهر آزاردهنده باشد، ولی این حس مقطعی و گذراست. زیرا بدن و شرایط روحی او رو به بهبود است و این مقاومت طبیعی ست. روش های ترک برای افراد مختلف با توجه به شرایط آنها می تواند سرپایی و یا بصورت بستری و تدریجی باشد.کلینیک تخصصی ترک اعتیاد طلوعی دوباره با استفاده از پیشرفته ترین امکانت موجود، شما را در انتخاب روش همیاری و همراهی می کند.

راه های موجود برای ترک متادون
راه های موجود برای ترک متادون

آیا ترک یکباره ی متادون خطرناک است ؟

نکته ای که باید در مورد ترک متادون بدانید و شما را در انتخاب روش کمک می کند این است که ترک یکباره ی متادن ممکن است برای برخی بیماران بسیار مخرب و شکننده خواهد بود. پس نکته ای که باید همیشه به یاد داشته باشید این است در فرایند ترک متادون عجله نداشته باشید. این هم یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب روش است. ترک متادون، بصورت غیر علمی و ناگهانی، برای بیمارانی که دوز مصرفی آنها بالا می باشد، بسیار خطرناک تر از سایرین است و خطر مرگ را به دنبال دارد.

زمان تقریبی ترک متادون در افراد مختلف چقدر است؟

زمان پاسخگویی فرایند ترک برای بسیاری از مراجعه کنندپان بسیار حائز اهمیت است. از این رو شاید بتوان یکی دیگر از فاکتورهای ترک متادون را مدت زمان درمان دانست. و اینکه زمان تقریبی ترک متادون اصولاً چقدر است؟ در پاسخ باید گفت مدت زمان ترک متادون بسته به دوز مصرفی فرد بیمار و همچنین زمان مصرف آن متفاوت است. همچنین دیگر عوامل مانند شرایط جسمانی و قوای فیزیکی بیمار نیز بی تاثیر نخواهد بود. اما بصورت تقریبی برای افرادی که سابقه ی مصرف طولانی مدت داشته و همچنین دوز مصرف متادون آنها نیز بالاست، شاید فرایند ترک متادون آنها یک تا دو سال طول بکشد. بیمارانی که در شرایط نسبتاً معمولی تری قرار دارند، با انتخاب روش ، فرایند درمانی آنها عموماً یک ماه تا دو ماه می باشد که به ترک واقعی متادون می انجامد.

استفاده از روش های غیر استاندارد، خطر رجوع دوباره به مواد را تشدید می کند. زیرا این روش ها اصولی نبوده و هیچگاه در آنها درمان ریشه ای حاصل نمی شود. پژوهش های حوزه سلامت و آمار نشان می دهد که درصد بالایی از کسانی که برای درمان، روش مناسب را انتخاب نکرده و با روش های غیر استاندارد پیش رفته اند، بعد از چندین ماه و یا حداکثر یک سال، دوباره به متادون روی آورده اند. همچنین به یاد داشته باشید که عدم استفاده از روش صحیح ترک و استفاده از روش های غیر استاندارد، عوارض روحی و روانی و همچنین فیزیکی بسیار مخربی را روی بدن و ذهن انسان از خود بجای می گذارد. اقدام به خودکشی یکی از این آسیب های روحی است.

زمان تقریبی ترک متادون
زمان تقریبی ترک متادون

مراحل ترک متادون

بهترین روش ترک متادون شامل مراحلی می شود که در ذیل به ذکر آنها می پردازیم.

 1. اولین قدم برای ترک واقعی متادون انگیزه سازی و تصمیم گیری می باشد. ابتدا باید انگیزه ی درمان در فرد بیمار ایجاد شود.
 2. دومین قدم انتخاب روش ترک متادون است. در این مرحله شما می توانید با راهنمایی هایی که از کلینیک ترک اعتیاد می گیرید، روش مناسب را انتخاب نمائید.
 3. در قدم سوم شما با فرایند ترک واقعی متادون و چالش های موجود در آن آشنا می شوید.
 4. در قدم چهارم زمانیکه روش را انتخاب کردید، شما از سوی کلینیک ترک و پزشک مشاور خود یک برنامه با هدف کاهش متادون دریافت می کنید.
 5. قدم پنجم شامل خدمات روان شناسی و روان درمانی است که از سوی کلینیک ترک اعتیاد با هدف افزایش اثربخشی روش درمانی ، به شما ارائه می شود.
 6. در سرانجام قدم ششم شامل اقداماتی است که مانع از بازگشت دوباره شما به متادون می شود. مثل شرکت در برنامه هایی که از سوی کلینیک ترک اعتیاد برای شما گذاشته خواهد شد و امثالهم.

