مصرف چه داروهایی در آزمایش اعتیاد موثر است؟

آزمایش اعتیاد یکی از تست هایی است که برای اکثر موقعیت‌ های شغلی استفاده می شود. همچنین تست اعتیاد پیش از ازدواج نیز امری اجباری است. شاید در طول زندگی خود حتی یک نخ سیگار هم نکشیده باشید. ولی شاید مصرف برخی از داروها باعث شود تست شما مثبت باشد. عموماً تمام آزمایش‌های اعتیاد عاری از اشتباه نیست. برخی از تست ها می تواند به غلط جواب منفی یا مثبت بدهد. اگر ثابت شد که جواب آزمایش شما غلط است، تکرار خواهد شد. تکرار آزمایش مسلماً با تحلیل دقیق تری روبرو است.

برای همین منظور توصیه های زیادی شده است که قبل از انجام آزمایش، داروهای مشکوک مصرف نکنید. استفاده از داروهای شبه مخدر و یا داروهایی که می تواند اعتیاد آور باشد، روی جواب آزمایش شما تاثیرگذار است. یکی از این دسته داروها مسکن ها هستند.

چه مسکن هایی باعث می شود آزمایش اعتیاد مثبت شود ؟

اصولاً داروهایی که آلکولوئید تریاک دارند، روی تست اعتیاد اثر می‌گذارند. بعنوان مثال مصرف قرص کدئین روی تست شما اثر می گذارد. کدئین هم جرو آلوکوئیدهای موجود در تریاک است. همانطور که می دانید مصرف کدئین بسیار رایج شده است. بسیاری از مراکز درمان اعتیاد برای کسانی که به منظور ترک کدئین مراجعه می کنند، برنامه درمانی ارائه می دهند.

در زمان آزمایش حتماً از شما سوال می شود که آیا داروی مشکوکی مصرف کرده اید یا خیر. قرص دیکلوفناک نیز از دیگر مسکن هایی است که باعث می شود آزمایش شما نتیجه مثبت برای اعتیاد را نشان دهد. از دیگر داروها می توان به نوولاک و مرفین اشاره کرد.

نقش مصرف روان‌گردان ها در تست اعتیاد

توجه داشته باشید که مصرف هر گونه قرص و یا مخدر روان گردان آزمایش اعتیاد را مثبت اعلام می کند. حتی داروهایی که در ظاهر برای عموم مخدر حساب نمی شوند دارای این ویژگی هستند. مثلا مصرف بوپرنورفین که امروزه رایج شده است، شدیداً روی تست اعتیاد موثر است. قرص بوپرنورفین به قدی اعتیاد آور است که فرایند ترک ب2 یکی از مباحث مهم ترک سوءمصرف داروهای خطرناک است.

از دیگر داروهایی که در ظاهر برای عموم مخدر نیستند، متادون است. این دارو نیز در تست اعتیاد بسیار موثر است. متادون و بوپرنورفین از تریاک بدست می آیند. این هم دلیل دیگری برای اعتیاد آور بودن این داروهاست. مصرف داروهای آمفتامین، که ترک آنها امروزه در هر کلینیک ترک اعتیاد معتبر انجام می شود، روی آزمایش اعتیاد به شدت تاثیرگذار است.

نکات مهم درباره آزمایش اعتیاد

  • وقتی تریاک، مرفین و یا هروئین مصرف می کنید، تا مدت 21 روز از خون و ادرار شما پاک نخواهد شد. به همین دلیل آزمایش شما مثبت است.
  • قرص استامینوفن و کدئین به مدت دو روز از بدن شما خارج می شود.
  • اینکه برخی می گویند مصرف دارویی تست اعتیاد را منفی نشان خواهد داد، کاملاً غلط است.

پیام بگذارید