یک نکته ی بسیار مهم در مورد کاهش تدریجی متادون داریم که در ادامه به آن اشاره می کنیم. توجه داشته باشد که حضور مشاورین تا زمان ترک واقعی متادون و از بین روفتن کلیه اثرات روانی و جسمانی، امری لازم و ضروری است. کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با استفاده از مجرب ترین مشاوران حوزه ی سلامت و ترک اعتیاد در تمامی مراحل مذکور در کنار شما خواهد بود. خدمات ویژه ای که در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره ارائه می شود، شما را در انتخاب روش همراهی می نماید.

مراحل ترک متادون
مراحل ترک متادون

عوارض کاهش تدریجی متادون توسط بیمار

توجه داشته باشید این است که کاهش دوز مصرفی متادون حتماً باید زیر نظر کلینیک ترک اعتیاد و پزشک متخصص صورت گیرد. از آنجائیکه یکی از بزرگترین چالش های پیش رو برای بیمار کاهش تدریجی مصرف وی می باشد، این فرایند کاملاً باید با نظارت و مشاوره ی پزشک صورت گیرد. این مساله ای است که در انتخاب بهترین روش ترک متادون همیشه در نظر گرفته می شود.

یکی از عوارض کاهش تدریجی متادون توسط خود بیمار، اثرات روحی و روانی هستند. زیرا هرچه مصرف متادون کاهش می یابد، مکانیزم های دفاعی برای ترک متادون فعال تر می شوند. در اینطور مواقع بیمار دائماً درگیری ذهنی و فکری دارد. چون نیرویی درونش کاملاً در حال مبارزه با ترک است. از طرفی زمانیکه کاهش مصرف زیر نظر پزشک نباشد، می تواند عوارش جسمانی موثری را برای بیمار به همراه داشته باشد. کلاً ترک غیر اصولی و خودسرانه متادون می تواند عوارض روحی و جسمی به دنبال داشته باشد که در ادامه به آن می پردازیم.

عوارض جسمی و روحی ترک غیر اصولی متادون

در انتخاب روش اصولی هیچگاه نشانه ای از تصمیم ها و انتخاب های خودسرانه نمی بینید. زیرا نه تنها منجر به ترک واقعی متادون نمی شود، بلکه دارای عوارض و خطرات جسمی و روانی مختلفی است. از مهمترین نمونه های عوارض جسمانی می توان به اختلال های جنسی، که بصورت کاهش میل جنسی خود را نشان می دهد، همچنین کاهش غیر طبیعی فشار خون، اختلالات خواب و بی اشتهایی به عذا اشاره کرد. فردی که بصورت غیر اصولی اقدام به ترک متادون می نماید به دلیل عدم آگاهی از زمان بندی فرایندهای درمانی خود و دیگر فاکتورهای مهم درمان، بی شک دچار مشکلات مهمی می شود. بروز اختلال در بینایی فرد بیمار و همچنین احساس درد شدید در پا از دیگر نشانه های این تصمیم خودسرانه است.

احساس افسردگی شدید که در بسیاری از موارد با اضطراب همراه است از نشانه های عوارض روحی ترک غیر اصولی آن است. توجه داشته باشید که وقتی از عوارض روحی و روانی صحبت می کنیم، آنقدر خطرناک است که حاصل هر کدام از این عوارض می تواند به خودکشی ختم شود (!!) ترک واقعی متادون بدون توجه به درمان روانی فرد بیمار، امکان پذیر نیست. چراکه یکی از مهمترین فاکتورهای بازگشت به مصرف مواد ، عدم درمان اختلالات روانی در فرد بیمار است.

باورهای غلط درباره متادون

از آنجائیکه در فرهنگ ما اصولاً تجویز کردن دارو برای یکدیگر شبیه به عادت شده است و همه برای هم انواع داروها و روشهای درمانی را تجویز می کنیم، برخی باورهای نادرست در مورد برخی داروها محتمل است. در مورد متادون هم این قضیه متداول شده است. توجه داشته باشید که برای تشخیص روش ترک متادون هرگز به حرف این و آن توجه نکرده و مستقیماً از کلینیک ترک اعتیاد مشاوره بگیرید. توجه به هرکدام از این باورهای غلط نه تنها شما را در انتخاب این روش کمک نمی کند، بلکه راههای اشتباه و گاهاً جبران نا پذیری را به شما نشان می دهد.

باورهای غلط درباره مصرف متادون
باورهای غلط درباره مصرف متادون

آیا متادون به کبد آسیب می زند ؟

نکته ای که باید توجه داشته باشیم این است که عوارض مصرف برای هیچ یک از کسانی که بصورت درمانی آن را مصرف می کنند اتفاق نمی افتد. زیرا این تجویز زیر نظر پزشک بوده و پزشک مرتبط متناسب با شرایط جسمانی و روانی فرد بیمار آن را تجویز می نماید. همچنین کسانی که اعتیاد به متادون دارند هم از این عارضه ها می توانند در امان باشند. چرا که با مراجعه به مراکز درمانی و شروع دوره ی درمان و کم کردن دوز مصرف متادون، عوارض آن ناپایدار خواهند بود.

پس در نتیجه هیچگونه نگرانی از بابت متادون با تحویز پزشک وجود ندارد. اینکه دیگران بگویند به حرف دکترت گوش نده، زیرا متادون به کبدت آسیب می‎زند را از یک گوش گرفته و از گوش دیگر خارج کنید. افرادی هستند که سالهای متمادی متادون مصرف کرده اند و هیچ آسیب جدی ای به اندام های آنان مشاهده نشده است. ولی مجدداً تاکید می کنیم که مصرف خودسرانه ی متادون آثار جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

آیا متادون به کبد آسیب می زند ؟
آیا متادون به کبد آسیب می زند ؟

همین باورهای غلط درباره مصرف خودسرانه نیز موجود است. عده ای به ظاهر دانا می گویند برای ترک اعتیاد نیازی نیست که پول به کلینیک های دزد بدهی (!!) متادون مصرف کن و اعتیادت را ترک کن. لطفاً حرف این دوستان را هم از یک گوش گرفته و از گوش دیگر بیرون کنید. زیرا یافتن روش ترک اعتیاد فقط در کلینیک های ترک اعتیاد و با متخصصین این حوزه یافت می شود و بس.

آیا متادون به مغز استخوان آسیب می زند ؟

این مساله هم یکی دیگر از سوالاتی ست که اکثر بیمارانی که به دنبال ترک واقعی متادون هستند، از اطرافیان خود می پرسند. بسیاری از مردم می گویند که متادون به مغز استخوان آسیب وارد کرده و در نتیجه موجب پوکی استخوان می شود. این مساله کاملاً اشتباه است. زیرا متادون هیچوقت به داخل استخوان نرفته و در نتیجه هیچ آسیبی به سیستم اسکلتی بدن نمی تواند وارد کند. اگر کسی به این عارضه دچار شده است، حتماً دلایل دیگری داشته است. مصرف بیش از حد و تجویز نشده ی داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی SSRI ، شربت معده آلمنیوم دار، آمپول جلوگیری از بارداری سه ماهه و داروهای ضد تشنج، می تواند موجب پوکی استخوان بشود.

آیا متادون به مغز استخوان آسیب می زند ؟
آیا متادون به مغز استخوان آسیب می زند ؟

آیا ترک واقعی متادون سخت تر از ترک مواد مخدر دیگر است ؟

در فرایند شناخت روش و ترک واقعی متادون، با این سخن زیاد روبرو می شوید که ترک واقعی متادون بسیار سخت تر از ترک دیگر مواد است. باید این خبر خوش را به شما بدهیم که این ح رف اصلاً صحت ندارد. در بسیاری از موارد ترک واقعی متادون بسیار راحت تر است. اگر کسانی را می بینید که در مسیر ترک واقعی متادون دچار مشکل می شوند، آنها مسلماً از روش درست استفاده نکرده و دائماً به حرف این و آن گوش داده اند.

یکی از مواردی که بیمار در قطع یا کم کردن متادون با آن روبرو هست، دردهای عضلانی می باشد. توجه داشته باشید که اینگونه دردها فقط مخصوص به متادون نیست. اینها نشانه ها و علائم ترک است که بعد از قطع متادون که در قطع دیگر مواد مخدر نیز همین نشانه ها، شاید شدیدتر، بروز پیدا می کند. پس نمیتوان آن را بهانه ای برای سخت بودن ترک واقعی متادون دانست.

در اینجا می خواهیم کمی درباره اثر مسکنی متادون صحبت کنیم. یکی از نکاتی که باید بدان توجه داشته باشید این است که متادون در واقع یک دارویی است که اثر مسکنی بسیار طولانی دارد. در مطالب قبلی، مقایسه متادون و مورفین، گفتیم که اثرات آن میتواند حدود 12 ساعت باشد. این مساله باعث می شود که نشانه های عدم متادون در بدن در مقیاس زمانی، کمی متفاوت تر از دیگر مواد باشد. شاید افرادی که فکر می کنند ترک واقعی متادون سخت تر از دیگر مخدرهاست، این بازه ی زمانی‎ طولانی تر را در نظر می گیرند که کاملاً برداشت و تصور اشتباهی است. این نکته ای است که باید در تشخیص روش بدان توجه کنید.

از طرفی نباید این انتظار را داشته باشید که ترک واقعی متادون بدون هیچ درد و علائمی همراه باشد. زمانی که برای ترک واقعی متادون اقدام می کنید این انتظار را داشته باشید که با علائم ترک مانند خماری، درد، خوابالودگی و …  روبرو شوید. اینکه بیمار یا خانواده ی آن با اینگونه علائم به ناگهان روبرو می شوند، ترک متادون را سخت تر جلوه می دهد. تشخیص روش و استفاده از آن با راهنمایی های کلینیک ترک اعتیاد، باعث می شود هیچیک از این نشانه ها برای شما غیر منتظره نباشد.

آیا ترک واقعی متادون سخت تر از ترک دیگر مواد مخدر است ؟
آیا ترک واقعی متادون سخت تر از ترک دیگر مواد مخدر است ؟

آیا متادون با دوز پایین تر خطرات کمتری دارد ؟

عده ای کثیر بر این باورند که متادون اگر در دوز پایین تر باشد و در مدت زمان کمتری نیز باشد، اثرات آن مخرب نبوده و یا کمتر مخرب است. این جمله آیا برای شما عجیب نیست؟ آیا بیشتر شبیه بهانه جویی برای مصرف آن نیست؟ قطعاً درست است. این بارو به هیچ عنوان صحت نداشته و هیچگونه پایه و اساس علمی ندارد. اگر تصمیم به ترک واقعی متادون دارید، در انتخاب بهترین روش هیچگاه سراغ این چنین حرف و حدیث ها نروید.

متادون در مقادر پایین تر هیچگاه نمی تواند مانع از تاثیر آن شود. از دیگر مواردی که اصلاً ربطی به میزان متادون مصرف شده ندارد و صرفاً فعل مصرف را نشانه می گیرد، وسوسه ی مصرف دوباره است. بیمار شما هرچقدر هم کم مصرف کند قطعاً روز به روز مصرف او بیشتر می گردد. مگر اینکه خانواده و یا خود او به فکر سلامت خود بیافتد و خود را نجات دهد.

آیا مصرف متادون با دوز پایین تر خطرات کمتری دارد ؟
آیا مصرف متادون با دوز پایین تر خطرات کمتری دارد ؟

زمانیکه مصرف متادون حالت درمانی داشته و از طرف پزشک تجویز می گردد، عموماً در مقادر 60 الی 120 میلی گرم تجویز می شود. که در شکل قرص می شود 12 الی 24 قرص و در قالب شربت می شود 12 الی 24 سی سی . این مقدار می تواند بسته به نیاز فرد بیمار و شرایط جسمانی او تغییر یابد. چیزی که در این بخش برای پزشک مهم است، اهداف درمانی متادون است.

در مورد اهداف درمانی متادون این نکته را بدانید که هر چه طول مدت درمان بیشتر باشد، اثرات بهبود پایدارتر و مستحکم تر در فرد بیمار حاصل می شود. پس در نتیجه هیچگاه عجله ای برای پایان دوره درمانی نداشته باشید. به پزشک و کلینیک خود اعتماد کنید و با تشخیص ایشان فرایندهای ترک واقعی متادون را سپری کنید.

شرایط ترک اعتیاد با متادون چیست ؟

شاید برای بسیاری از شما این سوال مطرح باشد که شرایط یک بیمار چگونه باید باشد تا پزشکان برای ترک اعتیاد وی، متادون تجویز کنند. در این مورد باید گفت شرایط متفاوتی برای بیماران وجود دارد اما یکی از رایج ترین آنها، سن و سال بیمار است. سن بیمار ارتباط مستقیم با قوای جسمانی وی دارد. بیماران کهن سال تر عموماً قادر به ترک نیستند و پزشکان برای فرایند ترک اعتیاد آنها، ماده مخدر جایگزین تجویز می کنند.

عدم توانایی کافی جسمانی در فرد معتاد می تواند ناشی از یک بیماری دیگر هم باشد. در دیگر موقعیت ها فرد معتاد مبتلا به بیماری شده است که امکان سم زدایی را از پزشک می گیرد. در این شرایط عموماً پزشک تصمیم می گیرد که متادون را جایگزین ماده مخدر مصرفی وی کند تا فرایند ترک اعتیاد در او با آرامش و مطابق شرایط جسمانی وی انجام طی شود. بعنوان مثال برای معتادینی که درگیر سرطان هستند و یا از بیمارهای قلبی و دیابتی رنج می برند، در شرایط خاص و با توجه به شرایط روحی و جسمانی آنها، متادون به عنوان مخدر جایگزین تجویز می گردد.

شرایط ترک اعتیاد با متادون چیست ؟
شرایط ترک اعتیاد با متادون چیست ؟

برخی توجهات پزشکی و پرستاری در حین ترک اعتیاد به مواد مخدر با متادون

همانطور که قبلاً هم گفته شد، متادون یک راه درمانی برای ترک اعتیاد است که توسط پزشکان برای فرد بیمار تجویز می شود. همانطور که می دانید این تجویز با توجه به شرایط جسمانی و روانی فرد بیمار و در صورت لزوم توسط پزشک انجام می پذیرد. در این بخش میخواهیم به برخی از مراقبت های پزشکی و پرستاری در حین مصرف دارویی متادون می پردازیم. اینگونه توجهات هم می بایست توسط کلینیک باشد و هم توسط خانواده که به تفکیک در ذیل به آن اشاره می کنیم. شاید اینگونه مطالب با انتخاب شما ارتباط مستقیم نداشته باشد، ولی آگاهی از آنها می تواند تاثیر بسزایی در آگاهی شما نسبت به متادون داشته باشد.

برخی توجهات پزشکی و پرستاری در حین ترک اعتیاد به مواد مخدر با متادون
برخی توجهات پزشکی و پرستاری در حین ترک اعتیاد به متادون

توجهات کلینیکی

 • بررسی مداوم علائم حیاتی مستقیم مانند تنفس، فشار خون و نبض فرد بیمار.
 • بررسی فرد بیمار از نظر تغییرات در سیستم عصبی، علائم آلرژیک و همچنین تغییرات در وضعیت تنفسی.
 • کنترل عوامل تسکین دهنده و عوامل تشدید کننده فرد بیمار، قبل و بعد از تجویز متادون.
 • مسمویت زدایی بیماران.
 • تجویز مایعات و در صورت بروز یبوست در فرد بیمار.
 • تغییر دادن محل تزریق متادون بصورت چرخشی.
 • در دسترس داشتن وسایل احیاء اورژانسی برای احتمال اوردوز و مسمومیت.

موارد گفته شده تنها خلاصه ای از مراقبت های کلینیکی است. یک کلینیک ترک اعتیاد مجرب و کارا تمامی توجهات و مراقبت های پزشکی را به نحو صحیح برای بیماران انجام خواهد داد. کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با در اختیار داشتن متخصصی بروز این حوزه درمانی، تمامی مراقبت های پزشکی را با توجه به شرایط جسمانی و روانی فرد بیمار بر روی آن انجام خواهد داد.

توجهات کلینیکی
توجهات کلینیکی

توجهات خانواده و شخص بیمار

 • خانواده و بیمار می بایست نشانه های اختلال در سیستم تنفسی، عصبی و همچنین واکنش های آلرژیک را شناخه و به محض بروز آن، به کلینیک خود گزارش دهند.
 • لطفاً متادون را بصورت طولانی بعنوان یک مسکن مصرف نکنید.
 • لطفاً متادون را خودسرانه مصرف نکنید.
 • متادون باید در دمای اتاق به دور از نور آفتاب نگهداری شود.

مسلماً توجهات و مراقبت های بیمار و خانواده ی آن به این چند نکته ختم نمی شود. وقتی به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه می کنید، مشاورین متخصص توصیه های مختلفی را به شما ارائه می دهند که شما برای سلامت بیمار خود موظف به انجام آنها هستید. باز هم تاکید می کنیم که ارائه ی مطالب این چنین ارتباط مستقیم با تشخیص بهترین روش ندارند، ولی آگاهی از آنها می تواند برای شما بسیار مفید باشد. شما در این حوزه قدم گذاشته اید، پس هر آنجه بدانید، مفید است.

نکات مهم درباره متادون

تا به اینجا در مورد ترک واقعی متادون و انتخاب روش مناسب صحبت شد و در انتها به ارائه ی چند نکته مهم درباره متادون می پردازیم که شاید بیشتر جنبه ی یاد آوری داشته باشد. بسیاری از مردم فکر می کنند که متادون مخدر نیست (!) باید با صراحت بگوئیم که این باور کاملاً اشتباه است. آنچه بعنوان یک مخدر برای ما مهم است، تاثیر آن روی انسان است. اثراتی که متادون روی مغز انسان می گذارد نسبت به دیگر موارد مخدر تقریباً یکسان است.

مصرف درمانی متادون در برخی موقعیت های خاص، به تشخیص پزشک و با بررسی وضعیت جسمانی و همچنین شرایط اعتیاد وی، انجام می شود. در این شرایط تجویز متادون بعنوان مخدر جایگزین به مدت چند هفته یکی از بخش های فرایند درمانی اعتیاد به مواد مخدر است.

برخی از کسانی که متادون مصرف می کنند بر این باورند که متادون به آنها احساس آرامش و شادابی می دهد. اما این احساس فقط برای یک دوره بسیار کوتاهی است. در مصرف طولانی مدت متادون، آنها شاهد عوارضی هستند که آنچه ما اشاره کردیم تنها گزیده و خلاصه ای از آنها بود (!!) حتی اگر در بازه ی شروع مصرف هستید برای انتخاب روش و درمان واقعی متادون به کلینیک مراجعه کنید و نسبت به درمان و عدم بازگشت آن، مطمئن شوید.

هیچوقت فراموش نکنید که در مراحل ترک ، نقش مشاور و کلینیک ترک اعتیاد چقدر می تواند مهم باشد. به یاد داشته باشید که امروزه ترک واقعی متادون بدون استفاده از خدمات کلینیک ترک اعتیاد امکان پذیر نخواهد بود. همانطور که قبلاً گفته شد، ترک واقعی متادون یعنی ترک بدون بازگشت متادون.

کلینیک طلوعی دوباره یکی از مجهزترین کلینیک های ترک اعتیاد تهران، با استفاده از متخصصی مجرب این حوزه و استفاده از آخرین دستارودهای علمی، شما را در انتخاب روش ترک متادون همیاری و همراهی می کند. بیمار شما تا آخرین روز از مراحل درمانی خود تحت نظر پزشکان کلینیک بوده و می توانند از تمامی خدمات استفاده نمایند. کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با ارائه ی خدمات مشاوره، پزشکی و روان شناسی آماده خدمت رسانی به حوزه سلامت خانواده و جامعه است.

2 نظر

 1. جوانی 32 ساله که به مدت 8 سال مداوم مصرف در روز میانگین 20 الی 30 سی سی شربت متادون دارم.خسته شدم ، گریم میگیره و دلم واسه خودمو جوونیم میسوزه نمیدونم چه خاکی بریزم سرم.دیگه بریدم. جونیم داره هدر میره،واسم دعا کنیدو چاره اندیشی.ممنون.کرمان

  پاسخ
  • متادون داروی مخدر با نیمه عمر طولانی و وابستگی شدید می باشد به خاطر نیمه عمر بالا طول مدت بستری و سم زدايی هم نسبت به مخدرهای دیگه بالاست در طولانی مدت هم می تونه اختلال كاركرد كبدی ،كليوی و جنسی ایجاد كنه
   برای مشاوره و راهنمایی بیشتر با کلینیک تماس بگیرید

پیام بگذارید